ما در این مقاله سعی داریم شما را با درمان قطعی واریس آشنا کنیم. رگ های واریسی رگ های آبی یا بنفش ضخیم هستند که در نزدیکی سطح پوست پاها ظاهر می شوند. وریدهای متورم و بیرون زده علائم مختلفی مانند خارش، درد و سنگینی در پاها ایجاد می کنند. وقتی دریچه هایی که جریان خون را از پاها به بدن کنترل می کنند کار نکنند، سیاهرگ ها ملتهب می شوند. دریچه‌های ضعیف و آسیب‌دیده به خون اجازه می‌دهند تا در رگ‌های پا جمع شود. هیچ درمان معجزه آسایی برای واریس وجود ندارد. در ادامه برای آشنا شدن با درمان قطعی واریس با ما همراه باشید.

واریس پا چیست ؟

واریس پا بر اساس ضعیف شدن وریدهای ساق پا ایجاد می شود، سیاهرگ ها عروق بسیار کوچکی هستند که وظیفه انتقال خون به عضلات پا را دارند و یک طرفه هستند. در داخل این وریدها دریچه ای وجود دارد که از برگشت خون جلوگیری می کند و زمانی که این دریچه ضعیف باشد، خون روی خود لخته می شود و باعث واریس می شود. وظیفه اصلی این دریچه ها جلوگیری از برگشت خون به وریدها است و اگر این دریچه آسیب ببیند باعث متورم شدن سیاهرگ ها و ایجاد لخته خون می شود و به صورت واریس روی سطح پوست ظاهر می شوند.

واریس پا چیست ؟

دلیل ایجاد رگ های واریسی

وریدهای واریسی عمیق یا وریدهای عنکبوتی همان سیاهرگ‌های آسیب‌دیده‌ای هستند که باعث لخته شدن خون یا پاره شدن مویرگ‌ها یا سیاهرگ‌های سطح پوست شدند. دریچه های سالم در سیاهرگ ها خون را از یک طرف از پا به قلب باز می گرداند. اگر این دریچه ضعیف شود، خون را به سیاهرگ ها برمی گرداند و در آنجا جمع می شود و به همین دلیل فشار شدیدی به مویرگ ها وارد می شود و باعث پارگی آن ها می شود. گاهی اوقات فشار آنقدر زیاد است که دیواره های مویرگ ها و سیاهرگ ها متورم شده و زیر پوست بیرون می زند.

اگر فردی سابقه واریس در خانواده داشته باشد، احتمال ابتلا به این بیماری برای تمامی اعضای خانواده وجود دارد. می توان گفت این بیماری تا حدودی ارثی است. اما ناگفته نماند که افرادی که سابقه خانوادگی واریس ندارند به مرور زمان به این بیماری مبتلا می شوند. از علل اصلی واریس می توان به نشستن طولانی مدت، ایستادن طولانی مدت، اضافه وزن، در دوران بارداری، انجام ورزش های شدید، افزایش سن و استفاده شدید از پاها اشاره کرد. گاهی اوقات رگ های عنکبوتی می توانند در اثر نور خورشید، آسیب و تغییرات هورمونی ایجاد شوند.

آیا واریس پا درد دارد ؟

اگر وریدهای واریسی پیشرفته باشند، درد مامکان دارد شدیدتر باشد و نیاز به درمان پزشکی داشته باشد. برای کاهش درد و علائم واریس بهتر است با پزشک مشورت کنید تا بتواند تشخیص دقیقی به شما بدهد و روش های درمانی مختلف را معرفی کند. وریدهای واریسی یکی از علل شایع پا درد هستند. مردم اغلب این درد را به عنوان سنگینی یا درد عمیق توصیف می کنند. انواع مختلفی از درد در ارتباط با واریس وجود دارد و برخی افراد علائم شدیدی را تجربه می کنند. یکی از شرایطی که می تواند باعث ایجاد واریس دردناک شود فلبیت است که زمانی رخ می دهد که رگ های واریسی ملتهب شده و لخته های خون ایجاد می شود. در صورت ترکیدن ورید، خون می تواند در اطراف ناحیه آسیب دیده جمع شود و علاوه بر ایجاد فشار، باعث ایجاد چرک شود. گاهی اوقات امکان دارد زخم ایجاد شود یا پوست فرد به دلیل واریس پاره شود که بسیار دردناک است.

برای آشنا شدن با درمان واریس با یخ به سایت مربوطه مراجعه فرمایید.

دلیل ایجاد رگ های واریسی

درمان پیشگیرانه واریس

در مراحل اولیه اختلال واریس و یا پس از استفاده از روش های درمانی خاص، با راهکارهای خاصی می توان از عود این بیماری جلوگیری کرد. برخی از این روش‌ها که می‌توان از آن ها به عنوان یک درمان سریع واریس در خانه نام برد، عبارتند از :

ورزش منظم :

از آنجایی که ماهیچه ها و وریدهای پا بر خلاف گرانش زمین کار می کنند تا خون را به سمت قلب هدایت کنند، به قدرت زیادی نیاز دارند. هر تمرینی که باعث تقویت عضلات پا شود در پیشگیری از واریس موثر خواهد بود.

کم شدن وزن :

اضافه وزن و چاقی فشار زیادی به پاها وارد می کند. در نتیجه کم شدن وزن می تواند از ایجاد رگ های واریسی جلوگیری کرده و در عین حال خطر ابتلا به بیماری های قلبی، دیابت نوع 2 و سکته را کاهش دهد.

خودداری از نشستن و ایستادن :

اگر شغل شما مستلزم این است که برای مدت طولانی بنشینید و بایستید، زمانی را به استراحت و تغییر وضعیت اختصاص دهید تا از واریس جلوگیری کنید.

خودداری از لباس های تنگ :

لباس، به خصوص شلوارهای تنگ، فشار زیادی به پاهای شما وارد می کند. از پوشیدن این نوع لباس ها خودداری کنید.

بالا نگه داشتن پاها :

برای بهبود جریان خون از پاها به قلب، پاها را روی صندلی یا چهارپایه در حالت نشسته قرار دهید.

استفاده از جوراب واریس :

جوراب واریس می تواند نقش مهمی در پیشگیری و درمان واریس داشته باشد.

آیا واریس بعد از درمان عود می کند ؟

مانند هر بیماری دیگری احتمال عود واریس پس از درمان وجود دارد. در نتیجه، بیمار باید اقدامات احتیاطی خاصی را برای جلوگیری از ظهور مجدد رگ های واریسی رعایت کند. برخی از مهمترین اقدامات موثر در شناسایی و از بین بردن عوامل موثر در عود واریس وجود دارد مانند  استفاده از جوراب‌های پیشگیری‌کننده از واریس تا زیر زانو و با فشار کم در شرایط شغلی خاص؛ مراجعه سالانه یا هر دو سال یک‌بار به کلینیک برای ارزیابی و کنترل پس از درمان؛ در یبوست، افزایش میزان مصرف فیبر با تغذیه از میوه‌ها و نان سبوس‌دار و همچنین مصرف مایعات بیشتر؛ کم کردن اضافه وزن با اصلاح تغذیه و ورزش‌های هوازی مانند پیاده‌روی، افزایش فعالیت بدنی و خودداری از بی تحرکی.

مزایای درمان واریس

هر روش درمانی می تواند معایب و عوارض خاص خود را به همراه داشته باشد. اما در این روش که در آن از 4 درمان رایج و موثر به طور همزمان برای رفع واریس استفاده می شود، این عوارض و مشکلات به حداقل رسیده و از بروز آن ها جلوگیری می شود. از دیگر مزایای روش ترکیبی درمان فوری واریس می توان به ویژگی های دیگر اشاره کرد. تعداد جلسات درمانی با روش ترکیبی برای درمان واریس معمولا یک جلسه است. عدم وجود دوره نقاهت به بیمار این امکان را می دهد که فعالیت های روزانه خود را از سر بگیرد و حتی یک روز بعد از درمان به مسافرت برود. تنها نکاتی که پس از اتمام جلسات درمان ترکیبی باید توسط بیمار رعایت شود مصرف داروهای تجویز شده به مدت 2 روز و پوشیدن جوراب واریس به مدت دو هفته خواهد بود.

واریس چگونه تشخیص داده می شود ؟

تشخیص واریس معمولا توسط بهترین متخصص قلب از طریق معاینه فیزیکی انجام می شود. برای انجام معاینه فیزیکی، دکتر واریس پا ابتدا از شما می خواهد که بایستید. سپس متخصص قلب شما یک ارزیابی سریع ساق پا برای هر نشانه ای از تورم انجام می دهد. متخصص قلب همچنین ممکن است از شما بپرسد که آیا درد یا علائم دیگری در پاهای خود دارید یا خیر. ممکن است یک سونوگرافی برای ارزیابی جریان خون و تشخیص هر گونه علائم لخته شدن خون انجام شود.

مزایای درمان واریس

روش های درمان قطعی واریس

در این روش ها درمان قطعی واریس پا انجام می شود و علاوه بر درمان ها و روش هایی که از ایجاد رگ های جدید جلوگیری می کند، بیمار باید برای درمان واریس باقی مانده از این نوع درمان ها کمک کند. تا به نتیجه ای کاملاً مطلوب دست یابد. در ادامه با روش های درمان قطعی واریس آشنا می شوید :

اسکلروتراپی :

یکی از روش های درمان قطعی واریس پا، این روش است که خفیف تهاجمی و بدون درد است. این روش به مرور زمان پیشرفت کرده و توانسته است نکات مثبت زیادی را دریافت کند و تاثیرات زیادی داشته باشد. این نوع درمان برای مراحل اولیه واریس انجام می شود که رایج است. در این روش متخصص عروق و قلب ماده ای را به رگ های واریسی و رگ های عنکبوتی تزریق می کند که باعث تحریک دیواره آن می شود. پس از تزریق این ماده سطح پوست را کاملا ماساژ می دهند. بعد از ماساژ از جوراب های فشاری برای پاها استفاده می شود.

اکثر بیماران باید به مدت ۲ تا ۳ هفته و برای کنترل عوارض جانبی از جوراب های فشاری استفاده کنند و طبق دستور پزشک از این جوراب ها استفاده کنند. این روش دیواره‌های زخم را می‌چسباند و به همین دلیل دیگر خون نمی‌تواند از آن عبور کند و در نهایت تورم داخل پای درمان شده کم می شود و گردش خون بهبود می‌یابد. این روش درمان قطعی واریس وریدهای عنکبوتی بسیار موثر بوده و بعد از 3-6 هفته آن ها را کاملا از بین می برد. رگ های واریسی در عرض 2 تا 4 ماه از بین می روند. برای درمان قطعی لازم است 3 تا 4 جلسه از این روش انجام شود تا بهترین نتیجه حاصل شود.

لیزر درمانی :

یکی از درمان های قطعی واریس، لیزر درمانی است. در این روش نور لیزر به سمت رگ های واریسی و رگ های عنکبوتی هدایت می شود که اثرات بسیار خوبی برای مراحل اولیه بیماری ایجاد می کند. رگ های عنکبوتی کوچک پس از لیزر به سرعت ناپدید می شوند و رگ های واریسی و رگ های عنکبوتی بزرگ ابتدا تیره می شوند و پس از 3 تا 4 ماه ناپدید می شوند. برای رسیدن به نتیجه مطلوب و داشتن پاهای بهتر انجام این روش تا 4 جلسه ضروری است. اگر واریس در مرحله پیشرفته باشد، درمان قطعی واریس نیست و باید روش های دیگری را امتحان کرد.

پس از این روش بیماران می توانند به فعالیت های روزانه خود بازگردند و پس از هر جلسه لازم است طبق تجویز پزشک از جوراب های واریس استفاده شود. ناحیه تحت درمان باید به مدت 3 تا 4 هفته در برابر نور خورشید محافظت شود. زیرا برای جلوگیری از ایجاد لکه های تیره روی پوست است. حتما از ضد آفتاب های مناسبی برای این ناحیه استفاده کنید که سطح پوست را از لکه های ناشی از درمان رگ های عنکبوتی بزرگ محافظت کند.

رادیوفرکانسی :

رادیوفرکوئنسی یک درمان قطعی برای واریس پا است که کاملا جدید بوده و جایگزین روش های جراحی شده است. در این روش، دو روش لیز با فرکانس رادیویی وجود دارد که از لیزر فرکانس رادیویی در داخل وریدهای پوستی برای درمان رگ‌های عنکبوتی بزرگ و از لیزرهای کوچک درون رگ‌ها برای رگ‌های واریسی کوچک یا رگ‌های عنکبوتی کوچک استفاده می‌شود. در این روش پزشک ابتدا یک بی حسی موضعی را روی ناحیه مورد نظر اعمال می کند که باعث تورم آن ناحیه می شود.

سپس برشی ایجاد می کند تا فیبر لیزری که برای وریدهای داخلی استفاده می شود یا کاتتری که برای لیزر فرکانس است را وارد کند. این لیزرها توسط دستگاه فرکانس رادیویی گرم می شوند و باعث بسته شدن رگ ها توسط لیزر می شوند. گرمای حاصل از این دستگاه به قسمت ها و نواحی رگ ها آسیب نمی رساند. در این روش باید راه بروید و از جوراب های فشاری استفاده کنید تا از عوارض جانبی جلوگیری کنید. اکثر بیمارانی که از این روش درمانی استفاده کردند نیاز به استفاده از جوراب واریس به مدت 1-2 هفته دارند. 1 سال طول می کشد تا این روش به طور دائمی رگ های واریسی پا را درمان کند. بیماران برای دستیابی به نتیجه مطلوب نیاز به بیش از یک جلسه دارند.

برای آشنا شدن با درمان سریع واریس به سایت مربوطه مراجعه فرمایید.

آیا معاینه فیزیکی برای درمان قطعی واریس ضروری است ؟

معاینه فیزیکی قبل از درمان واریس به متخصص قلب اجازه می دهد تا تعیین کند که آیا استفاده از روش های درمانی برای شما بی خطر است یا خیر. در این معاینه، پزشک تمام رگ های سطحی پوست شما را مشاهده می کند و از شما در مورد سابقه پزشکی شما سوال می کند.  برای معاینه بهتر از سونوگرافی و داپلر استفاده می شود که جریان خون در وریدهای پا را بررسی می کند و مرحله بیماری را مشخص می کند. پس از در نظر گرفتن همه این نکات، متخصص پزشکی تشخیص می دهد که از چه نوع روشی در درمان رگ های عنکبوتی استفاده کند، آیا برای درمان فقط به یک روش نیاز است یا برای رسیدن به نتیجه مطلوب باید از چند روش استفاده کرد.

درمان‌های سنتی و خانگی واریس :

برخی از مردم برای درمان واریس خود از درمان‌های خانگی و سنتی مانند مالیدن روغن برای درمان واریس و از بین بردن عروق درگیر استفاده می‌کنند. درمان واریس پا با ورزش یکی از مؤثرترین و بهترین درمان‌های خانگی برای از بین بردن آثار واریس است. ورزش کردن ضمن کم کردن وزن، به افزایش گردش خون و کاهش فشار خون در بدن کمک می‌کند و این امر به تدریج باعث درمان واریس خواهد شد. مالیدن روغن برای درمان واریس نیز یکی دیگر از درمان‌های طب سنتی است که در بسیاری از موارد به خصوص در مورد واریس خفیف یا متوسط، عملکرد مثبتی دارد.

روغن‌های طبیعی مانند روغن بابونه، روغن درخت سرو، روغن لیمو و روغن‌های مشابه موجب گشایش رگ‌های واریسی می‌شوند و گردش خون را در بدن افزایش می‌دهند. یکی دیگر از درمان‌های دارویی و گیاهی واریس، تجویز پماد برای درمان واریس است. برخی از متخصصان طب سنتی با استفاده از داروهای گیاهی پمادهایی می‌سازند که باعث باز شدن رگ‌ها و افزایش گردش خون در بدن می‌شود. اخیراً یکی از شرکت‌های دانش‌بنیان نیز توانسته است از عصاره نرم برگ انگور قرمز پمادی درست کند که به گفته این شرکت در درمان واریس بسیار مؤثر است. ماساژ ناحیه درگیر نیز به درمان واریس کمک بسیار زیادی می‌کند.

برای ماساژ ناحیه درگیر واریس نیازی نیست که در این زمینه تخصص داشته باشید. تنها نکته‌ای که باید به آن توجه کنید اجتناب از ماساژ رگ‌های اریسی به شکل محکم و شدید است. برخی دیگر از متخصصان طب سنتی اعتقاد دارند که استفاده از برش‌های گوجه‌فرنگی سبز و قراردادن آن‌ها روی رگ‌های واریسی در درمان این بیماری بسیار مؤثر است. همچنین گوجه‌فرنگی رسیده نیز می‌تواند در کم شدن رگ‌های واریسی مؤثر عمل کند تنها فرق آن با گوجه‌فرنگی سبز این است که باید برش‌های گوجه‌فرنگی را روی ناحیه موردنظر قرار دهید و آن را با باند تمیز ببندید.

روش های درمان قطعی واریس

کلام آخر

قبل از انجام این روش سعی کنید بهترین کلینیک و بهترین پزشک را انتخاب کنید و با آگاهی دست به انجام این روش بزنید. ممنون از این که تا آخر این مقاله همراه ما بودید. نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *