دکتر فریبا هندسی
1396/04/14

چه رابطه ای میان فشار خون و نمک وجود دارد؟

نتيجه ی مصرف بيش از حد نمک مي تواند باعث افزایش فشار خون شود.

بر طبق یک مطالعه ی منتشر شده در مجله انجمن قلب آمریکا، افرادی که به تدریج میزان نمک مصرفی خود را زیاد می کنند و افرادی که به طور معمول بیش از حد نمک می خورند، هر دو با افزایش خطر ابتلا به فشار خون بالا روبرو هستند.

در یک مطالعه ی ژاپنی از چهار هزار نفر با فشار خون طبیعی، کسانی که بیشترین نمک مصرف می کردند، بیشترین فشار خون را داشتند. افرادی که به تدریج میزان مصرف نمک خود را افزایش می دادند، نیز به تدریج فشار خون بالا را نشان می دادند.

در انتهای این مطالعه، افرادی که حداقل مقدار نمک مصرف می کردند ۲۹۲۵ میلی گرم در روز مصرف می کردند و کسانی که بیشترین مصرف کننده بودند ۵۶۴۴ میلی گرم در روز مصرف داشتند.

مهم نبود که میزان نمک در ابتدای مطالعه بالا باشد یا اینکه ابتدا کم بود، و سپس به تدریج طی سالها افزایش یافته است به هر حال هر دو گروه در معرض خطر ابتلا به فشار خون بالا بودند.

تاثیر نمک بر فشارخون

این مطالعه اهمیت حفظ رژیم غذایی کم نمک را در طول عمر نشان می دهد و نتایج دیگر مطالعات ارتباط قوی بین سدیم و فشار خون بالا را تأیید می کنند. محققان در مورد تحقیقی که بر روی ژاپنی ها انجام شده بود می گویندکه این یافته ها در مورد آمریکایی ها نیز کاربرد دارد.

آمریکایی ها به طور متوسط ​​حدود ۳۵۰۰ میلی گرم نمک در روز مصرف می کنند که حدود ۲۰۰۰ میلی گرم بیشتر از میزان پیشنهادی انجمن قلب آمریکا است. در ایالات متحده، حدود نه نفر از هر ده نفر سدیم زیادی مصرف می کنند.

در بعضی افراد، سدیم، فشار خون را افزایش می دهد زیرا باعث می شود مایع اضافی در بدن بماند و یک بار اضافی برای قلب ایجاد کند. بیش از ۷۵ درصد سدیم در رژیم غذایی ایالات متحده در غذاهای فرآوری شده یافت می شود. شش غذای پر نمک؛ نان ، سوسیس و کالباس، پیتزا ، مرغ ، سوپ و ساندویچ هستند که منابع اصلی سدیم کل در رژیم غذایی ایالات متحده هستند.

سوسیس و کالباس

یک اونس سوسیس ، یا 6 تکه کالباس گوسفندی تا حدی نیمی از نمک رژیم غذایی روزانه شما را شامل می باشد. ساندویچ های کم کالری مورد علاقه ی خود را بیشتر مصرف کنید.

پیتزا

یک تکه پیتزا با مخلفات درون آن می تواند حاوی بیش از نیمی از نمک رژیم غذایی روزانه شما باشد. مصرف پنیر را محدود کنید و سبزیجات بیشتری به پیتزا ی بعدی خود اضافه کنید.

تاثیر نمک بر فشار خون

سوپ

نمک موجود در یک فنجان سوپ کنسرو شده می تواند از ۱۰۰ تا ۹۴۰ میلی گرم متغیر باشد که بیش از نیمی از میزان مصرفی روزانه ی توصیه شده برای سلامتی است. برچسب ها ب روی مواد غذایی را ببینید که حاوی چه میزان سدیم هستند.

نان

بعضی از غذاهایی که چند بار در روز می خورید، مانند نان، به میزان زیادی سدیم بدن را زیاد می کنند حتی اگر هر قطعه میزان کمی سدیم داشته باشد. برچسب ها ی نان ها را برای پیدا کردن انواع پایین تر سدیم چک کنید.

مرغ

سطح سدیم موجود در طیور می تواند بر اساس روش های آماده سازی متفاوت باشد. در مرغ های بسته بندی شده به میزان نمک آن ها دقت کنید.

طعم دهنده های ساندویچ ها

دو قاشق چای خوری طعم دهنده ی موجود در ساندویچ ها می تواند ۴۱۱ میلی گرم سدیم داشته باشد! پس برای ساندویچ خود نصف قاشق بریزید.

دکتر فریبا هندسی متخصص قلب و عروق و فشارخون در تهران

کلینیک فشار خون