با این که ورید های واریسی اغلب اوقات در پا و ساق آن بروز می دهند اما نارسایی وریدی می تواند مچ پا و نواحی پایین تر آن را نیز به خود درگیر کند. واریس یک مشکل رایج است که هزاران نفر آن را تجربه کرده و به صورت ورید هایی پیچ خورده و متورم در اندام های تحتانی دیده می شود. متخصصان عروق، ورید های واریسی و عنکبوتی اطراف مچ و پایین تر از آن را با نام فلبکتازی کرونا یاد می کنند.

بر اساس آمار ها، از هر 10 فرد بالغ، 3 نفر ابتلا به واریس را تجربه می کنند. شدت علائم در افراد مختلف متفاوت بوده و از نگرانی های زیبایی تا بیماری های جدی را شامل می شوند. در ادامه مطلب، در رابطه با واریس مچ پا بیشتر توضیح خواهیم داد.

واریس پا

ورید های واریسی هنگامی بروز می دهند که دریچه های کوچک درون ورید ها آسیب دیده یا ضعیف شوند. به طور کلی، این ناهنجاری در اثر عوامل ژنتیکی، افزایش سن و بیماری های زمینه ای بروز می دهد. در بیماری واریس، خون به طور طبیعی در سیستم عروقی گردش نداشته و خون در ورید ها تجمع می کند. علاوه بر این، عدم درمان ورید های واریسی می تواند سبب تورم، تغییر رنگ و بروز ظاهر نامطلوب آن ها شود. بیمارانی که از برجستگی ورید های مچ پا و زیر آن رنج می برند، اغلب به نارسایی ورید های صافن کوچک و پرفوراتور (سوراخ کننده) دچار هستند.

این عارضه به دلیل اثرات جاذبه و فشار فزاینده بر روی ورید های ناحیه تحتانی پا ها به وجود می آید. ابتلا به ورید های واریسی، ناراحت کننده بوده و ممکن است فعالیت های روزمره و ساده همچون پیاده روی یا ایستادن را با درد و ناراحتی همراه کند. جهت اجتناب از تشدید شدن علائم، باید از ایستادن برای مدت های طولانی اجتناب شود.

علائم ورید های واریس مچ پا و نواحی پایین تر

انواع واریس

از آنجایی که بیماری واریس در همه افراد به شکل همسان بروز نمی‌کند و روش درمان در هر نوع متفاوت خواهدبود، شناخت انواع واریس بسیار حائز اهمیت بوده و نیازمند مراجعه متخصص قلب و عروق یا داخلی است تا اقدام مناسبی برای پیشگیری از بیماری و درمان انجام گیرد.

 

واریس صافن بزرگ

واریس‌های صافن بزرگ یا طنابی، با تغییر رنگ رگ‌های اصلی و حالتی برجسته روی مچ تا کشاله ران خود را نشان می‌دهند و اغلب با و درد همراه هستند.

واریس صافن کوچک

در این نوع واریس که اغلب در مچ پا و پشت زانو دیده می‌شود نیز شاهد رگ‌های برجسته هستیم، اما این برجستگی‌ها اندازهای نیست که کاملا واضح باشد.

واریس متوسط

واریس متوسط در اغلب موارد، عروق کوچک را درگیر می‌کند اما از انجایی که سرعت پیشروی بالایی دارد، میتواند خطرات جبران ناپذیری در پی داشته باشد.

این نوع واریس با کبودی رنگ رگ‌ها خود را نشان می‌دهد.

واریس مشبک

در این نوع واریس که به واریس عنکبوتی هم معروف است، رگ‌ها را بصورت تار عنکبوت، حالتی پیچیده و در هم تنیده درمی‌آورد و اغلب زیر زانوها و خارج ران دیده می‌شود. خوشبختانه این نوع واریس، مشکل خاصی برای فرد ایجاد نمی‌کند.

واریس شانه‌ای

واریس شانه‌ای به شکل برجسته و یک تکه در پشت زانوها پدید می‌‌آید و تغییر رنگ رگ‌ها در آن محسوس است

واریس شدید

واریس‌های شدید، همان‌طور که از نامشان هم پیداست با درد شدید، ورم پاها و گاها زخم همراه است. درمان واریس‌های شدید را به هیچ عنوان به تعویق نیندازید و هنگام مشاهده هر یک علائم، به پزشک متخصص مراجعه فرمایید.

واریس خیلی حاد

واریس خیلی حاد، حاصل رعایت نکردن موارد توصیه شده و بی توجهی به درمان به موقع واریس است، که در این مورد امکان تجمع خون در رگ‌ها، پارگی رگ و خونریزی وجود دارد.

واریس بارداری

واریس بارداری بر اثر تغییرات هورمونی، کم تحرکی و خستگی مفرط در مادر بوجود می‌آید، که اغلب واریس پا در زنان باردار بعد از وضع حمل از بین می‌رود.

واریس کودکان

علت ایجاد واریس در کودکان متفاوت است و غالبا بر اثر داشتن بیماری زمینه‌ای، چاقی، پیشینه ژنتیکی، کم تحرکی، و… بروز می‌کند.

البته کودکانی که با بیماری سندروم کلیپل به دنیا می‌آیند، به دلیل اختلالی که در گردش خون این کودکان ایجاد می‌کند، باعث تجمع خون در رگ‌ها و گاها اختلال در سایر عروق بدن هم می‌شود.

ارتباط واریس با تورم مچ پا

ورید های واریسی هنگامی به وجود می آیند که ورید ها قادر به پمپاژ مناسب خون به سمت قلب نیستند. این ناتوانی معمولا در اثر ضعف یا عدم توانایی ایجاد فشار کافی به وجود می آید. این آسیب در هنگام بروز اغلب، به تورم ورید ها و بروز ورید های عنکبوتی در پا منجر می شود. با این حال، تشخیص ابتلای ورید های عمیق پا به واریس، دشوار تر است. هنگامی که خون در عروق خونی کوچک پا حرکت می کند، مایعات به دلیل آسیب این عروق از بستر های مویرگی خارج شده و به بافت های اطراف می رسند. این وضعیت زمانی بروز می دهد که دیواره ورید ها جهت حفظ جریان خون بسیار ضعیف شده است.

در حالی که ورید های واریسی به طور مستقیم سبب بروز تورم مچ پا و نواحی زیرین نمی شوند اما مشکلات زمینه ای توانایی تشدید این عارضه را دارند. بروز تورم ناشی از واریس در نواحی مختلف پا، با نام لنف ادم شناخته می شود. در صورتی که تورم پا ها مزمن بوده و فرد به واریس مبتلا باشد، باید جهت دریافت درمان مناسب به پزشک مراجعه کند.

۱۸ روش موثر برای درمان خانگی واریس پا

آیا ورید های واریس مچ پا و نواحی پایین تر پا درمان می شوند؟

بسیاری از بیماران آگاه نیستند که ورید های کوچک و آبی رنگ اطراف مچ پا، می توانند بیانگر ابتلا به یک مشکل زمینه ای باشند. به همین دلیل، مراجعه به یک متخصص عروق با تجربه، جهت دریافت یک برنامه درمانی و تشخیصی مناسب الزامی است. عدم درمان ورید های واریسی این نواحی ممکن است مشکلات دیگری را با خود به همراه داشته باشد.

در پایین چندین نمونه از این عوارض احتمالی بیان شده اند:

درمان های خانگی ورید های واریسی

در صورتی که ورید های واریسی خفیف باشند، نیازمند درمان نبوده و فرد خود می تواند آن را مدیریت کند. در پایین تعدادی از درمان های خانگی این بیماری آورده شده اند:

ورزش منظم: ورزش منظم همچون پیاده روی، شنا کردن و دوچرخه سواری از دو جنبه برای رفع تورم پا مفید است. اول آن که فعالیت عضلات به بهبود گردش خون کمک می کند. کاهش وزن و در نتیجه آن کاهش فشار وارد شده بر ورید ها و مفاصل، دومین مزیت ورزش منظم در طولانی مدت به شمار می رود.

جوراب های فشاری: پوشیدن انواع تجویزی این جوراب ها به صورت روزانه می تواند به بهبود گردش خون پا ها و کمک به خروج خون و مایعات اضافی از این نواحی کمک کند. این اقدام همچنین توسعه یافتن ورید های واریسی را به حداقل رسانده و به طور کلی برای پا ها مفید است.

رژیم غذایی مناسب: مواد غذایی پر فیبر از جمله میوه ها و سبزیجات باید در رژیم غذایی جای داشته باشند. این موارد حاوی فلاوونوئید بوده که جهت حمایت از سلامت ورید ها مفید است.

مکمل ها: مطالعات نشان می دهند که عصاره دانه های انگور می تواند تورم نواحی تحتانی پا را کاهش داده و علائم نارسایی وریدی مزمن را تسکین بخشد.

بالا نگه داشتن پا ها: این کار از تجمع خون در اندام های انتهایی پیشگیری می کند.

ماساژ: ماساژ، گردش خون را در تمام بدن بهبود می بخشد.

و پوشیدن لباس های آزاد

جوراب فشاری

درمان پزشکی ورید های واریسی

در نهایت، موارد پیشرفته نارسایی وریدی نیازمند مداخله پزشکی هستند.

نمونه های زیر از جمله فرایند های پزشکی مناسب این مشکل هستند:

تخریب لیزری درون وریدی: ورید های غیر طبیعی با استفاده از انرژی لیزر مسدود و ظاهر آن ها محو می شود.

تخریب با امواج رادیویی: انرژی امواج رادیویی از طریق یک لوله باریک (کاتتر) به دیواره ورید ها رسیده و آن ها را مسدود می کند.

چسب پزشکی: ورید های آسیب دیده به صورت فیزیکی مسدود شده و از بین می روند.

اسکلروتراپی: یک محلول دارویی ایمن به ورید های آسیب دیده تزریق شده و با تحریک لایه پوشاننده ورید، انسداد آن را رقم می زند.

زمان مراجعه به پزشک

پزشکان این مجموعه در درمان ورید های واریسی تخصص داشته و فرایند هایی جراحی از جمله درمان های لیزری را برای بیماران انجام می دهند.

مزایای درمان لیزری در پایین آورده شده اند:

✔️ سرپایی بودن

✔️ 98 درصد موفقیت

✔️ تاثیر گذاری بسیار بالا

✔️ بدون نیاز به بستری در بیمارستان

✔️ بدون نیاز به بیهوشی عمومی

✔️ پوشش هزینه ها توسط بیمه

✔️ بدون نیاز به دوره بهبودی یا اجتناب از رفتن بر سر کار


دکتر فریبا هندسی متخصص قلب و عروق

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.