واریس در جوانی ، علل، علائم و راه های درمان

تصور بعضی از افراد این است که واریس در جوانی رخ نمی دهد که این تصور اشتباهی است. بعضی از عوامل می توانند در ایجاد واریس در سن های پایین نقش ایفا کنند.

در حالی که ورید های عنکبوتی و واریسی اغلب پس از سن 50 سالگی و بیشتر در زنان پدیدار می شوند، بسیاری از جوانان در اوایل سنین 20 سالگی خود بروز ورید های واریسی را مشاهده می کنند. خوشبختانه، موارد متعددی از تغییرات در سبک زندگی وجود دارند که جوانان با به کار گیری آن ها می توانند نسبت به درمان یا پیشگیری از بروز واریس در جوانی اقدام کنند.

ورید های واریسی و عنکبوتی چیست؟

رگ های واریسی، ورید های پیچ خورده ای هستند که می توانند آبی، قرمز یا به رنگ پوست باشند. امکان دارد انواع بزرگ تر این ورید ها ظاهری طناب مانند داشته و سبب برجستگی پوست شوند. ورید های واریسی معمولا بر ران ها، پشت و جلوی عضله ساق پا یا در ناحیه داخلی و نزدیک به مچ پا دیده می شوند. 

با این حال، بارداری می تواند سبب بروز ورید های واریسی در نواحی دیگر همچون ناحیه داخلی ران، باسن و پایین لگن نیز شود.

ورید های عنکبوتی از ورید های واریسی کوچک تر هستند. این ورید ها اغلب به رنگ قرمز و شبیه به تار عنکبوت هستند. ورید های عنکبوتی با اینکه از زیر پوست نمایان هستند اما پوست را برجسته نکرده و از طریق همین ویژگی از ورید های واریسی تمایز داده می شوند. ورید های عکنبوتی معمولا بر روی پا ها یا صورت نمایان می شوند. 

این مشکلات وریدی اغلب هنگامی بروز می دهند که دریچه های یک طرفه در ورید ها ضعیف شده یا آسیب می بینند. در نتیجه این وضعیت، خون در ورید ها تجمع کرده و ورید ها را پیچ خورده، متورم و تیره رنگ می کند. 

با اینکه ورید های واریسی و عنکبوتی ظاهر نامطلوبی دارند اما معمولا به مشکلات جدی سلامتی منجر نمی شوند. البته، ورید های واریسی می توانند سبب احساس سنگینی در پا و گرفتگی عضلانی شوند. 

این ورید های متورم بیانگر وجود اختلالات گردش خونی است که در صورت عدم درمان بیماری های بیشتری را با خود به همراه خواهند داشت. بنابراین، در صورت مشاهده ورید های واریسی یا عنکبوتی باید از نادیده گرفتن آن ها اجتناب کرد. این موارد علامت یک مشکل بزرگ تر در بدن هستند.

برای خواندن مطالب بیشتر به مقاله ی واریس مراجعه کنید.

واریس در جوانی

علائم هشدار دهنده واریس در جوانی

در ابتدا باید نحوه تشخیص ورید های واریسی و عنکبوتی را فرا گرفت. ورید های سالم در حالت طبیعی از زیر پوست نمایان نبوده و یا در صورت مشاهده بسیار کم رنگ هستند. مشاهده ورید هایی به رنگ قرمز یا آبی تیره می تواند نشانه ابتلا به ورید های واریسی یا عنکبوتی باشد. 

با اینکه ممکن است ورید های واریسی به رنگ پوست باشند اما اغلب سبب برآمدگی پوست شده و یکی از علائم تشخیص آن ها به شمار می رود. 

در حالی که بیماران اغلب وجود ورید های عکنبوتی را احساس نمی کنند، ورید های واریسی می توانند سبب احساس سنگینی پا، تنگی یا خارش پوست و درد در عضله پشت ساق پا مخصوصا در هنگام شب شوند. 

در واقع، علائم ورید های واریسی در پایان روز و همچنین پس از نشستن یا ایستادن به مدت طولانی تشدید می شوند. ظاهر ورید های واریسی الزاما با نحوه احساس آن ها ارتباط ندارد. 

برای مثال، امکان دارد برخی ورید های بزرگ، برآمده و نامطلوب، دردناک نبوده اما انواع کوچک و صاف آن ها سبب درد شدید شوند. 

حتی در صورتی که ورید های واریسی یا عنکبوتی تنها یک نگرانی از نظر زیبایی به شمار روند، باز هم زندگی بسیاری از افراد را تحت تاثیر قرار می دهند. امکان دارد افراد مبتلا به واریس در جوانی به پوشیدن دامن یا لباس های کوتاه تمایل نداشته یا به دلیل نمایان شدن پا های خود از انجام برخی فعالیت ها خودداری کنند. 

در صورتی که این ورید ها دردناک نبوده اما کیفیت زندگی فرد را تحت تاثیر قرار می دهند، پیگیری درمان آن ها ارزشمند است زیرا با گذشت زمان و عدم تغییر در سبک زندگی ظاهر آن ها بدتر خواهد شد.

رگ عنکبوتی در جوانی

علت ها و عوامل خطر ابتلا به واریس در جوانی

برخی عوامل احتمال ابتلا به ورید های واریسی یا عنکبوتی را افزایش می دهند. وراثت یک عامل بزرگ است. به همین دلیل، در صورتی که والدین فرد یا والدین آن ها به مشکلات وریدی ابتلا داشته باشند، احتمال ابتلای فرد حتی در صورت جوان بودن افزایش می یابد. 

بارداری

بارداری نیز یک عامل خطر برای ابتلا به مشکلات وریدی است. از آنجایی که میانگین سن مادران در زایمان فرزند اول 26.3 سال است، بسیاری از زنان در دوران بیست و چند سالگی خود در معرض خطر ابتلا به واریس در جوانی قرار می گیرند.

چاقی و اضافه وزن یکی از عوامل مهم ابتلا به واریس در جوانی

چاقی و اضافه وزن با ایجاد فشار مستقیم بر روی ورید ها، ورید های واریسی یا عنکبوتی را به وجود می آورند. بنا بر گفته سازمان کنترل و پیشگیری از بیماری های آمریکا،  35.7 درصد از جوانان 20 تا 39 ساله در آمریکا در گروه چاق دسته بندی شده و شاخص توده بدنی (BMI) آن ها 30 یا بیشتر است. به همین دلیل، مشکلات وریدی ناشی از اضافه وزن برای جوان موضوعی جدی به شمار می آید.

چاقی از دلایل ابتلا به واریس در جوانی

کم تحرکی

نشستن، ایستادن یا دراز کشیدن به مدت طولانی می تواند با بروز مشکلات وریدی ارتباط داشته باشد. این موضوع بدین دلیل است که نیروی جاذبه به صورت مداوم خون را به سمت خود کشیده و بر روی ورید ها فشار وارد می کند. در این وضعیت، خون صرف نظر از نحوه قرار گیری بدن در پا ها تجمع می کند. 

مسافرت های طولانی

مسافرت های طولانی و نشستن یا ایستادن به مدت طولانی سبب بروز مشکلات وریدی می شوند. 

استفاده از لباس های تنگ

پوشیدن لباس های تنگ مقدار جریان خون را کاهش می دهد. علاوه بر این موارد، استفاده از کفش های پاشنه بلند فشار زیادی را بر ورید های ناحیه پایینی پا وارد می کند.

خواب و استراحت طولانی مدت

عوامل دیگر نیز با کاهش میزان فعالیت فرد در بروز ورید های واریسی و عنکبوتی نقش ایفا می کنند. از جمله این عوامل می توان به سبک زندگی بی تحرک و استراحت طولانی مدت در تخت اشاره کرد. استراحت طولانی مدت معمولا ناشی از یک آسیب عمده تجویز شده و نیازمند کاهش فعالیت بدنی است.

داروهای موثر بر گردش خون

دارو هایی که بر گردش خون اثر می گذارند در بروز ورید های واریسی و عنکبوتی نقش دارند. همچنین، افرادی که در گذشته سابقه ابتلا به لخته خون در پا های خود (ترومبوز ورید های عمقی) را داشته اند نیز در معرض خطر ابتلا به مشکلات وریدی بلند مدت از جمله ورید های عنکبوتی و واریسی هستند.

کم تحرکی از دلایل ایجاد واریس در جوانی

راه های درمان واریس در سن پایین

در صورتی که فرد به نوع شدید ورید های واریسی مبتلا باشد، گزینه های درمانی متعددی را در پیش روی خود خواهد داشت. اغلب متخصصان درمان این ورید ها را زمانی به زنان توصیه می کنند که دیگر تصمیمی برای فرزند آوری ندارند. بارداری یک عامل شناخته شده در ایجاد ورید های عنکبوتی و واریسی است.

اسکلروتراپی

این فرایند شامل تزریق مستقیم یک محلول به ورید ها می شود. محلول یاد شده ورید ها را بسته و خون را به دیگر ورید های سالم هدایت می کند. ورید های بسته شده در نهایت ظرف چند هفته محو می شوند. البته، از بین رفتن ورید های بزرگ ممکن است نیازمند چندین ماه زمان یا درمان های بیشتر باشد.

ابلیشن یا لیزر

در این روش پزشک متخصص پوست ورید های واریسی را با تابش دقیق لیزر و امواج رادیویی بدون آسیب به پوست اطراف از بین می برد. یکی از راه های درمان واریس در جوانی این مورد می باشد.

ابلیشن یا لیزری درون عروقی (EVLT)

با استفاده از یک فیبر نوری ورید های واریسی هدف لیزر قرار داده می شوند. در ابلیشن با امواج رادیویی (RFA) یک کاتتر به درون ورید فرستاده می شود. 

در حالی که لیزر واریس برای درمان ورید های کوچک استفاده می شود، ابلیشن با امواج رادیویی در از بین بردن ورید های بزرگ کاربرد دارد. 

همچنین، درمان های لیزری کم شدت نیازی به ایجاد برش نداشته و برای ورید های واریسی کوچک تر استفاده می شوند.

لیزر واریس

جراحی

در موارد شدید، پزشک می تواند برای کاهش شدت ورید های واریسی گزینه جراحی را به بیمار پیشنهاد دهد.

روش های جراحی مورد استفاده فلبکتومی سر پایی (کم تهاجم تر) و برداشت و لیگاسیون وریدی هستند. از آنجایی که اغلب ورید های عنکبوتی و واریسی را می توان با تغییر در سبک زندگی و پوشیدن جوراب های فشاری مدیریت کرد، افراد مخصوصا در صورت ابتلای زود هنگام اغلب نیازی به جراحی ندارند. 

با اینکه ورید های واریسی اغلب در حین یا پس از میانسالی مشاهده می شوند اما می توانند در هر سنی مخصوصا در دهه بیست سالگی بروز دهند. 

در صورتی که فرد جوان در معرض خطر ابتلا به ورید های عنکبوتی و واریسی باشد باید جهت پیشگیری و درمان این مشکلات وریدی به درمان های طبیعی زیر توجه داشته باشد.

دکتر فریبا هندسی بهترین متخصص واریس

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 3 روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
مقالات مرتبط
درباره دکتر
جستجو

آدرس و شماره تماس مطب

پرسش از دکتر