دکتر فریبا هندسی
1402/02/22

لیزر واریس در تهران ❤️

ما در این مقاله سعی داریم شما را با لیزر واریس در تهران آشنا کنیم. واریس زمانی ایجاد می‌شود که دریچه‌هایی که خون را به قلب پمپ می‌کنند ضعیف یا آسیب ببینند و باعث تجمع خون در سیاهرگ‌ها می‌شوند. این عارضه در پاها اتفاق می افتد و یک وضعیت دردناک است که با رگ های قرمز یا بنفش و آبی که متورم و برجسته هستند مشخص می شود. چه برای درمان درد باشد و چه برای بهبود ظاهر رگ ها، بسیاری از افراد از لیزر درمانی برای درمان واریس استفاده می کنند زیرا لیزر درمانی کم تهاجمی و بسیار موثر است. در ادامه برای آشنا شدن با لیزر واریس در تهران با ما همراه باشید.

لیزر واریس پا چیست ؟

واریس یکی از شایع ترین بیماری های عروقی است که به عنوان بیماری ورید عنکبوتی شناخته می شود. وریدهای واریسی در 25 درصد بزرگسالان مشاهده می شود. این بیماری باعث گشاد شدن و درد در رگ ها می شود و علاوه بر درد می تواند ظاهری ناخوشایند برای افراد ایجاد کند. حدود 25 درصد از بزرگسالان واریس دارند. این بیماری در پاها بیشتر از سایر قسمت های بدن دیده می شود.

لیزر واریس پا چیست ؟

انواع واریس

واریس ها از نظر ظاهری انواع مختلفی دارد که در ادامه با آن ها آشنا می شوید :

واریس سیاهرگ صافن :

در این نوع وریدهای واریسی ورید صافن گشاد می شود. این نوع واریس ظاهری برجسته و طناب مانند دارد، اما بی رنگ است.

واریس سیاهرگ های رتیکولار :

این نوع وریدهای واریسی ناحیه وسیع تری از پوست را درگیر می کند. در واریس های مشبک، رگ ها به رنگ های ضخیم و بنفش، قرمز و سبز دیده می شوند.

واریس عنکبوتی :

رگ های واریسی در این نوع واریس به رنگ های قرمز و آبی و به صورت ظریف قابل مشاهده است. در رگ‌های واریسی عنکبوتی، رگ‌های واریسی شبکه‌ای ظریف مانند تار عنکبوت تشکیل می‌دهند. رگ های واریسی عنکبوتی در بسیاری از قسمت های بدن دیده می شود.

لیزر واریس پا چگونه انجام می شود ؟

با تابش اشعه لیزر به رگ های واریسی ستاره ای، رگ های واریسی فورا از بین می روند و درمان بیماری به سرعت قابل مشاهده است. اما لیزر درمانی جامع عروق برجسته و قلبی به یک دوره زمانی حدودا یک تا سه ماهه نیاز دارد. رگ های برجسته ابتدا سیاه و یک دست می شوند و پس از چند هفته به طور کامل بهبود می یابند. در بسیاری از موارد لیزر درمانی چندین بار تکرار می شود تا اثربخشی بیشتری داشته باشد. درمان واریس پا با لیزر به نوع واریس و شدت بیماری بستگی دارد. به همین دلیل دو روش لیزری برای درمان واریس در تهران وجود دارد که در ادامه به آن می پردازیم :

لیزر سطحی :

واریس به راحتی با لیزر سطحی درمان می شود. در این روش لیزر به سطح پوست برخورد می کند و با ملتهب کردن سیاهرگ ها آن ها را جمع می کند. به این ترتیب انبساط و ظاهر عنکبوت مانند کشتی ها از بین می رود.

لیزر درون رگی :

لیزر وریدی بهترین روش برای درمان واریس است. در این روش فیبر نازک لیزر به رگ های واریسی نفوذ می کند و به این ترتیب لیزر از داخل خود ورید تشعشع می کند و درمان انجام می شود. لیزر داخل عروقی یا لیزر اندوواسکولار روشی بسیار موثر برای درمان واریس است.

آیا نتیجه درمان واریس پا با لیزر دائمی است ؟

ماندگاری نتیجه درمان ربطی به نوع عمل ندارد. یعنی هم جراحی و هم لیزر نتیجه مطلوبی دارند و برای ماندگاری نتایج درمان باید توصیه های مربوط به پیشگیری از عود رگ های واریسی را رعایت کرد. درست مانند داشتن قلب سالم، حتی پس از جراحی بای پس یا آنژیوپلاستی، باید تغییرات چشمگیری در زندگی روزمره از نظر رژیم غذایی، حرکت، سیگار کشیدن ایجاد کرد، پس از درمان واریس اقدامات پیشگیرانه توصیه می شود.

انواع واریس

دلیل ایجاد واریس پا

در ادامه با دلایل ایجاد واریس پا آشنا می شوید :

بارداری :

در دوران بارداری به دلیل افزایش وزن، فشار بیشتری به پایین تنه وارد می شود. به همین دلیل بارداری یکی از دلایل اصلی واریس است.

ایستادن طولانی :

افرادی که در طول روز به مدت طولانی می ایستند بیشتر در معرض ابتلا به واریس هستند. داشتن مشاغلی مانند تدریس، نانوایی و فروشندگی می تواند باعث واریس شود.

چاقی :

چاقی و بیشتر شدن وزن باعث فشار زیادی به پاها می شود. به دنبال این افزایش فشار، عروق اندام تحتانی می توانند واریس شوند.

بیشتر شدن سن :

یکی دیگر از علل شایع واریس افزایش سن است. به طور طبیعی، با افزایش سن، عروق بیشتری تحت تاثیر واریس قرار می گیرند.

جنسیت مونث :

واریس در زنان بیشتر از مردان است. بارداری و یائسگی از علل مهم واریس هستند.

آیا درمان های رگ های واریسی با لیزر درد دارد ؟

بسته به روشی که در این روش درمانی استفاده می شود، می توان گفت که این روش با درد کم و قابل تحملی همراه است. بیماران ممکن است در طول این روش احساس سوزن سوزن شدن در پوست خود کنند. افراد همچنین ممکن است در حین و بعد از عمل احساس گرما در ناحیه تحت درمان کنند. برای رفع این مشکل بسته به تشخیص پزشک می توان از روش های مختلفی استفاده کرد تا بیمار کمترین ناراحتی را هنگام انجام این روش احساس کند. به بیماران توصیه می شود روی ناحیه ای که لیزر انجام شده یخ بگذارند تا التهاب زودتر برطرف شود.

مزایای لیزر واریس :

درمان واریس با لیزر بر خلاف جراحی نیازی به بیهوشی و بستری شدن ندارد. لیزر واریس پا را می توان در مدت زمان بسیار کوتاهی انجام داد. با استفاده از لیزر، درمان گاهی در کمتر از یک ساعت انجام می شود. لیزر درمانی باعث بریدگی یا خونریزی نمی شود. لیزر واریس گران نیست و بخشی از خدمات تحت پوشش بیمه های تکمیلی خاص است. مراقبت های بعد از لیزر واریس پیچیدگی خاصی ندارد و عوارض جانبی زیادی بعد از لیزر وجود ندارد.

آیا قبل از درمان واریس پا معاینه حضوری لازم است ؟

برای تشخیص واریس و تعیین نوع درمان، متخصص عروق یا جراح باید شما را معاینه کنند. در طول معاینه حضوری، پزشک وریدهای پا را به دقت بررسی می کند و سابقه پزشکی شما را جویا می شود. گاهی اوقات لازم است آزمایش های غیر تهاجمی روی رگ های پا انجام شود. در نهایت، پزشک با بررسی تمام اطلاعات به دست آمده، تشخیص می دهد که آیا نیازی به درمان رگ های واریسی وجود دارد یا خیر و اگر چنین است، کدام درمان برای شما بهترین خواهد بود.

گاهی برای دستیابی به نتایج بهتر و کاهش عوارض ناشی از واریس، استفاده از بیش از یک روش درمانی توصیه می شود و در نهایت بسته به روش درمانی توصیه شده توسط متخصص، اگر تحت پوشش بیمه هستید، باید بدانید که آیا هزینه لیزر واریس یا سایر روش های درمانی شامل می شود یا خیر. زیرا در صورت تشخیص این عمل برای بهبود زیبایی ممکن است سازمان بیمه هزینه ای را متقبل نشود.

جلوگیری از بروز واریس :

برای جلوگیری از بروز واریس مجدد باید نکاتی را رعایت کنید که در ادامه با آن آشنا می شوید :

  • پرهیز از مصرف خودسرانه دارو
  • استفاده از جوراب های واریسی هنگام ایستادن طولانی مدت
  • مصرف فیبر و مایعات
  • حفظ وزن متناسب
  • جلوگیری از یبوست
  • انجام ورزش های هوازی

برای آشنا شدن با راه های جلوگیری از واریس به سایت مربوطه مراجعه فرمایید.

دلیل ایجاد واریس پا 

لیزر واریس در چه افرادی باید با احتیاط انجام شود ؟

لیزر درمانی روشی موثر برای درمان واریس است. اما برای انجام این کار در برخی افراد ابتدا باید با پزشک متخصص مشورت کرد. به عنوان مثال، لیزر درمانی نباید بر روی زنان باردار انجام شود. همچنین لیزر درمانی برای افراد مبتلا به چاقی، مشکلات کبدی و بیماری های مزمن باید با نظر پزشک انجام شود.

لیزر واریس در تهران

درمان واریس با لیزر یکی از موثرترین روش های درمان واریس است که امروزه به راحتی انجام می شود. جوراب واریس و جراحی دو روش دیگر برای درمان واریس هستند. البته جراحی واریس یک روش دست و پا گیر و تهاجمی است که دوره نقاهت طولانی و دردناکی را برای بیماران به همراه دارد. این در حالی است که امروزه لیزر واریس در تهران به راحتی انجام می شود و به دلیل عوارض کم آن یکی از بهترین روش های درمان محسوب می شود.

جراحی واریس با لیزر چقدر زمان می برد ؟

در ادامه زمان جراحی لیزر واریس را بررسی می کنیم :

دسترسی به رگ :

در این مرحله پزشک بی حسی موضعی را با استفاده از لیدوکائین انجام می دهد و با استفاده از سونوگرافی آنژیوکت و سپس ورقه مخصوص را وارد سیاهرگ می کند. ورق به عنوان ریل عمل خواهد کرد. این مرحله 1-5 دقیقه طول می کشد.

جایگذاری فیبر :

فیبر لیزری نازک و قابل انعطاف از طریق این فویل یا ریل وارد ظرف می شود. قرار دادن الیاف در رگ های پرپیچ و خم نیازمند تکنیک های خاصی است. دراز کشیدن طولانی مدت باعث انقباض رگ می شود و به همین دلیل سرعت عمل در این مرحله اهمیت دارد. این مرحله 1-5 دقیقه طول می کشد.

بی حسی :

لیزر حرارتی معادل 120 درجه سانتیگراد ایجاد می کند که رگ ها را از بین می برد. مایع حاوی بی حس کننده موضعی باید مانند یک بالشتک اطراف ورید را احاطه کند تا گرمای لیزر فقط دیواره سیاهرگ را از بین ببرد و بیمار احساس درد نکند. مهمتر است که به بافت های مجاور رگ آسیب نرسانید. به این روش بی حسی تومسنت می گویند. این مرحله حدود 5 تا 10 دقیقه طول می کشد.

تابش لیزر :

این مرحله مرحله اصلی و نهایی درمان است. دوز دقیق تابش لیزر در یک دوره زمانی معین بر روی دیواره عروق تابش می شود. بسته به طول ورید، این مرحله 5 تا 15 دقیقه طول می کشد. در صورت عدم نیاز به اقدامات اضافی، بیمار جوراب واریس کلاس 2 را در تخت می پوشد و روی جوراب بانداژ قرار می گیرد. پس از اتمام، بیمار بلافاصله شروع به راه رفتن می کند.

قبل از درمان واریس با لیزر چه مراقبت هایی باید انجام شود ؟

در روز مقرر برای درمان، نیم ساعت قبل از زمان مقرر در کلینیک حضور داشته باشید. یک وعده غذایی سبک و مایعات کافی بخورید. قبل از مراجعه دوش بگیرید. موهای پا را از بالای ران تا مچ پا بتراشید. به مصرف داروهای قبلی خود ادامه دهید و آن ها را با خود بیاورید و به پزشک اطلاع دهید. مدارک و سوابق بیماری های احتمالی دیگر را همراه داشته باشید و به پزشک اطلاع دهید. جوراب و باند واریس و لباس زیر اضافی همراه خود داشته باشید. لباس های گشاد و کفش راحت بپوشید. از یکی از همراهان بخواهید که برای انجام امور اداری با شما به کلینیک بیاید. بهتر است در روز درمان رانندگی نکنید. مدارک لازم برای بیمه تکمیلی را به همراه داشته باشید. این مدارک عبارتند از: شناسنامه، شناسنامه، دفترچه بیمه، معرفی نامه و سونوگرافی.

عوارض واریس پا در جوانی :

وقتی از مشکلات وریدی صحبت می شود، اغلب به فکر افراد مسن می افتند. اما حقیقت این است که رگ های واریسی در برخی از افراد از همان اوایل نوجوانی ظاهر می شوند. علائم واریس در جوانان چندان شدید و آزاردهنده نیست. زیرا جوانان به دلیل ورزش و انجام فعالیت هایی که منجر به متابولیسم بیشتر و حفظ تناسب اندام آن ها می شود بیشتر ورزش می کنند و در نهایت این وضعیت به بهبود گردش خون در پاهای آن ها کمک می کند.

اما متأسفانه این وضعیت باعث می شود جوانانی که واریس دارند کمتر به این بیماری توجه کنند و در نتیجه تمایل کمتری به درمان آن نشان دهند. بیماران جوان برای مدت طولانی با این بیماری زندگی می کنند و هیچ درمانی انجام نمی دهند. اما به محض اینکه این بیماری در جوانان از خفیف به مزمن تبدیل می شود، در آن زمان است که علائم بیماری تشدید می شود و آرام آرام ناراحتی ها و عوارض واریس شروع می شود.

درمان‌های سنتی و خانگی واریس :

برخی از مردم برای درمان واریس خود از درمان‌های خانگی و سنتی مانند مالیدن روغن برای درمان واریس و از بین بردن عروق درگیر استفاده می‌کنند. درمان واریس پا با ورزش یکی از مؤثرترین و بهترین درمان‌های خانگی برای از بین بردن آثار واریس است. ورزش کردن ضمن کم کردن وزن، به افزایش گردش خون و کاهش فشار خون در بدن کمک می‌کند و این امر به تدریج باعث درمان واریس خواهد شد. مالیدن روغن برای درمان واریس نیز یکی دیگر از درمان‌های طب سنتی است که در بسیاری از موارد به خصوص در مورد واریس خفیف یا متوسط، عملکرد مثبتی دارد.

روغن‌های طبیعی مانند روغن بابونه، روغن درخت سرو، روغن لیمو و روغن‌های مشابه موجب گشایش رگ‌های واریسی می‌شوند و گردش خون را در بدن افزایش می‌دهند. یکی دیگر از درمان‌های دارویی و گیاهی واریس، تجویز پماد برای درمان واریس است. برخی از متخصصان طب سنتی با استفاده از داروهای گیاهی پمادهایی می‌سازند که باعث باز شدن رگ‌ها و افزایش گردش خون در بدن می‌شود. اخیراً یکی از شرکت‌های دانش‌بنیان نیز توانسته است از عصاره نرم برگ انگور قرمز پمادی درست کند که به گفته این شرکت در درمان واریس بسیار مؤثر است. ماساژ ناحیه درگیر نیز به درمان واریس کمک بسیار زیادی می‌کند.

برای ماساژ ناحیه درگیر واریس نیازی نیست که در این زمینه تخصص داشته باشید. تنها نکته‌ای که باید به آن توجه کنید اجتناب از ماساژ رگ‌های اریسی به شکل محکم و شدید است. برخی دیگر از متخصصان طب سنتی اعتقاد دارند که استفاده از برش‌های گوجه‌فرنگی سبز و قراردادن آن‌ها روی رگ‌های واریسی در درمان این بیماری بسیار مؤثر است. همچنین گوجه‌فرنگی رسیده نیز می‌تواند در کم شدن رگ‌های واریسی مؤثر عمل کند تنها فرق آن با گوجه‌فرنگی سبز این است که باید برش‌های گوجه‌فرنگی را روی ناحیه موردنظر قرار دهید و آن را با باند تمیز ببندید.

لیزر واریس در تهران

کلام آخر

قبل از انجام این روش سعی کنید بهترین کلینیک و بهترین دکتر واریس پا را انتخاب کنید و با آگاهی دست به انجام این روش بزنید. ممنون از این که تا آخر این مقاله همراه ما بودید. نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید.