فشار خون نرمال برای سنین مختلف

این سوال در ذهن خیلی ها هست که فشار خون مناسب در هر سن و برای افراد مختلف چه مقدار می باشد. در این مقاله سعی شده است به طور کامل درباره ی این موضوع صحبت شود.


فشار خون چیست؟

فشار خون به نیروی اعمال شده توسط گردش خون در دیواره رگ های خونی اشاره می کند و یکی از علائم حیاتی اصلی محسوب می شود. فشار خون در حال گردش با حرکت خون از طریق شریان ها، عروق، مویرگها و ورید ها کاهش می یابد. فشار خون به طور کلی به فشار در شریان های بزرگتر اشاره دارد.

فشار خون همیشه با دو عدد بیان می شود:

1- فشار خون سیستولیک (زمانی که قلب می زند)
2- فشار خون دیاستولیک (زمانی که قلب استراحت می کند)

هنگامی که اندازه گیری ها نوشته شد، فشار سیستولیک بالای فشار دیاستولیک نوشته می شود.

محدوده فشار خون نرمال در سنین مختلف

عوامل بسیاری بر روی فشار خون اثر می گذارند. سن، یک عامل مهم و طبیعی برای فشار خون محسوب می شود که با افزایش آن، فشار خون نیز افزایش می یابد.

فشار خون بالا نشان می دهد که خون با نیروی قوی تری پمپ می شود. این موضوع می تواند باعث مشکلات جدی، از جمله آسیب به قلب و ارگانهای دیگر شود.

نمودار فشار خون نرمال بر اساس سن، اطلاعات بیشتری در مورد گروه های سنی متفاوت در اختیار ما قرار می دهد. اگر به مرحله ی قبل از فشار خون بالا رسدید باید عادات غذایی و شیوه زندگی خود را تغییر دهید و فشار خون خود را پایین آورید.

محدوده فشار خون

جدول فشار خون نرمال در سنین مختلف

مقدار فشار خون نرمال در افراد مختلف بر اساس مطالعات به صورت زیر تعیین شده است:

فشار خون دیاستولیک فشار خون سیستولیک
میانگین حداقل حداکثر میانگین حداقل حداکثر گروه سنی سن
69 80 107 120 کودک 3 تا 12 سال
77 73 81 117 105 120 نوجوان 13 تا 19 سال
79 75 83 120 108 132 بزرگسال 20 تا 24 سال
80 76 84 121 109 133 بزرگسال 25 تا 29 سال
81 77 85 122 110 134 بزرگسال 30 تا 34 سال
82 78 86 123 111 135 بزرگسال 34 تا 39 سال
83 79 87 125 112 137 بزرگسال 40 تا 45 سال
84 80 88 127 115 139 بزرگسال 45 تا 49 سال
85 81 89 129 116 142 بزرگسال بالای 50 سال

جدول فشار خون نرمال برای کودکان

دختر ( میلی متر جیوه) پسر (میلی متر جیوه) سن
38/83 تا 76/117 34/80 تا 75/120 1 تا 3 سال
50/88 تا 83/122 47/88 تا 84/128 4 تا 6 سال
55/93 تا 88/129 53/92 تا 90/130 7 تا 10 سال

 

دسته بندی های فشار خون

به طور کلی میزان فشار خون در افراد را در پنج بازه مختلف دسته بندی کرده اند که عبارتند از :

1- فشار خون نرمال

اگر اعداد نشان داده شده پس از اندازه گیری میزان فشار خون کمتر از ۱۲۰/۸۰ میلی متر جیوه باشند، فشار خون فرد در محدوده نرمال قرار دارد.

اگر نتایج شما در این دسته قرار دارند، فعالیت های روزانه مناسب قلب خود را به شکل منظم دنبال کنید که از جمله آنها می توان به داشتن رژیم غذایی سالم و همچنین تحرک بدنی و ورزش اشاره کرد.

2- فشار خون بالا

فشار خون بالا مربوط به زمانی است که پس از اندازه گیری فشار، عدد مربوط به فشار سیستولیک بین ۱۲۰ تا ۱۲۹ میلی متر جیوه و فشار خون دیاستولیک نیز کمتر از ۸۰ میلی متر جیوه باشد.

افرادی که فشار خون بالا دارند در ریسک رسیدن به فشار خون سطح بالاتر یا همان هایپرتنشن هستند مگر این که برای جلوگیری از بروز این اتفاق اقدامات مناسب را در نظر بگیرند.

فشار خون بالا

3- فشار خون بالای مرحله 1

مرحله اول از فشار خون بالا (‌هایپرتنشن) زمانی است که پس از اندازه گیری فشار، عدد مربوط به فشار سیستولیک در محدوده ۱۳۰ تا ۱۳۹ و فشار دیاستولیک بین ۸۰ تا ۸۹ میلی متر جیوه باشد.

در این سطح از مشکل فشار خون بالا، پزشکان علاوه بر پیشنهاد ایجاد برخی تغییرات مهم در سبک زندگی فرد ممکن است برخی داروهای کنترل فشار خون را نیز برای افراد تجویز کنند. این داروها به خاطر ریسک بروز بیماری قلبی عروقی آترواسکلروتیک نظیر حمله قلبی یا سکته تجویز می شوند.

4- فشار خون بالای مرحله 2

فشار خون بالای مرحله 2 زمانی است که میزان فشار خون فرد به شکل پایدار در محدوده ۱۴۰/۹۰ میلی متر جیوه یا بیشتر باشد. در این سطح از مشکل هایپرتنشن یا همان فشار بالای خون، پزشک علاوه بر پیشنهاد برخی تغییرات در سبک زندگی فرد، داروهای خاصی را نیز تجویز می کند تا وی به شکل مرتب آن ها را مصرف کند.

5- فشار خون بالای بحرانی

این سطح از مشکل فشار خون بالا در افراد نیازمند توجه ویژه و درمان است. اگر میزان فشار خون شما ناگهان به بالاتر از ۱۸۰/۱۲۰ میلی متر جیوه رسید، پنج دقیقه صبر کنید و دوباره فشار خون را اندازه بگیرید. اگر نتیجه باز هم به شکل غیر معقولی بالا بود، خیلی زود به پزشک خود مراجعه کنید. ممکن است مشکل فشار خون بالای بحرانی را تجربه کنید.

اعداد و ارقامی که در اندازه گیری فشار خون مشخص می شوند چه معنایی دارند؟

همانطور که در چارت های فشار خون مشاهده می شود، کافی است یکی از اعداد در اندازه گیری فشار خون بالاتر یا پایین تر از سطح نرمال باشد تا بتوان مشکل فشار خون بالا یا افت فشار خون در فرد را تایید کرد. صحبت هایی که در بالا انجام شد به صورت خلاصه در زیر آورده شده است.

 • ۹۰ روی ۶۰ (۹۰/۶۰) یا کمتر: ممکن است مشکل افت فشار خون را تجربه کنید.
 • بالاتر از ۹۰ روی ۶۰ (۹۰/۶۰): میزان فشار خون شما ایده آل و سالم است. سبک زندگی مناسب و سالم را دنبال کنید تا این وضعیت حفظ شود.
 • بالاتر از ۱۲۰ روی ۸۰ و کمتر از ۱۴۰ روی ۹۰ (۱۴۰/۹۰ – ۱۲۰/۸۰): ممکن است میزان فشار خون شما در اندازه و سطح نرمال باشد، اما به هر حال کمی بیشتر از آن چیزی است که ایده آل به حساب می آید و باید سعی کنید آن را کاهش دهید. تغییرات مناسبی در سبک زندگی خود اعمال کنید.
 • ۱۴۰ روی ۹۰ (۱۴۰/۹۰) یا بیشتر (در طول چند هفته): ممکن است با مشکل فشار خون بالا یا همان هایپرتنشن مواجه باشید. سبک زندگی خود را تغییر دهید. به پزشک مراجعه کرده و از وی بخواهید داروهای مناسب را تجویز کنند.

فشار خون نرمال در کودکان

فشار خون بالا در کودکان کمتر از ۱۰ سال معمولا توسط بیماری های دیگری ایجاد شده است از جمله اضافه وزن، رژیم غذایی فقیر و عدم تحرک بدنی. فشار خون بالا در کودکان نیز می تواند به همان دلایلی که در بزرگسالان به وجود می آید، ایجاد شود.

تغییر در شیوه زندگی، مانند یک رژیم غذایی سالم و ورزش بیشتر می تواند به کاهش فشار خون بالا در کودکان کمک کند. اما، برای برخی از کودکان، ممکن است دارو لازم باشد.

برای بدست آوردن اطلاعات بیشتر در مورد فشار خون در کودکان و راه های درمان و تشخیص آن می توانید مقاله ی زیر را دنبال کنید.

فشار خون در کودکان

فشار خون نرمال در بارداری

ابتلا به فشار خون بالا در بانوان باردار می تواند علائم و انواع متفاوتی داشته باشد. انواع علل فشار خون بالا و راه های درمان و سوالاتی که برای بانوان چه قبل از بارداری و چه قبل از آن پیش می آید مقاله ای نگارش شده است.

دقت کنید که مقالات داخل اینترنت به هیچ وقت پاسخگوی نیاز ها و سوالات شما نیست و باید برای معاینه حتما به پزشک مراجعه کنید.

برای خواندن مقاله ی فشار خون بالا در بارداری روی گزینه ی زیر کلیک کنید.

فشار خون در بارداری

مقاله پر بازدید: آنژیوگرافی قلب

دکتر فریبا هندسی متخصص قلب و عروق و فشار خون

کلینیک فشار خون

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 3 روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر چاردین شنبه ۲۹ خرداد ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 26 مشاهده پرسش
  باسلام.خواستم بدونم فشار بچه باید چند باشه.چون دخترم بعضی مواقع بیحاله.حا نمیدنیم دپرسه به خاطر شرایط کرکنا که نمیره بیرون و همش در خانه هستش یا چیز دیگریه.در ضمن با دستگاه فشار دیجیتال فشارش رو گرفتیم البته کاف یه مقدار شل بود۸.۵ روی ۶.۴ بود.آیا طبیعیه البته به مقدار اولش ترسید البته نه زیاد.خواستم راهنمایی بفرمایید که باید چکار کنیم و چگونه فشار بگیر
  1. تصویر کاربر دکتر فریبا هندسی شنبه ۲۹ خرداد ۰( 1 ماه پیش)
   سلام فشار خون طبیعی در کودکان بسته به سن، جنس و قد متفاوت است . بنابراین آنچه که برای یک پسر ۴ ساله فشار خون بالا تلقی می شود ممکن است برای یک دختر ۱۰ ساله طبیعی باشد و اندازه کاف ( مخصوص کودکان ) در اندازه گیری فشار خون بسیار مهم است
 • تصویر کاربر E جمعه ۱۱ مهر ۹۹( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 134 مشاهده پرسش
  با سلام خانمی ۳۶ ساله هستم حدود ۸ ماه قبل فشارم خیلی بالا رفت حدود ۱۷ روی ۱۲ بعد از مراجعه به پزشک دارو تجویز شد ولی متاسفانه داروهارو مرتب مصرف نکردم الان حدود دو هفته گذشته مجدد با سرگیجه شدید و حالت تهوع متوجه فشار بالا شدم به طوری که تقریبا از هوش رفتم بعد از مراجعه به پزشکم مجدد اکو انجام شد و گفتن دریچه میترال قلبم نسبت به قبل خیلی گشاد شده ولی فرمودن فشار بالات ربطی به این موضوع نداره، لوزارتان ۵۰ صبح و شب و بیزوپرولول ۲.۵ روزی یک عدد تجویز کردن، بعد از خوردن قرصا گاهی فشارم به روی ۸ روی ۵ میرسه البته دو تا دستم فشارش خیلی متفاوته دست راستم بالاتره مثلا همون موقع ۱۰ روی ۶, می خواستم بدونم این قرصا زیادی برای شرایط من قوی نیستن و اینکه گاهی شبا با اینکه فشارم زیادم بالا نرفته سرگیجه های شدید دورانی میگیرم این به چه علت میتونه باشد به نظرتون نیاز به مراجعه به متخصص مغز و اعصاب هست؟ خیلی ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر فریبا هندسی جمعه ۱۱ مهر ۹۹( 9 ماه پیش)

   سلام عزیزم 

   برای فشار خونتون بنظر بنده بهترین کار هولتر فشار خون است که بعد ببینیم چه دارویی مناسب براتون مایل بودین تشریف بیارین براتون بسته بشود برای اطمینان خاطر اکو هم بکنین بهتر است

   الان که بجث فشار خون براتون مطرح شده باید تکلیف مشخص شه اگر ادامه  دار بود میتونین از همکاران مغز و اعصاب مشاوره بگیرین

 • تصویر کاربر قباد یکشنبه ۳۰ شهریور ۹۹( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 128 مشاهده پرسش
  سلام خداقوت
  مدتی بودفشارم بین 16و17 متغیر بود به دکتر مراجعه کردم قرص والز ومیکس 5/80 برایم نوشته حدود یک ماه استفاده می کنم البته رژیم غذایی را رعایت می کنم فشارم بین 11تا 13 بروی 8 شده است درضمن قرص را صبح یکی وشب نصفی میخورم
  خواستم راهنمایی بفرمایید؟
  1. تصویر کاربر دکتر فریبا هندسی یکشنبه ۳۰ شهریور ۹۹( 10 ماه پیش)

   سلام 

   بسیار عالی همین روندو ادامه بدین نهایتا 1 ماه دیگه  فشاراتن کنترل بود به 1 قرص در روز میشه کاهش داده شود 

 • تصویر کاربر رشیدایران پنجشنبه ۲۳ مرداد ۹۹( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 126 مشاهده پرسش
  سلام...مدت یه هفته فشارخونم میاد پایین نه رو پنج..دریچه میترالم شله..دریچه بتن چپ شل شده..ضعف بی حالی دارم..دکترقبلا قرص پراپرانول 10روزی 2عددتجویزکرده بود
  1. تصویر کاربر دکتر فریبا هندسی یکشنبه ۱۹ مرداد ۹۹( 11 ماه پیش)

   سلام 

   آزمایش کلی بدین 

   در صورت عدم مشکل و مصرف به اندازه مایعات میتونیم براتون داروی اففزاینده فشار بدیم اگر باعث ضعفتون میشود

  2. تصویر کاربر رشیدایران دوشنبه ۲۰ مرداد ۹۹( 11 ماه پیش)
   سلام..خسته نباشید ..ممنون از پاسختون ..چه آزمایشی باید بدم ..آزمایش خاصی یا کامل
  3. تصویر کاربر دکتر فریبا هندسی پنجشنبه ۲۳ مرداد ۹۹( 11 ماه پیش)

   خیر آژمایش روتین کلی 

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر میثم دوشنبه ۳۰ تیر ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 128 مشاهده پرسش
  سلام خانم دکتر
  وقت بخیر
  دیشب فشار خون همسر و فرزندم رو گرفتم( با دستگاه دیجیتال)
  همسرم 10 روی 6.3 بود (37 ساله در روز آخر عادت ماهانه بدون خونریزی- وزن 60 کیلوگرم)
  پسرم 9.8 روی 5.5 ( 12 ساله با وزن 68 کیلوگرم)
  البته من خودم بصورت ارثی فشار خون بالا دارم و لوزارتان 25 استفاده میکنم( هر 12 ساعت کمی بیش از نصف) فشار خودم نرمال 12.5 روی 8.3 بود.
  آیا در مورد فرزند و همسرم جای نگرانی وجود داره؟
  1. تصویر کاربر دکتر فریبا هندسی یکشنبه ۲۲ تیر ۹۹( 1 سال پیش)

   سلام

   خیر نگران نباشین مشکلی نداره فشارشون

  2. تصویر کاربر میثم یکشنبه ۲۲ تیر ۹۹( 1 سال پیش)
   سپاسگزارم
  3. تصویر کاربر دکتر فریبا هندسی دوشنبه ۳۰ تیر ۹۹( 1 سال پیش)

   سلام

   خیر نگران فشارشون نباشین اگر مشکل دیگری ندارند

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر زینب شنبه ۱۴ تیر ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 159 مشاهده پرسش
  سلام خواهرم جدیدا عارضه سرگیجه داره ولی از ترس کرونا نمیره دکتر فشارشو گرفتیم بار اول ۱۵ بود ابلیو دادم یه قاشق فشارش شد ۱۴ یه ذره ماست هم دادم فشارش شد ۱۲و خورده ای الان فقط سرش گیج میره تو این مواقع چیکار کنیم .خواهرمو۳۵ سالشه و هیچ عارضه قبلی نداشته.
  1. تصویر کاربر دکتر فریبا هندسی شنبه ۱۴ تیر ۹۹( 1 سال پیش)

   سلام

   اگر بیماری زمینه ای مثل دیابت چربی خون و ... ندارند مجددا فشارشون را بصورت منظم در ساعات مشخص شبانه روز در طول هفته بگیرین ترجیحا بصورت دستی اگر بصورت میانگین نرمال بود نیازی به مراجعه نیست.

 • تصویر کاربر جهانگیر سه شنبه ۱۰ تیر ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 139 مشاهده پرسش
  ایا فشار خون 11 بر روی7.5نرمال است . همیشه فشار خون پایین من از نصف + 1 یکی بالاتر است
  1. تصویر کاربر دکتر فریبا هندسی سه شنبه ۱۰ تیر ۹۹( 1 سال پیش)

   سلام 

   بله

 • تصویر کاربر مريم سه شنبه ۱۰ تیر ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 181 مشاهده پرسش
  با سلام ، مادر من تقريبا دو ماه قبل دو تا رگ هاي قلبش كه گرفتگي داشت اسنت گذاري شده، الان داروي اسپيرين و كلوپيدوگرل و متورال و نيتروگليسيرين مصرف ميكنه و براي فشار هم والسارتان ٨٠ و سابقه فشار و چربي هم داشتن. داروها رو كه مصرف ميكردن فشارشون ١٠ روي ٧و ٨ بود كه دكتر گفتن نصف قرص رو مصرف كنن هر شب و اگر ميانگين فشار از ١٣/٨ بالاتر رفت كامل استفاده بشه، الان فشارشون ١١/٨ و ١٢/٧ و ١٢/٨ و ١٣/٨ هست و بيشتر از اين نبوده. با توجه به داروها ميخواستم ببينم فشارشون نرمال هست يا دوباره يك قرص كامل مصرف كنند؟
  1. تصویر کاربر دکتر فریبا هندسی سه شنبه ۱۰ تیر ۹۹( 1 سال پیش)

   سلام

   فشاراشون خوبه  همین روند را ادامه بدین

 • تصویر کاربر امیر دوشنبه ۱۲ خرداد ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 116 مشاهده پرسش
  سلام
  وقت بخیر

  ۴۰ سالمه. فشار خونم ۱۱/۵ روی۵/۵ تا ۶ هست

  مینیمم فشار خونم پایینه؟
  باید به دکتر مراجعه کنم؟
  خطرناکه؟
  1. تصویر کاربر دکتر فریبا هندسی دوشنبه ۱۲ خرداد ۹۹( 1 سال پیش)

   سلام اول اطمینان پیدا کنین فشاراتون درست امدازه گیری میشود و اگر فشار مینیمم زیر 6 داشتین میتونین به پزشک مراجعه کنین

 • تصویر کاربر علیرضا چهارشنبه ۲۲ اسفند ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 347 مشاهده پرسش
  مدت یک ماه هست متوجه شدم فشارم ۱۴.۵ بر روی ۱۰ هست،قبلا فشارم ۱۲ بر روی ۹ بوده حدود دوماه پیش،علت این موضوع و چه اقدامی باید بکنم، باسپاس فراوان
  1. تصویر کاربر دکتر فریبا هندسی چهارشنبه ۲۲ اسفند ۹۷( 2 سال پیش)
   سلام
   علت های متعددی دخیل هستند مثل سن،ارث،دیابت،چربی خون،مشکلات کلیوی و...
   به پزشک متخصص یا کلینیک ما مراجعه فرمایید تا بررسی های لازم مانند مانیتورینگ و..صورت پذیرد.
درحال دریافت اطلاعات
مقالات مرتبط
درباره دکتر
جستجو

آدرس و شماره تماس مطب

پرسش از دکتر