فشار خون نرمال برای سنین مختلف

3

این سوال در ذهن خیلی ها هست که فشار خون مناسب در هر سن و برای افراد مختلف چه مقدار می باشد. در این مقاله سعی شده است به طور کامل درباره ی این موضوع صحبت شود.


فشار خون چیست؟

فشار خون به نیروی اعمال شده توسط گردش خون در دیواره رگ های خونی اشاره می کند و یکی از علائم حیاتی اصلی محسوب می شود. فشار خون در حال گردش با حرکت خون از طریق شریان ها، عروق، مویرگها و ورید ها کاهش می یابد. فشار خون به طور کلی به فشار در شریان های بزرگتر اشاره دارد.

فشار خون همیشه با دو عدد بیان می شود:

1- فشار خون سیستولیک (زمانی که قلب می زند)
2- فشار خون دیاستولیک (زمانی که قلب استراحت می کند)

هنگامی که اندازه گیری ها نوشته شد، فشار سیستولیک بالای فشار دیاستولیک نوشته می شود.

محدوده فشار خون نرمال در سنین مختلف

عوامل بسیاری بر روی فشار خون اثر می گذارند. سن، یک عامل مهم و طبیعی برای فشار خون محسوب می شود که با افزایش آن، فشار خون نیز افزایش می یابد.

فشار خون بالا نشان می دهد که خون با نیروی قوی تری پمپ می شود. این موضوع می تواند باعث مشکلات جدی، از جمله آسیب به قلب و ارگانهای دیگر شود.

نمودار فشار خون نرمال بر اساس سن، اطلاعات بیشتری در مورد گروه های سنی متفاوت در اختیار ما قرار می دهد. اگر به مرحله ی قبل از فشار خون بالا رسدید باید عادات غذایی و شیوه زندگی خود را تغییر دهید و فشار خون خود را پایین آورید.

محدوده فشار خون

جدول فشار خون نرمال در سنین مختلف

مقدار فشار خون نرمال در افراد مختلف بر اساس مطالعات به صورت زیر تعیین شده است:

فشار خون دیاستولیکفشار خون سیستولیک
میانگینحداقلحداکثرمیانگینحداقلحداکثرگروه سنیسن
6980107120کودک3 تا 12 سال
777381117105120نوجوان13 تا 19 سال
797583120108132بزرگسال20 تا 24 سال
807684121109133بزرگسال25 تا 29 سال
817785122110134بزرگسال30 تا 34 سال
827886123111135بزرگسال34 تا 39 سال
837987125112137بزرگسال40 تا 45 سال
848088127115139بزرگسال45 تا 49 سال
858189129116142بزرگسالبالای 50 سال

جدول فشار خون نرمال برای کودکان

دختر ( میلی متر جیوه)پسر (میلی متر جیوه)سن
38/83 تا 76/11734/80 تا 75/1201 تا 3 سال
50/88 تا 83/12247/88 تا 84/1284 تا 6 سال
55/93 تا 88/12953/92 تا 90/1307 تا 10 سال

 

دسته بندی های فشار خون

به طور کلی میزان فشار خون در افراد را در پنج بازه مختلف دسته بندی کرده اند که عبارتند از :

1- فشار خون نرمال

اگر اعداد نشان داده شده پس از اندازه گیری میزان فشار خون کمتر از ۱۲۰/۸۰ میلی متر جیوه باشند، فشار خون فرد در محدوده نرمال قرار دارد.

اگر نتایج شما در این دسته قرار دارند، فعالیت های روزانه مناسب قلب خود را به شکل منظم دنبال کنید که از جمله آنها می توان به داشتن رژیم غذایی سالم و همچنین تحرک بدنی و ورزش اشاره کرد.

2- فشار خون بالا

فشار خون بالا مربوط به زمانی است که پس از اندازه گیری فشار، عدد مربوط به فشار سیستولیک بین ۱۲۰ تا ۱۲۹ میلی متر جیوه و فشار خون دیاستولیک نیز کمتر از ۸۰ میلی متر جیوه باشد.

افرادی که فشار خون بالا دارند در ریسک رسیدن به فشار خون سطح بالاتر یا همان هایپرتنشن هستند مگر این که برای جلوگیری از بروز این اتفاق اقدامات مناسب را در نظر بگیرند.

فشار خون بالا

3- فشار خون بالای مرحله 1

مرحله اول از فشار خون بالا (‌هایپرتنشن) زمانی است که پس از اندازه گیری فشار، عدد مربوط به فشار سیستولیک در محدوده ۱۳۰ تا ۱۳۹ و فشار دیاستولیک بین ۸۰ تا ۸۹ میلی متر جیوه باشد.

در این سطح از مشکل فشار خون بالا، پزشکان علاوه بر پیشنهاد ایجاد برخی تغییرات مهم در سبک زندگی فرد ممکن است برخی داروهای کنترل فشار خون را نیز برای افراد تجویز کنند. این داروها به خاطر ریسک بروز بیماری قلبی عروقی آترواسکلروتیک نظیر حمله قلبی یا سکته تجویز می شوند.

4- فشار خون بالای مرحله 2

فشار خون بالای مرحله 2 زمانی است که میزان فشار خون فرد به شکل پایدار در محدوده ۱۴۰/۹۰ میلی متر جیوه یا بیشتر باشد. در این سطح از مشکل هایپرتنشن یا همان فشار بالای خون، پزشک علاوه بر پیشنهاد برخی تغییرات در سبک زندگی فرد، داروهای خاصی را نیز تجویز می کند تا وی به شکل مرتب آن ها را مصرف کند.

5- فشار خون بالای بحرانی

این سطح از مشکل فشار خون بالا در افراد نیازمند توجه ویژه و درمان است. اگر میزان فشار خون شما ناگهان به بالاتر از ۱۸۰/۱۲۰ میلی متر جیوه رسید، پنج دقیقه صبر کنید و دوباره فشار خون را اندازه بگیرید. اگر نتیجه باز هم به شکل غیر معقولی بالا بود، خیلی زود به پزشک خود مراجعه کنید. ممکن است مشکل فشار خون بالای بحرانی را تجربه کنید.

اعداد و ارقامی که در اندازه گیری فشار خون مشخص می شوند چه معنایی دارند؟

همانطور که در چارت های فشار خون مشاهده می شود، کافی است یکی از اعداد در اندازه گیری فشار خون بالاتر یا پایین تر از سطح نرمال باشد تا بتوان مشکل فشار خون بالا یا افت فشار خون در فرد را تایید کرد. صحبت هایی که در بالا انجام شد به صورت خلاصه در زیر آورده شده است.

 • ۹۰ روی ۶۰ (۹۰/۶۰) یا کمتر: ممکن است مشکل افت فشار خون را تجربه کنید.
 • بالاتر از ۹۰ روی ۶۰ (۹۰/۶۰): میزان فشار خون شما ایده آل و سالم است. سبک زندگی مناسب و سالم را دنبال کنید تا این وضعیت حفظ شود.
 • بالاتر از ۱۲۰ روی ۸۰ و کمتر از ۱۴۰ روی ۹۰ (۱۴۰/۹۰ – ۱۲۰/۸۰): ممکن است میزان فشار خون شما در اندازه و سطح نرمال باشد، اما به هر حال کمی بیشتر از آن چیزی است که ایده آل به حساب می آید و باید سعی کنید آن را کاهش دهید. تغییرات مناسبی در سبک زندگی خود اعمال کنید.
 • ۱۴۰ روی ۹۰ (۱۴۰/۹۰) یا بیشتر (در طول چند هفته): ممکن است با مشکل فشار خون بالا یا همان هایپرتنشن مواجه باشید. سبک زندگی خود را تغییر دهید. به پزشک مراجعه کرده و از وی بخواهید داروهای مناسب را تجویز کنند.

فشار خون نرمال در کودکان

فشار خون بالا در کودکان کمتر از ۱۰ سال معمولا توسط بیماری های دیگری ایجاد شده است از جمله اضافه وزن، رژیم غذایی فقیر و عدم تحرک بدنی. فشار خون بالا در کودکان نیز می تواند به همان دلایلی که در بزرگسالان به وجود می آید، ایجاد شود.

تغییر در شیوه زندگی، مانند یک رژیم غذایی سالم و ورزش بیشتر می تواند به کاهش فشار خون بالا در کودکان کمک کند. اما، برای برخی از کودکان، ممکن است دارو لازم باشد.

برای بدست آوردن اطلاعات بیشتر در مورد فشار خون در کودکان و راه های درمان و تشخیص آن می توانید مقاله ی زیر را دنبال کنید.

فشار خون در کودکان

فشار خون نرمال در بارداری

ابتلا به فشار خون بالا در بانوان باردار می تواند علائم و انواع متفاوتی داشته باشد. انواع علل فشار خون بالا و راه های درمان و سوالاتی که برای بانوان چه قبل از بارداری و چه قبل از آن پیش می آید مقاله ای نگارش شده است.

دقت کنید که مقالات داخل اینترنت به هیچ وقت پاسخگوی نیاز ها و سوالات شما نیست و باید برای معاینه حتما به پزشک مراجعه کنید.

برای خواندن مقاله ی فشار خون بالا در بارداری روی گزینه ی زیر کلیک کنید.

فشار خون در بارداری

مقاله پر بازدید: آنژیوگرافی قلب

دکتر فریبا هندسی متخصص قلب و عروق و فشار خون

کلینیک فشار خون

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 3 روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر قباد یکشنبه ۳۰ شهریور ۹۹( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام خداقوت
  مدتی بودفشارم بین 16و17 متغیر بود به دکتر مراجعه کردم قرص والز ومیکس 5/80 برایم نوشته حدود یک ماه استفاده می کنم البته رژیم غذایی را رعایت می کنم فشارم بین 11تا 13 بروی 8 شده است درضمن قرص را صبح یکی وشب نصفی میخورم
  خواستم راهنمایی بفرمایید؟
  1. تصویر کاربر دکتر فریبا هندسی یکشنبه ۳۰ شهریور ۹۹( 1 هفته پیش)

   سلام 

   بسیار عالی همین روندو ادامه بدین نهایتا 1 ماه دیگه  فشاراتن کنترل بود به 1 قرص در روز میشه کاهش داده شود 

 • تصویر کاربر رشیدایران پنجشنبه ۲۳ مرداد ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام...مدت یه هفته فشارخونم میاد پایین نه رو پنج..دریچه میترالم شله..دریچه بتن چپ شل شده..ضعف بی حالی دارم..دکترقبلا قرص پراپرانول 10روزی 2عددتجویزکرده بود
  1. تصویر کاربر دکتر فریبا هندسی یکشنبه ۱۹ مرداد ۹۹( 1 ماه پیش)

   سلام 

   آزمایش کلی بدین 

   در صورت عدم مشکل و مصرف به اندازه مایعات میتونیم براتون داروی اففزاینده فشار بدیم اگر باعث ضعفتون میشود

  2. تصویر کاربر رشیدایران دوشنبه ۲۰ مرداد ۹۹( 1 ماه پیش)
   سلام..خسته نباشید ..ممنون از پاسختون ..چه آزمایشی باید بدم ..آزمایش خاصی یا کامل
  3. تصویر کاربر دکتر فریبا هندسی پنجشنبه ۲۳ مرداد ۹۹( 1 ماه پیش)

   خیر آژمایش روتین کلی 

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر میثم دوشنبه ۳۰ تیر ۹۹( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خانم دکتر
  وقت بخیر
  دیشب فشار خون همسر و فرزندم رو گرفتم( با دستگاه دیجیتال)
  همسرم 10 روی 6.3 بود (37 ساله در روز آخر عادت ماهانه بدون خونریزی- وزن 60 کیلوگرم)
  پسرم 9.8 روی 5.5 ( 12 ساله با وزن 68 کیلوگرم)
  البته من خودم بصورت ارثی فشار خون بالا دارم و لوزارتان 25 استفاده میکنم( هر 12 ساعت کمی بیش از نصف) فشار خودم نرمال 12.5 روی 8.3 بود.
  آیا در مورد فرزند و همسرم جای نگرانی وجود داره؟
  1. تصویر کاربر دکتر فریبا هندسی یکشنبه ۲۲ تیر ۹۹( 2 ماه پیش)

   سلام

   خیر نگران نباشین مشکلی نداره فشارشون

  2. تصویر کاربر میثم یکشنبه ۲۲ تیر ۹۹( 2 ماه پیش)
   سپاسگزارم
  3. تصویر کاربر دکتر فریبا هندسی دوشنبه ۳۰ تیر ۹۹( 2 ماه پیش)

   سلام

   خیر نگران فشارشون نباشین اگر مشکل دیگری ندارند

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر زینب شنبه ۱۴ تیر ۹۹( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خواهرم جدیدا عارضه سرگیجه داره ولی از ترس کرونا نمیره دکتر فشارشو گرفتیم بار اول ۱۵ بود ابلیو دادم یه قاشق فشارش شد ۱۴ یه ذره ماست هم دادم فشارش شد ۱۲و خورده ای الان فقط سرش گیج میره تو این مواقع چیکار کنیم .خواهرمو۳۵ سالشه و هیچ عارضه قبلی نداشته.
  1. تصویر کاربر دکتر فریبا هندسی شنبه ۱۴ تیر ۹۹( 2 ماه پیش)

   سلام

   اگر بیماری زمینه ای مثل دیابت چربی خون و ... ندارند مجددا فشارشون را بصورت منظم در ساعات مشخص شبانه روز در طول هفته بگیرین ترجیحا بصورت دستی اگر بصورت میانگین نرمال بود نیازی به مراجعه نیست.

 • تصویر کاربر جهانگیر سه شنبه ۱۰ تیر ۹۹( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  ایا فشار خون 11 بر روی7.5نرمال است . همیشه فشار خون پایین من از نصف + 1 یکی بالاتر است
  1. تصویر کاربر دکتر فریبا هندسی سه شنبه ۱۰ تیر ۹۹( 3 ماه پیش)

   سلام 

   بله

 • تصویر کاربر مريم سه شنبه ۱۰ تیر ۹۹( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام ، مادر من تقريبا دو ماه قبل دو تا رگ هاي قلبش كه گرفتگي داشت اسنت گذاري شده، الان داروي اسپيرين و كلوپيدوگرل و متورال و نيتروگليسيرين مصرف ميكنه و براي فشار هم والسارتان ٨٠ و سابقه فشار و چربي هم داشتن. داروها رو كه مصرف ميكردن فشارشون ١٠ روي ٧و ٨ بود كه دكتر گفتن نصف قرص رو مصرف كنن هر شب و اگر ميانگين فشار از ١٣/٨ بالاتر رفت كامل استفاده بشه، الان فشارشون ١١/٨ و ١٢/٧ و ١٢/٨ و ١٣/٨ هست و بيشتر از اين نبوده. با توجه به داروها ميخواستم ببينم فشارشون نرمال هست يا دوباره يك قرص كامل مصرف كنند؟
  1. تصویر کاربر دکتر فریبا هندسی سه شنبه ۱۰ تیر ۹۹( 3 ماه پیش)

   سلام

   فشاراشون خوبه  همین روند را ادامه بدین

 • تصویر کاربر امیر دوشنبه ۱۲ خرداد ۹۹( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  وقت بخیر

  ۴۰ سالمه. فشار خونم ۱۱/۵ روی۵/۵ تا ۶ هست

  مینیمم فشار خونم پایینه؟
  باید به دکتر مراجعه کنم؟
  خطرناکه؟
  1. تصویر کاربر دکتر فریبا هندسی دوشنبه ۱۲ خرداد ۹۹( 3 ماه پیش)

   سلام اول اطمینان پیدا کنین فشاراتون درست امدازه گیری میشود و اگر فشار مینیمم زیر 6 داشتین میتونین به پزشک مراجعه کنین

 • تصویر کاربر علیرضا چهارشنبه ۲۲ اسفند ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  مدت یک ماه هست متوجه شدم فشارم ۱۴.۵ بر روی ۱۰ هست،قبلا فشارم ۱۲ بر روی ۹ بوده حدود دوماه پیش،علت این موضوع و چه اقدامی باید بکنم، باسپاس فراوان
  1. تصویر کاربر دکتر فریبا هندسی چهارشنبه ۲۲ اسفند ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام
   علت های متعددی دخیل هستند مثل سن،ارث،دیابت،چربی خون،مشکلات کلیوی و...
   به پزشک متخصص یا کلینیک ما مراجعه فرمایید تا بررسی های لازم مانند مانیتورینگ و..صورت پذیرد.
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر