فشار خون پایین چند است؟

فشار خون پایین ممکن است به‌نظر مشکل جدی نباشد و هم‌چنین بسیاری از افراد هستند که این بیماری مشکل خاصی برای آن‌ها ایجاد نمی‌کند. با این حال، افرادی که فشار خون آن‌ها غیر عادی پایین است (هایپوتنشن) ممکن است دچار سرگیجه شوند یا غش کنند. در شرایطی که فشار خون به‌شدت پایین است، ممکن است بیمار جان خود را از دست بدهد.

اگر فشار خون کمتر از 90 میلی‌‌متر جیوه برای عدد بالایی (سیستولیک) یا 60 میلی‌متر جیوه برای عدد پایینی (دیاستولیک) را نشان دهد به‌طور کلی به‌عنوان فشار خون پایین در نظر گرفته می‌شود.

دلایل فشار خون پایین می‌تواند از بی‌آبی بدن گرفته تا مشکلات جدی پزشکی را شامل شود. اگر دلیل پایین‌بودن فشار خون را بدانید راحت‌تر می‌توان آن را درمان کرد.

برخی از افراد به طور طبیعی دارای فشار خون پایین هستند که هیچ علامتی ندارد. با این حال، اگر فشار خون بیش از حد کم باشد، می تواند بر روی جریان خون در سراسر بدن اثر بگذارد و فرد احساس سرگیجه یا ناپایداری کند.

افت ناگهانی فشار خون چیست؟

افت ناگهانی فشار خون اغلب در کسی که از وضعیت نشسته می خواهد بایستد، رخ می دهد. این نوع فشار خون پایین به عنوان افت فشارخون وضعیتی شناخته می شود. افت فشارخون وضعیتی به عنوان یک عیب در سیستم عصبی خودکار ( بخشی از سیستم عصبی است که اقدامات حیاتی غیر ارادی، مانند ضربان قلب را کنترل می کند) در نظر گرفته می شود.

به طور معمول، هنگامی که فردی می ایستد، مقداری خون در اندام تحتانی جمع می شود. این امر باعث افت فشار خون می شود. اما بدن شما به طور معمول به قلب پیام ارسال می کند که سریع تر بتپد تا رگ های خونی منقبض شوند و افت فشار خون را جبران کند. اگر این اتفاق نیافتد، و یا به آرامی اتفاق بیافتد، باعث ایجاد افت فشارخون وضعیتی می شود.

خطر ابتلا به فشار خون کم و فشار خون بالا به طور معمول با افزایش سن افزایش می یابد. علاوه بر این، جریان خون در مغز با افزایش سن کاهش می یابد که اغلب نتیجه ی تشکیل پلاک در رگ های خونی است. برآورد شده است که ۱۰ تا ۲۰ درصد افراد بالای ۶۵ سال دارای افت فشار خون وضعیتی هستند.

دلایل فشار خون پایین چیست؟

علت فشار خون پایین همیشه روشن نیست. ممکن است با موارد زیر همراه باشد:

افت ناگهانی فشار خون

چه چیز هایی باعث افت ناگهانی فشار خون می شوند؟

افت ناگهانی فشار خون ممکن است تهدیدی برای زندگی باشد. علل ایجاد این نوع افت فشار خون می تواند شامل: از دست دادن خون و خونریزی، درجه حرارت پایین بدن، درجه حرارت بالا ی بدن، آسیب عضله ی قلبی در نتیجه ی نارسایی قلبی، عفونت شدید خون، کم آبی شدید به دلیل استفراغ، اسهال یا درجه حرارت بالا، واکنش به دارو یا الکل و واکنش آلرژیک شدید به نام آنافیلاکسی باشد.

چه کسانی دچار افت فشارخون وضعیتی می شوند؟

افت فشارخون وضعیتی می تواند به دلایل مختلفی برای هر کسی اتفاق بیافتد، مانند کم آبی بدن، کمبود مواد غذایی، زمان طولانی در گرما بودن و یا بیش از حد خسته بودن. همچنین می تواند توسط ژنتیک، پیری، دارو، رژیم غذایی ، عوامل روانی و محرک های حاد مانند عفونت و آلرژی را تحت تاثیر قرار بگیرد.

افت فشارخون وضعیتی اغلب در افرادی که در حال مصرف دارو برای کنترل فشار خون بالا هستند رخ می دهد. همچنین می تواند به بارداری، احساسات قوی ، تنگی رگها (تصلب شرایین) یا دیابت مربوط باشد. افراد مسن بسیار تحت تاثیر هستند به خصوص کسانی که فشار خون بالا یا اختلال عملکرد سیستم عصبی خودکار دارند.

افت فشار خون پس از صرف غذا از علل شایع سرگیجه است. گفته می شود که به دلیل تجمع خون در رگ های معده و روده ایجاد می شود.

داروهای متعددی معمولا با افت فشارخون وضعیتی در ارتباط هستند. این دارو ها را می توان به دو دسته ی عمده تقسیم کرد:

کم شدن آب بدن و از دست دادن الکترولیت که ممکن است به دلیل اسهال، استفراغ، از دست دادن خون بیش از حد در دوران قاعدگی، و یا شرایط دیگر ایجاد شده باشد، ارتباط افزایش سن با تنظیم فشار خون که ممکن است با برخی بیماری ها یا داروها بدتر شود و برخی بیماری های خاص می توانند از جمله باعث افت فشارخون وضعیتی شوند.

علل شایع پاتولوژیک (مربوط به یک بیماری) افت فشارخون وضعیتی عبارتند از:

بیماری هایی که کمتر می تواند باعث افت فشارخون وضعیتی شوند شامل آمیلوئیدوز (به علت رسوب یک ماده مومی شکل به نام آمیلوئید در بدن)، کمبود ویتامین، آسیب های نخاعی و اعصاب مرتبط با سرطان، به خصوص سرطان ریه و یا سرطان لوزالمعده هستند.

فشار خون پایین

چگونگی تشخیص فشار خون پایین

متخصص فشار خون می تواند فشار خون پایین شما را تشخیص دهد. احساس سرگیجه هنگام ایستادن لزوما به این معنی نیست که شما افت فشارخون وضعیتی و یا فشار خون پایین دارید. طیف گسترده ای از بیماری های زمینه ممکن است باعث علائم شما شوند. بسیار مهم است که علت فشار خون پایین تشخیص داده شود تا درمان مناسب داده شود.

پزشکتان به سابقه ی پزشکی، سن، علائم خاص، و شرایطی که تحت آن علائم رخ داده است توجه می کند. او ممکن است ارزیابی فشار خون و تعداد نبض شما را برای چند دقیقه پس از این که دراز کشیدید و عرض دو تا پنج دقیقه بعد از این که به سرعت ایستادید تکرار کند.

سایر آزمایشاتی که ممکن است انجام شود از جمله ECG (الکتروکاردیوگرام) است تا ضربان قلب و ریتم و اکوکاردیوگرام ثبت شود (یک آزمایش اولتراسوند برای تجسم قلب). همچنین می توانید آزمایش خون برای چک کردن کم خونی یا سطح قند خون خود انجام دهید.

نظارت و بررسی بیشتر ECG به طور متناوب ممکن است برای چک کردن مشکلات قلبی نیاز باشد. تست ورزش یا تست الکتروفیزیولوژی نیز ممکن است مفید باشد.

انواع وخیمی از افت فشارخون وضعیتی ممکن است به یک آزمایش به نام ” آزمون شیب میز ” نیاز داشته باشند. این تست واکنش بدن به موقعیت و تغییر در موقعیت را ارزیابی می کند. فردی با خیال راحت بر روی یک میز دراز می کشد، و میز را تا یک ساعت به صورت ایستاده می گذارند. فشار خون، ضربان قلب، و علائم ثبت می شود. اغلب بر اساس این تست داروهایی داده می شود.

علائم و نشانه های فشار خون پایین چیست؟

عوارض فشار پایین

حتی اشکال متوسط فشار خون پایین می توانند باعث سرگیجه ، ضعف ، غش و خطر آسیب دیدگی از افتادن یا سقوط شوند. فشار خون پایین می تواند بدن شما را از اکسیژن کافی برای انجام عملکردهای خود محروم کند و منجر به آسیب به قلب و مغز شما شود.

علت پایین بودن مینیمم فشار خون

 این داروهای فشار خون باعث می شوند رگهای خونی شما باز شوند (گشاد شود). از آنجا که فشار دیاستولیک را بیشتر از فشار سیستولیک کاهش می دهند، ممکن است باعث افت فشار خون دیاستولیک شوند.

با افزایش سن، خاصیت ارتجاعی شریان ها کاهش پیدا می کند و این امر می تواند منجر به کاهش فشار دیاستولیک شود.

نمک نیز می تواند قابلیت ارتجاعی رگ های خونی شما را کاهش دهد. مصرف بیش از حد نمک، احتمال فشار خون دیاستولیک پایین را در شما افزایش می دهد.

برای برخی از افراد، به ویژه افراد بالای 60 سال، پایین آوردن فشار خون سیستولیک (زیر 120) ممکن است باعث شود فشار دیاستولیک زیر 60 بیاید.

بسیاری از داروها علاوه بر داروهای فشار خون، می توانند باعث افت فشار خون شوند. این داروها شامل قرص های ادرار آور (دیورتیک ها)، داروهای بیماری پارکینسون، داروهای ضد افسردگی و داروهای مورد استفاده در درمان اختلال نعوظ هستند.

مشکلات دریچه قلب، نارسایی قلبی و ضربان قلب بسیار کند (برادی کاردی) می توانند منجر به افت فشار دیاستولیک خون شوند.

اگر به اندازه کافی مایعات مصرف نکنید، فشار خون مینیمم شما ممکن است پایین بیاید.

درمان پایین بودن مینیمم فشار خون

درمان فشار خون دیاستولیک شما بستگی به علت ایجادکننده آن دارد. به عنوان مثال اگر داروی مسدود کننده آلفا استفاده می کنید، پزشک می تواند داروی مصرفی شما را تغییر دهد. یا اگر دی هیدراته شدن منجر به پایین آمدن فشار خون مینیمم شما شده باشد، مصرف آب می تواند به شما کمک کند.

چه موقع به دنبال درمان فشار خون پایین برویم؟

اگر هر یک از نشانه های فشار خون پایین که در بالا ذکر شد را تجربه کردید بلا فاصله به دنبال مراقبت های پزشکی بروید . اگر یک افزایش فرکانس در علائم فشار خون پایین را تجربه کردید که با شیوه زندگیتان تداخل داشت و یا گمان کردید که ممکن است عارضه ی جانبی داروهای بدون نسخه ای است که مصرف کرده اید فورا به دنبال مراقبت های پزشکی بروید.

اگر فشار خون شما به شدت کم شود، خطر قابل توجه ای وجود دارد که بدن شما اکسیژن کافی برای انجام وظایف عادی خود دریافت نمی کند. کاهش اکسیژن می تواند باعث اختلال عملکرد قلب و مغز و مشکل در تنفس شود. فردی با فشار خون پایین می تواند آگاهی اش را از دست بدهد و یا به شوک برود .

درمان فشار خون پایین چیست؟

اگر یک مشکل پزشکی زمینه ای دارید که باعث فشار خون پایین شده است، به دنبال درمان برای آن بیماری زمینه ای باشید. برای بسیاری از مردم، فشار خون پایین مزمن می تواند به طور موثر با تغییر در رژیم غذایی و شیوه زندگی درمان شود.

در ابتدا، پزشک شما ممکن است به شما توصیه کند برای افزایش فشار خون خود این تغییرات ساده را ایجاد کنید:

 • رژیم غذایی پر نمک
 • اجتناب از بلند کردن اجسام سنگین
 • ورزش منظم برای بهبود جریان خون
 • اجتناب از زور زدن در اجابت مزاج
 • افزایش یا کاهش مصرف کافئین بسته به توصیه های پزشکی فردی
 • در صورت نیاز، از جوراب ساق بلند برای پوشش و محافظت ساق و ران استفاده کنید تا خون را به بالا برگرداند.
 • نوشیدن مایعات بیشتر در آب و هوای گرم و در حالی که بیماری های ویروسی مانند سرماخوردگی و آنفلوآنزا گرفته باشید.
 • اجتناب از قرار گرفتن در معرض آب گرم برای مدت طولانی ، مانند دوش آب گرم و چشمه های معدنی. اگر احساس سرگیجه داشتید، بنشینید.
 • نوشیدن مقدار زیادی مایعات غیر الکلی حداقل هشت لیوان در روز. نوشیدنی های ورزشی که سدیم و پتاسیم بالایی دارند ممکن است توصیه شوند، به خصوص در طول ورزش و یا در آب و هوای گرم.
 • برای جلوگیری از مشکلات فشار خون پایین و کاهش حملات سرگیجه بعد از غذا، سعی کنید وعده های غذایی خود را کوچکتر و مکرر کنید. پس از غذا خوردن استراحت کنید. از مصرف دارو های کاهنده ی فشار خون قبل از غذا اجتناب کنید
 • در هنگام ایستادن از یک موقعیت درازکش یا نشسته مراقب باشید. برای بهبود گردش خون، پا و مچ پا ی خود را چند بار قبل از ایستادن تکان دهید. سپس به آرامی بلند شوید. در هنگام بیرون آمدن از رختخواب، لبه ی تخت برای چند دقیقه بنشینید سپس بلند شوید.

داروهای درمان فشار خون پایین چیست؟

اگر این اقدامات از مشکل نمی کاهند ممکن است نیاز به دارو داشته باشید. داروهای فشار خون در درمان فشار خون پایین موثر هستند. فلودروکورتیزون که یک مینرالوکورتیکواستروئید است و به نظر می رسد که برای بسیاری از انواع افت فشارخون وضعیتی، و یا فشار خون پایین موثر است. 

این دارو با افزایش احتباس سدیم توسط کلیه اثر می گذارد. در نتیجه باعث احتباس مایعات و تورم می شود که برای بهبود فشار خون لازم است. اما این احتباس سدیم نیز باعث از دست دادن پتاسیم می شود. 

بنابراین، هنگامی که فلودروکورتیزون استفاده می کنید، باید مقدار کافی پتاسیم در روز مصرف کنید. فلودروکورتیزون هیچ یک از خواص ضد التهابی کورتیزون یا پردنیزولون را ندارد و یک عامل برای عضله سازی نیست.

دکتر فریبا هندسی متخصص قلب و عروق و فشار خون در تهران

کلینیک درمان فشار خون

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 3 روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر زهرا پنجشنبه ۱۷ مهر ۹۹( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 131 مشاهده پرسش
  ببخشین من چند روزه یکم طرف چپم گاهی تیرهای ضعیفی میکشه و فشار خونمم گرفتم ۸ بود و ضربان قلبم ۹۰
  مشکل چیه؟
  1. تصویر کاربر دکتر فریبا هندسی پنجشنبه ۱۷ مهر ۹۹( 9 ماه پیش)

   سلام

   سنتون ؟ بیماری زمینه ای دیابت فشار چربی؟

   درد  با فعالیت ایجاد میشود یا با استراجت بهبود میابد ؟

   سابقه این درد ها را داشتین

   سابقه بیماری قلبی و سکته در خانواده دارین؟

   با این شرح حال خیلی نمیتونم خیلی راختمایی کنم ولی اگر جوان هستین و سابقه خانوادگی و بیماری زمینه ندارین جای نگرانی نیست

 • تصویر کاربر محمد سه شنبه ۱۵ مهر ۹۹( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 112 مشاهده پرسش
  با سلام و وقت بخیر خدمت سرکار خانم دکتر هندسی
  همسر بنده مدتی است افت فشار خون دارد. تایمی مشخصی از روز نیست ... گاها صبح از خواب بیدار شده و گاها ظهر و یا شب.
  فشار ایشون به عدد 7 تا 9 ماکزیمم 5 تا 6 مینیمم میرسه ... علائم بالینی تاری دید، سرددرد شدید و احساس سرما هست.
  البته یک سال قبل هم به همین شکل بودند در اون زمان به پزشک قلب و عروق هم مراجعه کردیم آزمایشات لازم را انجام دادند و گفتند مشکل قلب نیست به دکتر غدد مراجعه کنید بعد از مراجعه متوجه شدیم که کم کاری تیروئید دارند و شروع به درمان کردند ولی همچنان مشکلاتی که خدمتتون عرض کردم را داشتند ... بعد از گذشت 6 ماه دیگه مشکلی نداشتند ولی الان مدت یک هفته است که مجدد به کاهش شدید افت فشار را دارند.
  ممنون میشم راهنمایی بفرمایید و اگر به تخصص سرکار، مربوط نمیشه بفرمایید به چه پزشکی مراجعه کنیم. با سپاس فراوان.
  1. تصویر کاربر دکتر فریبا هندسی سه شنبه ۱۵ مهر ۹۹( 9 ماه پیش)

   سلام 

   بنطر بنده زیر نطر پزشک غددشون دوبتر چک بشن تغذیه مقوی تر و مایعات بیشتر نهایتا ما میتونین از داروی گوترون باشون استفاده کنیم

 • تصویر کاربر کامی یکشنبه ۳۰ شهریور ۹۹( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 110 مشاهده پرسش
  سلام خانم دکتر.من ۲۸سالمه عید مبتلا به کرونا شدم بدون هیچگونه بیماری زمینه ایی .بعد از بهبودی احساس سرما شدید میکنم و افت فشاردارم.اکوونوار قلب انجام دادم نرمال بود.درضمن ازمایش چکاپ هم انجام دادم نرمال بود
  1. تصویر کاربر دکتر فریبا هندسی یکشنبه ۳۰ شهریور ۹۹( 10 ماه پیش)

   سلام عزیزم 

   باید از مولتی ویتامین ها و تزریق b complex ها استفاده کنین و تغذیه مقوی 

 • تصویر کاربر محسن یکشنبه ۳۰ شهریور ۹۹( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 113 مشاهده پرسش
  با سلام. محسن هستم 32 سال سن دارم . حدود 2 ماه شده که فشار خون پایین و افت فشار خون دارم . البته قند خونمم پایینه. داروی تقویتی مصرف کردم خوب نشدم. اکوی قلب رفتم دکتر گفت کمی شلی دریچه قلب داری ولی مشکل ساز نیست. نوار مغز و سی تی اسکن مغز و آزمایش چکاب کامل دادم همه چی نرمال بود. ولی فشارم هر کار میکنم بالا نمیره . همش سرگیجه دارم. تو رو خدا یه نسخه نجات بخش به من بدید . ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر فریبا هندسی یکشنبه ۳۰ شهریور ۹۹( 10 ماه پیش)

   سلام عزیزم

   علت افت قندت چیه قند خونتون روی چند معمولا

   اگر آزمایش خون کامل اگر مشکلی نداره میتونی داروی گوترون 2.5 روزی 1 عدد بخوری ببینین چطوری میشه حالت

 • تصویر کاربر زهره یکشنبه ۳۰ شهریور ۹۹( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 149 مشاهده پرسش
  سلام خانم دکتر من 65 سال دارم مینیمم خونم 5بعض مواقع تا 6 میرسه وقتی 5 میشه خیلی بیحال میشم همش دراز میکشم حالم بد میشه فکر میکنم دارم میمیرم دو طرف بالای سر درد وگاهی گزگز میکنه فکر میکنم تو سرم خالی شده بیشتر مواقع ساق پام ضعف میره وبیقراری داره اینها مربوط به پایین اومدن مینیمم هست
  1. تصویر کاربر دکتر فریبا هندسی یکشنبه ۳۰ شهریور ۹۹( 10 ماه پیش)

   سلام عزیزم 

   ابتدا باید ازمایش کامل و تیرویید بدین تغذیه مناسب و مایعات قراوان مصرف کنین اگر نتیجه نگرفتین زیر نظر پزشک داروی گوترون میتونه کمک کنه فشاراتون نیفته

 • تصویر کاربر سینا چهارشنبه ۱۵ مرداد ۹۹( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 107 مشاهده پرسش
  با سلام
  من آقایی 36 ساله هستم. پس از مراجعه انجام آزمایش خون متوجه کبد چرب گرید 2 در سونوگرافی و کا پی اس 74 و اف 2 در فیبراسکن شدم. کبد چرب غیر ویروسی و غیر الکلی. معمولا فشار من روی 13.4 تا 13.8 بر روی دیاستولیک 8 تا 8.7 بود. اما الان چند روزی هست فشارم پایین آمده و روی 11 بر 7 قرار گرفته. ضربان من هم قبلا 82 بود الان روی 58 تا 68 آمده.در مدت یک ماه هم از وزن 110.400 روی 98.5 آمده ام. قدم هم 172 هست. بعضی اوقات عرق سرد میکنم. معده ضعیفی دارم. پیش متخصص قلب هم نوار قلب و اکو استرس طبیعی و نرمال داشتم.
  1. تصویر کاربر سینا یکشنبه ۱۲ مرداد ۹۹( 11 ماه پیش)
   با عرض پوزش یادم رفت بگم صبح ها یک پراپرانوال10 مصرف میکنم
  2. تصویر کاربر دکتر فریبا هندسی چهارشنبه ۱۵ مرداد ۹۹( 11 ماه پیش)

   سلام 

   مشکلتون قلبی نمیباشد 

   ولی یه آزمایش چک آپ کلی توصیه میشود

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر زهرا شنبه ۱۱ مرداد ۹۹( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 96 مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید خدمت خانم دکتر عزیز
  اکثر اوقات آفت فشار خون دارم . مخصوصا طی این ده روز دچار آن شده ام . دمای بدن پایین می آید و سرد می شود . رنگم سفید می،شود . و سرگیجه دارم .
  چند سال است که مخصوصا موقع مسافرت دچار سرگیجه می،سوم . ولی حدود دو ساله که احساس عدم تعادل دارم و احساس می کنم مثل زلزله دارم تکان می خورم . دو بار متخصص مغز و اعصاب رفتم گفتن مورد خاصی نیست . فقط موقع مسافرت قرصی بخورم . ولی از دیروز بدنم سرد میشه و سرگیجه دارم. به نظر شما باید چکار کنم . فشارم اکثرا رو 8 هشت . چند روز پیش 7-شد . قبلا از جوابگویی شما بسیار سپاس گذارم
  1. تصویر کاربر دکتر فریبا هندسی شنبه ۱۱ مرداد ۹۹( 11 ماه پیش)

   سلام عزیزم بهتر است مراجعه کنین فشار و نوارتونو ببینیم نیاز بود اکو بشین و انشاالله مشکل دیگری نباشد که  در این صورت یک آزمایش کامل باید بدین

 • تصویر کاربر حیدری دوشنبه ۳۰ تیر ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 104 مشاهده پرسش
  باید چی بهش بدم تا سر حال بشه چون که دیروزم همینطور شد رفتیم دکتر فشارش پاین بود .،سابقه کم خونی هم داره
  1. تصویر کاربر دکتر فریبا هندسی دوشنبه ۳۰ تیر ۹۹( 1 سال پیش)

   سلام

   مایعات باید بدین ولی اگر کم خونی علتش مشخص شده در آزمایشات مثلا فقر آهن باید آن و فولیک اسید مصرف کنن در کل مولتی ویتامین ها تغذیه مناسب و مایعات بهشون کمک میکند

 • تصویر کاربر محمد دوشنبه ۳۰ تیر ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 103 مشاهده پرسش
  سلام من مشکل فشار خون دارم کار قرضهای کنترل فشارخون استفاده میکنم معمولا فشارم بالاست منتهی هنگام مصرف زیاد ضعف بدنی دارم البته گاهی اوقات فشارم هم پایین است لطفا علت توضیح بدین ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر فریبا هندسی دوشنبه ۳۰ تیر ۹۹( 1 سال پیش)

   سلام

   باید فشارتون 24 ساعت کنترل شود با دستگاه و متناسب با آن از داروی فشار مناسب راتون استفاده شود

 • تصویر کاربر سارا یکشنبه ۲۲ تیر ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 106 مشاهده پرسش
  سلام من مدتيه گاهي اوقات سر گيجه شديد حالت تهوع وسردي دست وپا وتنگي نفس دارم اولا فكر ميكردم چون زمان ازمون دادن اين اتفاق ميفته از استرسه ولي الان چند وقته كه درحالت عادي هم اين اتفاق برام افتاده واسترسي ندارم واقعا يكبار به حدي سرم گيج ميرفت كه توانايي بلندشدن رو نداشتم بعد از مراجعه به دكتر فشارم بعدادظهرش رو٨بود وتو ازمايش خونم wbc11/4بود دكتر گفت چيزيت نيست از استرسه ولي نگرانم ممنون ميشم راهنماييم كنيد وبگيد پيش چه متخصصي بايد برم؟
  1. تصویر کاربر دکتر فریبا هندسی یکشنبه ۲۲ تیر ۹۹( 1 سال پیش)

   سلام

   اگر آزمایشاتتون همه نرمال میاشد میتونین به پزشک گوش و حلق و بینی مراجعه کنین مسایل مربوط به گوش داخلیتون بررسی بشه و معاینه بشین و میتونین از قرص هایی مثل دیمن هیدرینات مقطعی استفاده کنین 

درحال دریافت اطلاعات
مقالات مرتبط
درباره دکتر
جستجو

آدرس و شماره تماس مطب

پرسش از دکتر