دکتر فریبا هندسی
1403/01/14

پماد واریس و نحوه ی استفاده آن

سوالی که برای بسیاری از مراجعین پیش می آید این است که آیا استفاده از پماد واریس برای درمان واریس پا مناسب است؟ در این مقاله در ارتباط با این سوال پاسخ داده شده است. قبل از بررسی این موضوع لازم است در ارتباط با واریس پا نکاتی را مطرح کنیم.

قبل از اینکه بتوانیم اثربخشی کرم‌ها را ارزیابی کنیم، دانستن علل و مکانیسم‌های بیماری مزمن وریدی (رگی) بسیار مهم است. هنگامی که دریچه‌های این وریدها آسیب می‌بینند یا ضعیف می‌شوند، خون در آنها جمع می‌شود و فشار در سیاهرگ‌ها افزایش می‌یابد. این نکته بسیار مهم است زیرا دریچه‌های داخل رگ‌هایی که از قبل آسیب دیده‌اند، باعث ایجاد این رگ‌های واریسی می‌شوند. سیاهرگ‌ها، پیچ خورده، متورم و برآمده می‌شوند و باید توجه داشت که این رگ‌ها غیر طبیعی هستند.

چرا به واریس پا دچار میشویم؟

آیا استفاده از پماد واریس مفید است؟

میلیون‌ها نفر از واریس رنج می‌برند. این رگ‌های پیچ خورده و متورم معمولاً روی پاها یافت می‌شوند و می‌توانند باعث ایجاد درد و ناراحتی شوند و این رگ‌ها اغلب بسیار ناخوشایند هستند. ممکن است که ظاهر این رگ‌ها بیش از علائم‌ دیگرشان شما را آزار دهد، جای تعجب نیست که بسیاری از افراد، مانند خودتان، به دنبال درمان‌های موثر برای رگ‌های واریسی خود هستند. آن‌ها به کرم‌ها یا پمادها روی می‌آورند زیرا اغلب در مجلات، پلتفرم‌های آنلاین و حتی تلویزیون تبلیغ می‌شوند.

سوال این است که آیا کرم‌ها برای درمان رگ‌های واریسی یا رگ‌های عنکبوتی موثر هستند؟ در این مقاله به بررسی این موضو پرداخته شده است.

برخی از خواص پماد واریس

کرم‌های موضعی برای بیماری واریس فواید بسیاری را ارائه می‌دهند. این‌ فواید شامل کاهش درد، کاهش اندازه و برجستگی و بهبود سلامت کلی ورید است. کرم‌ها معمولاً حاوی ترکیبی از مواد فعال مانند دانه شاه بلوط، تروکسروتین، فلاونوئیدها و ویتامین K هستند. بیشتر این پمادها گیاهی هستند. 

این مواد به تقویت عروق خونی، کاهش التهاب، بهبود گردش خون و در نتیجه بهبود علائم واریس کمک می‌کنند. در گفتار، این خصوصیات ممکن است بسیار امیدوار کننده و موثر به نظر برسند اما نمی توانند جایگزین درمان های اصولی این بیماری شوند.

در ادامه برخی از خواص این پماد واریس آورده شده است.

1- اثربخشی کرم‌های واریس

مطالعات علمی برای رسیدن به نتایج قابل اعتماد ضروری هستند. اینکه چگونه علم به نتایج تبدیل می‌شود، به بررسی و مطالعه وضعیت و شرایط افراد زیادی دارد. در حالی که تجربیات شخصی و شواهد حاضر ممکن است بینشی در مورد اثربخشی پماد واریس ارائه دهد، اما نمی‌توان به آن‌ها اعتماد کرد. تحقیقات انجام شده در مورد درمان موضعی وریدهای واریسی بسیار محدود بوده و نتایج متفاوتی به همراه داشته است.

برخی از مطالعات نشان می‌دهند که بعد از استفاده از پماد واریس ، برخی علائم واریس مانند درد و تورم، کاهش می‌یابند و به طور متوسط بهبود پیدا می‌کند. این مطالعات اغلب به دلیل اندازه‌ی نمونه‌های کوچک، مدت زمان کوتاه مطالعه و عدم وجود گروه‌های نظارتی محدود هستند. بنابراین نتیجه گیری قطعی دشوار است. کیفیت و فرمولاسیون نیز می‌تواند بین کرم‌ها متفاوت باشد و مقایسه نتایج مطالعات مختلف را دشوار می‌کند.

اثر بخشی پماد واریس

2- اثر دارونما (داروی غیرفعال)

هنگام ارزیابی اثربخشی‌ پماد واریس برای درمان رگ‌های واریسی، مهم است که تأثیر احتمالی دارونماها را در نظر بگیرید. دارونما، استفاده از یک ماده درمانی است که تاثیر اصلی آن بر روی روان افراد است تا بر فیزیک آن‌ها. استفاده از کرم بر روی ناحیه آسیب دیده و ماساژ آن می‌تواند به طور موقت علائم را تسکین دهد و احساس کنترل علائم را ایجاد کند.  حتی اگر هیچ تغییری در بافت زیرین ایجاد نکند. 

تأثیر روانشناختی ممکن است باعث شود افراد باور کنند که علائم آنها بهبود یافته است، حتی اگر استفاده از کرم تأثیر داشته باشد یا اصلاً تأثیری نداشته باشد.

3- مدیریت علائم و درمان ورید

تمایز بین کرم‌هایی که علائم واریس را کاهش می‌دهند و درمان‌های پزشکی که در وهله اول واریس را درمان می‌کنند، مهم است. درمان‌های لیزری و اسکلروتراپی موثرتر هستند و اغلب مشکل واریس را برای همیشه برطرف می‌کنند. پماد واریس به جای درمان مشکل زمینه‌ای، یک تسکین موقتی برای علائم می‌باشند.

شواهد قطعی در مورد اینکه آیا پمادها برای درمان رگ‌های واریسی موثر هستند یا خیر موجود نیست. اگرچه کرم‌ها ممکن است به طور موقت علائم را برای برخی افراد تسکین دهند، اما هیچ شواهد علمی ثابتی وجود ندارد که از اثربخشی طولانی مدت آنها حمایت کند. شما باید انتظارات خود را مدیریت کنید و به پماد واریس به عنوان یک اقدام اضافی برای تسکین علائم فکر کنید، نه راه حلی برای درمان اصولی واریس.

مدیریت علائم واریس با پماد واریس

مواد و مکانیسم‌های فعال موجود در پماد واریس

بسیاری از کرم‌ها با ترکیبی از مواد فعال که اثرات درمانی دارند، فرموله می‌شوند. عصاره‌های گیاهی اغلب در پماد واریس پا یافت می‌شوند. این عصاره‌ها شامل فندق، آرنیکا و گوتو کولا می باشد. این گیاهان ممکن است دارای خواص ضد التهابی و تقویت کننده گردش خون باشند که می‌توانند تورم و ناراحتی را کاهش دهند. در ادامه برخی از محتویات پماد واریس آورده شده است.

عصاره شاه بلوط

از عصاره دانه شاه بلوط به طور گسترده‌ای در کرم‌های درمانی واریس استفاده می‌شود. این ماده حاوی ماده‌ای به نام اسسین است که به گفته برخی، رنگ دیواره رگ‌های خونی را بهبود بخشیده، التهاب را کاهش می‌دهد و جریان خون را افزایش می‌دهد.

تروکسروتین (بیوفلاونوئید)

تروکسروتین یک بیوفلاونوئید است که معمولاً در کرم‌های مخصوص واریس وجود دارد. این ماده دیواره‌های رگ‌های خونی را تقویت می‌کند، نفوذپذیری مویرگی را کاهش می‌دهد و همچنین اثرات آنتی اکسیدانی ارائه می‌دهد. این‌می تواند به کاهش علائم واریس کمک کند.

ویتامین K

ویتامین K در لخته شدن خون نقش دارد. ادعا می‌شود که ویتامین K به کاهش ظاهر رگ‌های واریسی کمک می‌کند. اما شواهد علمی برای حمایت از این ادعا بسیار محدود است.

مواد و مکانیسم‌های فعال موجود در پماد واریس

عوارض جانبی احتمالی

اگرچه کرم‌های درمان واریس عموماً برای استفاده موضعی بی‌خطر هستند، اما مهم است که از عوارض جانبی احتمالی آگاه باشید و دستورالعمل‌های ارائه شده توسط سازنده را دنبال کنید. برخی از مواد تشکیل دهنده ممکن است باعث تحریک پوست، قرمزی یا واکنش های آلرژیک در برخی افراد شوند. قبل از استفاده از کرم روی قسمت مورد نظر، بهتر است یک تست روی یک سطح کوچک‌تر از بدن انجام دهید. در صورت بروز هر گونه واکنش نامطلوب، مصرف کرم باید قطع شود.

محدودیت در استفاده از پمادها

محدودیت هایی در استفاده از پماد واریس وجود دارد که در ادامه به آن ها پرداخته شده است.

1- نفوذ محدود

کرم‌ها توانایی محدودی برای نفوذ به عمق پوست برای رسیدن به رگ‌های آسیب دیده دارند. پمد واریس برای رگ‌های واریسی که در زیر سطح پوست یافت می شوند، ممکن است موثر نباشند.

همانطور که قبلا ذکر شد، در مورد اثربخشی و ایمنی کرم‌ها برای درمان واریس، شواهد علمی وجود ندارد. به دلیل فقدان آزمایشات بالینی گسترده و به خوبی طراحی شده، نتیجه گیری قطعی در مورد اثربخشی آن‌ها دشوار است.

2- پیچیدگی بیماری واریس

رگ های واریسی به دلیل عوامل مختلفی از جمله ژنتیک و سن به وجود می‌آید. تغییرات هورمونی نیز می تواند یکی از عوامل باشد. کرم‌ها می توانند علائم را تسکین دهند، اما بعید است که علل زمینه‌ای را درمان کنند.

محدودیت های استفاده از پماد واریس

گزینه های درمانی جایگزین ‌پمادها

در حالی که کرم‌های واریس ممکن است به تسکین برخی علائم مانند درد و تورم به برخی افراد کمک کنند، درمان‌های آزمایش‌شده جایگزینی وجود دارند که می‌توانند درد و ناراحتی رگ‌های واریسی را برای همیشه برطرف کنند و همچنین به طور قابل توجهی ظاهر رگ‌های ناهنجار زیر پوست شما را کاهش دهند.

1- ابلیشن یا لیزر درون وریدی (EVLA)

فرسایش درون وریدی یک روش لیزری کم تهاجمی است که ورید آسیب دیده را از داخل می‌بندد. این یک گزینه موثر برای درمان واریس‌های بزرگتر است.

2- ابلیشن یا لیزر رادیو فرکانسی

این روش کم تهاجمی از انرژی و گرما فرکانس رادیویی استفاده می‌کند تا وریدهای آسیب دیده را ببندد. این روش برای درمان وریدهای واریسی بزرگتر استفاده می‌شود و شامل قرار دادن یک کاتتر بسیار نازک در ورید است.

لیزر واریس درمان موثر تر از پماد واریس

3- اسکلروتراپی

اسکلروتراپی که به عنوان درمان اسکلروزینگ نیز شناخته می‌شود، یک روش پزشکی است که واریس را درمان می‌کند. در طول عمل، یک عامل اسکلروز کننده به وریدهای آسیب دیده تزریق می‌شود. این باعث می‌شود که آنها از کار افتاده و سپس به تدریج محو شوند. اسکلروتراپی برای رگ‌های کوچک‌تر عنکبوتی و واریسی خوب عمل می‌کند.

شما می‌توانید فهرست کاملی از درمان‌های اثبات‌شده و مؤثر و همچنین سایر ملاحظات مرتبط با این درمان‌ها را پیدا کنید، مانند زمان درمان، زمان بهبودی و اینکه آیا این درمان مناسب شما است یا خیر.

4- اصلاحات در سبک زندگی شما

علاوه بر استفاده از پمادها ایجاد تغییرات در سبک زندگی می‌تواند به مدیریت بیماری واریس نیز کمک کند. تغییرات سبک زندگی می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

1- ورزش منظم: پیاده روی، شنا یا دوچرخه سواری می تواند گردش خون و توان عضلانی را بهبود بخشد و شدت رگ‌های واریسی را کاهش دهد.

2- مدیریت وزن: کاهش وزن و حفظ وزن بدن سالم می‌تواند به کاهش فشار روی رگ‌ها کمک کند. این ممکن است از ایجاد واریس جلوگیری کند.

3- بالا بردن پاها: بلند کردن پاها برای مدت کوتاهی بالاتر از سطح قلب در طول روز به کاهش تورم و بهبود جریان خون کمک می‌کند.

5- جوراب‌های واریس

استفاده از جوراب‌های فشاری یک راه عالی برای تسکین علائم واریس و سایر اختلالات سیاهرگی هستند. آن‌ها می‌توانند با اعمال فشار خارجی به حمایت از رگ‌ها، بهبود جریان خون و کاهش تورم کمک کنند.

برای تشخیص دقیق با یک متخصص مانند متخصص واریس (فلبولوژیست) مشورت کنید. همچنین می‌توانید بسته به شدت رگ‌های واریسی خود درباره گزینه‌های درمانی صحبت کنید. کلینیک تخصصی دکتر فریبا هندی به عنوان یکی از کلینیک های برتر درمان واریس آماده خدمت رسانی به مردم عزیز کشور می باشند

دکتر فریبا هندسی متخصص درمان واریس و متخصص قلب و عروق