درمان واریس با لیزر (EVLA)، هزینه درمان واریس چقدر است؟

درمان واریس با لیزر | دکتر هندسی

درمان واریس پا با لیزر چگونه انجام میشود؟ بهترین متخصص واریس کیست؟ هزینه درمان واریس با لیزر چقدر است؟ عوارض لیزر واریس پا چیست؟ در این مقاله به تمامی این سوالات پاسخ خواهیم داد و شما با معالجه واریس از طریق لیزر کاملا آشنا میشوید.

ابلیشن لیزری درون وریدی Endovenous Laser Ablation بسته به سازنده لیزر، عنوان های مختلفی از جمله EVLT، ELVes و VeinSeal گرفته است. از آنجایی که تمامی انواع ابلیشن های لیزری اساسا یکسان هستند، در این مقاله از اصطلاح عمومی EVLA برای ابلیشن لیزری درون وریدی استفاده می شود.

درمان واریس پا در تهران با لیزر

دکتر فریبا هندسی متخصص درمان واریس پا در تهران در زمینه بیماری های وریدی و عروث تبحر دارد و دوره های تخصصی درمان واریس پا با لیزر را گذرانده است. تصور عموم مردم این است که واریس فقط در افراد پا به سن گذاشته مشاهده میشود. درصورتی که این تصور اشتباه است و سبک زندگی این روزها سبب شده است که واریس در سنین پایین و حتی واریس در کودکان نیز مشاهده شود.

کدام رگ ها به واریس مبتلا میشوند؟

دکتر فریبا هندسی متخصص عروق در تهران در پاسخ به این سوال که کدام رگ ها به بیماری واریس مبتلا میشوند گفت: بیماری واریس اتساع سیاهرگ ها یا ورید ها میباشد. در کل در بدن ما سه نوع رگ وجود دارد،
1- سرخرگ
2- سیاهرگ
3- مویرگ
سرخرگ ها یا شریان ها که خون را از قلب به نثاط مختلف بدن منتقل می کنند. سیاهرگ یا ورید که وظیفه انتقال خون از اعضای بدن به قلب را برعهده دارد. مویرگ ها که عروق بسیار کوچکی هستند که در محل اتصال سرخرگ ها و سیاهرگ ها وجود دارند که در محل آنها به علت داشتن فقط یک لایه سلولی، تبادل مواد غذایی و اکسیژن صورت میپذیرد.

سرپا ایستادن و قدم زدن زیاد باعث افزایش فشار در رگ هاس موجود در قسمت های پایین بدن میشود. برای بسیاری از مردم رگ های طنابی واریسی و رگ های عنکبوتی، عارضه رایج واریس است. برای افرادی دیگر رگ های واریسی میتواند موجب درد و احساس ناراحتی شود.
در برخی موارد وریدهای واریسی باعث ایجاد مشکلاتی جدی میشوند و ممکن است خطراتی را برای گردش خون ایجاد کنند.

علائم واریس پا چیست؟

رگهای واریسی در بسیاری از موارد ممکن است باعث درد نشوند.

نشانه هایی که ممکن است با واریس دیده شود عبارتند است:

  • رگ های متورم خونی شبیه به طناب که به صورت پیچیده بر روی پاها قابل مشاهده هستند.
  • رگ هایی که رنگ بنفش تیره یا آبی هستند.

طبق گفته خانم دکتر فریبا هندسی بهترین متخصص واریس علائم دردناک واریس ممکن است شامل موارد زیر باشد:
1- احساس ضعف یا سنگینی در پاها
2- گرفتگی عضلات و تورم و سوزش در قسمت پایین پاها
3- بدتر شدن درد پس از ایستادن و نشستن های طولانی
4- خارش در اطراف یک یا چند رگ
5- خونریزی از رگ های واریسی
6- درد در رگ یا قرمزی رنگ پوست

آیا بیماری واریس ارثی است؟

بهترین متخصص لیزر واریس در این مورد میگوید: سبک زندگی و شرایط محیطی عواملی هستند که باعث شکل گیری واریس میشوند. اگر والدین شما به واریس پا مبتلا هستند احتمال شکل گیری آن در شما افزایش میابد. دکتر هندسی در این باره میگوید که واریس پا به دلیل ضعف موجود در دیواره های رگ ها و قابلیت انتقال آن این عارثه جنبه موروثی پیدا میکند.

انواع رگ های واریسی کدامند؟

 

انواع مختلفی از رگ‌های واریسی وجود دارند از جمله:

درمان واریس با لیزر EVLA چیست؟

EVLA روشی جدید برای درمان واریس با لیزر بدون نیاز به جراحی است. در این روش ورید های غیر طبیعی به جای مسدود و خارج شدن به وسیله لیزر سوزانده می شوند. به گفته دکتر فریبا هندسی متخصص واریس پا مبنای این روش درمانی بر اساس سوزاندن و بستن رگ های معیوب و هدایت بار رگ های خونی آن به رگ های دیگر است.

حرارت ناشی از لیزر دیواره ورید ها را تخریب می کند. سپس، بدن بافت مرده را به صورت طبیعی جذب کرده و ورید های غیر طبیعی از بین می روند. انجام این فرایند در یک اتاق عمل ساده نیز امکان پذیر بوده و به اتاق عمل مجهز نیاز نیست.

فرایند لیزر واریس تقریبا برای تمامی بیماران مبتلا به ورید های واریسی مناسب است. عموما روش درمان واریس پا با لیزر برای بیمارانی با ورید های آسیب دیده بزرگ تر و عمقی تر استفاده می شود علاوه بر این، کسانی که شرایط انجام این فرایند را ندارند، می توانند با استفاده از فوم اسکلروتراپی درمان شوند. این افراد معمولا بیماران مبتلا به ورید های کوچکی هستند که پس از جراحی دوباره پدیدار شده اند.

مراحل عمل واریس پا با لیزر

در این فرایند پس از انجام تصویر برداری فراصوت، ورید های نیازمند درمان به وسیله ماژیک علامت دار می شوند. فرد بر روی یک تخت دراز کشیده، پای او تمیز شده و ناحیه درمان به وسیله پارچه هایی پوشانده می شود.

بسته به ورید های نیازمند به درمان، بیمار بر روی کمر یا شکم خوابانده می شود. در تمامی مراحل زیر از تصویر برداری فراصوت UltraSound استفاده می شود. پزشک مقدار اندکی داروی بی حس کننده موضعی را به پوست بالای ورید تزریق کرده و سوزنی را به ورید وارد می کند. یک سیم از طریق سوزن به ورید وارد شده و تا بالای آن هدایت می شود.

پزشک سوزن را خارج و یک کاتتر (لوله ای باریک و منعطف) را از روی سیم به درون و بالای ورید هدایت می کند. سپس، سیم نیز خارج می شود.

یک فیبر لیزری به درون کاتتر وارد شده و نوک آن در بالا ترین محل ورید (معمولا در چین کشاله ران) قرار می گیرد. مقدار زیادی از محلول بی حس کننده موضعی به وسیله تزریقات اندک و متعدد به نواحی اطراف ورید وارد می شود.

☢ بیمار و تمامی کارکنان جهت احتیاط، از تجهیزات ایمنی در برابر لیزر استفاده می کنند.

پس از آن لیزر روشن شده، و ظرف 5 دقیقه از بالا تا پایین ورید کشیده می شود. در این مرحله، یک زنگ هشدار به صدا در آمده و امکان دارد بو یا مزه سوختگی احساس شود. با این حال بیمار دردی را تجربه نخواهد کرد. در صورت درمان هر دو پا، این فرایند بر روی پای دیگر نیز انجام خواهد شد.

لیزر و کاتتر خارج شده و جای سوزن به وسیله یک پانسمان کوچک پوشانده خواهد شد. مدت زمان انجام درمان واریس با لیزر برای هر پا 20 تا 30 دقیقه می باشد. علاوه بر موارد بالا امکان دارد فرایند فوم اسکلروتراپی و خارج سازی ورید نیز انجام شوند. به بیمار توصیه می شود تا از جوراب های فشاری استفاده کند.اندکی پس از فرایند بیمار به خانه مرخص می شود. بیمار باید از رانندگی خودداری کرده و با پیاده روی، حمل و نقل عمومی یا به کمک یک دوست به خانه خود رود.

نتایج درمان واریس با لیزر واقعا شگفت انگیز است.

افراد باید تا 2 هفته از جوراب های فشاری استفاده کنند. نکاتی درباره نحوه مناسب حمام کردن به آن ها گفته می شود. بیماران پس از مرخص شدن فورا می توانند بر سر کار خود بازگشته و اغلب فعالیت های عادی خود را از سر گیرند. باید از شستن یا خیس کردن پا های خود در مدت پوشیدن جوراب های فشاری خودداری کرد.

لیزر رگهای واریسی چقدر طول می کشد؟

فوم اسکلروتراپی، EVLA و FRA همگی در اغلب بیماران حداقل به 2 جلسه درمانی نیاز دارند. بیماران می توانند پدیدار شدن نتایج کامل درمان را پس از حداقل 8 هفته انتظار داشته باشند. افراد باید تمامی گزینه های مختلف درمان واریس با لیزر را بررسی کرده و قبل از تصمیم گیری با پزشک متخصص خود مشورت کنند.

درد بعد از لیزر واریس

اغلب بیماران 5 روز پس از فرایند در امتداد ورید درمان شده احساس تنگی و مقداری درد خفیف را تجربه می کنند. دارو های ضد التهاب طبیعی همانند ایبوپروفن معمولا برای تسکین این درد ها کافی اند.

تفاوت درمان لیزر درون رگی و سطحی واریس

اغلب لیزر های استفاده شده برای EVLA تقریبا یکسان هستند. برخی انواع جدید از لیزر ها کمتر از لیزر های استاندارد سبب ایجاد درد می شوند. با اینکه درد تجربه شده در اغلب بیماران اندک و قابل تحمل بوده اما به نظر می رسد که انواع جدید تر با درد کمتری همراه هستند.

لیزر های جدید برخلاف انواع استاندارد تحت آزمایش های بالینی گسترده قرار نگرفته و به همین دلیل محققان از موثر بودن آن ها مخصوصا در طولانی مدت مطمئن نیستند. بسیاری از اوقات بیماران به دام تبلیغات مجازی میفتند و به اشتباه دستگاه های لیزر درمان های پوستی، به عنوان درمان رگ های واریسی به آنها معرفی می شود.

درمان واریس با لیزر درون رگی، درمانی تخصصی با تجهیزات پزشکی است و با لیزر سطحی پوست که فقط می تواند کمی به بهبود رگ های کوچک وارسی سطحی کمک کند تفاوت اساسی دارد.

دکتر هندسی متخصص قلب و عروق بوده و همچنین پزشک متخصص بهترین کلینیک واریس تهران هستند. ایشان تفاوت روش EVLA و لیزر های پوستی را برای بیماران توضیح داده اند :

https://drhendesi.com/wp-content/uploads/2019/11/laser-therapy.ogg?_=1

آیا معجزه درمان واریس با لیزر واقعیت دارد؟

در صورتی که درمان واریس با لیزر تنها با هدف تسکین علائم انجام شود، معمولا نیازی به درمان های بیشتر نخواهد بود. با این حال، اغلب بیماران تمایل دارند ظاهر این ورید ها را نیز بهبود بخشند که در 80 درصد موارد به انجام درمان های بیشتر نیاز است.

با اینکه واریکوسیت (التهاب وریدی) معمولا پس از فرایند EVLA به صورت طبیعی کمتر می شود، اما رفع شدن کامل آن به ندرت اتفاق می افتد. درمان بیشتر برای رفع واریکوسیت می تواند خارج کردن ورید یا انجام فوم اسکلروتراپی باشد. چنین درمان هایی می توانند همزمان با فرایند EVLA یا 4 تا 6 هفته پس از آن انجام شوند.

در صورت ابتلا به انواع شدید ورید های واریسی در هر دو پا، احتمال انجام همه درمان های اضافی به صورت همزمان با EVLA پایین است. خارج کردن ورید تخریب شده هنگامی صورت می گیرد که محلول بی حسی موضعی به اطراف ورید تزریق شده است. بر پوست ناحیه بالایی ورید برش های کوچکی ایجاد شده و ورید به وسیله ابزاری مخصوص (قلاب مانند) خارج می شود.

امکان دارد جهت خارج کردن ورید به ایجاد برش های کوچک و متعددی نیاز باشد. جای زخم این برش ها جزئی بوده و بدون نیاز به بخیه التیام می یابد. فوم اسکلروتراپی رایج ترین شیوه رفع باقی مانده وریدی پس از فرایند EVLA بوده و بسیار موثر است.

مزایای درمان واریس با لیزر

✅ کل پروسه درمان در یک ساعت اجرا می شود.

✅ فقط یک زخم کوچک ایجاد می شود و نیازی به جراحی نیست.

✅ دوره نقاهت ندارد و فرد می تواند به زندگی عادی برگردد.

✅ نیازی به بیهوشی بیمار نیست.

✅ درصد موفقیت آن بالاست و نتایج آن رضایت بخش است.

عوارض لیزر واریس پا

احتمال بروز عوارض جانبی جدی پس از EVLA بسیار نادر است.

-ترومبوفلبیت

EVLA دیواره ورید را به وسیله حرارت تخریب کرده و واکنش بدیهی ورید به آن نیز التهاب دیواره خواهد بود. پس از این واکنش بیمار سفتی و حساسیت به لمس را در ناحیه ورید احساس خواهد کرد.

ورید های واریسی که از ورید درمان شده تغذیه می شوند به دلیل تشکیل لخته های خونی در خود سفت و برآمده می گردند. این لخته های خونی خطرناک نبوده و بدن آن ها را ظرف چند هفته به صورت طبیعی جذب می کند.

-آسیب عصبی

از آنجایی که اعصاب می توانند در امتداد ورید های واریسی نیز قرار گرفته باشند، امکان آسیب دیدن آن ها در حین EVLA یا خارج کردن ورید وجود دارد. برخی از افراد مبتلا به این آسیب عصبی، بی حس شدن برخی نواحی پوست خود را بیان دارند. این موارد اغلب ظرف چند ماه بهبود می یابند.

-سوختگی

با اینکه در این فرایند احتمال سوختگی پوست به وسیله لیزر وجود دارد اما این احتمال بسیار نادر است.

-DVT یا ترومبوز ورید های عمقی

DVT به تشکیل شدن لخته خونی در ورید های عمقی پا گفته شده و به عنوان یکی از عوارض جراحی شناخته می شود. شکسته شدن یا جا به جایی لخته ها می تواند خطرناک باشد. با اینکه خطر ابتلا به DVT پس از این فرایند بسیار پایین است اما مواردی از آن گزارش شده است.

لیزر واریس برای چه کسانی پیشنهاد می شود؟

با اینکه جراحی به ندرت نیاز است اما برخی بیماران به انجام آن تمایل دارند. از جمله این بیماران می توان به افراد زیر اشاره کرد:

✅ افرادی که مایل به بیهوشی عمومی هستند

✅ افرادی که تمایلی به تزریقات ندارند

✅ افرادی که در هر دو پای خود به انواع شدید ورید های واریسی مبتلا بوده و خواهان رفع آن ها در یک جلسه هستند.

 

هزینه درمان واریس با لیزر چقدر است؟

در حال حاضر با نوسانات شدید قیمتی نمیتوان قیمت ثابتی را برای معالجه واریس از طریق لیزر عنوان کرد اما شما میتوانید با تماس با شماره تلفن های موجود در سایت از هزینه دقیق درمان واریس با لیزر مطلع شوید.

 

دکتر فریبا هندسی متخصص قلب و عروق و فشار خون و متخصص واریس پا در تهران

منتشر شده در
دسته‌بندی شده در فشار خون

توسط دکتر فریبا هندسی

دکتر فریبا هندسی متخصص قلب و عروق | عضو انجمن قلب امريكا | موسس اولين كلينيك تخصصي فشار خون| عضو كميته كشوري ثبت سكته هاي قلبي| عضو انجمن قلب و جراحات قلب ايران | بورد تخصصي قلب وعروق از دانشگاه تهران| سهامدار بيمارستان پارسيان و عرفان در تهران | عضو هیئت علمي و پزشك معتمد دانشگاه آزاد اسلامي به مدت ٥ سال| گذراندن دوره تخصصي RDN در آلمان جهت درمان فشار خون هاي مقاوم به درمان با تجربه انجام هزاران آنژيوگرافي از راه دست با توجه به هشت سال تجربه مستمر در زمينه آنژيوگرافي راديال

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

خروج از نسخه موبایل