دکتر فریبا هندسی
1396/12/02

هولتر مانيتورينگ بيست و چهار ساعته فشار خون يا ABPM

مانیتورینگ فشار خون غیرمستقیم (ABPM) یک دستگاه فشار خون پرکاربرد است که در همه حال می تواند همراه شما باشد. این مانیتورینگ قابل حمل بوده وشما می توانید به صورت  24 ساعته از آن استفاده کنید.


مانیتورینگ فشار خون این دستگاه از یک دستگاه فشار خون دیجیتال کوچک استفاده می کند که با یک کمربند در اطراف بدن شما متصل و دستبند آن هم دور بازوی شما است. این دستگاه به اندازه کافی کوچک است و قابلیت حمل آسان و کوچک بودن آن باعث شده است که شما به طور عادی  می توانید زندگی روزمره خود را ادامه دهید و حتی با آن بخوابید.

چرا من به یک مانیتور 24 ساعته نیاز دارم؟

با اندازه گیری فشار خون خود در فواصل منظم 24 ساعته، پزشک شما قادر است تصاویری روشن از نحوه تغییر فشار خون شما در طول روز داشته باشد. دلایل متعددی برای این کار وجود دارد. پزشک ممکن است به دنبال ارزیابی میزان فشار خون شما در کلینیک و یا منزل باشد.

هولتر فشار خون 24 ساعته

همچنین از دیگر مزیت های این دستگاه فشار خون این است که پزشک  شما اثربخشی داروهای مصرفی را به طور دقیق تری ارزیابی می کند، تا مطمئن شود فشار خون شما در طول روز کنترل می شود. آنها ممکن است بخواهند ببینند آیا فشار خون شما در شب دچار تغییر می شود یا خیر. در این صورت، ممکن است لازم باشد داروهای خود را تغییر دهید.

مطلب مرتبط: کاهش فشار خون

دقت هولتر 24 ساعته چقدر است؟

جهت اطمینان از عملکرد مناسب هولتر آن را خشک نگه دارید. قبل از ملاقات با پزشک و نصب آن به حمام رفته یا دوش بگیرید و هیچ گونه پماد یا لوسیونی به بدن خود اعمال نکنید.

از فعالیت هایی که ممکن است منجر به خیس شدن پایشگر گردند خودداری کنید.

میدان های مغناطیسی و الکتریکی می توانند در عملکرد پایشگر هولتر اختلال ایجاد کنند. در هنگام استفاده از هولتر از نواحی دارای ولتاژ قوی اجتناب کنید.

در مواردی که اشتباهات یا اعداد نادرستی ثبت می شوند، هولتر باید دوباره و به درستی نصب شود.

تفسیر نتایج هولتر مانیتورینگ 24 ساعته

پس از سپری شدن بازه زمانی توصیه شده برای آزمایش، فرد به مطب پزشک خود بازگشته و پایشگر هولتر را خارج می کند.

پزشک فعالیت های ثبت شده را خوانده و نتایج هولتر را تحلیل می کند. بسته به نتایج آزمایش، امکان دارد قبل از تعیین یک تشخیص نیاز به انجام آزمایش های بیشتر باشد.

نتایج هولتر می تواند بیان کند که داروی مصرفی فرد موثر نبوده و یا در صورت مصرف دارو جهت درمان ریتم های غیر عادی قلبی نیاز به تغییر مقدار مصرف آن باشد.

این وسیله مخصوصا در تشخیص ریتم های قلبی نامنظمی مفید است که برای فرد بدون درد و ناشناخته هستند.

استفاده از یک پایشگر هولتر بدون درد بوده و یکی از بهترین راه های تشخیص مشکلات قلبی احتمالی یا دیگر مشکلات می باشد.

خطرات هولتر مانیتورینگ چیست؟

استفاده از یک پایشگر هولتر هیچ گونه خطری نداشته و هیچ دردی ایجاد نمی کند. هولتر سیم هایی دارد که به صفحه های کوچکی به نام الکترود متصل می شوند تا الکتروکاردیوگرام (نوار قلب) را ثبت کنند.

این الکترود ها به قفسه سینه متصل می شوند. از آنجایی که الکترود ها به وسیله چسب های نواری یا دیگر چسب ها به بدن فرد متصل می شوند، امکان دارد سبب بروز تحریکات پوستی خفیفی شوند.

در صورت داشتن حساسیت به هر گونه چسب، آن را با تکنسین خود مطرح کنید.

مزایای هولتر در چیست؟

  • سنجش چندین باره فشار شریانی
  • اجتناب از خطا ها یا تشخیص های نادرست احتمالی
  • همزمان با اینکه بیمار فعالیت های معمول خود را انجام می دهد، فشار خون او در شب و روز سنجش می شود.
  • ارزیابی ریتم شبانه روزی فشار خون
  • ایجاد ارتباطات بیشتر بین فشار خون و عوارض قلبی عروقی (نارسایی بطن چپ، میکرو آلبومینوری) نسبت به آزمایش استاندارد بالینی
  • قابلیت اطمینان و مداومت بیشتر نسبت به آزمایش های بالینی
  • ارائه تصویر شفاف تر از تغییر پذیری فشار خون

مانیتورینگ فشار خون در طول 24 ساعت چگونه عمل می کند؟

به طور معمول این دستگاه در بیمارستان برای شما نصب شده است. اندازه گیری فشار خون 24 ساعته، دقیقا  مانند تمام کنترل کننده های فشار خون معمولی است: نحوه کار به این صورت است که شما کاف را در دستگاه دیجیتال و بالای بازو فشار داده و سپس به آرامی آن را آزاد می کنید.

این دستگاه، فشارخون را با فواصل منظم در طول روز می گیرد: معمولا، هر 15-30 دقیقه در طول روز و 30-60 دقیقه در شب. شما باید مانیتور را در طول شب فعال نگه دارید و می توانید در هنگام خواب، دستگاه را در زیر بالش یا در رختخواب  خود قرار دهید.

کنترل فشار خون

مانیتورینگ فشار خون در طی شبانه روز به طور دقیقی عمل کرده و شما به راحتی و بدون احساس ناراحتی می توانید آن را همراه داشته و کارهای عادی خود را انجام دهید. تنها کاری که توصیه می شود همراه این دستگاه دیجیتال فشار خون انجام ندهید، شنا کردن و یا دوش گرفتن است.

در پایان 24 ساعت، شما می توانید دستگاه فشار خون 24 ساعته و کاف را از خود جدا کرده و برای ارزیابی به بیمارستان بروید. مانیتورینگ فشار خون تمام موارد را در طی 24 ساعت ذخیره کرده و نتایج در بیمارستان  توسط پزشک آنالیز خواهد شد.

در طی نظارت 24 ساعته فشار خون چه کارهایی انجام دهم؟

برای آن که صحت و نحوه کار دستگاه مانیتورینگ فشار خون را بررسی کنید، مطمئن شوید که لوله متصل به دستگاه ، پیچ خورده یا خم نشده باشد. همچنین، درست قبل از اینکه دستگاه شروع به خواندن کند، با صدای بوق علامت می دهد. هنگام شنیدن این صدا شما باید:

در صورت امکان برای بار اول ثابت مانده و اگر دست خود را روی قلب خود نگه داشته اید ، این موقعیت را حفظ کنید.

بهتر است تمام اندازه گیری ها و زمان را در یک دفترچه، یادداشت کنید. این دستگاه تمام تغییرات را در حالت عادی و زمان مصرف دارو ثبت خواهد کرد . به این ترتیب پزشک شما به راحتی می تواند به بررسی وضعیت شما بپردازد. در صورتی که  پس از بستن دستگاه دیجیتال هر گونه ناراحتی یا مشکلی داشتید، بهتر است به مرکز درمانی مراجعه کرده و مشکل را برطرف کنید.

دکتر فریبا هندسی متخصص قلب و عروق و فشار خون در تهران

کلینیک فشار خون