علت تپش قلب در نوجوانان

علت تپش قلب در نوجوانان

تپش قلب در نوجوانان و کودکان مشکلی است که شاید برای خانواده ها درد آور باشد. در این مقاله در اینباره صحبت شده است.

تپش قلب چیست؟

تپش قلب، همان ضربان‌های قلب است که به صورت ناگهانی بیشتر مورد توجه قرار می‌گیرد.

شما ممکن است برای چند ثانیه یا چند دقیقه احساس کند که بطور نامنظمی می‌تپد و یا از جا کنده می‌شود. همچنین ممکن است این احساسات را در گلو یا گردن خود احساس کنید.

تپش قلب ممکن است نگران کننده به نظر برسد، اما در بیشتر موارد بی‌خطر بوده و نشانه‌ی یک مشکل جدی نیست.

گاهی ممکن است یک ضربان اضافه یا کمتر را احساس کنید. این موارد به عنوان تپش‌های خارجی شناخته می‌شوند و معمولاً جای نگرانی نیست.

برای خواندن مطالب بیشتر به مقاله ی علت تپش قلب مراجعه کنید.

تپش قلب در نوجوانان

تپش قلب زمانی اتفاق می‌افتد که فرد احساس کند قلب او به طور نامنظم کار می‌کند. ممکن است شما احساس کنید که قلب شما برای لحظه‌ای متوقف شده است و یا در هنگام استراحت (عدم ورزش) سریعتر از حد معمول می‌تپد. گاهی اوقات ورزش می‌تواند باعث تپش قلب شود و این تپش، بعد از ورزش همچنان ادامه یابد.

تپش قلب معمولاً نشانه‌ی مشکلات سلامتی نیست. عوامل مختلفی مثل: شوکه شدن، ترسیدن یا استرس، می‌توانند باعث تپش قلب شوند.

داروهای سرماخوردگی، آلرژی و آسم، مکمل‌های گیاهی و سایر داروها، کافئین و الکل نیز می‌توانند تأثیرگذار باشند. دو مورد از مهمترین دلایل تپش قلب عدم نوشیدن مایعات کافی به طور منظم یا نامناسب بودن آنها (از نظر بدنی) است.

نوجوانان کوچکتر ممکن است نتوانند دقیقاً تپش قلب را توضیح دهند، در حالی که این اتفاق می‌افتد. گاهی اوقات آنها می‌گویند که قلب آنها به سرعت “بوق می‌زند”.

تپش قلب به ندرت می‌تواند نشانه‌ای از یک بیماری جدی مانند کم خونی، مشکلات تیروئید یا آریتمی باشد. (به معنی غیرطبیعی بودن ریتم قلب است.

ریتم طبیعی قلب از گره سینوسی آغاز شده و پس از انتقال به گره دهلیزی-بطنی در بطن‌ها منتشر می‌شود. در نتیجه این نحو هدایت تحریک الکتریکی، ابتدا دهلیز و با فاصله کمی بطن‌ها منقبض می‌شوند).

اگر نوجوان من تپش قلب داشته باشد چه باید بکنم؟

اگر نوجوان شما به همراه تپش قلب یکی از موارد زیر را تجربه کرد، باید به پزشک خانواده مراجعه کنید. اگر این موضوع، کودک شما را اذیت می‌کند، فوراً به دنبال کمک پزشکی باشید.

شما باید در مورد زمان و شرایط تپش قلب یک گزارش تهیه کنید و آن را با پزشک در میان بگذارید. اگر بتوانید هنگام گرفتن تپش قلب با گرفتن نبض یا لمس مستقیم قفسه سینه، ضربان قلب نوجوان یا کودک خود را بررسی کنید، اطلاعات مفیدی برای پزشک شما خواهد بود.

اگر خانواده شما سابقه نارسایی‌های قلبی شناخته شده یا مرگ ناگهانی و بدون دلییل قبل از 50 سالگی را دارند (از جمله سندرم مرگ ناگهانی نوزاد) حتماً با پزشک در میان بگذارید.

تشخیص تپش قلب در نوجوانان چگونه است؟

پزشک عمومی شما عواملی مانند تعداد و شدت تپش قلب و سابقه پزشکی نوجوان شما را بررسی می‌کند. در اکثر موارد، هیچ درمانی برای تپش قلب لازم نیست. پزشک شما ممکن است توصیه‌های کلی مانند کاهش مصرف نوشیدنی های کافئین‌دار یا افزایش هیدراتاسیون روتین را ارائه دهد.

ممکن است آزمایشات دیگری از جمله نوار قلب، اسکن قلب و ضبط کننده هولتر ECG (ضبط ECG در طی چندین ساعت) برای تشخیص علت تپش قلب در نوجوانان انجام شود.

گزینه‌های درمانی تپش قلب چیست؟

در موارد نادری که یک بیماری قلبی اساسی پیدا کنیم، یک گزینه درمانی شامل درمان دارویی است. گزینه دیگر آبلیشن است، یک روش کاتتریزاسیون از گرما یا سرما برای خشک کردن ناهنجاری‌های مجاری الکتریکی در قلب استفاده می‌کند.

دکتر فریبا هندسی متخصص قلب و عروق

توسط دکتر فریبا هندسی

دکتر فریبا هندسی متخصص قلب و عروق | عضو انجمن قلب امريكا | موسس اولين كلينيك تخصصي فشار خون| عضو كميته كشوري ثبت سكته هاي قلبي| عضو انجمن قلب و جراحات قلب ايران | بورد تخصصي قلب وعروق از دانشگاه تهران| سهامدار بيمارستان پارسيان و عرفان در تهران | عضو هیئت علمي و پزشك معتمد دانشگاه آزاد اسلامي به مدت ٥ سال| گذراندن دوره تخصصي RDN در آلمان جهت درمان فشار خون هاي مقاوم به درمان با تجربه انجام هزاران آنژيوگرافي از راه دست با توجه به هشت سال تجربه مستمر در زمينه آنژيوگرافي راديال

یک دیدگاه

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خروج از نسخه موبایل