علت تیر کشیدن قلب

درد قفسه سینه به صورت ناراحتی و یا درد در ناحیه سینه یا اطراف آن است. به طور کلی، درد قفسه سینه را می توان به درد قفسه سینه مرتبط با قلب (درد قفسه سینه قلبی) و درد قفسه سینه ناشی از یک بیماری قلبی (غیر قلبی ) دسته بندی کرد.

اگر فردی درقفسه سینه درد داشته و یا احساس تیر کشیدن در ناحیه  قلب دارد و این درد به طور مداوم باشد، باید توسط پرسنل پزشکی اورژانس ارزیابی شود.

علت تیر کشیدن قلب چیست؟

با وجود اینکه علل بسیاری در مورد درد قفسه سینه و یا تیر کشیدن قلب وجود دارد، دو دلیل عمده آن را می توان در مشکلات مربوط به قلب و علل غیر قلبی تقسیم بندی کرد.  تیر کشیدن قلب گاهی ممکن است ناشی از اختلاف بین میزان خون رسانی به ضربان قلب و اکسیژن رسانی به عضله قلب باشد.

تیر کشیدن قلب

درد  و تیر کشیدن قفسه سینه قلبی بیشتر به علت آترواسکلروز (منجر به تنگ شدن ثابت شريان های عروق کرونر)، ایجاد شده و یا ناشی از اسپاسم های کرونری است که به طور متناوب شریان ها را محدود می کند. در موارد شدید، مداوم و غیر عصبی، تیر کشیدن دائم قلبی به عنوان آنژین یا آنژین پاتریس خوانده می شود.

تیر کشیدن قلب در اکثر مواقع دلایل غیر قلبی داشته و گذرا هستند و ممکن است علل زیادی داشته باشند از جمله، استرس، اضطراب، برخی عفونت ها، مشکلات عضلانی یا استخوانی، تومورهای ریه، ترومای قفسه سینه، درد شکمی و ریفلاکس معده. برخی از علل غیر قلبی  تیر کشیدن قلب ممکن است نیاز به مراقبت اورژانس داشته باشند.

علائم و نشانه های ناشی از تیر کشیدن قلب چیست؟

علائم درد قفسه سینه مواردی از جمله فشار، سنگینی یا سوزش، گاهی اوقات با احساس خفه شدن یا تنگی نفس همراه است. این ناراحتی اغلب به شکل درد  تیز تا خفیف و معمولا در شکم فوقانی، پشت، گردن، فک، دست چپ یا شانه قرار دارد. گاهی اوقات علت تیر کشیدن قلب می تواند بر اثر مواردی همچون موارد زیر باشد:

سکته مغزی

– فشار عصبی

– پرخوری

– قرار گرفتن در معرض هوای سرد

– استرس عاطفی

تیر کشیدن قلب گاه به صورت گذرا و چند ثانیه و گاهی چند بار تکرار می شود. شدت درد یا تیرکشیدن معمولا با تغییر تنفس، سرفه یا موقعیت تغییر نمی کند. به طور کلاسیک، درد قفسه سینه قلبی در قفسه سینه چپ است. با این وجود ممکن است در مرکز یا سینه راست هم رخ دهد. درد قفسه سینه غیر قلبی ممکن است بسیاری از علائم بالا را داشته باشد.

با این حال، درد قفسه سینه غیر قلبی ممکن است با تنفس، سرفه یا موقعیت تغییر کند. صرف نظر از این، علاوه بر تیر کشیدن قلب، درد قفسه سینه طبیعی نیست و باید توسط پزشک متخصص قلب و عروق تشخیص داده شود، زیرا این امر می تواند خطر جدی سلامت را در بر داشته باشد.

زنان ممکن است علائم درد قفسه سینه را به اشکال مختلفی شامل تهوع و استفراغ، سرگیجه، درد یا ناراحتی در یک یا هر دو دست داشته باشند. زنان باردار ممکن است درد یا تیر کشیدن قلب را با سوزش سر دل، سوزش معده، فشار (فشار کودک بر دیافراگم / دنده ها)، گسترش قفسه سینه و استرس ،تجربه کنند.

در کودکان و نوجوانان، درد دیواره قفسه سینه شایع ترین علت درد قفسه سینه است. در این سنین به ندرت مشکل قلب وجود دارد، اما می تواند با شرایطی مانند سندرم مارفان یا پاره شدن آئورت رخ دهد.

چه شرایطی با تیر کشیدن قلب ارتباط دارد؟

شرایط مرتبط با درد و تیر کشیدن ناگهانی قلب بسیار زیاد است. در زیر به فهرستی از شرایطی  که ممکن است به درد قفسه سینه  و تیر کشیدن قلب منجر شود، اشاره شده است. این فهرست هر شرایطی را شامل نمی شود، اما هدف از آن شرح  برخی از شرایط عمده ای است که با درد و تیر کشیدن قلب (هر دو قلب و غیر قلب) مرتبط است:

اضطراب، استرس ، آترواسکلروز، انشعاب آئورت، تنگی آئورت، کراتومیوپاتی، کولسیستیت، مصرف کوکائین، دیابت، اسپاسم مری، گاستریت، GERD، فتق هیاتال، هیپرکلسترولمی، فشار خون بالا، هیپرتیروئید، لوپوس، مشکلات دریچه میترال، سندرم مارفان، پریکاردیت، پلوری، پنوموتوراکس، بیماری پات، آمبولی ریه، پارگی رگ، اسکلرودرما

تشخیص علت درد قفسه سینه

علت درد و تیر کشیدن در ناحیه قلب و یا قفسه سینه با بررسی سوابق بیماری و معاینه فیزیکی تشخیص داده می شود. متخصص مراقبت های بهداشتی در ابتدا ، علایم قلبی و غیر قلبی را تشخیص داده و گاهی اوقات  با در نظر گرفتن سابقه بیماری  این کار صورت می گیرد. بررسی علل تداوم تیر کشیدن و درد قلب، مهم است؛ زیرا درد قفسه سینه مربوط به قلب ممکن است نیاز به مداخله و درمان مداوم داشته باشد.

گرفتن نوار قلب از بیمار

در طول معاینه فیزیکی، کارکنان پزشکی ممکن است الکتروکاردیوگرام (EKG) و اشعه ایکس قفسه سینه  انجام دهند. سطح خون بالای تروپونین هم می تواند سبب آسیب عضلات قلب شود. سایر آزمایش های خون مانند شمارش کامل خون (CBC) و پروفایل متابولیک پایه در ارزیابی اورژانس، مفید هستند.

در شرایط پیچیده تر، آزمایش هایی مانند تست ورزش استرس، اکوکاردیوگرافی استرس، اسکنینگ پرفیوژن میوکارد، یا  CTآنژیوگرافی می تواند مورد استفاده قرار گیرد. سایر تست ها و روش هایی که ممکن است مورد استفاده قرار گیرند شامل نظارت Holter و آنژیوگرافی کرونر است.

آنژِیوگرافی

بیماری عروق کرونر با آنژیوگرافی کرونری که برای شناسایی آترواسکلروز صورت می گیرد، تشخیص داده می شود.به هر ترتیب در مجموع می توان گفت که تیر کشیدن قلب در همه موارد به دلیل ناراحتی و یا مشکل حاد قلبی نیست در اکثر موارد تیر کشیدن قلب می تواند به سبب استرس یا اضطراب رخ دهد. به هر حال در صورت تداوم این حالت ها، بهتر است با افراد مبتلا به درد قفسه سینه که مشخص نیست که درد قفسه سینه از یک مشکل قلب باشد یا خیر، باید بلافاصله در بخش اورژانس مورد ارزیابی قرار گیرد.

دکتر فریبا هندسی متخصص قلب و عروق و فشار خون در تهران

کلینیک فشار خون

 

علت تیر کشیدن قلب
4.2 (84.32%) 37 رای

این مطلب در دسترس است برای kuKurdish arArabic enEnglish

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 3 روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مهسا سه شنبه ۲۱ اسفند ۹۷( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام من دیروز بعد از ناهار خوابیدم بعد از بیدار شدن بصورت شدید و متناوب ماهیچه ی قلبم برای اولین بار تو عمر به حدی تیر میکشه که اشکمو دراورده با نفس کشیدن و سرفه بیشتر میشه ولی وقتی حرکت نکنم یا نفس عمیق نکشم درد ندارم دردش جوریه که دست چپمو نمیتونم بلند کنم و تاکید میکنم هسچ سابقه بیمازی یا درد قلب نداشته و 35 ساله هستم میخوام بدونم ایا دارم میمیرم ،سکته کردم یا چی؟بنظر شما چم شده از دیروز تابه حال😢😢
  1. تصویر کاربر سه شنبه ۲۱ اسفند ۹۷( 1 هفته پیش)
   سلام
   حتما جهت بررسی قلبی و عروقی به پزشک متخصص مراجعه و نوارقلب و..تهیه فرمایید تا بررسی شود.
 • تصویر کاربر سارا سه شنبه ۲۱ اسفند ۹۷( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخير
  سارا هستم32 ساله ، دو روزه در سينه سمت چپم ،بالاي قلبم هر 3 دقيقه يبار مدام تير ميکشدو احساس تنگي نفس و کمي درد در شانه سمت چپم دارم ، ميخواستم ببينم علتش چيه، ممنون ميشم راهنماييم کنيد.
  تشکر
  1. تصویر کاربر سه شنبه ۲۱ اسفند ۹۷( 1 هفته پیش)
   سلام
   ممکن است زمینه ی استرس و یا اریتمی قلبی باشد که در صورت ادامه یافتن به پزشک متخصص مراجعه و بررسی قلبی صورت پذیرد.
 • تصویر کاربر سهیل سه شنبه ۲۱ اسفند ۹۷( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید من هرزگاهی تپش قلبم زیاد میشه و تیر میکشه وشروع به دردمیکنه سردردهم میگیرم علتش چی میتونه باشه؟
  1. تصویر کاربر سه شنبه ۲۱ اسفند ۹۷( 1 هفته پیش)
   میتواند زمینه های استرس داشته باشد و یا اریتمی قلبی که اگر موجب بی هوشی و زمین خوردگی نشود مورد اورژانسی نمی باشد؛در حمله ی بعدی نوارقلب گرفته و به پزشک متخصص نشان دهید.
 • تصویر کاربر رحمانی چهارشنبه ۲۲ اسفند ۹۷( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام،
  من اغلب اوقات سوزش را در ناحیه زیر شانه چپ خود احساس میکنم که این سوزش گاهی باعث سنگینی در دست چپ و همچنان سوزش روی سینه چپ و تیر کشیدن روی سینه چپم می گردد. در هوای سرد بیشتر میشود، یکبار به دکتر مراجعه نمودم وی آنرا مشکل فشار عصبی تشخیص داد و دارو هم تجویز نمود ولی این مشکل رفع نشد. منتظر رهنمایی شما هستم. تشکر
  1. تصویر کاربر چهارشنبه ۲۲ اسفند ۹۷( 1 هفته پیش)
   سلام
   جهت بررسی قلب و عروق خود به پزشک متخصص ویا کلینیک ما مراجعه فرمایید تا پس از بررسی های لازم همچون نوار قلب و مانیتورینگ و ..مشکل شما مشخص شود.
 • تصویر کاربر کیوان چهارشنبه ۲۲ اسفند ۹۷( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  درود. دکتر میخوام بدونم آیا مصرف تریاک با تیر کشیدن گاه و بیگاه قلب ارتباطی داره؟
  1. تصویر کاربر چهارشنبه ۲۲ اسفند ۹۷( 1 هفته پیش)
   سلام
   خیر تریاک سبب کاهش درد میشود نه ایجاد درد بنابراین ارتباطی ندارند.
 • تصویر کاربر زهرا سه شنبه ۲۱ اسفند ۹۷( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام.من دختر ۲۱ سالم.از بچگی قلبم تیر میکشیده هرچی سنم بیشتر شد دردش بیشتر شد و تپش قلب هم دارم.زیاد هم نمیتونم بدوام ب نفس میفتم.میخواستم ببینم چ علتایی میتونه داشته باشه
  1. تصویر کاربر سه شنبه ۲۱ اسفند ۹۷( 1 هفته پیش)
   سلام
   ممکن است زمینه ی استرس داشته باشید و یا اریتمی قلبی؛مورد اورژانسی نمیباشد تا زمانی که موجب بی هوشی و زمین افتادن شما نشود ولی در حمله ی بعدی به مراکز مربوط مراجعه و نوارقلب بگیرید تا یک پزشک ببیند.
 • تصویر کاربر رضایی دوشنبه ۲۰ اسفند ۹۷( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید من 35 سالمه مجردم. چند ماهی هست قلبم در زمان مشخص نشده ای تیر می کشد و ضربان قلبم تند تر میشه بعد ضربان قلبم عادی میشه ولی سوزش و تیر کشیدن قلبم تا چند ساعت ادامه پیدا میکنه بعضی وقتا دست چپم درد میگیرد بعضی وقتا نه. به نظرتون این مشکل جدیه یا گذراست در ضمن من اضافه وزن ندارم و 15 سال هست هفته ای سه بار در هفته ورزش هم میکنم و هیچ دارویی استفاده نمی کنم.
  ممنون از لطف شما
  1. تصویر کاربر دوشنبه ۲۰ اسفند ۹۷( 1 هفته پیش)
   سلام باعرض معذرت برای تاخیر در پاسخگویی
   بله میتواند جدی باشد و ترجیحا به متخصص مربوطه مراجعه کنید و کارهای لازم انجام شود.
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر