علت صدای ضربان در گوش چپ و راست

ممکن است شما صدای ضربان را در گوش خود حس کنید و شنیدن این وزوز در گوش برای شما آزاردهنده باشد و علت صدای ضربان در گوش خود را ندانید و به مشکلات زیادی مواجه شوید.

ما در این مقاله سعی کرده ایم علت صدای ضربان در گوش چپ و درمان صدای ضربان در گوش چپ و… را برای شما توضیح دهیم، لطفا با ما همراه باشید.

صدای ضربان گوش چیست؟

در صورتی که افراد صدای نبضی در گوش یا ضربانی را به صورت تپش هایی مداوم در گوش چپ یا گوش راست خود احساس کنند ممکن است به این نوع نادر از ضربان گوش دچار شده باشند.

در ضربان تپشی همانند وزوز معمولی گوش فرد صدای مداومی را می شنود که دیگران نمی شوند. با این حال، در نوع تپشی این صدا از درون بدن شنیده می شود.

در صورتی که پزشک با گوشی پزشکی گوش فرد را معاینه کند ممکن است قادر به شنیدن این صدا باشد. این بیماری وزوز ریتمیک، عروقی یا هماهنگ با ضربان قلب نیز نامیده می شود.

اختلالات گوش داخلی که حساسیت شنوایی را افزایش می دهد می تواند باعث ایجاد وزوز گوش شود. از آنجا که می توان این وضعیت را با جراحی اصلاح کرد، یکی از معدود علل “قابل رفع” وزوز گوش است.

علت صدا دادن گوش

در این بیماری معمولا فرد صدایی را می شنود که به صورت تپش های مداوم بوده و به نظر می رسد که با ریتم قلب هماهنگ است. ممکن است این صدا تنها در یک گوش شنیده شود و چیزی مانند صدای باد در گوش به نظر برسد.

در بسیاری از افراد این صدا سبب پرت شدن حواس شده و گاهی اوقات نیز غیر قابل تحمل می گردد. در صورت بالا بودن فشار مایع اطراف مغز امکان دارد علائم دیگری نیز تجربه شوند. این وضعیت افزایش ایدیوپاتیک فشار درون جمجمه (IIH) نام دارد. از جمله این علائم می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • سردرد
 • گیجی
 • مشکلات بینایی
 • فقدان شنوایی

در صورت ابتلا به این بیماری، ممکن است فرد به کاهش وزن، مصرف دارو یا انجام جراحی نیاز داشته باشد.

علت صدای ضربان در گوش

صدا دادن گوش چپ نشانه چیست؟

برخلاف وزوز معمولی گوش، پزشکان اغلب به دنبال مشکل زمینه ای این نوع بیماری هستند. برخی از این مشکلات زمینه ای عبارت اند از:

✔ عروق خونی نامنظم

این مورد یک علت رایج است. جریان خون، در هنگام عبور از عروق خونی آسیب دیده یا پیچ خورده در نزدیکی مغز یا اطراف گوش می تواند سبب ایجاد فشار و صدا شود. تنگی یا پیچ خوردگی ورید یا شریان گردنی (ژوگولار و کاروتید) نیز می تواند سبب ایجاد این صدا شود.

✔ فشار خون بالا

افزایش فشار خون می تواند به تغییر در جریان خون منجر شود. مواردی همچون استرس، الکل و کافئین نیز می توانند این صدا را تشدید کنند.

✔ آنمی (کم خونی) یا پر کاری غده تیروئید

این دو مورد نیز می توانند سبب افزایش سرعت و صدای جریان خون شوند.

✔ آترواسکلروزیس یا تصلب شرایین

آترواسکلروزیس به سفت شدن شریان ها گفته می شود. عروق خونی پس از تنگ و مسدود شدن با کلسترول و چربی های دیگر انعطاف پذیری خود را از دست می دهند، چنین پدیده ای سبب می شود که جریان خون در نزدیکی گوش میانی و درونی با فشار بیشتری حرکت کند. جریان خون در عروق همانند آبی خواهد بود که در لوله ای باریک حرکت می کند. افراد مبتلا به این وضعیت معمولا صدا را در هر دو گوش خود احساس می کنند.

علت شنیدن صدای قلب در گوش چپ

✔ تومور های سر و گردن

این تومور ها می توانند بر عروق خونی فشار وارد کرده و سبب ایجاد صدا شوند.

✔ مشکلات ارتباطی بین شریان ها و ورید ها

این بیماری به بدشکلی شریانی وریدی نیز شناخته شده و معمولا یک گوش را تحت تاثیر قرار می دهد.

تشخیص بیماری گرفتگی رگ قلب

تشخیص صدای نبض در گوش

در صورت ابتلا به این موارد باید به متخصص گوش، حلق و بینی مراجعه شود. ابتدا یک تست شنوایی از فرد گرفته شده و سپس گوش ها توسط پزشک معاینه خواهند شد، همچنین پزشک فک و چشم های فرد از نظر ابتلا به علائم افزایش فشار درون مغز بررسی می کند.

دیگر آزمایش هایی که ممکن است از فرد گرفته شود شامل موارد زیر می شوند:

 • آزمایش BAER (پاسخ برانگیخته شنوایی ساقه مغز) که در این آزمایش سرعت امواج الکتریکی مغز در پاسخ به صدا های گوش سنجیده می شود.
 • آزمایش الکتروکوکلئوگرافی که همانند تست بالا بوده اما در آن یک الکترود در داخل یا روی پرده گوش قرار می گیرد.
 • تصویر برداری از مغز و عروق خونی همچون MRI یا CT اسکن
 • آزمایش خون

سونوگرافی داپلر عروق چیست و در چه مواقعی تجویز می شود؟

عوارض صدای ضربان قلب در گوش چپ

صدای ضربان در گوش چپ می تواند سبب ایجاد مشکلات خواب شود. کیفیت نامناسب خواب نیز به نوبه خود می تواند به موارد زیر منجر شود:

 • مشکل در تمرکز کردن
 • سطح انرژی پایین
 • مشکلات قلبی عروقی
 • افزایش وزن و دیگر مشکلات متابولیسمی (سوخت و ساز بدن)

تپش قلب ناگهانی در خواب

درمان صدای ضربان در گوش چپ

ابتلا به این نوع ضربان گوش معمولا بیانگر ابتلا به یک مشکل زمینه ای است و نیازمند درمان می باشد. برنامه درمانی فرد به علت این صدا بستگی دارد. امکان دارد افراد جهت درمان به مصرف دارو یا جراحی ترمیم عروق خونی نیاز داشته باشند. پس از درمان، علت زمینه ای صدا نیز متوقف خواهد شد. در صورت تداوم یافتن صدا یا ناتوانی پزشک در یافتن علت، افراد می توانند موارد زیر را امتحان کنند:

✅ نویز سفید

این نویز می تواند ضربان گوش را مخصوصا در هنگام خواب کمتر قابل توجه کند. افراد می توانند جهت تولید این صدا از یک دستگاه خاص استفاده کرده یا از وسایلی همچون کولر و پنکه اتاق خود کمک بگیرند. برخی برنامه های گوشی های هوشمند نیز قادر به تولید این صدا هستند.

✅ نویز ساز های پوشیدنی

این ابزار های کوچک شبیه به سمعک گوش بوده و می توانند یک نویز یا صدا را با شدت کم و به صورت مداوم ایجاد کنند.

✅ درمان با روش بازآموزی

در این درمان فرد می تواند با پخش کردن یک موسیقی با فرکانسی مشخص به نامحسوس شدن ضربان گوش خود کمک کند.

در صورت مفید نبودن این گزینه ها می توان این موضوع را با پزشک خود در میان گذاشته تا او جهت یافتن علت معاینات و آزمایش های بیشتری انجام دهد.

درمان نبض زدن گوش ناشی از بیماری دیگر

پزشکان جهت درمان ضربان گوش ابتدا به دنبال شناسایی بیماری زمینه ای هستند که ممکن است با علائم بیمار در ارتباط باشد. در صورتی که ضربان گوش ناشی از یک بیماری باشد، پزشک قادر خواهد بود تا اقداماتی را جهت کاهش این صدا انجام دهد. موارد زیر از نمونه های این اقدامات هستند:

– سمعک ها

سمعک ها علاوه بر مشکلات شنوایی می توانند در مقابله با ضربان گوش نیز مفید باشند.

درمان صدای ضربان در گوش ناشی از بیماری دیگر

✅ خارج کردن موم گوش

خارج کردن موم های فشرده شده در گوش می تواند به کاهش علائم ضربان گوش کمک کند.

✅ درمان بیماری عروق خونی

امکان دارد جهت درمان بیماری های عروقی زمینه ای به مصرف دارو، انجام جراحی یا گزینه های دیگر نیاز باشد.

✅ تغییر دارو های مصرفی

اگر داروی مصرفی فرد عامل ایجاد ضربان گوش تصور شود، پزشک به فرد توصیه می کند تا مصرف آن را کم یا متوقف کرده و یا از داروی دیگری به جای آن استفاده کند.

✅ سرکوب نویز

در برخی موارد نویز سفید می تواند به سرکوب صدای گوش کمک کند. پزشک می تواند جهت سرکوب ضربان گوش دستگاه های الکترونیکی را توصیه کند که از جمله آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

– دستگاه های نویز سفید

این دستگاه ها صدا های محیطی همچون ریزش باران یا امواج دریا را تولید کرده و اغلب درمانی موثر برای ضربان گوش هستند. همچنین، می توان از دستگاه هایی استفاده کرد که پخش کننده صدای آن ها در بالش قرار می گیرد. دستگاه های رطوبت ساز، رطوبت گیر و پنکه ها نیز می توانند در سرکوب صدای درونی در هنگام شب موثر باشند.

– پوشاننده های صدا

این دستگاه ها در گوش قرار گرفته، همانند سمعک بوده و با ایجاد مداوم یک نویز سفید و کم شدت علائم ضربان گوش را سرکوب می کنند.

– درمان با روش بازآموزی

در این درمان دستگاهی پوشیدنی به صورت اختصاصی برنامه ریزی شده تا با پخش یک موسیقی با فرکانس هایی خاص ضربان گوش را خنثی کند. به مرور زمان این تکنیک سبب می شود که فرد به ضربان گوش خود عادت کرده و بر روی آن تمرکز نکند. مشاوره اغلب بخشی از درمان بازآموزی ضربان گوش به شمار می رود.

داروهای صدای ضربان در گوش

دارو ها قادر به درمان ضربان گوش نیستند اما در برخی موارد می توانند در کاهش شدت علائم یا عوارض مفید باشند.

داروهای صدای ضربان در گوش

دارو های احتمالی این بیماری شامل موارد زیر می شوند:

ضد افسردگی های سه حلقه ای

مواردی همچون آمی تریپتیلین و نورتریپتیلین در این زمینه موفق بوده اند. با این حال، این دارو ها به دلیل عوارض جانبی خود معمولا فقط برای ضربان شدید گوش استفاده می شوند. از جمله عوارض آن ها می توان خشکی دهان، تاری دید، یبوست و مشکلات قلبی را نام برد.

آلپرازولام (زاناکس) نیز می تواند در کاهش علائم ضربان گوش موثر بوده اما عوارض جانبی آن می توانند شامل خواب آلودگی و حالت تهوع شوند. این دارو می تواند اعتیاد آور نیز باشد.

زمان مراجعه به پزشک برای درمان صدای ضربان در گوش

افرادی که از ابتلا به ضربان گوش رنج می برند باید به پزشک مراجعه کنند. در صورتی که فرد پس از ابتلا به یک عفونت در دستگاه تنفسی فوقانی (همچون سرما خوردگی) به ضربان گوش دچار شده و با گذشت یک هفته بهبود نیابد باید به پزشک مراجعه کند.

در صورت بروز موارد زیر باید هر چه سریع تر با پزشک ملاقات شود:

 • ابتلای ناگهانی یا بدون علت مشخص به ضربان گوش
 • فقدان شنوایی یا گیجی به همراه ضربان گوش

توجه: صدای ضربان در گوش چپ به علت زمینه ای آن بستگی دارد. اغلب بیماری هایی که سبب بروز این وضعیت می شوند را می توان با مصرف دارو و تغییر در سبک زندگی درمان کرد.

دکتر فریبا هندسی متخصص قلب و عروق و فشار خون در تهران

کلینیک فشار خون

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 3 روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر محسن یکشنبه ۲۳ شهریور ۹۹( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 136 مشاهده پرسش
  سلام و ارادت
  بنده 33سالم است
  چند روزه احساس گرفتگی درگوش مثل زمان سرماخوردگی دارم
  البته وقتهایی که در نماز از سجده قیام میکنم یا وقتایی که خمیازه میکشم به مدت تقریبا 4ثانیه صدایی شبیه خارج شدن حباب از داخل مایع در گوش چپم می شنوم.
  لطفا راهنمایی بفرمایید که پیگیری کنم یا مشکل خاصی نیست؟
  1. تصویر کاربر دکتر فریبا هندسی یکشنبه ۲۳ شهریور ۹۹( 10 ماه پیش)

   سلام و عرض پوزش بابت تاخیر در پاسخدهی 

   شما ابتدا با همکاران گوش حلق بینی باید صحبت کنین گوشتونو معاینه کنن در صورت نیاز نوار بگیرن از گوشتون

 • تصویر کاربر بهار شنبه ۱ شهریور ۹۹( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 211 مشاهده پرسش
  سلام
  حدود دوهفته است بعد از از اینکه یک روز پرفشارخون( البته فشار دومم بالا میره) رو تجربه کردم.از اون روز صدای شریان خون توی گوش چپ احساس میشه، وقتی گردن رو کامل به سمت چپ میچرخونم و یا با دست قسمت چپ گردن رو میگیرم ، صدا قطع میشه ،که نشون میده گوش مشکل نداره ، هرچی هست از چیز دیکه ایی هست، ممنون میشم راهنمایی کنید حتما میخوام به دکتر مراجعه کنم ،
  ۳۷ سال سن دارم
  و اینکه قبلا این صدا فقط وقتی فشار خون دوم از ۸ و نیم، بالاتر میرفت توی شقیقه هام حس میشد ، الان ولی همیشگی شده
  1. تصویر کاربر دکتر فریبا هندسی شنبه ۱ شهریور ۹۹( 11 ماه پیش)

   سلام عزیزم شما باید هولتر بشه فشارتون ببینیم میانگین فشارتون بالاست یا خیر بعد تصمیم بگیریم اگر مشکلی نیود براتون سونوگرافی از شریان کاروتید چپ هم توصیه میکنم

 • تصویر کاربر mahdi.kh.n شنبه ۲۵ مرداد ۹۹( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 125 مشاهده پرسش
  باسلام بنده مردی 50ساله هستم که صدای طپش قلب درگوش راست بعضی ازمواقع درروز و صدای شبیح به خارج شدن باد یازوزه درگوش چپ دائم ودرگوش راست بعضی مواقع ومدت یکسال هرچه به پژشک مراجعه میکنم نتیجه نمیگیرم خواشمندم راهنمایی فرمائیدضمنا ام ار ای هم به دستوربژک گوش حلق وبینی انجام داداه ام به خاطروجود تومور ونتیجه منفی بوده است خواهشمندم راهنمایی فرمائید
  1. تصویر کاربر دکتر فریبا هندسی شنبه ۲۵ مرداد ۹۹( 11 ماه پیش)

   سلام

   شما با توجه به اینگه مشکلی از جهت مغز یا گوشتون نبوده باید سونوگرافی شریان کاروتید راستتون که صدا دارد انجام بدین برای بررسی تنگی های شریان کاروتید

 • تصویر کاربر Fatemeh دوشنبه ۳۰ تیر ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 163 مشاهده پرسش
  سلام خانم دکتر وقتتون بخیر
  من بیست ساله هستم قبلا برای صدا داخل گوش راست به شما پیام دادم که فرمودین به پزشگ گوش مراجعه کنم
  پزشک گوش گفتن گوشم از نظر شنوایی مشکلی نداره پرده گوشم هم سالمه و دلیل صدای ضربان گوشم ناشناختس
  چندتا دارو دادن و گفتن اگه خوب نشد تا دو هفته، میتونی کورتون تزریق کنی به گوشت
  ولی من احساس میکنم بیشتر این صدا از اضطراب باشه
  چون وقتی استرس میگیرم شدتش تقریبا از ده به صد میرسه تا دو سه روزم ادامه داره تا یکم اروم بشه و واقعا ازار دهندس
  ممنون میشم کمکم کنید که چکار باید بکنم......
  1. تصویر کاربر دکتر فریبا هندسی دوشنبه ۳۰ تیر ۹۹( 1 سال پیش)

   سلام بله اگر از نظر گوش مشکلی نداشتین میتونین دارو های آرام بخش مثل کلردیازپوکساید یا آلپرازولام مصرف کنین اگر بهبود نداشتین باید سونوگرافی از عروق گردنیتون انجام شود

 • تصویر کاربر آناهیتا دوشنبه ۳۰ تیر ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 112 مشاهده پرسش
  سلام خانوم دکتر
  من حدودا سه سال پیش ،درهر دوگوشم صدای وزوز احساس میکردم که البته دکترهم رفتم و گفتن علت مشخصی نداره این صدا!!وبعدازمدتی برطرف شداما دوباره الان چندماهه که اون صدا بصورت متفاوت مثل تپش قلب و در گوش چپم احساس میشه و موقع بلندشدن صدای باد مانند داره،و وقتی دستمو روی ورید جوگولار بافشار میذارم صدا قطع میشه ،اگه امکانش هست راهنمایی بفرمایید🙏
  1. تصویر کاربر دکتر فریبا هندسی دوشنبه ۳۰ تیر ۹۹( 1 سال پیش)

   سلام

   باتوجه به قسمت آخر شرح حالتون باید سونوگرافی عروق گردنی براتون انجان بشه و اگر نرمال بود به پزشک گوش حلق و بینی مراجعه کنین البته فشاراتونم باید کنترل باشد

 • تصویر کاربر Maryam یکشنبه ۲۲ تیر ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 123 مشاهده پرسش
  سلام من۳۰ سالم و ناگهان امروز بعد بیدار شدن از خواب صدای تبل مانند یا نبض از گوشم راستم میشنوم ک خیلی اذیتم میکرد و ی قطره روغن سیاه دانه ریختم و اطرافش چرب کردم ابا این حس من برای حشره تو گوش؟
  1. تصویر کاربر دکتر فریبا هندسی یکشنبه ۲۲ تیر ۹۹( 1 سال پیش)

   سلام

   میتونین به پزشک گوش حلق و بینی مراجعه کنین و در صورت عدم بهبودی نهایتا سونوگرافی کاروتی بعمل بیاد ازتون

 • تصویر کاربر مسعود شنبه ۱۴ تیر ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 196 مشاهده پرسش
  سلام خانم دکتر
  من آقای ۵۰ ساله هستم که دارای بیماری فشار خون بالا هستم و همچنین کلسترول بالا که پارسال ۲ تا از رگ های اصلی رو بالن زدم حدود ۶ ماه هستش که موقع خواب گوش سمت چپ ام مدام صدای وزوز و سوت کشیدن میده خواستم راهنمایی کنید چکار کنم ضمنا دارو های استاتین و آسپرین و پلاویکس هم مصرف میکنم
  1. تصویر کاربر دکتر فریبا هندسی شنبه ۱۴ تیر ۹۹( 1 سال پیش)

   سلام

   پس از مراجعه به پزشک گوش حلق بینی برای معاینه و شنوایی سنجی از گوشتون باید سونوگرافی از عروق کاروتیدتون انجان بشه از جهت وجود تنگی

 • تصویر کاربر Donia سه شنبه ۱۰ تیر ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 105 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید
  من بعضی مواقع سرم درد میکنه و موقع سردرد به شدت احساس ضربان قلب در گوشم میکنم و وقتی هم که بلند میشم از سر جام سرگیجه و تاری دید دارم ولی اگر سردرد نداشته باشم اینجوری نیستم میخواستم ببینم میتونه خطرناک باشه یا فقط به خاطر سردردمه؟
  1. تصویر کاربر دکتر فریبا هندسی سه شنبه ۱۰ تیر ۹۹( 1 سال پیش)

   سلام 

   میتونه مربوط به گوشتون باشه و یا مربوط به میگرن باشد اگر سابقه  دارین

 • تصویر کاربر Fatemeh سه شنبه ۳ تیر ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 153 مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر
  من ۲۰ سالمه مدتیه داخل گوش راستم ضربان قلبمو احساس میکنم مخصوصا وقتی استرس دارم یا موقعی که خیلی میخندم ، وقتی ارامش دارم زیاد حسش نمیکنم
  هنگام نشستن یا بلند شدن از زمین هم یه صدای باد مانند میشنوم
  چند روز پیش هم بخاطر اضطرابی که داشتم دوتا قرص پروپرانولول ۱۰ خوردم که صدای ضربان داخل گوشم خیلی شدید شد و کلافم کرد
  خیلی ممنون میشم راهنماییم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر فریبا هندسی سه شنبه ۳ تیر ۹۹( 1 سال پیش)

   سلام 

   ابتدا به پزشک گوش حلق و بینی مراجعه کنین و معاینه شوین

 • تصویر کاربر ساره سه شنبه ۳ تیر ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 108 مشاهده پرسش
  سلام،02 ساله هستم،چند شبی هست ک صدایی مثل دم و بازدم رو در گوش چپم حس میکنم و اذیت میشم و نمیتونم بخابم، میشه راهنمایی کنین چیکار کنم کم بشه، و اینکه ایا لازمه برم پیش متخصص؟ (بیماری زمینه ای خودم ندارم ولی مادرم فشار خون بالاو دیابت داره)
  1. تصویر کاربر دکتر فریبا هندسی سه شنبه ۳ تیر ۹۹( 1 سال پیش)

   سلام

   متوجه مشکلتون نمیشم بیشتر توضیح بدین

درحال دریافت اطلاعات
مقالات مرتبط
درباره دکتر
جستجو

آدرس و شماره تماس مطب

پرسش از دکتر