دکتر فریبا هندسی
1399/02/06

علایم حمله قلبی خفیف (سکته قلبی) در زنان و مردان

از آنجا که گردش خون تحت تأثیر قرار می گیرد، بخشی از ماهیچه های قلبی می میرند. حملات خاموش قلبی در مردان بیشتر از زنان اتفاق می افتد. با این حال، حملات قلبی خاموش اغلب برای زنان کشنده تر است.

علاوه بر این، در پی سکته قلبی خفیف یا خاموش، خطر مرگ در اثر بیماری های قلبی سه برابر بیشتر از نظر شخصی با ECG یا همان اکوی قلب طبیعی است و خطر کلی مرگ تا 34 درصد افزایش می یابد.

با انفارکتوس خاموش، علائم کلاسیک حمله قلبی مانند درد قفسه سینه، مشکل در تنفس و تعریق وجود ندارند. علائم احتمالی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

خستگی، اضطراب، کندی یا مشکل در تنفس، احساس غش، سرگیجه یا ضعف که خود به خود برطرف می شود یا شدت آن تا حد فروپاشی افزایش می یابد می تواند شاخص بالقوه حمله قلبی خاموش باشد.

در بسیاری از موارد، این علائم یا با گذشت زمان احساس نمی شوند یا از بین می روند و باعث می شوند بیماران به دنبال مراقبت پزشکی نروند. به همین دلیل سکته قلبی خاموش بسیار خطرناک است و می تواند عوارض جانبی طولانی مدت برای قلب ایجاد کند.

علائم حمله قلبی خفیف
خستگی ، ناراحتی ، کندی یا مشکل در تنفس می توانند از علائم حمله قلبی خاموش باشند.

آیا علائم سکته قلبی خاموش در خانم ها متفاوت است؟

زنان قطعاً می توانند هر یک از علائم کلاسیک حمله قلبی را تجربه کنند از جمله:

علاوه بر این، هم زنان و هم مردان می توانند آنچه را که علائم غیرمعمول می نامیم، تجربه نمایند – علائمی که ممکن است بلافاصله با حمله قلبی همراه نباشند. با این حال، علائم غیر معمول در زنان بسیار بیشتر از مردان رخ می دهد. این علائم سکته قلبی خاموش ممکن است شامل موارد زیر باشد:

علائم سکته قلبی چه به صورت معمول و چه غیرمعمول، می تواند به سختی و سریع آسیب رسان گردد، یا اینکه به آرامی بروز یابد و در طی یک یا دو ساعت شدت گیرد.

آیا حمله قلبی می تواند سبب ایجاد درد در فک شود؟

همه انسان ها به طور کلی با هم متفاوت اند. این تفاوت های فردی شامل مسیرهای اعصاب منتهی به اندام های داخلی ما نیز هست. هرکسی بسته به مسیرهای عصبی خود، ممکن است “درد های ارجاعی” را تجربه کند(دردی که از یک قسمت از بدن نشأت می گیرد اما در قسمت دیگر احساس می شود). 

در یک حمله قلبی، اگرچه سیگنال های درد در بدن ممکن است از قلب منشأ بگیرند، اما مسیرهای عصبی شما ممکن است درد را به فک، آرنج یا حتی دندانتان ارجاع دهند و این ناراحتی می تواند به حدی شدید باشد که شما را از یک خواب عمیق بیدار کند.

ایجاد درد فک ناشی از حمله قلبی در خانم ها

چه عواملی باعث حمله قلبی خاموش می شوند؟

علل حمله قلبی خاموش همان موارد سکته قلبی معمولی است. به ویژه، دیابتی ها به دلیل وجود نوروپاتی، غالباً تحت تأثیر سکته ی قلبی قرار می گیرند.

سطح بالای قند خون کنترل نشده، به مرور زمان باعث می شود رگ های خونی و اعصاب آسیب ببینند و این امر باعث می شود بسیاری از افراد دیابتی علائم (مانند درد) را حس نکنند. این حالت به نوروپاتی دیابتی معروف است.

علت اصلی آن کلسیفیکاسیون عروق (تصلب شرایین) است. هنگامی که تصلب شرایین وجود دارد، خون کمتری می تواند در سراسر بدن از طریق رگ های خونی جریان یابد. 

تحت فشار شدید جسمی یا عاطفی، اکسیژن و مواد مغذی کافی به اندام ها از جمله قلب نمی رسد. این امر می تواند به حمله قلبی (بدون یا با علامت) منجر شود، که در آن عضله قلبی می میرد.

استرس جسمی و عاطفی را می توان با فعالیت های شخصی، حرفه ای و خانوادگی و همچنین سیگار کشیدن، عدم تحرک جسمی یا چاقی برانگیخت.

حمله قلبی خاموش اغلب منجر به کاهش عملکرد پمپاژ قلب می شود. این امر باعث بالا رفتن ضربان قلب و اختلال در ریتم قلب می شود و می تواند فعالیت های روزمره فرد مبتلا را محدود کند. آُسیب عضله قلب ناشی از انفارکتوس دائمی می باشد و خطر ابتلا به حمله قلبی دیگر را نیز افزایش می دهد.

سکته قلبی خاموش چگونه تشخیص داده می شود؟

از آنجا که سکته قلبی خاموش باعث ایجاد علامتی نمی شود که فرد به دنبال مراقبت پزشکی برود، تشخیص آن فقط  پس از ایجاد آسیب انجام می شود. پزشک به طور معمول با بررسی الکتروکاردیوگرام متوجه می شود که آسیب قلبی رخ داده است.

تشخیص این بیماری معمولاً با انجام اکوکاردیوگرام قابل تأیید است. اما می توان با سایر اشکال تصویربرداری تشخیصی قلبی، مانند تست استرس هسته ای، MRI قلبی یا سی تی اسکن، سکته قلبی خفیف را نشان داد.

ذزمان سکته قلبی خفیف

درمان حمله قلبی خفیف

هنگامی که مشخص شد که شما یک سکته قلبی خاموش کرده اید، دو واقعیت مهم در مورد شما شناخته می شود. اول اینکه، شما یک بیماری شریان کرونر قابل توجهی (CAD) دارید و دوم، با علائم شما نمی توان به اندازه گیری میزان شدت بیماری CAD یا میزان درمان مورد نیاز به میزان کافی اعتماد کرد.

اگر سكته قلبی خاموش كرده اید، باید تمام معالجات مشابه حمله قلبی را  دریافت كنید. درمان شما باید با اهداف زیر انجام شود:

علاوه بر این روش درمانی استاندارد، افرادی که دچار سکته قلبی خاموش شده اند، ممکن است براساس نتایج یک تست استرس، به درمان بیشتری نیاز داشته باشند.

تست استرس می تواند در افرادی که دچار سکته قلبی خاموش شده اند، دو هدف مهم داشته باشد. اول، ممکن است پزشک به شما اجازه دهد  آستانه ورزش را که باعث ایجاد ایسکمی در مورد شما می شود را، اندازه گیری کند. یعنی ممکن است پزشک شما بتواند دستورالعمل خاصی را در مورد فعالیت های بی خطر برای شما تنظیم کند. از آنجایی که شما نمی توانید از شروع آنژین به عنوان هشداری برای کار بیش از حد استفاده کنید، این نوع توصیه ها می تواند بسیار مهم باشد.

و دوم، هنگامی که ایسکمی در طی تست استرس اتفاق می افتد، حتی افرادی که دچار سکته قلبی و یا ایسکمی خاموش شده اند، اغلب چیزی را احساس می کنند، حتی اگر آنژین معمولی نباشد. 

بنابراین، تست استرس می تواند بازخوردهای مهمی را برای افراد مبتلا به ایسکمی خاموش به همراه داشته باشد،  می تواند به آنها بیاموزد که “این همان حالت ایسکمی در مورد شماست”. 

در آینده، هر زمان که آن احساس را داشتید، احساس ناراحتی خفیف در شانه، تنگی نفس، خستگی ناگهانی یا هر چه، به این معنی است که شما احتمالاً دچار ” آنژین” شده اید و باید سریعاً جلوی آن را بگیرید و دستورالعمل پزشک خود را برای درمان آنژین (مانند مصرف قرص نیتروگلیسیرین) دنبال کنید.

برگرفته از سایت پزشکی healthline

دکتر فریبا هندسی متخصص قلب و عروق و فشار خون در تهران

کلینیک فشار خون