نوسان فشار خون خطرناک تر از فشار خون بالا

نوسان فشار خون یکی از مشکلات قلبی است که تشخیص آن کاری سخت بوده و می تواند مشکلات بیشتری برای بیمار به همراه داشته باشد.

ابتدا با عوامل تغییر در فشار خون آشنا می شویم، سپس به تشخیص و درمان این بیماری می پردازیم.

عوارض جانبی و مشکلات نوسان فشار خون

تغییرات دائمی فشار خون می تواند ریسک بروز بیماری های قلبی و شریانی را افزایش می دهد. ریسک مربوط به مشکلات زیر در چنین شرایطی بالا خواهد بود:

 • حمله قلبی
 • سکته
 • نارسایی قلبی
 • بیماری کلیوی یا نارسایی کلیه
 • از دست رفتن بینایی
 • اختلالات جنسی
 • بیماری های قلبی و عروقی
یک تحقیق در سال 2015 نشان داد افرادی که در جلسات معاینه مختلف با پزشک، فشار خون متفاوتی دارند، بیشتر از دیگر افراد در خطر حمله قلبی، سکته و نارسایی قلبی هستند
یک تحقیق دیگر که توسط BMJ منتشر شد نشان داد تغییرات زیاد در فشار خون افراد به اندازه مشکل کلسترول بالا در بیماری های قلبی تاثیرگذار است.
تحقیقی در سال 2017 نشان داد ریسک بروز جنون و دیوانگی در افرادی که تغییرات روزانه زیادی در فشار خون دارند بالاتر از سایر افراد است.
یک تحقیق در سال 2016 نیز موفق شد ارتباطی بین تغییرات بالای فشار خون و کاهش قابلیت شناختی مغز و حافظه پیدا کند.

علت بی نظمی فشار خون چیست؟

فشار خون شما در طول روز بالا و پایین می رود. گرفتن فشار خون در خانه و به کمک وسایل مختلف یکی از راه هایی است که می تواند به شما در فهم بهتر میانگین فشار خون کمک کند.

فاکتور های متعددی وجود دارند که در تغییرات دائمی فشار خون تاثیر می گذارند. برخی از این فاکتور ها را می توان کنترل کرد و برخی دیگر از کنترل فرد خارج هستند. در ادامه برخی از این موارد را با هم مرور می کنیم.

1- سندروم کت سفید

حدود 20 درصد از افرادی که با مشکل هایپرتنشن یا فشار خون بالا ( اچ بی پی ) مواجه هستند، هنگامی که به مطب دکتر می روند ، استرس تمام وجود آن ها را فرا می گیرد. در نتیجه این استرس شاهد افزایش فشار خون در آن ها هستیم.

سندرم کت سفید - سندرم لباس پزشک

2- فشار خون بالای پنهان

با این حال برخی از افراد نیز وضعیتی کاملا عکس سندروم کت سفید را تجربه می کنند. فشار خون این دسته از افراد در مطب دکتر کاملا نرمال جلوه می کند در حالی که بالا است. حتی ممکن است شدت بالا بودن فشار خون آن ها بیشتر از حد معمول و خطرناک باشد.

3- زمان های مختلف روز

فشار خون شما معمولا در ساعت های خواب و زمانی که پیاده روی می کنید بالا و پایین می رود. فشار خون معمولا در زمان خواب به پایین ترین حد خود می رسد و در طول روز بالا می رود و دوباره در اواخر بعد از ظهر افت می کند.

4- دمای هوا

فشار خون شما معمولا در هوای سرد بالاتر از حالت عادی بوده و در گرما نیز کاهش پیدا می کند. دمای پایین و سرد معمولا رگ های خونی شما را تنگ می کند و در نتیجه پمپاژ خون مورد نیاز بدن شما با فشار بیشتری صورت می گیرد. تغییرات هوایی نظیر رطوبت و یا فشار جو زمین  نیز بر میزان فشار خون تاثیر می گذارند، به خصوص در افرادی که سن آن ها از 65 سالگی گذشته باشد.

5- استرس

استرس روزانه می تواند فشار خون افراد را به صورت موقت بالا ببرد. در کنار کارهای روزمره، استرس مرتبط با مسائل شخصی و سلامت و یا حتی استرس معاینه شدن توسط یک پزشک فشار خون را با تغییرات مواجه می کند.

استرس عامل نوسان فشار خون

6- دارو های در دسترس و معمول برای سرماخوردگی

داروهای درمان بیماری سرماخوردگی که حاوی مواد ضد احتقان ( به عنوان مثال افدرین ، فنیل افرین ، نفتازولین و اکسیمتازولین و شبه افدرین ) هستند منجر به بالا رفتن موقت فشار خون می شوند و این موضوع برای کسانی که مشکل فشار خون بالا دارند خطرناک است.

7- تمرین و ورزش

مشاهده افزایش موقتی فشار خون در حین ورزش و فعالیت بدنی کاملا طبیعی است. این اتفاق را تمامی افراد تجربه می کنند به خصوص کسانی که وزنه برداری انجام می دهند. جهت جلوگیری از افزایش افراطی فشار خون در حین ورزش، نکات زیر را در حین وزنه برداری در باشگاه مورد توجه قرار دهید:

 • بدن خود را در حالت صحیح قرار دهید
 • در حین فعالیت شدید و بالا بردن وزنه، نفس خود را حبس نکنید
 • تمرکز خود را بر روی تکرار زیاد و با وزنه های سبک تر بگذارید
 • حواستان به سرگیجه، تنگی نفس شدید، درد قفسه سینه و یا فشار باشد

یک سبک زندگی فعال راهی عالی برای کاهش فشار خون در بلند مدت به شمار می رود.

8- پر بودن مثانه فرد

زمانی که مثانه شما خالی باشد، فشار خون بدنتان نیز در سطح پایینی قرار می گیرد. فشار خون سیستولیک ( دومین عدد در دستگاه های اندازه گیر فشار خون، به عنوان مثال 79/119 میلی متر جیوه ) زمانی که مثانه فرد پر باشد بین 10 الی 15 میلی متر جیوه افزایش پیدا می کند.

9- غذاهای حاوی تیرامین

تیرامین یک آمینو اسید در بدن است که وظیفه کنترل فشار خون را بر عهده دارد. غذاهای حاوی تیرامین می توانند منجر به افزایش موقت فشار خون در افراد شوند. از جمله مواد غذایی حاوی تیرامین می توان به موارد زیر اشاره داشت:

 • پنیر نسبتا قدیمی یا قوی
 • آبجو
 • گوشت های فراوری شده
 • مواد غذایی با تاریخ مصرف گذشته

تاثیر تیرامون بر فشار خون برای آن دسته از افراد که داروهای ضد افسردگی با نام مهارکننده های مونوآمین اکسیداز ( MAOI ) را مصرف می کنند خطرناک است. از جمله این داروها می توان موارد زیر را در نظر گرفت:

 • ایزوکاربوکسید (مارپلان)
 • فنلزین (ناردیل)
 • سلژیلین
 • ترانیل سیپرومین (پرنات)

10- کافئین

کافئین می تواند منجر به افزایش موقت اما قابل توجه فشار خون در افراد شود. محققان هنوز هم دلیل اصلی این موضوع را نمی دانند. برخی دانشمندان معتقدند کافئین می تواند با مسدود کردن هورمون هایی که مسئول گشاد کردن شریان های خونی هستند، فشار خون را بالا ببرد. برخی دیگر بر این باورند کافئین منجر به افزایش سطح آدرنالین در بدن می شود.

11- نوسان فشار خون در بارداری

بارداری موجب تغییر فشار خون فرد می شود، ترشح بیشتر هورمون ها و افزایش فعالیت قلب از دلایل این تغییرات فشار خون در مادران باردار است.

اندازه گیری فشار خون در خانه و بیرون از خانه

به دلیل تغییرات مکرر در فشار خون، سندروم کت سفید و فشار خون بالا و پنهان در افراد، پزشکان به کسانی که فشار خون بالایی دارند پیشنهاد می کنند که همیشه با کمک دستگاه های خانگی و همراه، وضعیت را کنترل کنند. اندازه گیری فشار خون مزایای متعددی دارد:

 • مشخص شدن فشار خون واقعی و میانگین شما خارج از زمان های افت و افزایش آن
 • به دست آوردن کنترل بیشتر بر روی فشار خون
 • ردیابی میزان پیشرفت
 • صرفه جویی در زمان و هزینه ها با کاهش دفعات مراجعه به پزشک و عوارض جانبی آن

هولتر مانیتورینگ

گاهی اوقات پزشک نمی تواند به جمع بندی مناسبی از وضعیت فشار خون بیمار برسد و یا در مورد تشخیص خود به عوامل دخیل دیگری شک دارد.

در این شرایط معمولا پزشک هولتر مانیتورینگ 24 یا 48 ساعته توصیه می کند تا بتواند تغییرات فشار خون بیمار را در شرایط مختلف و ساعات مختلف روز بررسی کند.

به بیمار توصیه می شود که شرح فعالیت های خود و ساعت آن ها را نیز یادداشت کند.

تغییرات فشار خون در 24 ساعت و فعالیت های مختلف

فاکتور های ریسک فشار خون متغیر

 • تقویم کاری نامنظم به خصوص با شیفت شب
 • استعمال دخانیات و تنباکو
 • استرس زیاد
 • آشفتگی
 • مصرف نادرست داروهای کنترل فشار خون
 • مصرف نادرست و دز کم یا زیاد داروهای فشار خون
 • بیماری کلیوی
 • دیابت و مشکل قند خون
 • مشکلات تیروئید
 • بیماری قلبی
 • مشکلات سیستم عصبی

درمان نوسان فشار خون بدن چیست؟

ابتدا پزشک دلیل بروز آن را مشخص می کند. وی در مورد تاریخچه بیماری ها، سبک زندگی و داروهای مصرفی شما سوال خواهد کرد. همچنین ممکن است چند آزمایش تجویز شوند.

داروهای مختلف می توانند فشار خون را کاهش داده و از بالا و پایین شدن خطرناک آن جلوگیری کنند. تغییرات در سبک زندگی نیز راهکار مناسبی است.

افراد با رفتن به جلسات معاینه بیشتر می توانند اطمینان حاصل کنند که فشار خون آن ها در محدوده مناسب باقی می ماند.

درمان خانگی نوسان فشار خون

ترک سیگار و دخانیات: سیگار به شریان های قلبی آسیب رسانده و منجر به بالا رفتن فشار خون می شود.

مصرف بیشتر میوه، سبزیجات، غلات کامل و پروتئین کم چرب

ورزش و تمرین مرتب: تمرین و ورزش متعادل نظیر پیاده روی با ریتم تند توسط اتحادیه قلب آمریکا پیشنهاد می شود. هر فرد باید حداقل 5 روز در هفته و روزی 30 دقیقه این کار را انجام دهد.

محدود کردن الکل:‌ بانوان نباید بیش از یک لیوان و آقایان دو لیوان الکل در روز مصرف کنند. مصرف بیشتر منجر به بالا رفتن فشار خون می شود.

امتحان راه های کاهش استرس: مدیتیشن، تمرین نفس های عمیق و دیگر تکنیک های مدیریت استرس

مصرف کمتر سدیم: غذاهای پر نمک فشار خون را افزایش می دهند.

کاهش مصرف کافئین: نوشیدنی های حاوی کافئین فشار خون را بالا می برند.

غذاهای تنظیم کننده فشار خون

درمان گیاهی نوسان فشار خون

مواد خوراکی می توانند تاثیر زیادی بر تنظیم فشار خون داشته باشند. علاوه بر نمک، مواد دیگری هستند که فشار خون را بالا می برند.

شیرینی هایی مثل شیره انگور و خرما و ارده و به طور کلی مواد غذایی که طبع گرم و پر انرژی دارند، از این قبیل خوراکی ها هستند.

از سوی دیگر مواد غذایی دیگری هستند که به طور عمومی موجب کاهش فشار خون می شوند، مثل مواد ترش طبیعی چون آبلیمو و آبغوره تازه بدون نمک، برگه زردآلو.

البته پادشاه همه مواد غذایی کاهنده فشار خون سیر است. مصرف مداوم سیر، یا ترکیب سیر له شده و آبلیمو و کمی عسل می تواند تنظیم کننده عالی فشار خون باشد.

از سوی دیگر مصرف سبزیحات سبز تیره و میوه ها موجب کاهش کلسترول خون می شوند.

مصرفی ماهی و روغن زیتون نیز به علت داشتن امگا 3 باعث کاهش کلسترول بد خون می شوند.

پیشگیری از نوسان فشار خون

سبک زندگی سالم و در برخی شرایط داروهای مناسب می توانند مشکل تغییرات دائمی فشار خون را برطرف کنند.

فشار خون خود را به شکل مرتب چک کنید و در صورت بروز هرگونه مشکل به پزشک مراجعه نمایید.

برای خواندن مطالب بیشتر در رابطه با عوارض فشار خون بالا می توانید روی گزینه ی زیر کلیک کنید.

عوارض فشار خون بالا

 

دکتر فریبا هندسی متخصص فشارخون

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 3 روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر نويد سه شنبه ۱ تیر ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 31 مشاهده پرسش
  سلام من گاهي مواقع فشارم بالا بود با اينكه 50 سال دارم اما دارو استفاده نميكردم حدود دوماه پيش مشكوك به كرونا شدم وهمون موقع فشارم بالا بود دكتر قرص فشار داد الان سر درد زياد ميگيرم قرص فشار ميخورم سريع افت فشار پيدا ميكنم علت چيه وچيكار ونم
  1. تصویر کاربر دکتر فریبا هندسی سه شنبه ۱ تیر ۰( 1 ماه پیش)
   سلام شما بهتر آنست که هولتر مانیتورینگ فشار خون بشین و متناسب با وضعیت نوسان فشار خون شما دارو دریافت کنین .
 • تصویر کاربر Somayeh یکشنبه ۳۰ شهریور ۹۹( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 134 مشاهده پرسش
  سلام خانم دکتر
  مادر من ۶۶ سالشونه و دیابت و فشار خون دارن و قلبشونم یکدفعه سه سال پیش آنژیو کردن ،
  قرص قند آمپادیانس ۱۰۰۰/۱۲ روزی یکبار
  و قرص مترال و لوزارتان نصف صبح نصف شب مصرف میکنن ، و فشارشون معمولا ۱۳/۸ و یا کمی بالاتر بوده ولی الان در عرض یک هفته تقریبا ۳ بار دچار افت شدید فشار و ضعف و سرگیجه شدن
  و امروز فشارشونم میگیرم معمولا ۹/۶ یا ۸/۵ بود حتی ۷/۵ با کمی آب نمک و شیرینجات ۱۰/۶ ، و بعدازظهر ۱۳/۷ شده
  و هر سه بار معمولا بین ساعت ۱۰ تا ۱ ظهر اینجوری شدن
  ضمن این قرصای قند آمپادیانس رو الان تقریبا ۱۰ ماهه مصرف میکنن و قندشونم ناشتا بین ۱۰۰ تا ۱۳۰ است ، میخواستم ببینم این افت فشار و ضعف و و سرگیجه چند روزه به خاطر چیه ممنون میشم راهنماییم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر فریبا هندسی یکشنبه ۳۰ شهریور ۹۹( 10 ماه پیش)

   سلام

   بیماری سرماخوردگی پیدا نکردن؟

   متورالشونو قطع کنین ببینین حالشون چطور میشه

 • تصویر کاربر خانم یکشنبه ۳۰ شهریور ۹۹( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 126 مشاهده پرسش
  سلام و خسته نباشید خدمت خانم دکتر
  مادر بنده داری دیابت نوع 2 میباشد و انسولین مصرف میکند،مدتی است هر دو روز یکبار دچار افزایش فشار خون ناگهانی تا 20 میشود،وبا قرص زیرزبانی(کاپتوپریل) ب سختی پایین میاید،داروهای مصرفی:گلورنتا 25/5، فنوفیبرات 200، متفورمین.سن :60 دارای بیماری چربی خون و پوکی استخوان میباشد
  1. تصویر کاربر دکتر فریبا هندسی یکشنبه ۳۰ شهریور ۹۹( 10 ماه پیش)

   سلام عزیزم 

   ایشون اولا باید حتما زیر نظر پزشک قلب باشن اکو بشن به شدت مستعد بیماری های عروق قلب هستن

   از طرفی کاپتوپریب اصلا کافی نیست وباید داروی های قوی تری مثل والزومیکس مصرف کنن اگر پاسخگو نبود باز هم دارو های دیگری اضافه شود زیر نظر پزشک متخصص

  2. تصویر کاربر دکتر فریبا هندسی یکشنبه ۳۰ شهریور ۹۹( 10 ماه پیش)

   سلام عزیزم 

   ایشون اولا باید حتما زیر نظر پزشک قلب باشن اکو بشن به شدت مستعد بیماری های عروق قلب هستن

   از طرفی کاپتوپریب اصلا کافی نیست وباید داروی های قوی تری مثل والزومیکس مصرف کنن اگر پاسخگو نبود باز هم دارو های دیگری اضافه شود زیر نظر پزشک متخصص

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر مهتی چهارشنبه ۱۲ شهریور ۹۹( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 168 مشاهده پرسش
  سلام
  اگ نیومدن دوباره بفرستم.
  1. تصویر کاربر دکتر فریبا هندسی چهارشنبه ۱۲ شهریور ۹۹( 10 ماه پیش)
    

   فشاراتون نرمال میباشد

  2. تصویر کاربر دکتر فریبا هندسی چهارشنبه ۱۲ شهریور ۹۹( 10 ماه پیش)
    

   فشاراتون نرمال میباشد

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر مهتی چهارشنبه ۱۲ شهریور ۹۹( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 144 مشاهده پرسش
  سلام..
  فرستادم براتون.. ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر فریبا هندسی چهارشنبه ۱۲ شهریور ۹۹( 10 ماه پیش)

   سلام

   فشاراتون نرمال میباشد

 • تصویر کاربر علی چهارشنبه ۱۲ شهریور ۹۹( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 155 مشاهده پرسش
  با سلام خانم دکتر پدرم ۶۳ سال دارن و ی 10 سالی هست که قرص فشار والسارتان ۸۰ مصرف می کنند و غلضت خون هم دارن که دکتر بهشون اسپیرین و پراپرانول ۲۰ دادن ی چند وقتی که می گه گاهی ی قسمت از سرم سنگینه ولی سر درد نداره سیگار هم‌مصرف می کنند فشارش قبلا ۱۴ رو ۹ بود مشکل ریوی دارن الان سیگار روزی ۵ تا بیشتر نمی کشن متخصص قلب بردیم گفتن جای اسپیرین و پراپرانول قرص دیلتیزام ۶۰ و اوسیکس ۷۵ مصرف کنن به همراه همون قرص فشاری که می خوردن نوار قلب و اکو شون هم نرمال بود فشارشون می یاد بعضی وقتها رو ۱۱ رو ۸ یا ۹ و بعضی وقتام می ریه ۱۴ رو ۹ صبها و بعدالضهر فشار نرمال و شبا می یاد رو‌۱۴ دلیل اینکه‌متغیره چیست و ایا احساس سنگینی سر برای فشارشونه؟ زمانی که سرشون سنگین بود فشارشون ۱۴ رو ۹ بود با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر فریبا هندسی چهارشنبه ۱۲ شهریور ۹۹( 10 ماه پیش)

   سلام ببینین فشار هاشون خیلی بالا نیست ولی اگر نسبت به گذشته افشازیش داشته میتونه از فشار هم باش ولی اگر بهبود نداشت از همکاران مغز و اعصاب راهنماهیی بگیرین به دلیل اینکه  زمینه قلبی مشکلشون مزمن و یکنواخت بوده از طرفی زیر نطر همکار محترم ما نیز از نظر قلبی هستن و دارو های مناسبی براشون تجویز شده 

 • تصویر کاربر مهتی یکشنبه ۹ شهریور ۹۹( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 116 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید...
  تصویرتست ورزش، نوارقلب، اکو2دکتروگرفتن فشارد 24ساعت بادستگاه فشارخون رو گرفتم
  دیاستولم قبلا زیر80بودمثلااگه بخاطراسترس سیستولیک 14نشون میادولی دیاستول زیر80 بود اما مدتیه اون تغییر کرده یهویی... ممنون میشم اگه کمک کنیدخیلی برام مهمه.. هرآزمایشی که بگیدانجام میدم ببینم علت چیه.. خیلی ممنون ازاینکه کمک میکنید.
  1. تصویر کاربر دکتر فریبا هندسی یکشنبه ۹ شهریور ۹۹( 11 ماه پیش)

   سلام

    فقط نوار قلبتون به دست بنده رسیده  

   و باید هولتر فشارتونو ببینم حتما

 • تصویر کاربر زینب سه شنبه ۴ شهریور ۹۹( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 113 مشاهده پرسش
  سلام مادرم پیش چند کتر رفته ولی حدود ۲ ماه نوسان فشار خون دارد صبح ها فشارش خوبه تاظهر بعد ظهر تا ساعت ۴ کمی فشارش بالا میره از ساعت ۴تا ۸ فشارش رو ۱۵ تا ۱۶ بالا میره ساعت ۸ به بعد فشارش دوباره افت میکنه
  1. تصویر کاربر دکتر فریبا هندسی سه شنبه ۴ شهریور ۹۹( 11 ماه پیش)

   سلام

   میتونن بعد از ظهر ها 1 عدد کاپتوپریل 25 مصرف کنن ولی اگر فشاراشون کنترل نشود بهتر است مراجعه کنن هم معاینه بشوند و هم داروی مناسب فشاراشون تجویز شود

 • تصویر کاربر مهتی سه شنبه ۴ شهریور ۹۹( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 129 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید.میخواستم بدونم علت اینکه فشارخون من بالاپایین میشه چیه؟ تمام آزمایش‌های تخصصی مربوط به فشارخون انجام دادم سالی1باراکو وتست ورزش ونوارقلب میگیرم دکتر میگه خوبی هیچ مشکلی نداری..
  دستگاه فشارخون دارم منزل میگیرم چون حساسم بهش فشار اولی ک میگیرم13روی 8یا9..ولی دومی رومیگیرم بعداز5دقیقه میشه 12یا شایدم11روی 8... ولی تازگیا دیاستولم میره بالا9.. درحالت خوابیده 11روی7..علت چیه اینجورمیشم چیکارکنم ثابت بمونه.. اگ مشکلی دارم مگه نباید اکووتست نشون بده اونا که سالمن... ممنون میشم کمک کنید.
  اگه جوابم درپیام بفرستیدممنون میشم.. موفق وموید باشید.
  1. تصویر کاربر دکتر فریبا هندسی سه شنبه ۴ شهریور ۹۹( 11 ماه پیش)

   سلام

   شما باید در صورت نوسان فشار از هولتر مانیتورینگ 24 ساعته برای اطمینان خاطر استفاده کنین ولی پیش از اون باید در نظر داشته باشین هر فعالیتی یا تنش عصبی میتونه باعث تغییر در عدد فشار خونتون بشود باید ختما بعد از استراخت در زمان مشخصی از روز در حالت ثابت تشسته دست به موازات قلب فشارتونو بگیرین در منزل

 • تصویر کاربر مهناز شنبه ۱ شهریور ۹۹( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 161 مشاهده پرسش
  با سلام
  حدود 50 روز پیش در پی اسکن ریه مشخص شد که من مبتلا به کوید 19شدم و پس از قرنطینه در منزل (حدود ۴۰ روز) و اسکن مجدد ریه دکترم گفت که برطرف شده البته من هم هیچگونه علائمی نداشتم و اکنون چهار روز است که گهگاهی قفسه سینه ام تیر میکشد و فشار خونم و همینطور ضربان قلبم نوسان دارد.
  نا گفته نماند که من قبل از این بیماری فشار خون بالا داشتم و قرص لوزامیکس اچ ( نصف صبح و نصف شب) مصرف میکردم و الآن هم مصرف می کنم .
  لطفاً بفرمایید علت و درمان آن چیست؟
  سنم ۵۹ سال است و معمولاً اخیراً فشارمو بخصوص مینیمم فشارم پایین است ( ۶٫۵)
  قبلاً از راهنمایی شما کمال تشکر را دارم.
  1. تصویر کاربر دکتر فریبا هندسی شنبه ۱ شهریور ۹۹( 11 ماه پیش)

   سلام عزیزم شما باید اکو و معاینه قلبی بشین برای اطمینان خاطر از وضعیت سلامت قلبتون

درحال دریافت اطلاعات
مقالات مرتبط
درباره دکتر
جستجو

آدرس و شماره تماس مطب

پرسش از دکتر