تپش قلب ناگهانی در خواب

0

تپش قلب حالتی است که قلب ضربه های شدیدتری نسبت به حالت طبیعی دارد. ضربان غیرعادی قلب منجر به احساس انقباض عضلات قلب در قفسه‌ی سینه می‌شود.

این احساس با تغییر ضربان قلب ایجاد می شود و در این حالت، نوعی لرزش و کوبش به صورت ضربات محکم، سریع و نامنظم در قلب احساس می شود که در زمان تپش، ریتم قلب را نیز تغییر می دهد این احساس می‌تواند در گردن، گلو و یا سینه بوجود آید.


نشانه های تپش قلب در خواب

اگر افزایش ضربان قلب همراه با تنگی نفس، سرگیجه، درد قفسه‌ی سینه و تاری دید یا اختلال تعادل یا غش کردن باشد باید با اورژانس تماس بگیرید؛ چون ممکن است نشان‌ دهنده‌ی یک بیماری قلبی جدی باشد. زمانی که ضربان قلب بیش از حد سریع می شود؛ نمی تواند به طور موثر خون را به سایر اندام های بدن پمپاژ کند، در نتیجه ممکن است بافت های بدنتان از اکسیژن محروم شوند و علائم تاکی کاردی را به دنبال داشته باشد.

تپش قلب می‌تواند همراه با اضطراب باشد که لزوما حاکی از وجود یک مشکل ساختاری و یا عملکردی در قلب نیست، با این حال می تواند ناشی از یک ضربان نا منظم و یا سریع باشد.

در مواقعی که تپش قلب را احساس کردید؛ آرام بنشینید و چشم‌هایتان را ببندید. یکی از دستهایتان را روی شکمتان بگذارید. به‌ آرامی و از راه بینی نفس تان را به داخل بکشید به‌ طوری که شکم تان به سمت داخل حرکت کند. از راه دهان یا بینی نفستان را بیرون بدهید و این کار را تکرار کنید و یک لیوان آب بنوشید.

تپش قلب ناگهانی در خواب معمولا خطرناک نیست، اما باعث ناراحتی می شود. اکثر تپش های قلب بی‌ ضرر بوده و خود به خود درمان می‌ شوند. هرچند در موارد نادر، این تپش‌ ها می‌ توانند نشان دهنده نوعی بیماری باشند. تپش قلب ناگهانی در خواب رخ می دهد با تپش قلبی که در روز متفاوت بنظر میرسد، در شب تپش قلب قابل توجه تر است زیرا صداها کمتر است و ذهن کمتر از ضربان قلب منحرف می شود.

تپش قلب

اگر تپش قلب به بیماری جدی مرتبط نباشد، می توان آن را کنترل یا متوقف کرد. بسیاری از مردم به صورت منظم تپش قلب را تجربه می کنند، و در حالتی که ساختار قلب آنها طبیعی باشد؛ این تپش قلب خوش خیم است. اگر برای اولین بار تپش قلب دارید و یا اگر نگران سلامتی قلب خود هستید یا به صورت کاملاً ناگهانی و به طور موقت از چند دقیقه تا چند ساعت دچار تپش قلب شدید حتماً باید برای انجام معاینات لازم به پزشک متخصص قلب و عروق مراجعه نمایید.

تپش‌ قلب معمولا گذراست و متأسفانه در اغلب موارد همین که پایتان به مطب دکتر می‌ رسد دیگر خبری از تپش قلبتان نیست و این باعث می‌شود که تشخیص علت کمی مشکل باشد؛ اما پزشکان متخصص قلب؛ تپش قلبی را که بر اثر خشم، اضطراب، افسردگی و دیگر مشکلات روحی به وجود آمده باشد، تشخیص می‌ دهند اگر دکتر قلب؛ به شما اطمینان داد که قلبتان سالم است سعی کنید آرامش خود را حفظ کنید و به خود یادآوری کنید که به زودی خوب می شوید.

برای بعضی‌ها این اتفاق سالی یک‌ بار می‌ افتد؛ اما بعضی افراد در طی روز بارها آن را تجربه می‌ کنند و گاهی اینقدر قوی است که به حمله‌ی قلبی شبیه می‌ شود.

آزمایش و معاینه‌ ی پزشک می‌ تواند نشانه‌ های بارز تپش قلب را برای‌ بیماری که تپش قلب دارد معلوم کند. اگر پزشک‌ هنگام معاینه، صدای مور‌مور یا صداهای دیگری را بشنود، احتمالا ممکن است تشخیص دهد یکی از دریچه‌های قلب‌ مشکل دارد. او ممکن است آثار کم‌ خونی، مشکل تیروئید، کمبود پتاسیم یا مشکلات دیگری را که به تپش قلب منجر می‌شوند در آزمایش‌ بیمار قلبی ببیند و تذکرات لازم را بدهد و نسخه ای برای درمان بیمار پیشنهاد دهد.

برای تشخیص خطرناک بودن نوع تپش قلب، می‌توان دقیقا آن زمانی که حمله تپش شروع می‌ شود نوار قلب گرفت. اگر هم بیمار نتوانست در آن لحظه نوار قلب بگیرد، میتواند از دستگاه هولتر مانیتورینگ استفاده کند.

بازه معمول برای میزان ضربان قلب در زمان استراحت چیزی بین 60 تا 90 ضربان در دقیقه است. بالاتر از 90 ضربان در دقیقه، ضربان زیاد تر از معمول محسوب می شود؛ بهترین زمان برای اندازه گیری صبح و قبل از بلند از شدن از رختخواب است شما می توانید میزان ضربان قلب خود را با قرار دادن یک یا دو انگشت در نقاطی که پالس ضربان در آنجا وجود دارد مانند مچ دست یا گردن اندازه گیری کنید، به مدت 15 ثانیه ضربان ها را بشمارید و ضربدر 4 کنید.

دلایل تپش قلب ناگهانی در خواب

دلایل مختلفی برای تپش قلب وجود دارد. بعضی موارد تپش قلب به انقباض زودهنگام دهلیزهای بالایی قلب برمی‌گردند. وقتی دهلیزها به اندازه‌ی کسری از ثانیه زودتر از زمان مقرر منقبض بشوند، برای اینکه به آهنگ معمولی و صحیح خود برگردند لحظه‌ای بیشتر استراحت می‌ کنند. در نتیجه فرد احساس می‌کند که ضربان قلبش دچار جهش شده است که معمولا انقباض سریع و شدیدی را به‌ دنبال دارد؛ این در حالی است که دهلیزهای پایینی تلاش می‌کنند تا خون اضافی‌ را که در زمان استراحت جمع شده به بیرون بفرستند. ضربان‌ های زود هنگام معمولا سلامتی‌ تان را تهدید نمی‌ کنند و نشانه‌ی حمله‌ی قلبی نیستند.

از عوامل تپش قلب میتوان به موارد ذیل اشاره کرد:

1- کم خونی نیز علت تپش قلب در زنان و مردان است و معمولا با مصرف جگر و دارو‌های مرتبط بهبود می‌ یابد.

2- پرکاری تیروئید. تیروئید غده‌ای است که عملکرد آن بطور مستقیم بر روی عملکرد قلب تاثیر می‌ گذارد و در این میان پر کاری تیروئید می‌ تواند منجر به تپش قلب در بیماران مبتلا به این بیماری شود.

3- در زنان عوامل ایجاد کننده آن شامل استرس، ترس و اضطراب، فعالیت های ورزشی سخت، مصرف برخی داروها، بیماری تیروئید، یا تغییرات هورمونی در اثر قاعدگی، بارداری و شروع دوران یائسگی می باشد. این عوامل باعث تغییر ریتم ضربان قلب شده و باعث تپش قلب می شود.

4- تپش قلب به خوردن بیش از حد غذا قبل از رفتن به رختخواب، نوشیدن بیش از حد کافئین در اواخر روز، یا ورزش سنگین مرتبط است.

درمان تپش قلب ناگهانی

5- بسیاری از عوامل بر میزان ضربان قلب شما تأثیر می گذارند. ژن ها در این میان نقش دارند. افزایش سن باعث سرعت بخشیدن به این موضوع می شود. همچنین ورزش کردن به صورت منظم باعث کاهش آن می شود.

6- افراد سیگاری میزان ضربان قلب شان در زمان استراحت بالاتر می باشد. ترک کردن این نوع محصولات باعث بازگشت و کاهش میزان ضربان قلب می شود.

7- هرچه بدن بزرگتر باشد، قلب باید به میزان بیشتری فعالیت کند تا بتواند به تمام قسمت ها خون رسانی کند. کاهش وزن می تواند به کاهش ضربان قلب کمک کند.

8- آسیب بافت قلب در اثر حمله‌ی قلبی یا جراحت‌های دیگر و مشکلاتی مثل افتادگی دریچه‌ی میترال نیز می‌ تواند باعث تپش قلب شود. اگر تپش قلب با درد در ناحیه قفسه سینه، تنگی نفس، سرگیجه و ضعف همراه باشد حتما باید به پزشک متخصص قلب مراجعه کرد. در صورت مشاهده موارد مذکور، تپش قلب ممکن است نشانه ای از یک بی نظمی مهم قلبی به نام آریتمی قلبی باشد.

آریتمی قلبی به معنی غیرطبیعی بودن (تند، کند یا نامنظم بودن) ریتم قلب است، که ممکن است باعث انباشته شدن غیر طبیعی خون در قلب و قوی نبودن قلب باشد که در نهایت منجر به لخته شدن خون می شود. در صورت لخته شدن خون و پمپاژ آن به مغز سکته مغزی رخ خوهد داد.

9- سابقه خانوادگی، اختلالات ریتم قلبی و به طور خاص تپش قلب باعث افزایش خطر برای کسانی خواهد بود که سابقه ارثی در خانواده ( از جمله نژاد) دارند و همچنین کودکان والدین بیمار قلبی؛ بیش از دیگر کودکان در خطر بروز بیماری قلبی عروقی قرار دارند.

10- داروهای غیرمجاز که باعث تپش قلب می‌شوند، معمولا داروهای ضد احتقانی هستند که سودوافدرین و فنیل‌ افرین دارند. استرس و خشم، تپش قلب را تحریک می‌ کنند.

11- بالا بودن کلسترول خون، فشارخون بالا و کم تحرکی و چاقی و اضافه وزن از عوامل تپش قلب هستند و کسانی که چربی اضافه بخصوص در ناحیه شکمی دارند؛ بیش از دیگران به بیماریهای قلبی دچار می شوند. چرا که چربی‌ های اشباع شده به علت رسوب در دیواره عروق باعث تشدید بیماری‌ های قلبی می شوند.

12- دیابت بطور جدی شانس بروز بیماریهای قلبی عروقی را افزایش می دهد. حتی با وجود کنترل قند خون، دیابت شانس بیماری قلبی را افزایش می دهد، ولی در صورت عدم کنترل، این خطر به مراتب بالاتر خواهد رفت

رفلاکس که گاها با مشکلات قلبی و یا تپش قلب ناگهانی در خواب اشتباه گرفته میشود

درد پشت جناغ که بعد از مصرف غذا ایجاد شده و با خوابیدن و خم شدن تشدید شده و با تغییر مزه دهان بصورت ترش و با مصرف شربت های ضد اسیدی و یا قرص هایی نظیر رانیتیدین کاهش می یابد مطرح کننده برگشت محتویات معده به مری(رفلاکس) می باشد و مشکل قلبی تلقی نمی شود.

توصیه رژیمی

افراد مبتلا به بیماری قلبی از خوردن سوسیس و کالباس ، شیرینی‌های پرچرب، سس‌ها و کباب‌ های کوبیده پرچربی پرهیز کنند.

دکتر فریبا هندسی متخصص قلب و عروق و فشار خون

کلینیک فشار خون

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 3 روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر کیمیا یکشنبه ۳۰ شهریور ۹۹( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید
  من یه مدتی هست که وقتی از خواب بیدار میشم بدنم شدیدا به لرزش در میاد و تپش قلب دارم ،حدود ۵ دقیقه بعدش خوب میشم ،اصلنم احساس سرما ندارم که بگم به خاطر سرماس ،یه مدت تقریبا یک ماه پشت هم اینجوری بودم خوب شدم ،دوباره چند روزیه که همینطور شدم
  ممنون میشم اگه کمکم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر فریبا هندسی یکشنبه ۳۰ شهریور ۹۹( 1 هفته پیش)

   سلام عزیزم

   سنتون ؟ بیماری زمینه ای ؟ سابقه 8میچین حالتیو قبلا داشتین؟

 • تصویر کاربر محمد یکشنبه ۲۳ شهریور ۹۹( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام خانم دکتر ؛ من ۲۲ سالم هست و درحالت عادی و روزمره مشکل تنفسی یا تپش قلب ندارم ولی چندشبی هست به محض اینکه میخوابم احساس خفگی شدید مثل غرق شدن همراه با تپش قلب بهم دست میده و تازمانیکه بیدار نشم خوب نمیشم ولی به محض این که بیدار میشم راحت نفس میکشم .
  1. تصویر کاربر دکتر فریبا هندسی یکشنبه ۲۳ شهریور ۹۹( 2 هفته پیش)

   سلام عزیزم

   ایا اضافه وزن دارین 

   چون در افراد دارای اضافه وزن و گردن های کوتاه همچین حالتی داریم OSA  بهش میگن برای بررسی بیشتر میتونین تست خواب بدین

 • تصویر کاربر علی سه شنبه ۴ شهریور ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام. خسته نباشید. مادر من 43 سالشه و بیماری انسداد ریوی مزمن داره تقریبا ریه سمت راست کامل و نصف ریه چپ درگیره و خلط زیادی میریزه. سه سال پیش بیمارستان بابت بیماری ریه اش بستری بود بعد از 10 روز متاسقانه به دلیل تحرک نداشتن و عدم استفاده بیمارستان از رقیق کننده های خون دچار امبولی ریوی میشه و حمله قلبی میکنه. بعد از اون 3 سالی میشه که هر 12 ساعت قرص نیترو کاردین 2.6 و نصف دیلتیازم 60 رو برای انژین صدری و اسپرین استفاده میکنه. مدتی هم هست دکتر قلب براش پلاویکس و قرص چربی نوشته استفاده میکنه. چن وقتیه شبا یه تب خفیف به همراه سردرد میکنه و تپش قلب میگیره بعد اینکه میخوابه بطوری که باید بشینه و تا صبح ادامه داره تپش قلبش. در ضمن ما خونه دستگاه اکسیژن ساز داریم وقتی استفاده میکنه کمتر میشه. دارو هایی هم که برا ریه اش استفاده میکنه :دائولین رو هر 8 ساعت نبولایزر میکنه . قرص جوشان سی لانگ هر 12 ساعت. هر ماه هم تقریبا یه دوره انتی بیوتیک استفاده میکنه سفیکسیم 400 یا سیپروفلوکساسین 500 به همراه کلیندامایسین . تمامی این دارو ها زیر نظر پزشک ریه و قلبش استفاده میکنه
  میخواستم بدونم برای تپش قلب شبانش چه کاری باید کرد اسکن قلب انجام دادیم قبل کرونا دکتر دید گفت باید انژیو گرافی بشه تا ببینیم گرفتگی اروق کرونر داره یا نه. متاسفانه به دلیل کرونا خیلی میترسیم اقدامی انجام بدیم به خاطر بیماری ریه اش. فعلا برای رفع تپش قلبش چی تجویز میکنید تا زمانی که یه مقدار شرایط کرونا از حالت قرمز در بیاد ما ببریمش برای انژیو گرافی. تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر فریبا هندسی سه شنبه ۴ شهریور ۹۹( 1 ماه پیش)

   سلام عزیزم شما مریضتون با توجه  به وضعیت قلبی ریوی و اسکنشون باید آنزیو بشن ولی خب هم ریسک کرونا  و هم عوارض آنژیو و ... وجود دارد توصیه بنده آنژِو و احتمالا نیاز به فنر میباشد ولی در نهایت شما نصمیم گیرنده هستین و پزشک خودشون 

 • تصویر کاربر محمدوردی شنبه ۱ شهریور ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام پسرم ۱۷ سال دارد در قسمتهای مختلف بدن مثل بالای پشت و پشت سر و معده احساس نبض داره ضربان قلب در حالت طبیعی حدود ۹۰ است گاهی صدای نبض در گلویش می شنود استریوی هم هست مشکل معده هم دارد ۸ماه پیش اکو کرد پرولاپس خفیف هم دارد گاهی صبح از خواب بیدار میشه تعداد صربان میگه بالاست گاهی کلینیدیوم سی پروپرانولول میخوره ممنونم راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر فریبا هندسی سه شنبه ۲۸ مرداد ۹۹( 1 ماه پیش)

   سلام عزیزم بله میتونه بخاطر همان افتادگی دریچه باشد بهتر است سالیانه اکو شوند و در صورت اذیت شدن از داروی ایندرال 10 استفتده کنند

  2. تصویر کاربر محمدوردی پنجشنبه ۳۰ مرداد ۹۹( 1 ماه پیش)
   ممنون از شما 🌹🌹
  3. تصویر کاربر دکتر فریبا هندسی شنبه ۱ شهریور ۹۹( 1 ماه پیش)

   خواهش میکنم عزیزم

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر نوید پنجشنبه ۲۳ مرداد ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام خدمت خانوم دکتر بنده سی ساله هستم که الان حدود ده ساله طپش قلب دارم وزمانی که طپش میگیرم احساس اظطراب دارم بنده کم کاری تیرویید دارم که قرص مصرف میکنم وایندرال ۱۰روزی دوبار میخواستم بدونم اگه قلب مشکلی داشت ممکن بود ده سال طول بکشه یانه درضمن در من بیماری gadتشخیص داده شده باتشکر وممنون ازشما
  1. تصویر کاربر دکتر فریبا هندسی پنجشنبه ۲۳ مرداد ۹۹( 1 ماه پیش)

   سلام

   باتوجه به مشکل تیروییدتون بهتر است اکو بشین

  2. تصویر کاربر دکتر فریبا هندسی پنجشنبه ۲۳ مرداد ۹۹( 1 ماه پیش)

   سلام

   باتوجه به مشکل تیروییدتون بهتر است اکو بشین

   ولی بیماری GAD شما هم میتواند توجیح کننده علائمتون باشد که حتما باید داروی های مناسب برای آن مصرف کنین زیر نظر متخصص

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر س پنجشنبه ۲۳ مرداد ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  من ۶۴ ساله هستم خانم هستم بعضی وقتها که بعد از خوردن غذا برای استراحت و خوابیدن دراز میکشم دچار تپش قلب می شوم یا روزهایی که روزه هستم بعد از افطار دچار تپش قلب می شوم البته در روزهایی که روزه هستم اگر خیلی سبک افطار کنم فکر کنم این مشکل را نداشته باشم سوال من این است این حالت علامت چه مشکلی برای قلب است برای پیش گیری سوال را مطرح کرده ام
  1. تصویر کاربر دکتر فریبا هندسی پنجشنبه ۲۳ مرداد ۹۹( 1 ماه پیش)

   سلام عزیزم اگر روزه میگیرین باید به کم خونی توجه داشته باشین که میتونه باعث تپش قلبتون بشه باید مکمل آهن فولیک اسید مصرف کنین

 • تصویر کاربر Raziye پنجشنبه ۲۳ مرداد ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام من ۲۴سالمه و یه مدتیه که تپش قلب شدیدی دارم به حدی که احساس میکنم سرم تکون میخوره خیلی حس بدی دارم. نمیدونم مشکلش چیه
  ۲باردکتر قلب رفتم نوار قلب دادم دکتر گفت از استرسه و قرص پروپرانول ۲۰بهم داد خوردم ولی تاثیری نداشت.
  وچندماه که همین وضعیتو دارم و خوب نشدم .
  1. تصویر کاربر دکتر فریبا هندسی پنجشنبه ۲۳ مرداد ۹۹( 1 ماه پیش)

   سلام عزیزم اگر نوارتون مشکلی نداره با توجه به سنتون جای ننگرانی نیست میتونی داروی آرام بخش مصرف کنین

  2. تصویر کاربر دکتر فریبا هندسی پنجشنبه ۲۳ مرداد ۹۹( 1 ماه پیش)

   سلام عزیزم اگر نوارتون مشکلی نداره با توجه به سنتون جای نگرانی نیست میتونی داروی آرام بخش مصرف کنین

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر وحید شنبه ۱۱ مرداد ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام من ۳۴ سال دارم الان حدود ۲۰ روزه که وقتی که میخوابم بعد از یک ساعت از خواب میپرم و بعد از یک دقیقه تپش قلب میگیرم و دست و پاهام سرد و بعد از چند دقیقه بی اهمیتی به این موضوع خوب میشم و خوابم مبره پیش دکتر رفتم نوار قلب دادم مشگلی نداره قلبم دکتر داخلی هم رفتم و بهم انتی بیوتیک داده و کشت حلقم دادم و مشگلی ندارم حالا باید چه کار کنم چند سال پیش هم این مشگل را داشتم ولی خود به خود این موضوع حل شد خودش
  1. تصویر کاربر دکتر فریبا هندسی شنبه ۱۱ مرداد ۹۹( 1 ماه پیش)

   سلام

   بیشتر به علایم اضطرابی شبیه میباشد توصیه میکنم از دارو های آرام بخش شقبل از خواب استفاده کننین

 • تصویر کاربر سارا شنبه ۱۱ مرداد ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خدمت خانم دکتر گرامی.خانم دکتر من مدتی هست استرس شدید دارم به دکتر مراجعه کردم قرص آسنترا و کلرودیازپوکساید تجویز کردن و چون تپش قلب هم دارم داروی متوپرولول میخورم.ولی در طول روز باز هم دچار تپش قلب میشم.اکو و نوارقلب دادم نرمال بود.ممنون میشم راهنمایی کنید.
  1. تصویر کاربر دکتر فریبا هندسی شنبه ۱۱ مرداد ۹۹( 1 ماه پیش)

   سلام عزیزم اگر ازه شروع کردین آسنترا رو میتونه از اون باشه واگر نه دور مصرف کلردیازپوکسایدتونو بالاتر ببرین

 • تصویر کاربر ژیلا سه شنبه ۱۰ تیر ۹۹( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام و وقت بخیر. من ۳۷ ساله هستم و بیشتر اوقات درحالت درازکش ضربان قلبم رو از کمرم حس میکنم یا وقتی به حالت پهلو میخوابم صدای قلبمومیشنوم. الان به دلیل مشکلی که برام پیش اومده شبی یک عدد گاباپنتین میخورم. نصفه شبها از شدت تپش قلب از خواب بیدارمیشم و حس میکنم ضربان قلبم نامنظمه. میتونه از قرص باشه؟و باید چیکارکنم؟ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر فریبا هندسی سه شنبه ۱۰ تیر ۹۹( 3 ماه پیش)

   سلام 

   نوار قلب و اکو شوین

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر