چه ارتباطی بین استرس و فشار خون بالا و پایین وجود دارد؟

استرس و فشار خون بالای دراز مدت ممکن است با یکدیگر مرتبط باشند، اما برداشتن گام هایی برای کاهش استرس باعث بهبود سلامت عمومی شما، از جمله فشار خونتان می شود. چگونگی آن را پیدا کنید.


موقعیت های استرس زا می توانند باعث افزایش موقت فشار خون شوند. اما آیا استرس می تواند باعث فشار خون بالا ی دراز مدت شود؟ آیا تمام عوامل کوتاه مدت مربوط به استرس باعث بالا رفتن فشار خون و فشار خون بالا ی دراز مدت می شوند؟ هنوز محققان مطمئن نیستند.

با این حال، سه تا پنج بار ورزش در هفته به مدت ۳۰ دقیقه می تواند سطح استرس را کاهش دهد. و اگر فشار خون بالا در شما تشخیص داده شده است، فعالیت هایی انجام دهید که بتوانند به شما کمک کنند تا استرس خود را مدیریت کنید و هم‌چنین باعث بهبود سلامت عمومی شما در بلند مدت شوند.

مطلب مرتبط: فشار خون بالا

استرس چگونه سبب تغییر فشار خون می شود؟

بدن شما در یک موقعیت استرس زا هورمون های زیادی تولید می کند. این هورمون ها به طور موقت فشار خون را با ایجاد ضربان قلب تند تر و تنگ کردن رگ های خونی افزایش می دهند.

هیچ مدرکی وجود ندارد که استرس به خودی خود باعث فشار خون بالا در دراز مدت شود. ممکن است که رفتارهای دیگر مرتبط با استرس باشند مانند پرخوری، مصرف الکل و عادات خواب که باعث فشار خون بالا می شوند. با این حال، عوامل کوتاه مدت مربوط به استرس باعث افزایش فشار خون در طول زمان می شوند که ممکن است شما را در معرض خطر ابتلا به فشار خون بالا در دراز مدت قرار دهند.

ممکن است عوامل مرتبط با استرس مانند اضطراب، افسردگی، انزوا از دوستان و خانواده با بیماری های قلبی مرتبط باشند، اما در حال حاضر هیچ مدرکی وجود ندارد که آنها به فشار خون بالا مرتبط باشند. در عوض، ممکن است که هورمون های تولید شده زمانی استرس به عروق شما آسیب برسانند و منجر به بیماری های قلبی شوند. همچنین ممکن است که افسرده بودن باعث رفتار های مخرب مانند از یاد بردن داروهای مصرفی برای کنترل فشار خون بالا و یا دیگر بیماری های قلبی شود.

دکتر فریبا هندسی متخصص قلب و عروق و فشارخون در تهران

کلینیک فشار خون

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 3 روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مهناز شنبه ۱۴ تیر ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 135 مشاهده پرسش
  سلام.من همیشه افت فشار دارم..دائم احساس سبکی سر میشم..مصرف قرص اهن باعث بالا رفتن فشار خون میشه؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر فریبا هندسی شنبه ۱۴ تیر ۹۹( 1 سال پیش)

   سلام

   خیر

 • تصویر کاربر مسعود شنبه ۱۸ خرداد ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 265 مشاهده پرسش
  من چند سالی است هنگام بستن بازوبند فشارخون سنج دچار استرس وتندی ضربان قلب می شوم وفشارخون بالا می رود 150- 95 الان هر وقت درمطب دکتر می خواهند فشارخونم را بگیرند دچار هیجان واضطراب می شوم وضربان قلبم بسیار زیاد می شود وعرق می کنم درصورتیکه درمنزل درحالت ارام خودم فشار می گیرم اگر دچار اضطراب نشوم فشارم 125 80 تا 85 است.سن من 54 سال است والان مدت 25 سال است که دچار این حالت شده ام به محض گرفتن وبستن کاف روی بازو ضربان وتپش گرفته وقرمز وتعریق می کنم وهر چه انواع داروی کاهش فشارخون می خورم هیج تاثیری ندارد وباز فشارم 155 95 -100 است وحالت وایت کت سندرم دارم ودرحالت عادی پنج دقیقه وپس ازتمام شدن مراحل گرفتن فشار خون ارام می شوم واحساس می کنم اصلا تپش وفشار خون ندارم
  باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر فریبا هندسی شنبه ۱۸ خرداد ۹۸( 2 سال پیش)
   سلام
درحال دریافت اطلاعات
مقالات مرتبط
درباره دکتر
جستجو

آدرس و شماره تماس مطب

پرسش از دکتر