علت تیر کشیدن قلب

81

درد قفسه سینه به صورت ناراحتی و یا درد در ناحیه سینه یا اطراف آن است. به طور کلی، درد قفسه سینه را می توان به درد قفسه سینه مرتبط با قلب (درد قفسه سینه قلبی) و درد قفسه سینه ناشی از یک بیماری قلبی (غیر قلبی ) دسته بندی کرد.

اگر فردی درقفسه سینه درد داشته و یا احساس تیر کشیدن در ناحیه  قلب دارد و این درد به طور مداوم باشد، باید توسط پرسنل پزشکی اورژانس ارزیابی شود.

علت تیر کشیدن قلب چیست؟

شاید با خود بگویید قلبم درد میکنه ولی علت تیر کشیدن قلب خود را ندانید، ما در اینجا علت آن را توضیح داده ایم لطفا با ما همراه باشید.

با وجود اینکه علل بسیاری در مورد درد قفسه سینه و یا تیر کشیدن قلب وجود دارد، دو دلیل عمده آن را می توان در مشکلات مربوط به قلب و علل غیر قلبی تقسیم بندی کرد.  تیر کشیدن قلب گاهی ممکن است ناشی از اختلاف بین میزان خون رسانی به ضربان قلب و اکسیژن رسانی به عضله قلب باشد.

تیر کشیدن قلب

درد و تیر کشیدن سمت چپ قفسه سینه قلبی بیشتر به علت آترواسکلروز (منجر به تنگ شدن ثابت شريان های عروق کرونر)، ایجاد شده و یا ناشی از اسپاسم های کرونری است که به طور متناوب شریان ها را محدود می کند. در موارد شدید، مداوم و غیر عصبی، تیر کشیدن دائم قلبی به عنوان آنژین یا آنژین پاتریس خوانده می شود.

تیر کشیدن قلب در اکثر مواقع دلایل غیر قلبی داشته و گذرا هستند و ممکن است علل زیادی داشته باشند از جمله، استرس، اضطراب، برخی عفونت ها، مشکلات عضلانی یا استخوانی، تومورهای ریه، ترومای قفسه سینه، درد شکمی و ریفلاکس معده. برخی از علل غیر قلبی  تیر کشیدن قلب ممکن است نیاز به مراقبت اورژانس داشته باشند.

علائم و نشانه های ناشی از تیر کشیدن قلب چیست؟

علائم درد قفسه سینه مواردی از جمله فشار، سنگینی یا سوزش، گاهی اوقات با احساس خفه شدن یا تنگی نفس همراه است. این ناراحتی اغلب به شکل درد  تیز تا خفیف و معمولا در شکم فوقانی، پشت، گردن، فک، دست چپ یا شانه قرار دارد. گاهی اوقات علت تیر کشیدن قلب می تواند بر اثر مواردی همچون موارد زیر باشد:

سکته مغزی

– فشار عصبی

– پرخوری

– قرار گرفتن در معرض هوای سرد

– استرس عاطفی

تیر کشیدن قلب گاه به صورت گذرا و چند ثانیه و گاهی چند بار تکرار می شود. شدت درد یا تیرکشیدن معمولا با تغییر تنفس، سرفه یا موقعیت تغییر نمی کند. به طور کلاسیک، درد قفسه سینه قلبی در قفسه سینه چپ است. با این وجود ممکن است در مرکز یا سینه راست هم رخ دهد. درد قفسه سینه غیر قلبی ممکن است بسیاری از علائم بالا را داشته باشد.

با این حال، درد قفسه سینه غیر قلبی ممکن است با تنفس، سرفه یا موقعیت تغییر کند. صرف نظر از این، علاوه بر تیر کشیدن قلب، درد قفسه سینه طبیعی نیست و باید توسط پزشک متخصص قلب و عروق تشخیص داده شود، زیرا این امر می تواند خطر جدی سلامت را در بر داشته باشد.

زنان ممکن است علائم درد قفسه سینه را به اشکال مختلفی شامل تهوع و استفراغ، سرگیجه، درد یا ناراحتی در یک یا هر دو دست داشته باشند. زنان باردار ممکن است درد یا تیر کشیدن قلب را با سوزش سر دل، سوزش معده، فشار (فشار کودک بر دیافراگم / دنده ها)، گسترش قفسه سینه و استرس، تجربه کنند.

در کودکان و نوجوانان، درد دیواره قفسه سینه شایع ترین علت درد قفسه سینه است. در این سنین به ندرت مشکل قلب وجود دارد، اما می تواند با شرایطی مانند سندرم مارفان یا پاره شدن آئورت رخ دهد.

چه شرایطی با تیر کشیدن قلب ارتباط دارد؟

شرایط مرتبط با درد و تیر کشیدن ناگهانی قلب بسیار زیاد است. در زیر به فهرستی از شرایطی  که ممکن است به درد قفسه سینه  و تیر کشیدن قلب منجر شود، اشاره شده است. این فهرست هر شرایطی را شامل نمی شود، اما هدف از آن شرح  برخی از شرایط عمده ای است که با درد و تیر کشیدن قلب (هر دو قلب و غیر قلب) مرتبط است:

اضطراب، استرس، آترواسکلروز، انشعاب آئورت، تنگی آئورت، کراتومیوپاتی، کولسیستیت، مصرف کوکائین، دیابت، اسپاسم مری، گاستریت، GERD، فتق هیاتال، هیپرکلسترولمی، فشار خون بالا، هیپرتیروئید، لوپوس، مشکلات دریچه میترال، سندرم مارفان، پریکاردیت، پلوری، پنوموتوراکس، بیماری پات، آمبولی ریه، پارگی رگ، اسکلرودرما.

تشخیص علت درد قفسه سینه

علت درد و تیر کشیدن در ناحیه قلب و یا قفسه سینه با بررسی سوابق بیماری و معاینه فیزیکی تشخیص داده می شود. متخصص مراقبت های بهداشتی در ابتدا، علایم قلبی و غیر قلبی را تشخیص داده و گاهی اوقات  با در نظر گرفتن سابقه بیماری  این کار صورت می گیرد. بررسی علل تداوم تیر کشیدن و درد قلب، مهم استT زیرا درد قفسه سینه مربوط به قلب ممکن است نیاز به مداخله و درمان مداوم داشته باشد.

گرفتن نوار قلب از بیمار

در طول معاینه فیزیکی، کارکنان پزشکی ممکن است الکتروکاردیوگرام (EKG) و اشعه ایکس قفسه سینه  انجام دهند. سطح خون بالای تروپونین هم می تواند سبب آسیب عضلات قلب شود. سایر آزمایش های خون مانند شمارش کامل خون (CBC) و پروفایل متابولیک پایه در ارزیابی اورژانس، مفید هستند.

در شرایط پیچیده تر، آزمایش هایی مانند تست ورزش استرس، اکوکاردیوگرافی استرس، اسکنینگ پرفیوژن میوکارد، یا  CTآنژیوگرافی می تواند مورد استفاده قرار گیرد. سایر تست ها و روش هایی که ممکن است مورد استفاده قرار گیرند شامل نظارت Holter و آنژیوگرافی کرونر است.

آنژِیوگرافی

بیماری عروق کرونر با آنژیوگرافی کرونری که برای شناسایی آترواسکلروز صورت می گیرد، تشخیص داده می شود. به هر ترتیب در مجموع می توان گفت که تیر کشیدن قلب در همه موارد به دلیل ناراحتی و یا مشکل حاد قلبی نیست در اکثر موارد تیر کشیدن قلب می تواند به سبب استرس یا اضطراب رخ دهد. به هر حال در صورت تداوم این حالت ها، بهتر است با افراد مبتلا به درد قفسه سینه که مشخص نیست که درد قفسه سینه از یک مشکل قلب باشد یا خیر، باید بلافاصله در بخش اورژانس مورد ارزیابی قرار گیرد.

دکتر فریبا هندسی متخصص قلب و عروق و فشار خون در تهران

کلینیک فشار خون

این مطلب در دسترس است برای Kurdish Arabic English

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 3 روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر یونس شنبه ۱۴ اردیبهشت ۹۸( 11 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام.خانم دکتریک هفته میشه که گاهی قلبم وقتی نفس میکشم تیرمیکشه بایددوسه ثانیه نفسم روحبس کنم تا بهتربشم قبلا هم این طوری میشدم ولی بهترشدم الان دوباره اینجوری میشم دلیلش چیه ؟ممنون
  1. تصویر کاربر شنبه ۱۴ اردیبهشت ۹۸( 11 ماه پیش)
   سلام جهت بررسی های لازم به متخصص قلب و عروق و یا کلینیک ما مراجعه فرمایید تا علت ریشه یابی شود.
 • تصویر کاربر kimia شنبه ۱۴ اردیبهشت ۹۸( 11 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خانمی هستم 20 ساله مدتی است ک در حالات مختلف مثلا در استراحت یا هنگام کار طپش قلب میگیرم و سپس قلبم به شدت تیر میکشد انگار احساس میکنم قلبم مثل سنگ شده و درد شدید در قلب و قفسه سینه و گاهی درد خفیف در کتف و دست چپ دارم این درد با زمان مثالا 5 تا 10.12 دقیقه طول میکشد و ممکن است در روز بین 1 تا 3 بار اتفاق بیوفته.ممنون .
  1. تصویر کاربر شنبه ۱۴ اردیبهشت ۹۸( 11 ماه پیش)
   سلام جهت بررسی های لازم به پزشک متخصص قلب و عروق یا کلینیک ما مراجعه فرمایید
 • تصویر کاربر نازنین دوشنبه ۱۹ فروردین ۹۸( 11 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام من بیست سالمه از هشت سالگی، قلیم تیر میکشیده ولی الان با فعالیت روزانه قلبم تیر میکشه حتی احساس سنگینی در قفسه سینه هم دارم بزاق دهانم زیاد ترشح میشه سرگیجه دارم با راه رفتن عادی هم قلبم بشدت تند میزنه .
  1. تصویر کاربر دوشنبه ۱۹ فروردین ۹۸( 11 ماه پیش)
   سلام
   در صورت بروز مجدد درد به پزشك متخصص مراجعه و نوارقلب و ساير بررسي ها را انجام دهيد.
 • تصویر کاربر zd دوشنبه ۱۹ فروردین ۹۸( 11 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  من ۱۹سالمه و ۳روزه که قلبم مدام تیر میکشه.امروز سرگیجه هم پیدا کردم
  حدود ۲هفته هم هست که گوش درد دارم گلومم درد میکنه اما سرماخوردگی نیست
  مشکل حادی هست یا خیر.ممنون میشم جواب بدین
  1. تصویر کاربر دوشنبه ۱۹ فروردین ۹۸( 11 ماه پیش)
   سلام
   در صورت ادامه دردها به پزشك متخصص مراجعه و نوار قلب و ساير بررسي هارا انجام دهيد.
 • تصویر کاربر مهسا سه شنبه ۲۱ اسفند ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام من دیروز بعد از ناهار خوابیدم بعد از بیدار شدن بصورت شدید و متناوب ماهیچه ی قلبم برای اولین بار تو عمر به حدی تیر میکشه که اشکمو دراورده با نفس کشیدن و سرفه بیشتر میشه ولی وقتی حرکت نکنم یا نفس عمیق نکشم درد ندارم دردش جوریه که دست چپمو نمیتونم بلند کنم و تاکید میکنم هسچ سابقه بیمازی یا درد قلب نداشته و 35 ساله هستم میخوام بدونم ایا دارم میمیرم ،سکته کردم یا چی؟بنظر شما چم شده از دیروز تابه حال😢😢
  1. تصویر کاربر سه شنبه ۲۱ اسفند ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام
   حتما جهت بررسی قلبی و عروقی به پزشک متخصص مراجعه و نوارقلب و..تهیه فرمایید تا بررسی شود.
 • تصویر کاربر سارا سه شنبه ۲۱ اسفند ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخير
  سارا هستم32 ساله ، دو روزه در سينه سمت چپم ،بالاي قلبم هر 3 دقيقه يبار مدام تير ميکشدو احساس تنگي نفس و کمي درد در شانه سمت چپم دارم ، ميخواستم ببينم علتش چيه، ممنون ميشم راهنماييم کنيد.
  تشکر
  1. تصویر کاربر سه شنبه ۲۱ اسفند ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام
   ممکن است زمینه ی استرس و یا اریتمی قلبی باشد که در صورت ادامه یافتن به پزشک متخصص مراجعه و بررسی قلبی صورت پذیرد.
 • تصویر کاربر سهیل سه شنبه ۲۱ اسفند ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید من هرزگاهی تپش قلبم زیاد میشه و تیر میکشه وشروع به دردمیکنه سردردهم میگیرم علتش چی میتونه باشه؟
  1. تصویر کاربر سه شنبه ۲۱ اسفند ۹۷( 1 سال پیش)
   میتواند زمینه های استرس داشته باشد و یا اریتمی قلبی که اگر موجب بی هوشی و زمین خوردگی نشود مورد اورژانسی نمی باشد؛در حمله ی بعدی نوارقلب گرفته و به پزشک متخصص نشان دهید.
 • تصویر کاربر رحمانی چهارشنبه ۲۲ اسفند ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام،
  من اغلب اوقات سوزش را در ناحیه زیر شانه چپ خود احساس میکنم که این سوزش گاهی باعث سنگینی در دست چپ و همچنان سوزش روی سینه چپ و تیر کشیدن روی سینه چپم می گردد. در هوای سرد بیشتر میشود، یکبار به دکتر مراجعه نمودم وی آنرا مشکل فشار عصبی تشخیص داد و دارو هم تجویز نمود ولی این مشکل رفع نشد. منتظر رهنمایی شما هستم. تشکر
  1. تصویر کاربر چهارشنبه ۲۲ اسفند ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام
   جهت بررسی قلب و عروق خود به پزشک متخصص ویا کلینیک ما مراجعه فرمایید تا پس از بررسی های لازم همچون نوار قلب و مانیتورینگ و ..مشکل شما مشخص شود.
 • تصویر کاربر کیوان چهارشنبه ۲۲ اسفند ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  درود. دکتر میخوام بدونم آیا مصرف تریاک با تیر کشیدن گاه و بیگاه قلب ارتباطی داره؟
  1. تصویر کاربر چهارشنبه ۲۲ اسفند ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام
   خیر تریاک سبب کاهش درد میشود نه ایجاد درد بنابراین ارتباطی ندارند.
 • تصویر کاربر زهرا سه شنبه ۲۱ اسفند ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام.من دختر ۲۱ سالم.از بچگی قلبم تیر میکشیده هرچی سنم بیشتر شد دردش بیشتر شد و تپش قلب هم دارم.زیاد هم نمیتونم بدوام ب نفس میفتم.میخواستم ببینم چ علتایی میتونه داشته باشه
  1. تصویر کاربر سه شنبه ۲۱ اسفند ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام
   ممکن است زمینه ی استرس داشته باشید و یا اریتمی قلبی؛مورد اورژانسی نمیباشد تا زمانی که موجب بی هوشی و زمین افتادن شما نشود ولی در حمله ی بعدی به مراکز مربوط مراجعه و نوارقلب بگیرید تا یک پزشک ببیند.
درحال دریافت اطلاعات
81 نظرات
 1. Narges. می گوید

  من، سوزش قلب،تپش قلب،درد زیر قلب،درد خود قلب،درد کل دست چپ،درد کتف و سردرد تپش قلب بی دلیل و ناگهانی،سخت نفس کشیدن و اینها رو دارم و متخصصم فقط گفته دریچه میترال قلبم یکم شله…و چیز خطرناکی نیست!من این علائم خسته م کردن!!!واقعا جدی نیستن؟
  ۲۱سالمه

  1. دکتر فریبا هندسی می گوید

   سلام اگر علايم آزار دهنده هست بهتره دارو مدتي مصرف كنيد

   1. مهدی نامی می گوید

    سلام‌دکتر از کجا بفهمم تیر کشیدن قفسه سینم برای قلبه یا چیز دیگه ای هست

    1. دکتر فریبا هندسی می گوید

     مدت درد اگر كمتر از چند دقيقه باشد مهم نيست و مشکل قلبی نیست

 2. علی می گوید

  با سلام بنده هم هراز گاهی در سمت چپ سینه ام سوزش تیزی احساس می کنم.گاها حتی زمانیکه خمیازه میکشم و در حال دراز کشیدن هستم.به پزشک هم مراجعه کردم.ولی میگونند.که چیز مهمی نیست.ولی باعث اذیت من و خانواده ام شده. ممنون میشم اگه راهنمایی کنید

 3. سوگند می گوید

  سلام خسته نباشید
  من قلبم هرچند روز یک بار درد میگیره بصورت خیلی شدید ک باید یکجا بشینم تکون نخورم تا بهتر بشم وگرنه هرتکون بدتر میکنه درد قلبمو و مانند تیر کشیدن شدید و به دست چپ و سر هم میخوره رفتم و تپش قلب شدید و تنگی نفس نسبتا شدید هم دارم رفتم دکتر گفت تیروئید یا کم خونی درست گفتن خانم دکتر؟

  1. دکتر فریبا هندسی می گوید

   اين علائم ميتواند قلبي يا غير قلبي باشد بايد آزمايش كامل خون بررسي فشار خون و تستهاي قلبي بعمل آيد

   1. ^^Zahram می گوید

    سلام خسته نباشید من مشکل معده دارم و وقتی درد میگیره فشار میاره به قلبم جوری که دسه چپمم درد میگیره و بی حس میشه و نوک انگشتامم سِر میشه خیلی اذیت میشم رِفلکس معده هم دارم یعنی ممکنه مشکل از این باشه و مشکله قلبی نداشته باشم؟

    1. دکتر فریبا هندسی می گوید

     دردهاي ريفلاكس شبيه دردهاي قلبي است ولي اگر تست ورزش و آندوسكوپي انجام دهيد تشخيص دقيق داده ميشود.

 4. شیوا می گوید

  سلام
  دختری ۲۹ ساله هستم.حدود ۸سال است که شب ها نفسم در خواب میگیرد و صداهای بدی از خودم درمیاورم به طوری که اطرافیانم بیدارم میکنند.چندبار دکتر حلق و بینی رفتم گفتند مشکلی نیست و یکیشون هم گفت بیا تا عملت کنم خوب بشی و من ترسیدم و نرفتم .ولی الان یه ماهه که فکر کنم قلبم تیر میکشه و دردی را در قلبم احساس میکنم که با تغییر تنفس زود تموم میشه .صبح ها موقع از خواب بیدار شدن و …و مواقعی که ناراحت باشم و عصبانی باشم شبش بیشتر صدا درمیارم .به نظرتون مشکل قلبی دارم؟؟
  یه مورد دیگه هم هست بچه که بودم دو سه تا مهره شبیه تیله خوردم که تا چند روز گلویم به اندازه همونها قرمز بود و باد کرده بود ولی بعد خوب شد؟الان چیکار کنم احتمال داره از اون مهره ها باشه؟یا قلبم مشکل داره؟

 5. شراره می گوید

  سلام وقت بخیر ببخشید من دو سه روزه وسط قفسه سینم بشدت درد گرفته انگار یه چیز خیلی سنگین رو قفسه سینمه وسطش خیلی می سوزه انگار وسط قفسه سینم آب یخ می ریزن خیلی احساس سردی می کنم و قلبم هم درد گرفته و بشدت می سوزه و تیر میکشه و انگار دارن یه چیز نوک تیز به قلبم میزنن سوزن سوزن میشه سرم هم بشدت درد میکنه دارم بیهوش میشم خیلی بی حسم سرم به شدت گیج میره و احساس خفگی دارم خیلی سخت نفس میکشم دارم بیهوش میشم دارم خفه میشم وسط قفسه سینم و قلبم بشدت درد میکنه و میسوزه من خودم افتادگی دریچه میترال دارم مادرزادی مشکل چیه؟

  1. دکتر فریبا هندسی می گوید

   به پزشک متخصص قلب مراجعه کنید تا تحت نظر باشید و بررسی شوید و تحت درمان قرار بگیرید

 6. یاسمین رقیه می گوید

  سلام خانم دکتر من یه دفعه تیر کشید قلبم و بعد از چند دقیقه خوب شدودوباره بعد چند دقیقه تیر کشید وبازم خوب شد همه اش تو نیم ساعت قلبم دوبار تیر کشید دیگه ام نکشیده لطفا راهنماییم کنید

 7. کورش می گوید

  سلام خانوم دکتر خسته نباشید
  من پارسال بخاطر سنگینی سر و تپش قلب پیش دکتر رفتم ازم نوار و اکو و تست ورزش گرفت گفتن مشکلی نداره فقط گفتن تندی ضربان داری و فشار خون ۱۵ برام قرص متوهگزال نوشتن با خوردن قرص دچار کوبش میشدم اما فشارم نرمال میشد
  قرص رو به پرانول ۲۰ تغییر دادم صبح و شب مصرف میکردم حس گیر کردن هوا در قفسه سینه داشتم که بعد گر گرفتگی این حالت خوب میشد
  دارو رو کم کم ترک کردم و فقط موقعی که تپش داشتم میخوردم هفته دوبار مثلا
  متاسفانه پنج روز قبل این قرص رو خوردم اون حالن برام موند و گر گرفتگی هم نداشتم قلیم همش سیخ میزنه
  به نظر شما قرص متورال و پرانول چه بلایی سر من اورده من قلبم سالم سالم بود قبل خوردنش
  الان همش حس حالت سوزنی تو قلبم دارم قبلا حالت تیکه هوا بود با گر گرفتن خوب میشد
  قبل اینکه قرص رو بخورم مشکلی نداشتم
  به نظر شما قلبم صدمه دیده؟؟

 8. مهسا می گوید

  سلام خانم دکتر وقت شما به خیر سوالی از خدمت تون داشتم برادرم تو ماه رمضانی دچار ضعف شدید ، تیر کشیدن قلب، و کم اوردن نفس شده متاسفانه جدی ام نمی گیره و به دکتر مراجعه نمی کنه قبلا هم‌این علایم رو خفیف داشت به نظر شما امکان داره به خاطر روزه گرفتن باشه؟ یا باید جدی بگیریم ؟

 9. Sajad می گوید

  ببخشید خانم ‌کتر من هر ازگاهی قلبم تیر میکشه و با عمیق نفس کشیدن بدتر میشه ولی زودگذره به نظر شما باید به پزشک مرتبط مراجعه کنم؟!؟!

 10. امیر می گوید

  سلام ،، من پارسال پدرم فوت کرد و از اون موقع برخی مواقع احساس سنگینی در قفسه ی سینه ی سمت چپ احساس میکنم؛ طوری که انگار وزنه ای از قلبم اویزان کرده اند، نوار قلب هم دادم گفتن مشکلی نیست و قرص پروپرانولول دادن فقط؛ برخی مواقع هم قلبم تیر میکشه ؛ این مشکلات کمی کلافه ام کرده، ممنون میشم راهنمایی کنید ؛ سپاس

 11. محمود می گوید

  خداوند یه همه سلامتی بده

 12. مژگان می گوید

  سلام من خیلی استرس دارم خودمم ۱۶ سالمه الان ۳روزه من قلبم درد میکنه اون دردش زده به کل بدنم نمیتونم راه بروم از ناراحتی علایمش چی هست

 13. آرمان می گوید

  سلام
  چندین سال هست که هر چند وقت یکبار موقع نفس عمیق. یه تیر کشیدنی تو قلبم حس میکنم و میره و اگر چند ثانیه بعد نفس عمیق بکشم مشکلی پیش نمیاد دلیلش چیه ؟
  با تشکر

 14. علی می گوید

  سلام خانم دکتر توروخدا جواب بدید من چتد روز پیش قلبم درد گرفت و سراغ پزشک رفتم
  اون فشار خونمو گرفت چشمامو نگاه کرد و ازمایش خون و تیروعید ازم‌گرفت و ضربانمو با گوشی چک کرد و گفت هیچ مشکلی نیست و از استرسه .
  ولی هنوز درد هست و داره زیاد و زیاد میشه تا الان که داره تیر میکشه توروخدا کمکم کنید چه کار کنم

 15. محدثه می گوید

  سلام
  من ۲۵ سالمه و مدتیه تو قفسه سینم سوزش شدید احساس میکنم،،، اوایل فقط سمت راست تیر میکشید ولی الان سمت چپم خیلی تیر میکشه، طوری ک چند ثانیه نفسم بند میاد
  میخاستم ببینم مشکل خاصیه یا نه؟

  1. دکتر فریبا هندسی می گوید

   سلام
   دردهای لخظه ای تیرکشنده معمولا خطرناک نیستند ولی بد نیست یک اکو انجام دهید.

 16. فاطمه می گوید

  سلام 🌹
  خانوم دكتر من دختر ٢١ساله اي هستم كه الان يه هفتس مدام قلبم تير ميكشه و موقعي كه تير ميكشه نفسم بند مياد . رفتم پيش متخصص اكو و نوار قلب گرفتم . گفت شل شدگي خفيف دريچه ميترال دارم . من خيلي نگرانم ..گفت حتي دارو نياز نيست

 17. علی می گوید

  سلام من یه پسر ۲۲ساله هستم یه چند ماهی میشه قلبم تیر میکشه درد میگیره انگار بعضی وقتا یه نفر چنگ میزنه قلبمو نفسم بالا نمیاد سخت نفس میکشم سوزشم دارم بعضی وقتا اصلا دیوانم کرده شونم گردنم سنگین میشه میزنه به قلبم میخواستم بدونم چیکار کنم خدایه نکرده چیز بدی نباشه؟؟پیش پزشک رفتم تو نوار قلبم چیزی نشون نداده به نظر شما پیش متخصص برم؟؟و این که اگه چیزی نیست چرا انقدر درد دارم؟؟

 18. بهمن می گوید

  سلام خانم دکتر میخواستم بدونم آیا واقعا مصرف مشروبات الکلی به صورت منظم و کم برای قلب مضر است یا مفید.خواهشمندم بدون در نظر گرفتن جنبه دینی جواب بدید.ممنون

  1. دکتر فریبا هندسی می گوید

   مصرف الكل براي قلب مفيد نيست و توصیه به مصرف نمیشود

 19. یحیی می گوید

  با عرض سلام و خسته نباشید
  خانم دکتر من دو سه روزیه که تو قفسه سینه ام در ناحیه قلبم درد تیرکشنده ای احساس می کنم که نمی زاره به راحتی نفس عمیق بکشم و همینطور نمی زاره که بدوم و به سختی می تونم روی طرف چپ قفسه سینم بخوابم و گاهی با هر بار تپش قلبم تیر می کشه.
  راستی بنده ۱۸ سالمه و تالاسمی مینول هم دارم( داروهای مربوطه رو مصرف می کنم )
  آیا امکان داره که این درد ها جدی باشن ؟
  آیا اگه به متخصص قلب مراجعه نکنم مشکلی پیش میاد ؟
  آیا این درد ها به خاطر قلبم هست ؟
  و درکل نظرتون چیه ؟
  خانم دکتر ممنون میشم اگه لطفتونو شامل حال ما هم بکنی و پاسخ رو برای ما هم بفرستی .
  با تشکر!!

 20. حسین می گوید

  با سلام خدمت خانم دکتر من مدتی هست که قلبم تیر میکشه جوری که کتف سمت چپم کلا بی حس میشه و بطور مداوم نیست دردش چند باری نوار گرفتم که نوار قلبم سالم بوده و دکتر گفته نوار مشکلی نداره البته من نارحتی معده و ادمی هستم که خیلی سریع و سر چیزای الکی جوش میارم و عصبی میشم ممنون میشم اگه جواب بدین

  1. دکتر فریبا هندسی می گوید

   سلام تست ورزش و اكو هم در صورت ادامه علائم انجام دهيد

 21. Raha می گوید

  سلام خانم دکتر .من قلب درد .سر گیجه .تپش قلب.تیر کشیدن و سوزش قلب.فلج شدن تمام بدن برای چند دقیقه.درد دست سمت چپ. شکم درد.تار دیدن .سخت نفس کشیدن.سر درد.تب . خستگی شدید.چشم درد .حساسیت به تمام بوهارو دارم درد پاها.و گاهی هم حس میکنم یه چیزی رو قلبم و گلوم سنگینی میکنه و جلوی نفسمو میگیره میشه راهنماییم کنین من واقا دارم اذیت میشم.

 22. Raha می گوید

  بعضی وقتا هم بدنم خیلی شدید شروع ب لرزش میکنه مخصوصا دستام و نمیتونم خودمو کنترل کنم

 23. معصومه می گوید

  سلام خسته نباشید خانم دکتر .من سابقه درد قلب نداشتم امروز از ساعت ۲ بعداز ظهر تا الان که ساعت ۱ بامداده درد قلب دارم .رفتم اورژانس نوار قلب گرفتم دکتر گفت مشکلی نیست اما درد قطع نشده میتونین راهنماییم کنین ؟

  1. دکتر فریبا هندسی می گوید

   حتما پيگيري كنيد آنزيم قلبي چك كنيد و اكو تست ورزش

 24. اسما می گوید

  سلام من ۱۶ سالمه چند روزيه كه پشت قلبم تير ميكشه جورى كه نميتونم از جام تكون بخورم لطفاً ميشه راهنماى كنيد

  1. دکتر فریبا هندسی می گوید

   به نظر این نوع درد عضلانی و اسکلتی است.

 25. سارا می گوید

  سلام . آیا تیر کشیدن قلب ممکنه با خون بالا آوردن همراه باشه ؟

  در ضمن به محض تیر کشین قلبم ، طرف چپ بدنم بی حس میشه و نفسم بالا نمیاد . موقعی که عصبی میشم اینجوری میشم .

  آنژین قلبیه ؟ ممنون میشم راهنماییم کنید .

 26. زهرا می گوید

  سلام خانم دکتر خوببید.
  من بعد از اینکه خواب بودم یهو ترسیدم و قفسه سینه به شدتتت درد گرفت احساس کردم ریه هام جمع شدن. بعط اون اتفاق قفسه سینم دقیقاروی جناغ سینم درد میکنه و بعضی وقتا هم قلبم تیر میکشه و از پشت کمر جایی که قلب هست حسی مثل خارش از داخل و دارم و نفس کشیدنم یکم مشکل داره. نشونه چیه! ؟
  درمن اضافه وزن درم ولی. حال کاهش وزن هستم و ۲۰سالمه

 27. پریا می گوید

  سلام خانم دکتر
  وقت شما بخیر
  من ۳۲ سالمه و مشکل افتادگی دریچه ی قلب هم دارم
  موقعی مشغول کار هستم قفسه ی سینه م خیلی سنگین میشه و قلبم هم درد میگیره و استخوان درد هم دارم وشبا پاهام مخصوصن پا ودست راستم مور مور میشه
  ممنون میشم اگه راهنمایی کنید منو

  1. دکتر فریبا هندسی می گوید

   افتادگی دریچه دردهای غیر اختصاصی ایجاد می کند که نگران کننده نیست.

 28. فاطمه می گوید

  سلام
  من بعضی وقتا قفسه سینم یا قلبم درد میگیره…تیر میکشه و اذیتم میکنه..گاهی اوقات تا چند روز همین حالو دارم یه وقتایی میزنه ب پشتم و دست چپم…خلاصه خیلی اذیت میشم بعدش تا چنروز دردش اروم میشه و دوباره میگیره..ب نظرتون مشکلم جدیه؟پیگیر باشم؟

 29. وحید می گوید

  سلام ، ۱۷ سالمه ، مدتیه مثلا دو هفته یک بار احساس سنگینی و فشار تو ناحیه قفسه سینه ام ناگهانی رخ میده برا یکی دو ثانیه ، یه گرفتگی عجیبه ، درد نیست ،خیلی مبهمه ، یه چیزایی ما بین گرفتگی و فشار و سنگینی و اینا… ، زمانش هم که گفتم حدود یکی دو ثانیه س…
  دلیلش چی میتونه باشه؟

  1. دکتر فریبا هندسی می گوید

   سلام دردهای کمتر از ده دقیقه ارزشمند نیست وبه نظر قلبی نمیباشد

 30. فاطیما می گوید

  سلام. من یک ماهی هست ک با تنفس قفسه سینم ی شدت درد میگیره. و باعث درد کمر. گردن هم شده. مدتی هم هم با تنفس عمیق قلبم تیر میکشد. لطفا راهنمایی کنید ممنون

  1. دکتر فریبا هندسی می گوید

   به نظر مرتبط به عضلات است ولی یک تست ورزش انجام دهید

 31. احسان می گوید

  سلام یک سوال داشتم من از دیشب که از سرکار اومدم خونه سمت چپ سینه ام سوزش لحظه ای داره به طوری که ۱ ثانیه می سوزه ول می کنه و بعد مثلا ۱۰ دقیقه یا نیم ساعت بعد . تایم مشخصی نداره دوباره می سوزه و حتی صبح با این سوزش ۱ ثانیه ای از خواب پریدم. به نظرتون مشکل از چیه؟

 32. عباسی می گوید

  سلام خانوم دکتر من مدتی دچادر چنین حالتی شدم شاید ۵ شش ماهه وبالای سینه م با تکون دادن دستم یهوی تیر میکشه به لحظه ی ولم میکنه طوری که احساس میکنم بی اختیارم میکنه مکث به من میده مثل یه برق رد میشه دردشو حس میکنم. هرزگاهی اینجوری میشم همیشه نیست .. نمیدونم واسه چیه علتش پیدا کنم چه آزمایشی باید بدم . دقیقا بالای سینه مه به سمت سینه م رد میشه با تحرک گاهی . جای هم زندگی میکنم دسترسی به پزشک خب ندارم . تورو خدا راهنمایم کنید بچه کوچیکی دارم کسی رو ندارم کمکم کنید . این موضوع نگرانم میکنه چون علتشو نمیدونم من قبلا هااصلا چنین حالتی رو نداشتم . از وقتی دندون عقلم رو کشیدم بعدمصرف مسکن زیاد چون عفونت کرده بود مسکن خوردم زخم معده گرفتم آندوسکوپی تحت درمان شدم ولی بعد مصرف آزمایش ندادم پیگیرشم فقط رعایت میکنم این حالت واسه م اضافه شده . هرزگاهی میاد مثل برق از بالای سینه م تیر میکشه روبه وسط سینه سمت راستم. به حالت لحظه ی واسه ثانیه رد میشه طوری که از درد لحظه یش نمی تونم تکون بخورم . خیلی نگرانم میکنه ..

 33. Kimiya می گوید

  سلام من چن وقتی میشه قلبم یهوتیرمیکشه جوری ک نفس عمیق میکشم بدترمیشه شایدزیرده ثانیه باشه زیادطول نمیکشه.بعضی وقتام دقیقاپشت قلبم یهودردمیگیره وقتی ک قلبم دردمیگیره انگارباهرپمپاژخون دردوپخش میکنه.لازم هس برم دکتریامشکلی نداره؟

  1. دکتر فریبا هندسی می گوید

   سلام اگر سن بالای ٣٠ دارید یک تست ورزش انجام دهید

 34. یاس می گوید

  سلام من ۱۷ سالمه بعضی وقت ها قبلم بسیار شدید تیر میکشه اوایل کوتاه بود ولی الان مدت زمانش زیاد شده سابقه حمله عصبی و پنیک هم داشتم و الپروزولام و سرتالین مصرف میکردم ولی یه مدتیه قطع کردم مشکل چیه

  1. دکتر فریبا هندسی می گوید

   باید معاینه بشید و تست بدین تا پس از بررسی اعلام نظر کنم

 35. Nazu می گوید

  سلام خانم دکتر من ۲۰سالمه و گاهی اوقات فقط حس میکنم خیلی سخت نفسم بالا میاد و چندباریم اینم گاهی با نفس عمیقی که میکشم یه درد خیلی تیزی قلبم میکشه و همون دقیقه هم خوب نمیشه ممکنه یکساعت طول بکشه یا نیم ساعت. به نظرتون مشکلی دارم؟

 36. Nazi می گوید

  سلام خانم دکتر من ۲۰سالمه و گاهی اوقات فقط حس میکنم خیلی سخت نفسم بالا میاد و چندباریم اینم گاهی با نفس عمیقی که میکشم یه درد خیلی تیزی قلبم میکشه و همون دقیقه هم خوب نمیشه ممکنه یکساعت طول بکشه یا نیم ساعت. به نظرتون مشکلی دارم؟

  1. دکتر فریبا هندسی می گوید

   ممکن است عروق شما مشکلی پیدا کرده باشند حتما به پزشک متخصص قلب و عروق مراجعه کنید

 37. نازنین می گوید

  سلام خانم دکتر من یه دختر ۲۰ساله ام که گاهی اوقات فقط به سختی نفس میکسم البته باشگاه که میرم ورزش کردنم مشکلی از لحاظ تنفس نمیاره و عادی هستم و گاهی در اثر راه رفتن زیادو ورزش زیاد روی پا پاهام مورمور میشه و دردی سوزنده توی پام حس میکنم. اما این که گاهی اوقات وقتی که نفس عمیق میکشم قلبم تیری خیلی درد اور میکشه همون دقیقه نه اما یه رب یا نیم ساعا طول میکشه تا خوب بشم و توی اون فاصله اصلا نمیتونم نفس عمیق بکشم

 38. ..... می گوید

  سلام خانم دکتر من یه دختر ۲۰ساله ام که گاهی اوقات فقط به سختی نفس میکسم البته باشگاه که میرم ورزش کردنم مشکلی از لحاظ تنفس نمیاره و عادی هستم و گاهی در اثر راه رفتن زیادو ورزش زیاد روی پا پاهام مورمور میشه و دردی سوزنده توی پام حس میکنم. اما این که گاهی اوقات وقتی که نفس عمیق میکشم قلبم تیری خیلی درد اور میکشه همون دقیقه نه اما یه رب یا نیم ساعا طول میکشه تا خوب بشم و توی اون فاصله اصلا نمیتونم نفس عمیق بکشم

  1. دکتر فریبا هندسی می گوید

   سلام این علائم به نظر نگران کننده نیست

 39. جوانمردی می گوید

  سلام وقتتون بخیر
  من خیلی وقته معدم دردمیکردیبوست هم داشتم ولی خوب نشدم آزمایش تیروییددادم کم کاری تیروییددارم ازاون روزه که این قرص تیروییدمصرف میکنم قلبم دردمیکنه یبوستمم همچنان هست بعضی وقتااحساس میکنم بخاطرمعدم دردمیکنه ازمایشای قلبیم انجام دادم ولی مشکلی نداشتم فقط اون روزکه گفتن کم کاری تیروییدداری من استرس بهم واردشد واحساس دردروسینه وسرگیجه بهم دست دیگه بعدش قرصومصرف کردم دردسینه م شروع شده شباخواب ندارم واقعا نمیدونم چکارکنم

  1. دکتر فریبا هندسی می گوید

   کم کاری تیرویید قابل درمان است و نگران کننده نیست با متخصص غدد هماهنگ کنید

 40. ارسلان می گوید

  سلام من یه مدتی قلبم تیر میکشه وهر سری درد بیشتر از قبل وجدیدا گردن ودستم هم رو هم زمان درگیر میکنه آیا نیاز به مراجعه پزشک هست

  1. دکتر فریبا هندسی می گوید

   بله بهتر است چکاپ قلبی شوید

 41. محمد می گوید

  سلام خسته نباشید ببخشید من اطراف سمت چپ کنارقلبم یا میشه گفت قلبم تیرمیکشه الان از دیشب تا الان هی تیرمیکشه هی میره خیلی زود خیلی نفس عمیقم میکشم و گاهی اوقات نفس عمیقمو باید با خمیازه بیارم درد نداره قلبم فقط یروزه الان هی تیرمیکشه هی میره زود ممنون از پاسخگوییتون؟

  1. دکتر فریبا هندسی می گوید

   سلام.
   درد های قلبی کمتر از ۵ دقیقه معمولا خیلی موضوع مهمی نیستند و نگران کننده نیستند.

 42. تهمینه می گوید

  با سلام و خسته نباشید
  من دختری ۲۲ساله هستم
  برام یه ناراحتی عاطفی خیلی شدید پیش اومد طوری که برام مثله یه شوک بود،بعد از اون روز هر شب با شدت تپش قلب از خواب میپریدم و گاهیم در روز تپش قلب میگرفتم ،اما با گذشت چند ماه .حالا سمت چپ و پشت سینه ام درد میگیره به حدی که نفسم بند میاد به مدت ۱۰-۱۵دقیقه تیر میکشه و ول میکنه همراه با تپش قلب ،و گاهی درد رو به زیر بغل و بازوم میکشه گاهیم انگشتای دست چپم بی حس میشه و تیر میکشه میخواستم بدونم مشکل قلبی دارم
  ممنون از شما

  1. دکتر فریبا هندسی می گوید

   سلام
   به نظر مشکل قلبی مهمی نمیاد و در شرایط اضطرابی گاهی اوقات این اتفاق می افتد.

 43. زینب می گوید

  سلام خانم دکتر من ۳۱ سالمه مدتی تقریبا زیادی هست که به صورت دوره ای یعنی دو سه ماه یکبار اونم به مدت یکی دو هفته احساس سنگینی و گاهی تیرکشیدن قلب و تنگی نفس دارم که فقط با نفس کشیدن عمیق یه کم حالم خوب میشه دوباره اما دوباره درد و سنگینی سمت چپ سینه ام شروع میشه که در حالت خوابیده شدت بیشتری داره خواهش میکنم کمکم کنید علت درد و سنگینی قلب و اطراف قلبم چیه؟

  1. دکتر فریبا هندسی می گوید

   علل متفاوت قلبی و غیر قلبی دارد و لی به نظر نگران کننده نمیباشد بهتر است جهت اطمینان اکو انجام دهید

 44. Nila می گوید

  سلام شبتون بخیر ببخشید من ١٧سالمه خواب بودم بعد با تیرکشیدن قلبم از خواب پریدم
  الان حس میکنم تمام دنده هام دارن له میشن البته نمیدونم واقعا قلبم بود یا نه

  1. دکتر فریبا هندسی می گوید

   اگر ادامه دار نیست مشکل خاصی نیست ولی اگربیش از ۱۰ دقیقه پیاپی قلبتان درد میکند یا تیر میکشد به اورژانس مراجعه کنید

 45. محیا می گوید

  باعرض سلام خدمت شما 🌹🌹
  خانم دکتر من ۲۶ سالمه و مدت سه هفته میشه که هر روز قلبم چند مرتبه تیر میکشید ب مدت چند ثانیه و امروز از صبح که حداقل هر پنج دقیقه یکبار این اتفاق میوفته و تیر میکشه ممنون میشم راهنمایی کنین 🌷

  1. دکتر فریبا هندسی می گوید

   سلام.
   در افراد جوان عموما دردهای تیر کشنده ی به تنهایی نشانه ای مهمی از بیماری های قلبی پیشرفته نیست.

 46. امیرحسین می گوید

  با سلام..من هر وقت سیگار میکشم در نواحی قلبی و قفسه سینه احساس درد دارم اکثر مواقع دردش خفیفه …و شبا از استرس این موضوع که نکنه مشکلی پیش بیاد خوابم نمیبره …۲۰ سالمه لطفا راهنمایی کنید.مدت این درد هم مشخص نیس دو سه دقیقه یک بار درد میگیره.البته همیشه بعد از سیگار کشیدن…من الان دوسال ک سیگار میکشم از وقتی اینجوری شدم ترک کردم…ولی گاه گاهی که سیگار میکشم اینجوری میشم.

  1. دکتر فریبا هندسی می گوید

   به نظر درد های سپاستیک ناشی از نیکوتین است و همان قطع سیگار کفایت میکند.

 47. mari.. می گوید

  سلام من وقتایی که ناراحتم قلبم تیر میکشه و تا دست چپم میره. بعضی وقتاهم رنگ ناخونام کبود میشه.مشکل خاصی دارم ایا

  1. دکتر فریبا هندسی می گوید

   جهت معاینه بالینی و چکاپ مراجعه کنید به پزشک

 48. مریم می گوید

  سلام من ۲۵ سالمه چن وقت پیش سر دعوا یهو قلبم تند میزد بدنم سست شد و دست چپم درد گرفت حدود یک هفته اینجور بودم رفتم دکتر گفت استرس و اضطرابه قرص ویتامین ب بهم داد چن روز بعدش خوب شدم اما وقتی عصبی میشم این حالات دوباره بهم دست داده، میتونه مشکل قلبی داشته باشم؟؟

  1. دکتر فریبا هندسی می گوید

   بهتر از داروهای آرام بخش استفاده کنید به نظر نگران کننده نمیاد ولی اگر دوباره تکرار شد یه بررسی اکوکاردیوگرافیک به عمل بیاد.

 49. علیرصا می گوید

  سلام
  قلبم تیر میکشه علایم دیگری ندارم دستام سرد میشع با پاهام کله بدنم درد میکنه رفتم دکتر بهم امپول ویتامین داد با قرص آهن
  ایاتجویزش درسته؟
  سرگیچه هم دارم ینی بخودم تلقین کردم یجوری نمیدونم چمه
  دو سه روزه روزی دوبار قلبم تیر میکشه درد نیست ولی اذیت میکنه منو بنظرشما دلیلش چی میتونه باشه ممنون

  1. دکتر فریبا هندسی می گوید

   سلام بهتر است یه تست ورزش بدهید

 50. زینب می گوید

  سلام خانم دکتر واقعا ازتون ممنون و سپاسگزارم،
  از اینکه صادقانه و دلسوزانه به تمام سوالات ما جواب میدید کمال تشکر رو دارم
  انسانهای شریفی همچون شما نه تنها در کشور که بلکه در کل دنیا کم یاب و انگشت شمارند اجرتون با سالار شهیدان

 51. میثم می گوید

  سلام خانوم دکتر من حودوا ۷ ساله بعضی وقت ها قلبم شدید تیر میکشه رفتم نوار قلب اکو گرفتن گفتن ضربان قلبت نا میزون شب بیشتر تیر میکشه باید چی کار کنم

پرسش از دکتر

اطلاعات شخصی شما منتشر نخواهد شد.

پرسش از دکتر