دکتر فریبا هندسی
1402/12/06

درمان واریس پا با ورزش

ورزش به عنوان یکی از راه های درمان واریس شناخته نمی شود اما می تواند به بهبود علائم و درد آن کمک کند. در این مقاله در ارتباط با بهبود درد و درمان واریس پا با ورزش صحبت شده است.

رگ‌های واریس به رگ‌های بزرگ و برجسته‌ای می‌گویند که از پوست بیرون زده‌اند و بیشتر در پاها شایع هستند. این رگ‌ها با افزایش سن بیشتر می‌شوند. بارداری نیز می‌تواند به رشد آن‌ها کمک کند.
همان‌طور که خون در بدن ما گردش می‌کند، رگ‌ها خون را به قلب و ریه‌هایمان بر می‌گردانند. وظیفه ‌دریچه‌های قلب در حین حرکت خون در خلاف جاذبه، این است که از برگشت آن به سمت عقب جلوگیری کنند. این دریچه‌ها به‌مرور بر اثر باز و بسته‌شدن عادی در حالتی به نام «نارسایی وریدی» ضعیف می‌شوند. در نتیجه خون ممکن است در سیاهرگ‌ها تجمع ‌کند و منجر به برجسته شدن آن‌ها، نزدیکتر شدنشان به پوست و در نهایت ایجاد رگ‌های واریس ‌شود.

آیا ورزش مناسب می تواند درد واریس پا را کاهش دهد؟

با انجام بعضی تمرینات، می‌توانید حالت برجستگی ظاهری و حس دردناک رگ‌های واریس را با کاهش تورم و درد، بهبود ببخشید. عضلات ساق پا مانند پمپ‌هایی عمل می‌کنند که خون را از پاهایتان به سمت قلب بر می‌گردانند.

ورزش منظم گردش خون را در کل بدن شما بهبود می‌بخشد و از آن‌جایی که وزن فرد عامل دیگری در امکان بروز واریس است، با کمک به تعادل وزن و جلوگیری از افزایش آن، ریسک ابتلا را کم می‌کند. با اینکه ورزش رگ‌های واریس را درمان نمی‌کند، اما می‌تواند منجر به بهبود علائم و جلوگیری از توسعه رگ‌های واریس بیشتر شود.

پیاده‌روی، دوچرخه‌سواری و شنا تمرین‌های هوازی خیلی خوبی هستند که آسیبی به مفاصل نمی‌زنند و به گردش خون در رگ‌های واریس کمک می‌کنند. اگر الان قصد شروع تمرین را دارید، پیاده‌روی راه خوبی برای شروع دوره ‌تمرینی است.

آیا درمان واریس پا با ورزش امکان پذیر است؟

ورزش های مناسب برای درمان واریس پا

ورزش نمی‌تواند رگ‌های واریس را درمان کند، اما می‌تواند ناراحتی و ناخوشایندی شما را کاهش دهد. با آنکه راهی برای جلوگیری کامل از رگ‌های واریس وجود ندارد، ورزش خون‌رسانی به عضلات شما و فرم‌دهی آن‌ها را بهبود خواهد بخشید که ممکن است احتمال توسعه این رگ‌ها را کاهش داده و باعث درمان واریس پا با ورزش شود. رهایی از رگ‌های واریس فعلی ممکن است سخت‌تر باشد. 

با اینکه در بعضی موارد روش های پیشرفته‌تر از جمله جراحی‌های کم‌تهاجمی‌تر تا پیچیده‌تر برای برداشتن رگ‌ها، مورد نیاز خواهد بود؛ اما شروع با درمان‌های فردی شامل استفاده از جوراب‌های متراکم و ورزش منظم، راه بسیار خوبی برای کاهش درد و کمک به جلوگیری از پیشرفت بیشتر رگ‌های واریس فعلی می باشد.

1- پیاده‌روی

پیاده‌روی یک تمرین هوازی است که به پمپاژ خون در عضله‌ ساق پا کمک می‌کند. پزشکان پیاده‌روی روزانه را توصیه می‌کنند. سعی کنید روزانه 30 تا 45 دقیقه پیاده‌روی کنید، تا به درمان واریس پا با ورزش کمک کنید. شما می‌توانید این کار را هر روز به هر مقداری که می‌خواهید انجام دهید.

2- شنا

حرکات شنا پاهای شما را به جلو می‌کشند و از تجمع خون در آن‌ها جلوگیری می‌کنند. شنا یک تمرین هوازی قلبی فوق‌العاده است، زیرا در آن مفاصل و استخوان‌هایتان مجبور به تحمل وزن شما نیستند. اگر در این ورزش مبتدی هستید اما به استخر دسترسی دارید، می‌توانید به‌صورت سبک 30 ثانیه تمرین و 30 ثانیه استراحت داشته باشید. 

شما می‌توانید با تمرکز روی پا زدن یا امتحان کرال کامل، تمرین را سخت‌تر کنید. با آسان‌تر شدن تمرین، می‌توانید زمان شنا یا تعداد دورها را افزایش دهید اما این افزایش را در قالب زمان‌های کوتاه، مثلا حداکثر 10درصد افزایش در هر هفته انجام دهید.

درمان واریس پا با ورزش شنا

3- دوچرخه‌سواری

دوچرخه‌سواری چه در بیرون از خانه و چه در داخل و پا زدن روی دوچرخه ثابت، می‌تواند مفید باشد. این ورزش مانند پیاده‌روی می‌تواند باعث تقویت عضلات ساق پا شود و مانند شنا فعالیتی هوازی است که بار زیادی به پاهایتان تحمیل نمی‌کند. هرچند در هنگام دوچرخه‌سواری لازم است حواستان به مدت تمرین و حالت بدن در حین تمرین باش؛ زیرا جلسات طولانی به‌صورت خمیده روی دسته‌ دوچرخه می‌تواند باعث کاهش جریان خون در پاهایتان شود. 

اگر دوچرخه ندارید، به پشت دراز بکشید در حالیکه پاها به‌صورت خمیده به سمت بالا قرار دارند، سپس مانند حالت دوچرخه‌سواری در هوا رکاب بزنید.

4- یوگا

از آن‌جایی که برای انجام بعضی حالت‌ها در یوگا پاهای خود را باید بالاتر از قلبتان قرار دهید که این امر باعث بهبود گردش خون می‌شود، انجام ورزش یوگا می‌تواند مفید باشد. یوگا شامل حالت‌های کششی و ایستایی است، در حالیکه بر تنفستان تمرکز دارید. ترکیب حرکات کششی ساده و پیشرفت آن به حالت‌های چالشی‌تر می‌تواند به شما در شروع و ادامه‌ حرکات کمک کند.
به‌طور کلی حالتی به اسم «ویپاریتا کارانی» در یوگا وجود دارد که در آن پاهای خود را روی دیوار قرار می‌دهید و برای افزایش جریان خون از نیروی جاذبه کمک می‌گیرید. ویپاریتا کارانی یک حرکت مناسب برای سلامت رگ‌ها است و برای انجام آن باید به‌شکل زیر عمل کنید:

می‌توانید برای آسان‌تر کردن این حالت یک بالش زیر سرتان قرار دهید.

استفاده از یوگا برای درمان واریس پا با ورزش

5- جست و خیز زدن

جست و خیز یا پرش به بالا و پایین روی یک مینی ترامپولین می‌تواند به کاهش تجمع خون در پاها کمک کند. این حرکت را روزی سه بار به مدت 5 دقیقه انجام دهید.

6- لیفت پا

انجام چند ست لیفت پا تمرینی آسان است که می‌توانید در تمرین‌های روزانه خود قرار دهید و به کشش عضلات پا نیز کمک می‌کند. برای انجام آن به شکل زیر عمل کنید:

برای هر پا چند بار این حرکت را انجام دهید.

7- چرخش مچ پا

اگر به مدت طولانی می‌نشینید، حرکت و کشش مچ پا تمرین خوبی برای شماست. این حرکت خون را در سراسر پاها حرکت می دهد و باعث بهبود کلی گردش خون در پایین تنه می‌شود. برای انجام این ورزش به شکل زیر عمل کنید:

این حرکت را چندین بار تکرار کنید.

درمان واریس پا با ورزش مچ پا

8- بلند کردن ساق

انجام ست‌های ساده ‌بلندکردن ساق پا جریان خون را نیز بهبود می‌بخشد که به بهبود رگ‌های واریس کمک می‌کند. برای انجام این ورزش مراحل زیر را دنبال کنید:

چند بار این حرکت را انجام دهید.

9- تکان نوسانی

تکان نوسانی مانند حرکت بلند کردن ساق پا است، اما یک مرحله بیشتر دارد. این تمرین به حفظ تعادل نیز کمک می‌کند.

10- قلاب کردن پنجه پا

روی صندلی بشینید و این تمرین ساده و آسان را انجام دهید.

ورزش مفید برای درمان واریس

ورزش‌هایی که ممکن است به رگ‌ها استرس وارد کنند

اگر به بیماری واریس مبتلا هستید، ورزش هایی وجود دارد که باید از انجام آن ها اجتناب کنید. در زیر ورزش هایی که هنگام ابتلا به واریس باید از آن ها خودداری کرد، آورده شده است.

1- دویدن

هرچند دویدن فواید بسیاری برای قلب و عروق قلبی دارد اما نمی‌توان نادیده گرفت که گردش خون و پمپاژ خون فرد را به بالاترین حد ممکن می‌رساند و فشار بسیار زیادی بر رگ‌ها وارد می‌کند. به‌طوری که دویدن می‌تواند آسیب جدی به کسانی بزند که رگ‌های واریس دارند. دویدن در حین اینکه پاهای خود را روی تردمیل یا زمین می‌کوبید، فشار فوق‌‌العاده زیادی به آن‌ها وارد می‌کند.

اما اگر وضعیت مشکل رگ‌ها شما وخیم نیست، می‌توانید از دویدن آهسته روی چمن یا سطوح صاف بهره ببرید، زیرا ضررهای احتمالی دویدن تند و سخت روی تردمیل یا در زمین‌های ناهموار را کاهش می‌دهد.

دویدن سریع، از ورزش های مضر برای واریس

2. وزنه‌برداری

وزنه‌برداری با توجه به منافع بسیار زیادی که بر سلامت افراد دارد، این اواخر بسیار محبوبیت پیدا کرده است. بعضی از این مزایا عبارتند از:

به خاطر داشته باشید که وزنه‌برداری از آن دسته فعالیت‌های ورزشی شدیدی است که بسیار بر گردش خون اثر می‌گذارد و حتی ممکن است شرایط عروقی شما را بدتر کند. در هر صورت اگر وزنه‌برداری می‌کنید و از واریس رنج می‌برید، سه 3 نکته مهم زیر دقت کنید:

وزنه برداری یکی از ورزش های مضر برای واریس پا

مراجعه به متخصص واریس

ورزش روزانه با داشتن واریس عروقی نه تنها ممکن است، بلکه باعث بهبود نارسایی رگ‌ها نیز می‌شود. فقط لازم است مطمئن شوید ورزشی که انتخاب کرده‌اید، مناسب با ظرفیت فیزیکی شما بوده است. گرچه قبل از اینکه یک فعالیت ورزشی را شروع کنید، بهتر است با متخصص عروق مشورت کنید تا مطمئن شوید این فعالیت به رگ‌ها و بدن شما آسیب و ضرر بیشتری وارد نمی‌کند.

 

دکتر فریبا هندسی متخصص قلب و عروق و واریس