علت صدای ضربان در گوش چپ

0
ممکن است شما صدای ضربان را در گوش خود حس کنید و شنیدن این وزوز در گوش برای شما آزاردهنده باشد و علت صدای ضربان در گوش خود را ندانید و به مشکلات زیادی مواجه شوید.

ما در این مقاله سعی کرده ایم علت صدای ضربان در گوش چپ و درمان صدای ضربان در گوش چپ و… را برای شما توضیح دهیم، لطفا با ما همراه باشید.

صدای نبضی در گوش

در صورتی که افراد صدای نبضی در گوش یا ضربانی را به صورت تپش هایی مداوم در گوش چپ یا گوش راست خود احساس کنند ممکن است به این نوع نادر از ضربان گوش دچار شده باشند.

در ضربان تپشی همانند وزوز معمولی گوش فرد صدای مداومی را می شنود که دیگران نمی شوند. با این حال، در نوع تپشی این صدا از درون بدن شنیده می شود.

در صورتی که پزشک با گوشی پزشکی گوش فرد را معاینه کند ممکن است قادر به شنیدن این صدا باشد. این بیماری وزوز ریتمیک، عروقی یا هماهنگ با ضربان قلب نیز نامیده می شود.

علل شنیدن نبض در گوش

در این بیماری معمولا فرد صدایی را می شنود که به صورت تپش های مداوم بوده و به نظر می رسد که با ریتم قلب هماهنگ است. ممکن است این صدا تنها در یک گوش شنیده شود.

در بسیاری از افراد این صدا سبب پرت شدن حواس شده و گاهی اوقات نیز غیر قابل تحمل می گردد. در صورت بالا بودن فشار مایع اطراف مغز امکان دارد علائم دیگری نیز تجربه شوند. این وضعیت افزایش ایدیوپاتیک فشار درون جمجمه (IIH) نام دارد. از جمله این علائم می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • سردرد
 • گیجی
 • مشکلات بینایی
 • فقدان شنوایی

در صورت ابتلا به این بیماری، ممکن است فرد به کاهش وزن، مصرف دارو یا انجام جراحی نیاز داشته باشد.

علت شنیدن صدای قلب در گوش چپ

برخلاف وزوز معمولی گوش، پزشکان اغلب به دنبال مشکل زمینه ای این نوع بیماری هستند. برخی از این مشکلات زمینه ای عبارت اند از:

عروق خونی نامنظم

این مورد یک علت رایج است. جریان خون، در هنگام عبور از عروق خونی آسیب دیده یا پیچ خورده در نزدیکی مغز یا اطراف گوش می تواند سبب ایجاد فشار و صدا شود. تنگی یا پیچ خوردگی ورید یا شریان گردنی (ژوگولار و کاروتید) نیز می تواند سبب ایجاد این صدا شود.

فشار خون بالا

افزایش فشار خون می تواند به تغییر در جریان خون منجر شود. مواردی همچون استرس، الکل و کافئین نیز می توانند این صدا را تشدید کنند.

آنمی (کم خونی) یا پر کاری غده تیروئید

این دو مورد نیز می توانند سبب افزایش سرعت و صدای جریان خون شوند.

آترواسکلروزیس یا تصلب شرایین

آترواسکلروزیس به سفت شدن شریان ها گفته می شود. عروق خونی پس از تنگ و مسدود شدن با کلسترول و چربی های دیگر انعطاف پذیری خود را از دست می دهند، چنین پدیده ای سبب می شود که جریان خون در نزدیکی گوش میانی و درونی با فشار بیشتری حرکت کند. جریان خون در عروق همانند آبی خواهد بود که در لوله ای باریک حرکت می کند. افراد مبتلا به این وضعیت معمولا صدا را در هر دو گوش خود احساس می کنند.

علت شنیدن صدای قلب در گوش چپ

تومور های سر و گردن

این تومور ها می توانند بر عروق خونی فشار وارد کرده و سبب ایجاد صدا شوند.

مشکلات ارتباطی بین شریان ها و ورید ها

این بیماری به بدشکلی شریانی وریدی نیز شناخته شده و معمولا یک گوش را تحت تاثیر قرار می دهد.

تشخیص صدای نبض در گوش

در صورت ابتلا به این موارد باید به متخصص گوش، حلق و بینی مراجعه شود. ابتدا یک تست شنوایی از فرد گرفته شده و سپس گوش ها توسط پزشک معاینه خواهند شد، همچنین پزشک فک و چشم های فرد از نظر ابتلا به علائم افزایش فشار درون مغز بررسی می کند.

دیگر آزمایش هایی که ممکن است از فرد گرفته شود شامل موارد زیر می شوند:

 • آزمایش BAER (پاسخ برانگیخته شنوایی ساقه مغز) که در این آزمایش سرعت امواج الکتریکی مغز در پاسخ به صدا های گوش سنجیده می شود.
 • آزمایش الکتروکوکلئوگرافی که همانند تست بالا بوده اما در آن یک الکترود در داخل یا روی پرده گوش قرار می گیرد.
 • تصویر برداری از مغز و عروق خونی همچون MRI یا CT اسکن
 • آزمایش خون

آیا صدای ضربان در گوش چپ می تواند سبب بروز عوارض شود؟

صدای ضربان در گوش چپ می تواند سبب ایجاد مشکلات خواب شود. کیفیت نامناسب خواب نیز به نوبه خود می تواند به موارد زیر منجر شود:

 • مشکل در تمرکز کردن
 • سطح انرژی پایین
 • مشکلات قلبی عروقی
 • افزایش وزن و دیگر مشکلات متابولیسمی (سوخت و ساز بدن)

درمان صدای ضربان در گوش چپ

ابتلا به این نوع ضربان گوش معمولا بیانگر ابتلا به یک مشکل زمینه ای است و نیازمند درمان می باشد. برنامه درمانی فرد به علت این صدا بستگی دارد. امکان دارد افراد جهت درمان به مصرف دارو یا جراحی ترمیم عروق خونی نیاز داشته باشند. پس از درمان، علت زمینه ای صدا نیز متوقف خواهد شد. در صورت تداوم یافتن صدا یا ناتوانی پزشک در یافتن علت، افراد می توانند موارد زیر را امتحان کنند:

نویز سفید

این نویز می تواند ضربان گوش را مخصوصا در هنگام خواب کمتر قابل توجه کند. افراد می توانند جهت تولید این صدا از یک دستگاه خاص استفاده کرده یا از وسایلی همچون کولر و پنکه اتاق خود کمک بگیرند. برخی برنامه های گوشی های هوشمند نیز قادر به تولید این صدا هستند.

نویز ساز های پوشیدنی

این ابزار های کوچک شبیه به سمعک گوش بوده و می توانند یک نویز یا صدا را با شدت کم و به صورت مداوم ایجاد کنند.

درمان با روش بازآموزی

در این درمان فرد می تواند با پخش کردن یک موسیقی با فرکانسی مشخص به نامحسوس شدن ضربان گوش خود کمک کند.

در صورت مفید نبودن این گزینه ها می توان این موضوع را با پزشک خود در میان گذاشته تا او جهت یافتن علت معاینات و آزمایش های بیشتری انجام دهد.

درمان صدای ضربان در گوش ناشی از بیماری دیگر

پزشکان جهت درمان ضربان گوش ابتدا به دنبال شناسایی بیماری زمینه ای هستند که ممکن است با علائم بیمار در ارتباط باشد. در صورتی که ضربان گوش ناشی از یک بیماری باشد، پزشک قادر خواهد بود تا اقداماتی را جهت کاهش این صدا انجام دهد. موارد زیر از نمونه های این اقدامات هستند:

– سمعک ها

سمعک ها علاوه بر مشکلات شنوایی می توانند در مقابله با ضربان گوش نیز مفید باشند.

درمان صدای ضربان در گوش ناشی از بیماری دیگر

خارج کردن موم گوش

خارج کردن موم های فشرده شده در گوش می تواند به کاهش علائم ضربان گوش کمک کند.

درمان بیماری عروق خونی

امکان دارد جهت درمان بیماری های عروقی زمینه ای به مصرف دارو، انجام جراحی یا گزینه های دیگر نیاز باشد.

تغییر دارو های مصرفی

اگر داروی مصرفی فرد عامل ایجاد ضربان گوش تصور شود، پزشک به فرد توصیه می کند تا مصرف آن را کم یا متوقف کرده و یا از داروی دیگری به جای آن استفاده کند.

سرکوب نویز

در برخی موارد نویز سفید می تواند به سرکوب صدای گوش کمک کند. پزشک می تواند جهت سرکوب ضربان گوش دستگاه های الکترونیکی را توصیه کند که از جمله آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

– دستگاه های نویز سفید

این دستگاه ها صدا های محیطی همچون ریزش باران یا امواج دریا را تولید کرده و اغلب درمانی موثر برای ضربان گوش هستند. همچنین، می توان از دستگاه هایی استفاده کرد که پخش کننده صدای آن ها در بالش قرار می گیرد. دستگاه های رطوبت ساز، رطوبت گیر و پنکه ها نیز می توانند در سرکوب صدای درونی در هنگام شب موثر باشند.

– پوشاننده های صدا

این دستگاه ها در گوش قرار گرفته، همانند سمعک بوده و با ایجاد مداوم یک نویز سفید و کم شدت علائم ضربان گوش را سرکوب می کنند.

– درمان با روش بازآموزی

در این درمان دستگاهی پوشیدنی به صورت اختصاصی برنامه ریزی شده تا با پخش یک موسیقی با فرکانس هایی خاص ضربان گوش را خنثی کند. به مرور زمان این تکنیک سبب می شود که فرد به ضربان گوش خود عادت کرده و بر روی آن تمرکز نکند. مشاوره اغلب بخشی از درمان بازآموزی ضربان گوش به شمار می رود.

داروهای صدای ضربان در گوش

دارو ها قادر به درمان ضربان گوش نیستند اما در برخی موارد می توانند در کاهش شدت علائم یا عوارض مفید باشند.

داروهای صدای ضربان در گوش

دارو های احتمالی این بیماری شامل موارد زیر می شوند:

ضد افسردگی های سه حلقه ای

مواردی همچون آمی تریپتیلین و نورتریپتیلین در این زمینه موفق بوده اند. با این حال، این دارو ها به دلیل عوارض جانبی خود معمولا فقط برای ضربان شدید گوش استفاده می شوند. از جمله عوارض آن ها می توان خشکی دهان، تاری دید، یبوست و مشکلات قلبی را نام برد.

آلپرازولام (زاناکس) نیز می تواند در کاهش علائم ضربان گوش موثر بوده اما عوارض جانبی آن می توانند شامل خواب آلودگی و حالت تهوع شوند. این دارو می تواند اعتیاد آور نیز باشد.

زمان مراجعه به پزشک برای درمان صدای ضربان در گوش

افرادی که از ابتلا به ضربان گوش رنج می برند باید به پزشک مراجعه کنند. در صورتی که فرد پس از ابتلا به یک عفونت در دستگاه تنفسی فوقانی (همچون سرما خوردگی) به ضربان گوش دچار شده و با گذشت یک هفته بهبود نیابد باید به پزشک مراجعه کند.

در صورت بروز موارد زیر باید هر چه سریع تر با پزشک ملاقات شود:

 • ابتلای ناگهانی یا بدون علت مشخص به ضربان گوش
 • فقدان شنوایی یا گیجی به همراه ضربان گوش

توجه: صدای ضربان در گوش چپ به علت زمینه ای آن بستگی دارد. اغلب بیماری هایی که سبب بروز این وضعیت می شوند را می توان با مصرف دارو و تغییر در سبک زندگی درمان کرد.

دکتر فریبا هندسی متخصص قلب و عروق و فشار خون در تهران

کلینیک فشار خون

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 3 روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر Maryam یکشنبه ۲۲ تیر ۹۹( 2 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام من۳۰ سالم و ناگهان امروز بعد بیدار شدن از خواب صدای تبل مانند یا نبض از گوشم راستم میشنوم ک خیلی اذیتم میکرد و ی قطره روغن سیاه دانه ریختم و اطرافش چرب کردم ابا این حس من برای حشره تو گوش؟
  1. تصویر کاربر دکتر فریبا هندسی یکشنبه ۲۲ تیر ۹۹( 2 روز پیش)

   سلام

   میتونین به پزشک گوش حلق و بینی مراجعه کنین و در صورت عدم بهبودی نهایتا سونوگرافی کاروتی بعمل بیاد ازتون

 • تصویر کاربر مسعود شنبه ۱۴ تیر ۹۹( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام خانم دکتر
  من آقای ۵۰ ساله هستم که دارای بیماری فشار خون بالا هستم و همچنین کلسترول بالا که پارسال ۲ تا از رگ های اصلی رو بالن زدم حدود ۶ ماه هستش که موقع خواب گوش سمت چپ ام مدام صدای وزوز و سوت کشیدن میده خواستم راهنمایی کنید چکار کنم ضمنا دارو های استاتین و آسپرین و پلاویکس هم مصرف میکنم
  1. تصویر کاربر دکتر فریبا هندسی شنبه ۱۴ تیر ۹۹( 1 هفته پیش)

   سلام

   پس از مراجعه به پزشک گوش حلق بینی برای معاینه و شنوایی سنجی از گوشتون باید سونوگرافی از عروق کاروتیدتون انجان بشه از جهت وجود تنگی

 • تصویر کاربر Donia سه شنبه ۱۰ تیر ۹۹( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید
  من بعضی مواقع سرم درد میکنه و موقع سردرد به شدت احساس ضربان قلب در گوشم میکنم و وقتی هم که بلند میشم از سر جام سرگیجه و تاری دید دارم ولی اگر سردرد نداشته باشم اینجوری نیستم میخواستم ببینم میتونه خطرناک باشه یا فقط به خاطر سردردمه؟
  1. تصویر کاربر دکتر فریبا هندسی سه شنبه ۱۰ تیر ۹۹( 2 هفته پیش)

   سلام 

   میتونه مربوط به گوشتون باشه و یا مربوط به میگرن باشد اگر سابقه  دارین

 • تصویر کاربر Fatemeh سه شنبه ۳ تیر ۹۹( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر
  من ۲۰ سالمه مدتیه داخل گوش راستم ضربان قلبمو احساس میکنم مخصوصا وقتی استرس دارم یا موقعی که خیلی میخندم ، وقتی ارامش دارم زیاد حسش نمیکنم
  هنگام نشستن یا بلند شدن از زمین هم یه صدای باد مانند میشنوم
  چند روز پیش هم بخاطر اضطرابی که داشتم دوتا قرص پروپرانولول ۱۰ خوردم که صدای ضربان داخل گوشم خیلی شدید شد و کلافم کرد
  خیلی ممنون میشم راهنماییم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر فریبا هندسی سه شنبه ۳ تیر ۹۹( 3 هفته پیش)

   سلام 

   ابتدا به پزشک گوش حلق و بینی مراجعه کنین و معاینه شوین

 • تصویر کاربر ساره سه شنبه ۳ تیر ۹۹( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام،02 ساله هستم،چند شبی هست ک صدایی مثل دم و بازدم رو در گوش چپم حس میکنم و اذیت میشم و نمیتونم بخابم، میشه راهنمایی کنین چیکار کنم کم بشه، و اینکه ایا لازمه برم پیش متخصص؟ (بیماری زمینه ای خودم ندارم ولی مادرم فشار خون بالاو دیابت داره)
  1. تصویر کاربر دکتر فریبا هندسی سه شنبه ۳ تیر ۹۹( 3 هفته پیش)

   سلام

   متوجه مشکلتون نمیشم بیشتر توضیح بدین

 • تصویر کاربر سعید سه شنبه ۳ تیر ۹۹( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام وعرض ادب
  ثپش گوش چپ فقط وقت خواب دارم
  1. تصویر کاربر دکتر فریبا هندسی سه شنبه ۳ تیر ۹۹( 3 هفته پیش)

   سلام علایم اضطرابی میباشد 

 • تصویر کاربر خورشيد سه شنبه ۳ تیر ۹۹( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  خانم دكتر محترم،
  من خانمي 58 ساله هستم. و اين صدا ( ضربان قلبم) را حدود يكسال هست كه فقط در گوش چپم احساس ميكنم و بيشتر در زمان خواب و يا تپش قلب بالا ، واضح ميشود.
  قرص لووتيروكسين ، هر روز نصف
  قرص ونلافاكسين 75 ( Alventa) روزي يك عدد
  قرص پروپونالول 20 دو بار در روز
  مصرف ميكنم و مراجعه به دكتر قلب براي چك كاپ روتين ساليانه و انجام اِ كو كه از نظر عروقي مشكلي ندارم .
  لطف بفرماييد ،راهنمايي كنيد.
  متشكرم
  1. تصویر کاربر دکتر فریبا هندسی سه شنبه ۳ تیر ۹۹( 3 هفته پیش)

   سلام 

   از نظر قلبی اگر فشار خونتون نرماله مشکلی ندارین میتونی به گوش و حلق و بینی برای گوشتون مراچعه کنین

 • تصویر کاربر ستاره دوشنبه ۱۲ خرداد ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و عرض ادب و احترام،،بعضی شبها یک صدایی مثل گردش خون را در گوشهایم احساس میکنم و بطور متناوب قطع و وصل میشود و در یکی از گوشها هم به همراه آن یک صدای بیب کوتاه متناوب میشنوم لطفادر مورد دلیل بروز و راه درمانش راهنمایی بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر فریبا هندسی دوشنبه ۱۲ خرداد ۹۹( 1 ماه پیش)

   سلام

   سنتون ؟

   سابقه بیماری زمینه ای؟ دارو خاصی مصرف میکنین؟

   میتونه علل متفاوتی داشته باشه شرح حالتونو کامل کنین راهنماییتون کنم

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر