واریس پا | علائم، دلایل و راه های درمان

2

رگ های واریس، همان رگ های بزرگ شده اند. هر رگی ممکن است به واریس تبدیل شود، اما به طور معمول، رگ های ناحیه پاها بیشتر تحت تاثیر قرار می گیرند. در این مقاله به بررسی واریس پا میپردازیم.


دلیل ایجاد واریس پا این است که ایستادن زیاد و ایجاد فشار، باعث افزایش آسیب به رگ های قسمت پایین بدن میشود.

در بسیاری از افراد، رگ های واریس مشکل زیادی ایجاد نکرده و در افراد دیگر، رگ های واریسی می توانند موجب درد و ناراحتی زیادی شوند.

گاهی اوقات واریس ها، منجر به مشکلات جدی تر می شوند. مشکل واریس، همچنین ممکن است خطر ابتلا به سایر مشکلات گردش خون را هم افزایش دهد. رگ های واریسی ممکن است باعث درد زیاد نشوند، اما رفته رفته می توانند برای فرد مشکل ساز شوند.

واریسی شدن پا

علائم واریس

نشانه هایی که نشان می دهد ممکن است دچار وریدهای واریسی شده اید، عبارتند از:

رگ های تیره رنگ و بیشتر ،بنفش یا آبی رنگ ، رگ های پیچ خورده و برجسته که به شکل طناب پیچیده ای روی پا ظاهر می شود.

هنگامی که علائم و نشانه های دردناک رخ می دهد، ممکن است این علائم شامل موارد زیر باشند:

☑ احساس ضعف و یا سنگینی در پاها

☑ سوزش، گرفتگی عضلات و تورم در بخش پایین پاها

☑ دردی که پس از نشستن یا ایستادن طولانی مدت، افزایش می یابد.

☑ خارش در اطراف یک یا چند رگ

☑ خونریزی از رگ های واریسی

☑ زخم دردناک در ورید با تغییر رنگ پوست به صورت قرمز رنگ

علل واریس

شریان ها خون را از قلب، به سایر بافت های بدن حمل می کنند. رگ ها، خون را از تمام نقاط بدن به قلب می رسانند. بنابراین خون، به راحتی در سیستم گردش خون منتقل می شود. برای بازگرداندن خون به قلب، رگ های پای شما باید در برابر گرانش و برگشت خون، درست عمل کنند.

انقباضات عضلانی در پاهای شما، مانند پمپ عمل می کنند و در صورت وجود مشکل در گردش خون و ایجاد فشار خون در ناحیه پا، واریس پا ایجاد می شود.

علل وریدهای واریسی می تواند شامل:

# سن

همانطور که سن شما بالاتر می رود، رگ های شما می توانند کشش اولیه خود را از دست بدهند و دریچه رگ ها، ممکن است ضعیف شوند. این امر باعث میشود خونی که به سمت قلب شما در حال حرکت است، به عقب باز گردد. به این ترتیب، خونریزی، فشار خون و تجمع خون در رگ های شما بیشتر شده و ممکن است شما به واریس مبتلا شوید.

واریسی شدن پا

# بارداری

برخی از زنان باردار مبتلا به وریدهای واریسی هستند. بارداری حجم خون را در بدن افزایش می دهد، اما جریان خون را از پاها به لگن شما کاهش می دهد. این تغییرات گردش خون برای حمایت از جنین در حال رشد، طراحی شده است، اما می تواند عوارض ناخوشایندی در رگ های زنان باردار ایجاد کند.

عوامل خطر

این عوامل باعث افزایش خطر ابتلا به رگ های واریسی می شود. خطر ابتلا به واریس با سن افزایش می یابد. پیری باعث سست شدن دریچه رگ هایی می شود که به تنظیم جریان خون کمک می کند. در نهایت، گردش خون به درستی صورت نگرفته و واریس در پاها ایجاد می شود.

# جنسیت

زنان بیشتر در خطر احتمال ابتلا به واریس پا هستند. تغییرات هورمونی در دوران بارداری، پیش از قاعدگی یا یائسگی ممکن است عامل دیگری باشد، زیرا هورمون های زن تمایل به آرام کردن دیواره های رحم دارند.

مصرف داروهای جایگزین هورمونی یا قرصهای جلوگیری از بارداری هم ممکن است خطر ابتلا به واریس پا را افزایش دهند.

# سابقه خانوادگی

اگر یکی از اعضای خانواده دارای مشکل واریس باشد، احتمال اینکه سایر افراد خانواده به این بیماری دچار شوند، بسیار زیاد است.

واریسی شدن پا

# چاقی

اضافه وزن در اضافه شدن فشار خون بر روی رگ های پا، بسیار موثر است. ایستادن یا نشستن برای مدت زمان طولانی، به مرور باعث ایجاد واریس پا می شود.

عوارض واریس

عوارض ورید واریسی، اگرچه نادر است ولی می تواند شامل موارد زیر باشد:

# ایجاد زخم

زخم های دردناک که ممکن است بر روی پوست اطراف ورید واریسی، به ویژه در نزدیکی مچ پا شکل بگیرند. این زخم ها ناشی از ایجاد مایع در این بافت ها است که ناشی از افزایش فشار خون داخل رگ های آسیب دیده است. در صورت بروز چنین زخم هایی، بلافاصله به پزشک(پزشک متخصص قلب و عروق) مراجعه کنید.

# لخته های خون

گاهی اوقات، رگ های عمیق درون پاها بزرگ می شوند. در چنین مواردی، این ناحیه، ممکن است بطور قابل توجهی، آسیب ببیند. در صورت هر گونه تورم ناگهانی پا، فورا به پزشک مراجعه کنید، زیرا ممکن است باعث افزایش فشار خون و لخته شدن خون شود.

# خونریزی

گاهی اوقات، رگ های بسیار نزدیک به پوست ممکن است، پاره شوند. این مشکل، معمولا باعث خونریزی جزئی می شود. اما با مشاهده هر خونریزی، مراجعه به پزشک، ضروری است.

واریس پا

پیشگیری و درمان

هیچ راهی برای از بین بردن کامل وریدهای واریسی وجود ندارد. اما بهبود گردش خون ممکن است خطر ابتلا به رگ های واریسی را کاهش دهد.

اقدامات مشابهی که می توانید برای رفع ناراحتی مشکل رگ های واریسی در خانه انجام دهید، می تواند به پیشگیری از بروز وریدهای واریسی کمک کند، از جمله: حرکت دادن پاها در هر موقعیتی، اجتناب از ایستادن به مدت طولانی و اجتناب از قرارگیری در وضعیت نامناسب که باعث فشار در ناحیه پا شود، تمرین و ماساژ، پوشش دهی پاها یا پوشیدن جوراب های فشرده مخصوص واریس.

در صورتی که، دردهای واریسی بهبود پیدا نکرده و یا رگ های واریس برجسته تر و دردناک شوند، به پزشک متخصص قلب و عروق مراجعه کنید. پس از مراجعه به پزشک، پاهای شما در مورد وریدهای واریسی، توسط پزشک بررسی می شود تا درمان مناسب وضعیت شما انتخاب شود.

با انواع روش های درمان واریس پا به طور کامل آشنا شوید: درمان واریس پا

پزشک شما ممکن است توصیه کند که به متخصص قلب و عروق یا جراح عروق، مراجعه کنید ، تا وضعیت دقیق رگ های شما بررسی شود.
خوشبختانه، درمان معمولا به معنای بستری شدن در بیمارستان یا بهبودی طولانی و ناراحت کننده نیست. با توجه به روش های کمتر تهاجمی، رگ های واریسی معمولا به صورت سرپایی درمان می شوند. در موارد شدیدتر ممکن است روش های درمانی زیر برای واریس پا به کار روند:

اسکلروتراپی

✅ عمل جراحی لیزری

✅ عمل جراحی ورید آندوسکوپی

 

دکتر فریبا هندسی متخصص قلب و عروق و فشار خون در تهران

کلینیک فشار خون

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 3 روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر صدرا سه شنبه ۱۰ تیر ۹۹( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام آیا سیگار برروی واریس پا تاثیری داردواینکه خوردن آسپرین برای من ضرری دارد باتشکر
  واریس پا درمان قطعی دارد؟
  1. تصویر کاربر دکتر فریبا هندسی سه شنبه ۱۰ تیر ۹۹( 1 هفته پیش)

   سلام

   بله هم ریسک واریس و هم ریسک عوارض مثل زخم را در بیماران واریسی افزایش میدهد

   خوردن آسپیرین با توجه به وضعیت خون شما و سن شما و سلامت قلبتون میباشد از پزشک تجویز کنندهباید سوال کنین

    درمان های بسیار موثر دارد 

 • تصویر کاربر مسعود سه شنبه ۳ تیر ۹۹( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  من مردی47ساله هستم و به صورت مادر زادی درگیر واریس هستم اما غیر از دو بار عمل واریکوسل مشکل دیگری نداشتم.مدت 7ماه است که دردی متوسط در ناحیه ماهیچه های پشت ساق پا دارم که در راه رفتن طولانی مدت بدتر می شود و اخیرا سوزن سوزن شدن به آن اضافه شده است(البته دستهایم هم سوزن سوزن می شود.) در مرحله پیش دیابت هم هستم.ایا این دردها می تواند به دلیل واریس باشد؟یا عوامل جدی ترس مانندmsاست!
  1. تصویر کاربر دکتر فریبا هندسی سه شنبه ۳ تیر ۹۹( 2 هفته پیش)

   سلام

   بله میتواند از واریس شم باشد

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر