چه ارتباطی بین استرس و فشار خون بالا و پایین وجود دارد؟

استرس و فشار خون بالای دراز مدت ممکن است با یکدیگر مرتبط باشند، اما برداشتن گام هایی برای کاهش استرس باعث بهبود سلامت عمومی شما، از جمله فشار خونتان می شود. چگونگی آن را پیدا کنید.


موقعیت های استرس زا می توانند باعث افزایش موقت فشار خون شوند. اما آیا استرس می تواند باعث فشار خون بالا ی دراز مدت شود؟ آیا تمام عوامل کوتاه مدت مربوط به استرس باعث بالا رفتن فشار خون و فشار خون بالا ی دراز مدت می شوند؟ هنوز محققان مطمئن نیستند.

با این حال، سه تا پنج بار ورزش در هفته به مدت ۳۰ دقیقه می تواند سطح استرس را کاهش دهد. و اگر فشار خون بالا در شما تشخیص داده شده است، فعالیت هایی انجام دهید که بتوانند به شما کمک کنند تا استرس خود را مدیریت کنید و هم‌چنین باعث بهبود سلامت عمومی شما در بلند مدت شوند.

استرس چگونه سبب تغییر فشار خون می شود؟

بدن شما در یک موقعیت استرس زا هورمون های زیادی تولید می کند. این هورمون ها به طور موقت فشار خون را با ایجاد ضربان قلب تند تر و تنگ کردن رگ های خونی افزایش می دهند.

هیچ مدرکی وجود ندارد که استرس به خودی خود باعث فشار خون بالا در دراز مدت شود. ممکن است که رفتارهای دیگر مرتبط با استرس باشند مانند پرخوری، مصرف الکل و عادات خواب که باعث فشار خون بالا می شوند. با این حال، عوامل کوتاه مدت مربوط به استرس باعث افزایش فشار خون در طول زمان می شوند که ممکن است شما را در معرض خطر ابتلا به فشار خون بالا در دراز مدت قرار دهند.

ممکن است عوامل مرتبط با استرس مانند اضطراب، افسردگی، انزوا از دوستان و خانواده با بیماری های قلبی مرتبط باشند، اما در حال حاضر هیچ مدرکی وجود ندارد که آنها به فشار خون بالا مرتبط باشند. در عوض، ممکن است که هورمون های تولید شده زمانی استرس به عروق شما آسیب برسانند و منجر به بیماری های قلبی شوند. همچنین ممکن است که افسرده بودن باعث رفتار های مخرب مانند از یاد بردن داروهای مصرفی برای کنترل فشار خون بالا و یا دیگر بیماری های قلبی شود.

دکتر فریبا هندسی متخصص قلب و عروق و فشارخون در تهران

کلینیک فشار خون

به مطلب امتیازدهید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم