علت تیر کشیدن قلب

87

درد قفسه سینه به صورت ناراحتی و یا درد در ناحیه سینه یا اطراف آن است. به طور کلی، درد قفسه سینه را می توان به درد قفسه سینه مرتبط با قلب (درد قفسه سینه قلبی) و درد قفسه سینه ناشی از یک بیماری قلبی (غیر قلبی ) دسته بندی کرد.

اگر فردی درقفسه سینه درد داشته و یا احساس تیر کشیدن در ناحیه  قلب دارد و این درد به طور مداوم باشد، باید توسط پرسنل پزشکی اورژانس ارزیابی شود.

علت تیر کشیدن قلب چیست؟

شاید با خود بگویید قلبم درد میکنه ولی علت تیر کشیدن قلب خود را ندانید، ما در اینجا علت آن را توضیح داده ایم لطفا با ما همراه باشید.

با وجود اینکه علل بسیاری در مورد درد قفسه سینه و یا تیر کشیدن قلب وجود دارد، دو دلیل عمده آن را می توان در مشکلات مربوط به قلب و علل غیر قلبی تقسیم بندی کرد.  تیر کشیدن قلب گاهی ممکن است ناشی از اختلاف بین میزان خون رسانی به ضربان قلب و اکسیژن رسانی به عضله قلب باشد.

تیر کشیدن قلب

درد و تیر کشیدن سمت چپ قفسه سینه قلبی بیشتر به علت آترواسکلروز (منجر به تنگ شدن ثابت شريان های عروق کرونر)، ایجاد شده و یا ناشی از اسپاسم های کرونری است که به طور متناوب شریان ها را محدود می کند. در موارد شدید، مداوم و غیر عصبی، تیر کشیدن دائم قلبی به عنوان آنژین یا آنژین پاتریس خوانده می شود.

تیر کشیدن قلب در اکثر مواقع دلایل غیر قلبی داشته و گذرا هستند و ممکن است علل زیادی داشته باشند از جمله، استرس، اضطراب، برخی عفونت ها، مشکلات عضلانی یا استخوانی، تومورهای ریه، ترومای قفسه سینه، درد شکمی و ریفلاکس معده. برخی از علل غیر قلبی  تیر کشیدن قلب ممکن است نیاز به مراقبت اورژانس داشته باشند.

علائم و نشانه های ناشی از تیر کشیدن قلب چیست؟

علائم درد قفسه سینه مواردی از جمله فشار، سنگینی یا سوزش، گاهی اوقات با احساس خفه شدن یا تنگی نفس همراه است. این ناراحتی اغلب به شکل درد  تیز تا خفیف و معمولا در شکم فوقانی، پشت، گردن، فک، دست چپ یا شانه قرار دارد. گاهی اوقات علت تیر کشیدن قلب می تواند بر اثر مواردی همچون موارد زیر باشد:

سکته مغزی

– فشار عصبی

– پرخوری

– قرار گرفتن در معرض هوای سرد

– استرس عاطفی

تیر کشیدن قلب گاه به صورت گذرا و چند ثانیه و گاهی چند بار تکرار می شود. شدت درد یا تیرکشیدن معمولا با تغییر تنفس، سرفه یا موقعیت تغییر نمی کند. به طور کلاسیک، درد قفسه سینه قلبی در قفسه سینه چپ است. با این وجود ممکن است در مرکز یا سینه راست هم رخ دهد. درد قفسه سینه غیر قلبی ممکن است بسیاری از علائم بالا را داشته باشد.

با این حال، درد قفسه سینه غیر قلبی ممکن است با تنفس، سرفه یا موقعیت تغییر کند. صرف نظر از این، علاوه بر تیر کشیدن قلب، درد قفسه سینه طبیعی نیست و باید توسط پزشک متخصص قلب و عروق تشخیص داده شود، زیرا این امر می تواند خطر جدی سلامت را در بر داشته باشد.

زنان ممکن است علائم درد قفسه سینه را به اشکال مختلفی شامل تهوع و استفراغ، سرگیجه، درد یا ناراحتی در یک یا هر دو دست داشته باشند. زنان باردار ممکن است درد یا تیر کشیدن قلب را با سوزش سر دل، سوزش معده، فشار (فشار کودک بر دیافراگم / دنده ها)، گسترش قفسه سینه و استرس، تجربه کنند.

در کودکان و نوجوانان، درد دیواره قفسه سینه شایع ترین علت درد قفسه سینه است. در این سنین به ندرت مشکل قلب وجود دارد، اما می تواند با شرایطی مانند سندرم مارفان یا پاره شدن آئورت رخ دهد.

چه شرایطی با تیر کشیدن قلب ارتباط دارد؟

شرایط مرتبط با درد و تیر کشیدن ناگهانی قلب بسیار زیاد است. در زیر به فهرستی از شرایطی  که ممکن است به درد قفسه سینه  و تیر کشیدن قلب منجر شود، اشاره شده است. این فهرست هر شرایطی را شامل نمی شود، اما هدف از آن شرح  برخی از شرایط عمده ای است که با درد و تیر کشیدن قلب (هر دو قلب و غیر قلب) مرتبط است:

اضطراب، استرس، آترواسکلروز، انشعاب آئورت، تنگی آئورت، کراتومیوپاتی، کولسیستیت، مصرف کوکائین، دیابت، اسپاسم مری، گاستریت، GERD، فتق هیاتال، هیپرکلسترولمی، فشار خون بالا، هیپرتیروئید، لوپوس، مشکلات دریچه میترال، سندرم مارفان، پریکاردیت، پلوری، پنوموتوراکس، بیماری پات، آمبولی ریه، پارگی رگ، اسکلرودرما.

تشخیص علت درد قفسه سینه

علت درد و تیر کشیدن در ناحیه قلب و یا قفسه سینه با بررسی سوابق بیماری و معاینه فیزیکی تشخیص داده می شود. متخصص مراقبت های بهداشتی در ابتدا، علایم قلبی و غیر قلبی را تشخیص داده و گاهی اوقات  با در نظر گرفتن سابقه بیماری  این کار صورت می گیرد. بررسی علل تداوم تیر کشیدن و درد قلب، مهم استT زیرا درد قفسه سینه مربوط به قلب ممکن است نیاز به مداخله و درمان مداوم داشته باشد.

گرفتن نوار قلب از بیمار

در طول معاینه فیزیکی، کارکنان پزشکی ممکن است الکتروکاردیوگرام (EKG) و اشعه ایکس قفسه سینه  انجام دهند. سطح خون بالای تروپونین هم می تواند سبب آسیب عضلات قلب شود. سایر آزمایش های خون مانند شمارش کامل خون (CBC) و پروفایل متابولیک پایه در ارزیابی اورژانس، مفید هستند.

در شرایط پیچیده تر، آزمایش هایی مانند تست ورزش استرس، اکوکاردیوگرافی استرس، اسکنینگ پرفیوژن میوکارد، یا  CTآنژیوگرافی می تواند مورد استفاده قرار گیرد. سایر تست ها و روش هایی که ممکن است مورد استفاده قرار گیرند شامل نظارت Holter و آنژیوگرافی کرونر است.

آنژِیوگرافی

بیماری عروق کرونر با آنژیوگرافی کرونری که برای شناسایی آترواسکلروز صورت می گیرد، تشخیص داده می شود. به هر ترتیب در مجموع می توان گفت که تیر کشیدن قلب در همه موارد به دلیل ناراحتی و یا مشکل حاد قلبی نیست در اکثر موارد تیر کشیدن قلب می تواند به سبب استرس یا اضطراب رخ دهد. به هر حال در صورت تداوم این حالت ها، بهتر است با افراد مبتلا به درد قفسه سینه که مشخص نیست که درد قفسه سینه از یک مشکل قلب باشد یا خیر، باید بلافاصله در بخش اورژانس مورد ارزیابی قرار گیرد.

دکتر فریبا هندسی متخصص قلب و عروق و فشار خون در تهران

کلینیک فشار خون

این مطلب در دسترس است برای Kurdish Arabic English

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 3 روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر نریمان شنبه ۵ مهر ۹۹( 4 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید
  من ۲۳سالمه قد ۱۷۸
  وزن ۸۵
  من مشکل پانیک دارم ک دارو مصرف میکنم و وضعیتم از قبل خیلی بهتره شده
  ی چند روزی هست احساس درد خفیف قسمت چپ سینم دارم در حال استراحتم بیشتردرد دارم در موقعه کار و فعالیت سنگین اصلا مشکل درد ندارم نوار قلبم گرفتم گفت مشکلی نداره میخواستم بدونم میتونه این درد خطر ناک باشه
  و ادم ب شدت استرسی هستم با کوچیک ترین درد قلب ضربان قلب میگیرم و بعضی وقتا موقعه نفس کشیدن قلبم تیر میکشه فقط همین علایمو دارم
  1. تصویر کاربر دکتر فریبا هندسی شنبه ۵ مهر ۹۹( 4 روز پیش)

   سلام عزیزم همون طور ه میتدونید خملات پنیک علایم قلبی مثل تپش و درد قفسه سینه میدهد و بیشتر باید بر روز درمان اون با مشاوران و پزشکان مربوط کار کنین

 • تصویر کاربر میثم شنبه ۵ مهر ۹۹( 4 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام خانوم دکتر,حدودا 2 ماهی میشه قلبم درد میگیره,دکتر رفتم اکو انجام دادم,نوار قلب انجام دادم,چکاپ کامل انجام دادم,کشت ادرار انجام دادم,سونوگرافی انجام دادم,سی تی اسکن از ریه هم انجام دادم همچیز گفتن عالیه,ولی باز درد میگیره قلبم دقیقا پشت و قلب و دست چپم هم درد میگیره دراز میکشم خوب میشم,و درد شکم هم دارم کمی همین 2 ماه همه ی این اتفاقات افتاد,27 سالمه,راهنمایی میکنید؟
  1. تصویر کاربر دکتر فریبا هندسی شنبه ۵ مهر ۹۹( 4 روز پیش)

   سلام عزیزم دردتون قلب نیست و جای نگرانی نیست میتوه از استرس و یا عصبی باشه درد هاتون

 • تصویر کاربر ترانه یکشنبه ۲۳ شهریور ۹۹( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام من ۱۸سالمه ۶۲کیلوام با قد ۱۶۳ . دو روز مدام سمت چپ قفسه سینم درد میکنه و گاهی تیر میکشه با تغییر حالت بدنم شدت این درد کاهش یا افزایش پیدا میکنه دکتر میتونید راهنماییم کنید؟
  1. تصویر کاربر دکتر فریبا هندسی یکشنبه ۲۳ شهریور ۹۹( 2 هفته پیش)

   سلام و عرض پوزش بابت تاخیر در پاسخدهی 

   جای نگرانی نیست اگر خیلی طوانی شد و بهبود پیدا نکرد برای اطمینان خاطر میتونین اکو قلبی بشین

 • تصویر کاربر حمید سه شنبه ۱۸ شهریور ۹۹( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام خانوم دکتر . چند روزی هست که قلبم تیر میکشد و درد ناکه اما نه دست چپم درد و نه گردنم قشنگ قفسه سینم سمت چپ تیر میکشه و تنگ نفس هم ندارم
  ممنون میشم راهنماییم بکنید
  1. تصویر کاربر دکتر فریبا هندسی سه شنبه ۱۸ شهریور ۹۹( 3 هفته پیش)

   سلام عزیزم سنتون؟

   بیماری زمینه ای مثل دیابت فشار خون یا چربی خون دارین ؟

 • تصویر کاربر امین شنبه ۱۵ شهریور ۹۹( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر من ۷ ماه پیش تو کترو خیلی ضربانم رفت بالا که دچار تنگی نفس و گز گز دست و پا قفسه سینه شدم رفتم بیمارستان نوار گرفتن گفتن مشکلی ندارن مرخص کردن اومدم خونه مجدد اونطوری شدم و اورژانس اومد خوب شدم پیش دو تا متخصص قلب رفتم اولی گفت افتادگی خفیف میتراله دومی گفت قلبت سالمه بر اساس اکو و افتادگی نداری الان ۶ ماهه که خوب شدم اما الان دوباره درد خفیف سمت چپ دارم خیلی خفیف گذرا همراه با تپش قلب ۲۱ اینطوری میشم حالت استرسی بهم دست میده نفس عمیق هم نمیتونم بکشم احساس میکنم نفسم بین دو جناغ سینه ام گیر میکنه ممکنه از ورم معده باشه ؟ هر از گاهی به خاطر اسیدی شدن معده ام پنتوپرازول میخورم اما برای ورم معده ام نمیدونم چی بخورم ضربانم هم نامنظم میزنه امروز پروپرانولول ۱۰ یه دونه خوردم بهتر شدم
  1. تصویر کاربر امین چهارشنبه ۱۲ شهریور ۹۹( 4 هفته پیش)
   دکتر ۲۱ سالمه اونجا اشتباه شد
  2. تصویر کاربر امین چهارشنبه ۱۲ شهریور ۹۹( 4 هفته پیش)
   ۲۱ سالمه اونجا اشتباه شده
  3. تصویر کاربر دکتر فریبا هندسی شنبه ۱۵ شهریور ۹۹( 3 هفته پیش)

   سلام عزیزم 

   نگران نبشیان شما بیشتر علایمتون اضطرابیه، همون پراپرانولول میتونه کمکتون کنه

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر علیرضا چهارشنبه ۱۲ شهریور ۹۹( 4 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  بنده ۱۸ سالمه باوزن ۶۵ و قد ۱۷۳
  چند وقتیه به صورت مکرر قلبم دچار سوزش میشه و همزمان قفسه سینم هم درد میگره
  طوری که با نفس کشیدن این سوزش بیشتر میشه و مجبور میشم نفسمو حبس کنم
  باید چیکار کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر فریبا هندسی چهارشنبه ۱۲ شهریور ۹۹( 4 هفته پیش)

   سلام عزیزم نگران نباش درد هاتون قلبی نیستن و بیشتر به درد های اضطرابی شبیه هستن ولی اگر تداوم پیدا کرد برای امینان خاطر میتونین اکو قلبی بشین

 • تصویر کاربر Hanieh شنبه ۱۵ شهریور ۹۹( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام خدمت خانم دکتر عزیز
  مدتیه در قسمت چپ سینه در طول روز به دفعات خیلی زیاد و یا گاهی دائمی درد دارم و این بین تیر هم میکشه
  گاهی بی دلیل تپش قلب دارم یعنی وقتی درحال استراحت تپش شروع میشه
  در حال انجام هر کار کوچکی هم تپش و درد حس میکنم و تقریبا احساس میکنم این اواخر بیشتر شده و گاهی به پشت هم میزنه
  دست راستم احساس سنگینی شدید دارم و حس میکنم خون جمع شده توش و جفت پاهایم هم درد میکنه دایمی خصوصا صبح ها و حس میکنم خودم توش نیست
  سیگاری نیستم و ۲۶ سالمه
  سابقه بیماری خاصی غیر از گوش درد ندارم و مادرم بیماری قلبی دارن و پدر بر اثر فشار تون و بیماری قلبی فوت شدن
  ممنون میشم راهنمایی کنین
  با آرزوی خوشبختی برای شما
  1. تصویر کاربر دکتر فریبا هندسی چهارشنبه ۱۲ شهریور ۹۹( 4 هفته پیش)

   سلام پوزش بابت تاخیر در پاسخگویی به علت مشغله زیاد

   ببینین شرح حالتون به نفع درد های قلبی نیست ولی برای اطمینان میتونین یک چک آپ بشین ازمایش کلی و نوار قلب بدین برای ما ارسال کنین

  2. تصویر کاربر Hanieh چهارشنبه ۱۲ شهریور ۹۹( 3 هفته پیش)
   اگر نظر شما اینه پس بهتره به چه پزشکی مراجعه کنم ؟
  3. تصویر کاربر دکتر فریبا هندسی شنبه ۱۵ شهریور ۹۹( 3 هفته پیش)

   عرض کردم خدمتتون بهتر است چک آپ کلی بشین برای مسیله قلبی نگران نباشین

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر asieh سه شنبه ۴ شهریور ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام ووقتتون بخیر
  مدتی هست که درسمت چپم گاهی حس تیرکشیدن قلب ودارم
  تنگی نفس هم دارم
  وحس میکنم راه گلوم سد شده وفکم منقبض شده
  دردبه دست چپم وپشتم هم سرایت میکنه
  ویه حس سنگینی درناحیه چپم(گردن،شانه،قلب)دارم جوری که حس میکنم یک وزنه ازمن اویزوون هست
  من سابقه کم خونی دارم،قبلااین مورد کمترپیش میومدوفکرمیکردم به کم خونی که دارم مرتبط هست ولی الان از پنج شنبه که شروع شده هرروز هست
  ممنون میشم راهنماییم کنید
  متشکرم
  1. تصویر کاربر دکتر فریبا هندسی سه شنبه ۴ شهریور ۹۹( 1 ماه پیش)

   سلام 

    اگر این حالت براتان تکرار میشه به احتمال زیاد دچار حملات پنیک هستین و باید دارو مناسب زیر نظر پزشک اعصاب مصرف کنین

   برای اطمینان خاطر میتونین نوار قلب هم بگیرین

 • تصویر کاربر مهدی سه شنبه ۴ شهریور ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خانوم دکتر خسته نباشین
  من 16 سالمه. قد‌:180 وزن:65
  معمولا هر دو یا یه هفته یکبار قلبم تیر میکشه نمیدونم مشکل از قلبمه یا از قفسه سینه است.
  وقتی که فوتبال بازی می‌کنم وسط بازی کم میارم.
  استرس هم تا یه سال پیش به علت موارد گوناگونی به شدت داشتم امسال کمتر شده.
  خواستم بدونم قلبم مشکل داره یا ن ممنون میشم اگه راهنمایی کنین.
  1. تصویر کاربر دکتر فریبا هندسی سه شنبه ۴ شهریور ۹۹( 1 ماه پیش)

   سلام عزیزم احتمالا بخاطر همان استرس هایی که میفرمایین هست  جای نگرانی نیست

 • تصویر کاربر وحید یکشنبه ۱۹ مرداد ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام عرض ادب
  خانم دکتر
  یک سالی میشه گاهی سمت چپ قفسه سینم تیر میکشه
  همین امروز هم چند بار (انگار چاقو یا سوزن فرو میکنن)
  دائمی نیست شاید در ماه یک یا دو بار و در طول روز نیم ساعت یا یک ساعت پشت سر هم ۷-۸ بار تیر بکشه و اذیت کنه

  ۳۰ ساله، سیگاری و بدون تحرک روزانه (یا ورزش)
  قد 184 وزن 100 (اضافه وزن)

  جواب آزمایش تیروئید و... رو هم ارسال کردم
  هنوز نشون پزشک ندادم یعنی قرار بود با واتساپ بفرستم
  و فرستادم اما جوابی نیومد !!!
  (البته پزشک قلب و عروق نبودن)
  متخصص مغز و اعصاب بودن
  با تشکر
  پ.ن ؛
  دلیل تغییر نام در آزمایش، دفترچه بیمه پدر بودن
  1. تصویر کاربر دکتر فریبا هندسی یکشنبه ۱۹ مرداد ۹۹( 1 ماه پیش)

   سلام

   آزمایشاتتون مشکلی نداره 

   ولی بهتر است اکو قلبی بشین و در صورت نیاز حتی تست ورزش بدین

  2. تصویر کاربر دکتر فریبا هندسی یکشنبه ۱۹ مرداد ۹۹( 1 ماه پیش)

   سلام

   آزمایشاتتون مشکلی نداره 

   ولی بهتر است اکو قلبی بشین و در صورت نیاز حتی تست ورزش بدین

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر