تپش قلب ناگهانی در خواب

0

تپش قلب حالتی است که قلب ضربه های شدیدتری نسبت به حالت طبیعی دارد. ضربان غیرعادی قلب منجر به احساس انقباض عضلات قلب در قفسه‌ی سینه می‌شود.

این احساس با تغییر ضربان قلب ایجاد می شود و در این حالت، نوعی لرزش و کوبش به صورت ضربات محکم، سریع و نامنظم در قلب احساس می شود که در زمان تپش، ریتم قلب را نیز تغییر می دهد این احساس می‌تواند در گردن، گلو و یا سینه بوجود آید.


نشانه های تپش قلب در خواب

اگر افزایش ضربان قلب همراه با تنگی نفس، سرگیجه، درد قفسه‌ی سینه و تاری دید یا اختلال تعادل یا غش کردن باشد باید با اورژانس تماس بگیرید؛ چون ممکن است نشان‌ دهنده‌ی یک بیماری قلبی جدی باشد. زمانی که ضربان قلب بیش از حد سریع می شود؛ نمی تواند به طور موثر خون را به سایر اندام های بدن پمپاژ کند، در نتیجه ممکن است بافت های بدنتان از اکسیژن محروم شوند و علائم تاکی کاردی را به دنبال داشته باشد.

تپش قلب می‌تواند همراه با اضطراب باشد که لزوما حاکی از وجود یک مشکل ساختاری و یا عملکردی در قلب نیست، با این حال می تواند ناشی از یک ضربان نا منظم و یا سریع باشد.

در مواقعی که تپش قلب را احساس کردید؛ آرام بنشینید و چشم‌هایتان را ببندید. یکی از دستهایتان را روی شکمتان بگذارید. به‌ آرامی و از راه بینی نفس تان را به داخل بکشید به‌ طوری که شکم تان به سمت داخل حرکت کند. از راه دهان یا بینی نفستان را بیرون بدهید و این کار را تکرار کنید و یک لیوان آب بنوشید.

تپش قلب ناگهانی در خواب معمولا خطرناک نیست، اما باعث ناراحتی می شود. اکثر تپش های قلب بی‌ ضرر بوده و خود به خود درمان می‌ شوند. هرچند در موارد نادر، این تپش‌ ها می‌ توانند نشان دهنده نوعی بیماری باشند. تپش قلب ناگهانی در خواب رخ می دهد با تپش قلبی که در روز متفاوت بنظر میرسد، در شب تپش قلب قابل توجه تر است زیرا صداها کمتر است و ذهن کمتر از ضربان قلب منحرف می شود.

تپش قلب

اگر تپش قلب به بیماری جدی مرتبط نباشد، می توان آن را کنترل یا متوقف کرد. بسیاری از مردم به صورت منظم تپش قلب را تجربه می کنند، و در حالتی که ساختار قلب آنها طبیعی باشد؛ این تپش قلب خوش خیم است. اگر برای اولین بار تپش قلب دارید و یا اگر نگران سلامتی قلب خود هستید یا به صورت کاملاً ناگهانی و به طور موقت از چند دقیقه تا چند ساعت دچار تپش قلب شدید حتماً باید برای انجام معاینات لازم به پزشک متخصص قلب و عروق مراجعه نمایید.

تپش‌ قلب معمولا گذراست و متأسفانه در اغلب موارد همین که پایتان به مطب دکتر می‌ رسد دیگر خبری از تپش قلبتان نیست و این باعث می‌شود که تشخیص علت کمی مشکل باشد؛ اما پزشکان متخصص قلب؛ تپش قلبی را که بر اثر خشم، اضطراب، افسردگی و دیگر مشکلات روحی به وجود آمده باشد، تشخیص می‌ دهند اگر دکتر قلب؛ به شما اطمینان داد که قلبتان سالم است سعی کنید آرامش خود را حفظ کنید و به خود یادآوری کنید که به زودی خوب می شوید.

برای بعضی‌ها این اتفاق سالی یک‌ بار می‌ افتد؛ اما بعضی افراد در طی روز بارها آن را تجربه می‌ کنند و گاهی اینقدر قوی است که به حمله‌ی قلبی شبیه می‌ شود.

آزمایش و معاینه‌ ی پزشک می‌ تواند نشانه‌ های بارز تپش قلب را برای‌ بیماری که تپش قلب دارد معلوم کند. اگر پزشک‌ هنگام معاینه، صدای مور‌مور یا صداهای دیگری را بشنود، احتمالا ممکن است تشخیص دهد یکی از دریچه‌های قلب‌ مشکل دارد. او ممکن است آثار کم‌ خونی، مشکل تیروئید، کمبود پتاسیم یا مشکلات دیگری را که به تپش قلب منجر می‌شوند در آزمایش‌ بیمار قلبی ببیند و تذکرات لازم را بدهد و نسخه ای برای درمان بیمار پیشنهاد دهد.

برای تشخیص خطرناک بودن نوع تپش قلب، می‌توان دقیقا آن زمانی که حمله تپش شروع می‌ شود نوار قلب گرفت. اگر هم بیمار نتوانست در آن لحظه نوار قلب بگیرد، میتواند از دستگاه هولتر مانیتورینگ استفاده کند.

بازه معمول برای میزان ضربان قلب در زمان استراحت چیزی بین 60 تا 90 ضربان در دقیقه است. بالاتر از 90 ضربان در دقیقه، ضربان زیاد تر از معمول محسوب می شود؛ بهترین زمان برای اندازه گیری صبح و قبل از بلند از شدن از رختخواب است شما می توانید میزان ضربان قلب خود را با قرار دادن یک یا دو انگشت در نقاطی که پالس ضربان در آنجا وجود دارد مانند مچ دست یا گردن اندازه گیری کنید، به مدت 15 ثانیه ضربان ها را بشمارید و ضربدر 4 کنید.

دلایل تپش قلب ناگهانی در خواب

دلایل مختلفی برای تپش قلب وجود دارد. بعضی موارد تپش قلب به انقباض زودهنگام دهلیزهای بالایی قلب برمی‌گردند. وقتی دهلیزها به اندازه‌ی کسری از ثانیه زودتر از زمان مقرر منقبض بشوند، برای اینکه به آهنگ معمولی و صحیح خود برگردند لحظه‌ای بیشتر استراحت می‌ کنند. در نتیجه فرد احساس می‌کند که ضربان قلبش دچار جهش شده است که معمولا انقباض سریع و شدیدی را به‌ دنبال دارد؛ این در حالی است که دهلیزهای پایینی تلاش می‌کنند تا خون اضافی‌ را که در زمان استراحت جمع شده به بیرون بفرستند. ضربان‌ های زود هنگام معمولا سلامتی‌ تان را تهدید نمی‌ کنند و نشانه‌ی حمله‌ی قلبی نیستند.

از عوامل تپش قلب میتوان به موارد ذیل اشاره کرد:

1- کم خونی نیز علت تپش قلب در زنان و مردان است و معمولا با مصرف جگر و دارو‌های مرتبط بهبود می‌ یابد.

2- پرکاری تیروئید. تیروئید غده‌ای است که عملکرد آن بطور مستقیم بر روی عملکرد قلب تاثیر می‌ گذارد و در این میان پر کاری تیروئید می‌ تواند منجر به تپش قلب در بیماران مبتلا به این بیماری شود.

3- در زنان عوامل ایجاد کننده آن شامل استرس، ترس و اضطراب، فعالیت های ورزشی سخت، مصرف برخی داروها، بیماری تیروئید، یا تغییرات هورمونی در اثر قاعدگی، بارداری و شروع دوران یائسگی می باشد. این عوامل باعث تغییر ریتم ضربان قلب شده و باعث تپش قلب می شود.

4- تپش قلب به خوردن بیش از حد غذا قبل از رفتن به رختخواب، نوشیدن بیش از حد کافئین در اواخر روز، یا ورزش سنگین مرتبط است.

درمان تپش قلب ناگهانی

5- بسیاری از عوامل بر میزان ضربان قلب شما تأثیر می گذارند. ژن ها در این میان نقش دارند. افزایش سن باعث سرعت بخشیدن به این موضوع می شود. همچنین ورزش کردن به صورت منظم باعث کاهش آن می شود.

6- افراد سیگاری میزان ضربان قلب شان در زمان استراحت بالاتر می باشد. ترک کردن این نوع محصولات باعث بازگشت و کاهش میزان ضربان قلب می شود.

7- هرچه بدن بزرگتر باشد، قلب باید به میزان بیشتری فعالیت کند تا بتواند به تمام قسمت ها خون رسانی کند. کاهش وزن می تواند به کاهش ضربان قلب کمک کند.

8- آسیب بافت قلب در اثر حمله‌ی قلبی یا جراحت‌های دیگر و مشکلاتی مثل افتادگی دریچه‌ی میترال نیز می‌ تواند باعث تپش قلب شود. اگر تپش قلب با درد در ناحیه قفسه سینه، تنگی نفس، سرگیجه و ضعف همراه باشد حتما باید به پزشک متخصص قلب مراجعه کرد. در صورت مشاهده موارد مذکور، تپش قلب ممکن است نشانه ای از یک بی نظمی مهم قلبی به نام آریتمی قلبی باشد.

آریتمی قلبی به معنی غیرطبیعی بودن (تند، کند یا نامنظم بودن) ریتم قلب است، که ممکن است باعث انباشته شدن غیر طبیعی خون در قلب و قوی نبودن قلب باشد که در نهایت منجر به لخته شدن خون می شود. در صورت لخته شدن خون و پمپاژ آن به مغز سکته مغزی رخ خوهد داد.

9- سابقه خانوادگی، اختلالات ریتم قلبی و به طور خاص تپش قلب باعث افزایش خطر برای کسانی خواهد بود که سابقه ارثی در خانواده ( از جمله نژاد) دارند و همچنین کودکان والدین بیمار قلبی؛ بیش از دیگر کودکان در خطر بروز بیماری قلبی عروقی قرار دارند.

10- داروهای غیرمجاز که باعث تپش قلب می‌شوند، معمولا داروهای ضد احتقانی هستند که سودوافدرین و فنیل‌ افرین دارند. استرس و خشم، تپش قلب را تحریک می‌ کنند.

11- بالا بودن کلسترول خون، فشارخون بالا و کم تحرکی و چاقی و اضافه وزن از عوامل تپش قلب هستند و کسانی که چربی اضافه بخصوص در ناحیه شکمی دارند؛ بیش از دیگران به بیماریهای قلبی دچار می شوند. چرا که چربی‌ های اشباع شده به علت رسوب در دیواره عروق باعث تشدید بیماری‌ های قلبی می شوند.

12- دیابت بطور جدی شانس بروز بیماریهای قلبی عروقی را افزایش می دهد. حتی با وجود کنترل قند خون، دیابت شانس بیماری قلبی را افزایش می دهد، ولی در صورت عدم کنترل، این خطر به مراتب بالاتر خواهد رفت

رفلاکس که گاها با مشکلات قلبی و یا تپش قلب ناگهانی در خواب اشتباه گرفته میشود

درد پشت جناغ که بعد از مصرف غذا ایجاد شده و با خوابیدن و خم شدن تشدید شده و با تغییر مزه دهان بصورت ترش و با مصرف شربت های ضد اسیدی و یا قرص هایی نظیر رانیتیدین کاهش می یابد مطرح کننده برگشت محتویات معده به مری(رفلاکس) می باشد و مشکل قلبی تلقی نمی شود.

توصیه رژیمی

افراد مبتلا به بیماری قلبی از خوردن سوسیس و کالباس ، شیرینی‌های پرچرب، سس‌ها و کباب‌ های کوبیده پرچربی پرهیز کنند.

دکتر فریبا هندسی متخصص قلب و عروق و فشار خون

کلینیک فشار خون

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 3 روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر ژیلا سه شنبه ۱۰ تیر ۹۹( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام و وقت بخیر. من ۳۷ ساله هستم و بیشتر اوقات درحالت درازکش ضربان قلبم رو از کمرم حس میکنم یا وقتی به حالت پهلو میخوابم صدای قلبمومیشنوم. الان به دلیل مشکلی که برام پیش اومده شبی یک عدد گاباپنتین میخورم. نصفه شبها از شدت تپش قلب از خواب بیدارمیشم و حس میکنم ضربان قلبم نامنظمه. میتونه از قرص باشه؟و باید چیکارکنم؟ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر فریبا هندسی سه شنبه ۱۰ تیر ۹۹( 1 هفته پیش)

   سلام 

   نوار قلب و اکو شوین

 • تصویر کاربر AYSAN سه شنبه ۱۰ تیر ۹۹( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  خانم دکتر سلام.. وقتی میخوابم تپش قلب میگیرم و نوک انگشتام دست و پام سرد میشه حالت بدی پیدا میکنم عرق سرد هم میاد در ضمن قرص پرانول ۱۰ مصرف میکنم دکتر قلب هم رفتم قلبم سالمه ولی نمیدونم علت چیه؟
  1. تصویر کاربر دکتر فریبا هندسی سه شنبه ۱۰ تیر ۹۹( 1 هفته پیش)

   سلام

   علایمتون اضطرابیه باید آرام بخش مصرف کنین

 • تصویر کاربر لاله پنجشنبه ۵ تیر ۹۹( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  باسلام
  مشکل من ناگهان پریدن از خواب در همون لحظات اولیه ی خواب همراه باترس هست به شکلی که کل بدنم تکون می ره ومی ترسم شدیدا
  علت از چیست وباید به کدام دکتر مراجعه کنم؟
  ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر فریبا هندسی پنجشنبه ۵ تیر ۹۹( 2 هفته پیش)

   سلام

   میتونی به پزشک اعصاب مراجعه کنین

 • تصویر کاربر مریم شنبه ۱۴ اردیبهشت ۹۸( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  ۲۸ سالمه
  حدودا دوماهه که شبا وقتی خوابم تپش قلب میاد سراغم و اونقدر شدیده که از خواب میپرم و وقتی بیدازرمیشم تنگی نفس و یه حالت ضعف و بی حالی دارم گاهی وقتا هم باتاری دید همراهه چند بارهم به دکتر مراجعه کردم به محض اینکه میرسم بیمارستان علائمی ندارم و همه ی آزمایشاتم
  و نوار قلبم سالمه دیگه ازین وضع خسته شدم لطفا کمکم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر فریبا هندسی شنبه ۱۴ اردیبهشت ۹۸( 1 سال پیش)
   سلام
   جهت هولتر مانیتورینگ ضربان قلب و چکاب های لازم به متخصص قلب و عروق یا کلینیک ما مراجعه بفرمایید
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر