فشار خون پایین چند است؟

25

برخی از افراد به طور طبیعی دارای فشار خون پایین هستند که هیچ علامتی ندارد. با این حال، اگر فشار خون بیش از حد کم باشد، می تواند بر روی جریان خون در سراسر بدن اثر بگذارد و فرد احساس سرگیجه یا ناپایداری کند.

افت ناگهانی فشار خون چیست؟

افت ناگهانی فشار خون اغلب در کسی که از وضعیت نشسته می خواهد بایستد، رخ می دهد. این نوع فشار خون پایین به عنوان افت فشارخون وضعیتی شناخته می شود. افت فشارخون وضعیتی به عنوان یک عیب در سیستم عصبی خودکار ( بخشی از سیستم عصبی است که اقدامات حیاتی غیر ارادی، مانند ضربان قلب را کنترل می کند) در نظر گرفته می شود.

به طور معمول، هنگامی که فردی می ایستد، مقداری خون در اندام تحتانی جمع می شود. این امر باعث افت فشار خون می شود. اما بدن شما به طور معمول به قلب پیام ارسال می کند که سریع تر بتپد تا رگ های خونی منقبض شوند و افت فشار خون را جبران کند. اگر این اتفاق نیافتد، و یا به آرامی اتفاق بیافتد، باعث ایجاد افت فشارخون وضعیتی می شود.

خطر ابتلا به فشار خون کم و فشار خون بالا به طور معمول با افزایش سن افزایش می یابد. علاوه بر این، جریان خون در مغز با افزایش سن کاهش می یابد که اغلب نتیجه ی تشکیل پلاک در رگ های خونی است. برآورد شده است که ۱۰ تا ۲۰ درصد افراد بالای ۶۵ سال دارای افت فشار خون وضعیتی هستند.

دلایل فشار خون پایین چیست؟

علت فشار خون پایین همیشه روشن نیست. ممکن است با موارد زیر همراه باشد:

 • بارداری
 • مشکلات هورمونی، مانند کم کاری غده تیروئید (هیپوتیروئیدیسم)، تیروئید پر کار (پرکاری تیروئید)، دیابت و یا قند خون پایین (هایپوگلایسمی)
 • استفاده از برخی از داروها
 • مصرف بیش از حد داروهای فشارخون
 • نارسایی قلبی
 • آریتمی قلبی
 • اتساع عروق خونی
 • گرمازدگی
 • بیماری های کبدی

افت ناگهانی فشار خون

چه چیز هایی باعث افت ناگهانی فشار خون می شوند؟

افت ناگهانی فشار خون ممکن است تهدیدی برای زندگی باشد. علل ایجاد این نوع افت فشار خون می تواند شامل: از دست دادن خون و خونریزی، درجه حرارت پایین بدن، درجه حرارت بالا ی بدن، آسیب عضله ی قلبی در نتیجه ی نارسایی قلبی، عفونت شدید خون، کم آبی شدید به دلیل استفراغ، اسهال یا درجه حرارت بالا، واکنش به دارو یا الکل و واکنش آلرژیک شدید به نام آنافیلاکسی باشد.

چه کسانی دچار افت فشارخون وضعیتی می شوند؟

افت فشارخون وضعیتی می تواند به دلایل مختلفی برای هر کسی اتفاق بیافتد، مانند کم آبی بدن، کمبود مواد غذایی، زمان طولانی در گرما بودن و یا بیش از حد خسته بودن. همچنین می تواند توسط ژنتیک، پیری، دارو، رژیم غذایی ، عوامل روانی و محرک های حاد مانند عفونت و آلرژی را تحت تاثیر قرار بگیرد.

افت فشارخون وضعیتی اغلب در افرادی که در حال مصرف دارو برای کنترل فشار خون بالا هستند رخ می دهد. همچنین می تواند به بارداری، احساسات قوی ، تنگی رگها (تصلب شرایین) یا دیابت مربوط باشد. افراد مسن بسیار تحت تاثیر هستند به خصوص کسانی که فشار خون بالا یا اختلال عملکرد سیستم عصبی خودکار دارند.

افت فشار خون پس از صرف غذا از علل شایع سرگیجه است. گفته می شود که به دلیل تجمع خون در رگ های معده و روده ایجاد می شود.

داروهای متعددی معمولا با افت فشارخون وضعیتی در ارتباط هستند. این دارو ها را می توان به دو دسته ی عمده تقسیم کرد:

فشار خون نرمال برای سنین مختلف چند است؟

 • دارو هایی که برای درمان فشار خون بالا استفاده می شود، مانند داروهای دیورتیک، مسدود کننده های بتا، مسدود کننده های کانال کلسیم، و مهار کننده ی آنزیم تبدیل کننده ی آنژیوتانسین.
 • داروهایی که افت فشار خون اثر جانبی آن ها می باشد، از جمله نیترات، دارو هایی که برای درمان بیماری پارکینسون هستند، داروهای ضد روان پریشی، داروهای نورولپتیک ، دارو های ضد اضطراب، آرام بخش ها، خواب آور ها، و داروهای ضدافسردگی سه حلقه ای.

کم شدن آب بدن و از دست دادن الکترولیت که ممکن است به دلیل اسهال، استفراغ، از دست دادن خون بیش از حد در دوران قاعدگی، و یا شرایط دیگر ایجاد شده باشد، ارتباط افزایش سن با تنظیم فشار خون که ممکن است با برخی بیماری ها یا داروها بدتر شود و برخی بیماری های خاص می توانند از جمله باعث افت فشارخون وضعیتی شوند.

علل شایع پاتولوژیک (مربوط به یک بیماری) افت فشارخون وضعیتی عبارتند از:

 • اختلالات سیستم اعصاب مرکزی مانند سندرم خجالتی ها و یا آتروفی چندین سیستم
 • مشکلات عصبی، مانند نوروپاتی محیطی و یا نوروپاتی خودکار
 • بیماری های ناشی از تغذیه ی نامناسب
 • اختلالات قلبی و عروقی
 • مصرف بیش از حد الکل

بیماری هایی که کمتر می تواند باعث افت فشارخون وضعیتی شوند شامل آمیلوئیدوز (به علت رسوب یک ماده مومی شکل به نام آمیلوئید در بدن)، کمبود ویتامین، آسیب های نخاعی و اعصاب مرتبط با سرطان، به خصوص سرطان ریه و یا سرطان لوزالمعده هستند.

فشار خون پایین

چگونگی تشخیص فشار خون پایین

پزشک می تواند فشار خون پایین شما را تشخیص دهد. احساس سرگیجه هنگام ایستادن لزوما به این معنی نیست که شما افت فشارخون وضعیتی و یا فشار خون پایین دارید. طیف گسترده ای از بیماری های زمینه ممکن است باعث علائم شما شوند. بسیار مهم است که علت فشار خون پایین تشخیص داده شود تا درمان مناسب داده شود.

پزشکتان به سابقه ی پزشکی، سن، علائم خاص، و شرایطی که تحت آن علائم رخ داده است توجه می کند. او ممکن است ارزیابی فشار خون و تعداد نبض شما را برای چند دقیقه پس از این که دراز کشیدید و عرض دو تا پنج دقیقه بعد از این که به سرعت ایستادید تکرار کند.

سایر آزمایشاتی که ممکن است انجام شود از جمله ECG (الکتروکاردیوگرام) است تا ضربان قلب و ریتم و اکوکاردیوگرام ثبت شود (یک آزمایش اولتراسوند برای تجسم قلب). همچنین می توانید آزمایش خون برای چک کردن کم خونی یا سطح قند خون خود انجام دهید.

نظارت و بررسی بیشتر ECG به طور متناوب ممکن است برای چک کردن مشکلات قلبی نیاز باشد. تست ورزش یا تست الکتروفیزیولوژی نیز ممکن است مفید باشد.

انواع وخیمی از افت فشارخون وضعیتی ممکن است به یک آزمایش به نام ” آزمون شیب میز ” نیاز داشته باشند. این تست واکنش بدن به موقعیت و تغییر در موقعیت را ارزیابی می کند. فردی با خیال راحت بر روی یک میز دراز می کشد، و میز را تا یک ساعت به صورت ایستاده می گذارند. فشار خون، ضربان قلب، و علائم ثبت می شود. اغلب بر اساس این تست داروهایی داده می شود.

علائم و نشانه های فشار خون پایین چیست؟

 • سرگیجه
 • احساس سبکی سر
 • بی ثباتی
 • تاری دید یا کاهش دید
 • ضعف
 • خستگی
 • گیجی
 • درد قفسه سینه
 • پوست سرد و رنگ پریده
 • غش
 • اشکال در تنفس

عوارض فشار پایین

حتی اشکال متوسط فشار خون پایین می توانند باعث سرگیجه ، ضعف ، غش و خطر آسیب دیدگی از افتادن یا سقوط شوند. فشار خون پایین می تواند بدن شما را از اکسیژن کافی برای انجام عملکردهای خود محروم کند و منجر به آسیب به قلب و مغز شما شود.

علت پایین بودن مینیمم فشار خون

 این داروهای فشار خون باعث می شوند رگهای خونی شما باز شوند (گشاد شود). از آنجا که فشار دیاستولیک را بیشتر از فشار سیستولیک کاهش می دهند، ممکن است باعث افت فشار خون دیاستولیک شوند.

با افزایش سن، خاصیت ارتجاعی شریان ها کاهش پیدا می کند و این امر می تواند منجر به کاهش فشار دیاستولیک شود.

نمک نیز می تواند قابلیت ارتجاعی رگ های خونی شما را کاهش دهد. مصرف بیش از حد نمک، احتمال فشار خون دیاستولیک پایین را در شما افزایش می دهد.

برای برخی از افراد، به ویژه افراد بالای 60 سال، پایین آوردن فشار خون سیستولیک (زیر 120) ممکن است باعث شود فشار دیاستولیک زیر 60 بیاید.

بسیاری از داروها علاوه بر داروهای فشار خون، می توانند باعث افت فشار خون شوند. این داروها شامل قرص های ادرار آور (دیورتیک ها)، داروهای بیماری پارکینسون، داروهای ضد افسردگی و داروهای مورد استفاده در درمان اختلال نعوظ هستند.

مشکلات دریچه قلب، نارسایی قلبی و ضربان قلب بسیار کند (برادی کاردی) می توانند منجر به افت فشار دیاستولیک خون شوند.

اگر به اندازه کافی مایعات مصرف نکنید، فشار خون مینیمم شما ممکن است پایین بیاید.

درمان پایین بودن مینیمم فشار خون

درمان فشار خون دیاستولیک شما بستگی به علت ایجادکننده آن دارد. به عنوان مثال اگر داروی مسدود کننده آلفا استفاده می کنید، پزشک می تواند داروی مصرفی شما را تغییر دهد. یا اگر دی هیدراته شدن منجر به پایین آمدن فشار خون مینیمم شما شده باشد، مصرف آب می تواند به شما کمک کند.

چه موقع به دنبال درمان فشار خون پایین برویم؟

اگر هر یک از نشانه های فشار خون پایین که در بالا ذکر شد را تجربه کردید بلا فاصله به دنبال مراقبت های پزشکی بروید . اگر یک افزایش فرکانس در علائم فشار خون پایین را تجربه کردید که با شیوه زندگیتان تداخل داشت و یا گمان کردید که ممکن است عارضه ی جانبی داروهای بدون نسخه ای است که مصرف کرده اید فورا به دنبال مراقبت های پزشکی بروید.

اگر فشار خون شما به شدت کم شود، خطر قابل توجه ای وجود دارد که بدن شما اکسیژن کافی برای انجام وظایف عادی خود دریافت نمی کند. کاهش اکسیژن می تواند باعث اختلال عملکرد قلب و مغز و مشکل در تنفس شود. فردی با فشار خون پایین می تواند آگاهی اش را از دست بدهد و یا به شوک برود .

درمان فشار خون پایین چیست؟

اگر یک مشکل پزشکی زمینه ای دارید که باعث فشار خون پایین شده است، به دنبال درمان برای آن بیماری زمینه ای باشید. برای بسیاری از مردم، فشار خون پایین مزمن می تواند به طور موثر با تغییر در رژیم غذایی و شیوه زندگی درمان شود.

در ابتدا، پزشک شما ممکن است به شما توصیه کند برای افزایش فشار خون خود این تغییرات ساده را ایجاد کنید:

 • رژیم غذایی پر نمک
 • اجتناب از بلند کردن اجسام سنگین
 • ورزش منظم برای بهبود جریان خون
 • اجتناب از زور زدن در اجابت مزاج
 • افزایش یا کاهش مصرف کافئین بسته به توصیه های پزشکی فردی
 • در صورت نیاز، از جوراب ساق بلند برای پوشش و محافظت ساق و ران استفاده کنید تا خون را به بالا برگرداند.
 • نوشیدن مایعات بیشتر در آب و هوای گرم و در حالی که بیماری های ویروسی مانند سرماخوردگی و آنفلوآنزا گرفته باشید.
 • اجتناب از قرار گرفتن در معرض آب گرم برای مدت طولانی ، مانند دوش آب گرم و چشمه های معدنی. اگر احساس سرگیجه داشتید، بنشینید.
 • نوشیدن مقدار زیادی مایعات غیر الکلی حداقل هشت لیوان در روز. نوشیدنی های ورزشی که سدیم و پتاسیم بالایی دارند ممکن است توصیه شوند، به خصوص در طول ورزش و یا در آب و هوای گرم.
 • برای جلوگیری از مشکلات فشار خون پایین و کاهش حملات سرگیجه بعد از غذا، سعی کنید وعده های غذایی خود را کوچکتر و مکرر کنید. پس از غذا خوردن استراحت کنید. از مصرف دارو های کاهنده ی فشار خون قبل از غذا اجتناب کنید
 • در هنگام ایستادن از یک موقعیت درازکش یا نشسته مراقب باشید. برای بهبود گردش خون، پا و مچ پا ی خود را چند بار قبل از ایستادن تکان دهید. سپس به آرامی بلند شوید. در هنگام بیرون آمدن از رختخواب، لبه ی تخت برای چند دقیقه بنشینید سپس بلند شوید.

داروهای درمان فشار خون پایین چیست؟

اگر این اقدامات از مشکل نمی کاهند ممکن است نیاز به دارو داشته باشید. داروهای فشار خون در درمان فشار خون پایین موثر هستند. فلودروکورتیزون که یک مینرالوکورتیکواستروئید است و به نظر می رسد که برای بسیاری از انواع افت فشارخون وضعیتی، و یا فشار خون پایین موثر است. این دارو با افزایش احتباس سدیم توسط کلیه اثر می گذارد. در نتیجه باعث احتباس مایعات و تورم می شود که برای بهبود فشار خون لازم است. اما این احتباس سدیم نیز باعث از دست دادن پتاسیم می شود. بنابراین، هنگامی که فلودروکورتیزون استفاده می کنید، باید مقدار کافی پتاسیم در روز مصرف کنید. فلودروکورتیزون هیچ یک از خواص ضد التهابی کورتیزون یا پردنیزولون را ندارد و یک عامل برای عضله سازی نیست.

دکتر فریبا هندسی متخصص قلب و عروق و فشار خون در تهران

کلینیک درمان فشار خون

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 3 روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر امیر چهارشنبه ۱۸ تیر ۹۹( 2 روز پیش) مشاهده پرسش
  درصورتی که فشارخون بالای من بین 15 و14 میباشد فشار پایین 6.5 یا6 میباشدلازم به ذکر است که داروهای مصرفی جهت قلب وفشاربدین شرح میباشد (آملودوپین 5 - والسارتان 80 -آسپرین قلبی80-کنکورد 2.5 ) هرکدام یکعدد و(ایزسورباید 10 وهیدرولازین10)
  هرکدام 3عدد وفرزماید 40 دوعدد مصرف میگردد لطفا" درصورت امکان راهنمائی لازم مبذول فرمایید، باسپاس از لطف شما درصورت امکان پاسخ پیامک گردد متشکرم
  1. تصویر کاربر دکتر فریبا هندسی چهارشنبه ۱۸ تیر ۹۹( 2 روز پیش)

   سلام

   شرح حال بیماری دیگری ندارین؟ فشار شریان ریویتون بالا بوده که فورسماید مصرف میکنین؟

    

 • تصویر کاربر پریناز سه شنبه ۱۰ تیر ۹۹( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  باسلام و خسته نباشید همسر من مرد 37سالس که ی مدتی هس که احساس سردرد داره فشارش رو میگیرم 11رو 6هس که ی کم نمک میدم بعد 10دقیقه ی کم بهتر میشه اب زیاد میخوره بخاطر گرما کارش هم پر استرسه اگه امکانش هس راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر فریبا هندسی سه شنبه ۱۰ تیر ۹۹( 1 هفته پیش)

   سلام 

   جای نگرانی

 • تصویر کاربر یهادر چهارشنبه ۴ تیر ۹۹( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  من چند روزی هست کف پاهام یخ میزنن و سردرد در ناحیه شقیقه های بغل دارم طوری که فشار میاد روی فک بالاییم فشارمم گرفتم ۱۱ روی ۸ بود یکمم درد قفسه سینه سمت چپ دارم و یهو بعد چند دقیقه بعضی وقتا یهو یه ضربان غیر طبیعی احساس میکنم.چند روز پیش چون درد کلیه داشتم آزمایش هم دادم و همه چیز نرمال بود فقط یکم r.b.cپایین بود.ممنون میشم راهنمایی کنین
  1. تصویر کاربر دکتر فریبا هندسی چهارشنبه ۴ تیر ۹۹( 2 هفته پیش)

   سلام 

   سنتون؟

 • تصویر کاربر مریم چهارشنبه ۴ تیر ۹۹( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام.
  بنده ۳۸ساله هستم،از اسفند ۹۸بطور ناگهانی دچار تنگی نفس شدم سی تی اسکن کردم و گفتن کرونا ندارم.
  و همچنان بعد از گذشت ۴ماه مشکل تنگی نفس دارم. فشار خونم رو چند ماهی هست که میگیرم ۱۰ رو۷، ۹رو۶ یا ۱۰ رو ۶ هست.
  سرگیجه های خفیف مداوم دارم.
  احساس خستگی خفیف دارم.
  تمنا میکنم مشکل من رو حل کنید.
  1. تصویر کاربر دکتر فریبا هندسی چهارشنبه ۴ تیر ۹۹( 2 هفته پیش)

   سلام بیشتر علایمتون اضطرابیه از آرام بخش خا استفاده میتونین بکینین

 • تصویر کاربر مرجان سه شنبه ۳ تیر ۹۹( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  من خانمی هستم با ۳۳سال سن، و یک فرزند،از ۱۹ سالگی قرص کاهش کلسترل مصرف میکنم به علت کلسترل بالای ارثی، چند ماه هست که فشار خون پایین دارم و سرگیجه و حالت بی حالی و گاهی سردرد های شدید و حالت تپش قلب که بهم حالت تهوع میده، مطمئن هستم که باردار نیستم،میخواستم بدونم علت این فشار پایین ممکنه چی باشه؟ ممکنه قلبم دچادر مشکل شده باشه؟ نیاز هست به دکتر مراجعه کنم؟
  ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر فریبا هندسی سه شنبه ۳ تیر ۹۹( 2 هفته پیش)

   سلام 

   باید آزمایش خون بدین 

 • تصویر کاربر نیایش سه شنبه ۳ تیر ۹۹( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  من معمولا دچار افت فشار هستم . و دچار سرگیجه و بیحالی می شوم. فقط هم از طریق دریافت سرم حالم خوب میشود. با یک سرماخوردگی یا بی خوابی یا عادت ماهیانه دچار این حالت میشوم.ازمایش هم دادم ولی چیزی مشخص نشد.
  1. تصویر کاربر دکتر فریبا هندسی سه شنبه ۳ تیر ۹۹( 2 هفته پیش)

   سلام

   سنتونو قطد کنین آزمایش چک آپ بدین برای کم خونی و تغدیه بهتری بهتری داشته یاشین

  2. تصویر کاربر دکتر فریبا هندسی سه شنبه ۳ تیر ۹۹( 2 هفته پیش)

   سلام

   سنتونو قید کنین آزمایش چک آپ بدین برای کم خونی و تغدیه بهتری بهتری داشته یاشین

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر