مزایا و خطرات آنژیوگرافی

آنژیوگرافی یکی از روش های بررسی گرفتگی عروق قلب است اما این روش می تواند با خطراتی مواجه باشد. در این مقاله با خطرات آنژیوگرافی آشنا می شوید.


آنژیوگرافی چیست؟

آنژیوگرافی با استفاده از اشعه ایکس و یک رنگ مخصوص (کنتراست) برای عکس برداری از مغز، قلب و کلیه بیمار صورت می گیرد. در آنژیوگرافی، رنگ مخصوصی در لوله ای کوچک یا کاتتر به یک شریان کوچکی در کشاله ران  یا گاهی به بازو، تزریق می شود. گاهی اوقات هم داروی مسکن و آرام بخش داخل وریدی تزریق می شود.

در آنژیوگرافی قلب،  پس از تزریق رنگ، با استفاده از دستگاه اشعه ایکس، تصاویر مورد نظر از قلب دریافت می شود. برای انجام آنژیوگرافی، از بیمار می خواهند تا به پشت دراز بکشد.سپس، کاتتر مخصوص را به شریان بازو یا کشاله ران وارد کرده و رنگ را به آن تزریق می کنند. آزمایش آنژیوگرافی، معمولا بین 30 دقیقه تا یک ساعت طول می کشد.

مزایا و معایب آنژیوگرافی

عوارض جانبی آنژیوگرافی

شما ممکن است بر اثر تزریق ماده رنگی کمی احساس خفگی و خارش داشته باشید و ممکن است در بخشی از بدن خود احساس گرما کنید. در صورت ایجاد ناراحتی ، بهتر است به متخصصین اطلاع دهید. پزشک شما در مورد خطرات آنژیوگرافی اطلاعات کامل دارد و قبل از توصیه شما به آنژیوگرافی، خطرات آن را در نظر خواهد گرفت.

خطرات احتمالی آنژیوگرافی

آنژیوگرافی، در اوایل بارداری توصیه نمی شود. در آنژیوگرافی معمولا میزان پرتو اشعه ایکس بسیار کم است و میزان اشعه ای که شما در معرض آن قرار می گیرید هم، بستگی به تعداد تصاویر گرفته شده و بخش مورد نظر از بدن دارد. در واقع می توان گفت که خطر ابتلا به سرطان، بر اثر تشعشع بسیار کم است.

– در صورتی که داروی خاصی مانند داروهای ضد انعقاد، داروهای ناباروری و داروهای دیابتی مصرف می کنید، آنژیوگرافی توصیه نمی شود.

– در صورتی که بیماری کلیوی دارید ، آنژیوگرافی توصیه نمی شود.

– در صورتی که  پاسخ و  واکنش آلرژیک به ماده رنگی آنژیوگراف دارید.

همچنین از عوارض و خطرات احتمالی آنژیوگرافی می توان به تهوع، عطسه، استفراغ، خارش و سرگیجه اشاره کرد و واکنش های جدی تر هم ممکن است رخ دهد که این واکنش ها بسیار نادر است. این واکنش های نادر عبارتند از:

عفونت، خونریزی یا آسیب در محل تزریق، لخته خون در دیواره رگ خونی و یا ضعف دیواره رگ های خونی که ممکن است نیاز به درمان داشته باشد.

در صورتی که در مورد خطرات آنژیوگرافی نگران هستید، قبل از آنژیو، با پزشک خود مشورت کنید.

آنژیوگرافی

مزایای آنژیوگرافی

آنژیوگرافی، برای تشخیص مشکلات خاصی مورد استفاده قرار می گیرد. از طریق آنژیوگرافی،  عکس های بسیار دقیقی از شریان های مربوط به قلب، مغز و کلیه ها دریافت شده و این روش، در تشخیص انسداد رگ ها و شریان های قلبی بسیار کاربرد دارد.

دکتر فریبا هندسی متخصص قلب و عروق و فشار خون در تهران

کلینیک فشار خون

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 3 روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
مقالات مرتبط
درباره دکتر
جستجو

آدرس و شماره تماس مطب

پرسش از دکتر