دکتر فریبا هندسی
1399/11/14

قرص دافلون برای درمان بیماری واریس

قرص دافلون یکی از قرص هایی است که برای درمان بیماری واریس پیشنهاد می شود. در این مقاله درباره ی این قرص بیشتر صحبت می شود.

تذکر: این مقاله فقط جنبه ی آموزشی و اطلاع رسانی دارد و هیچگونه تجویزی در آن انجام نشده است. تجویز نهایی باید توسط پزشک شخص انجام شود.

قرص دافلون 500 میلی گرم برای درمان بواسیر حاد یا مزمن، ورید های واریسی و ورم لنفاوی استفاده می شود. این قرص باعث بهبود جریان خون در وریدها و بازیابی عملکرد آن ها می شود.

قرص دافلون را طبق دستور پزشک همراه یا بدون غذا مصرف کنید. هم چنین ادامه مصرف دارو نیز تا زمانی که پزشک توصیه کرده باید رعایت کنید. اگر خیلی زود درمان را متوقف کنید، ممکن است علائم شما بازگردند و وضعیت شما بدتر شود. 

حتما پزشک خود را از سایر داروهای مصرفی خود مطلع کنید زیرا ممکن است برخی داروها با این دارو تداخل ایجاد کنند.

شایع ترین عوارض جانبی آن درد شکم، سردرد، حالت تهوع و اسهال می باشند. بیشتر این عوارض موقتی هستند و معمولاً با گذشت زمان برطرف می شوند. در صورت نگرانی در مورد هر یک از این عوارض، بلافاصله با پزشک خود تماس بگیرید. 

این دارو ممکن است باعث اسهال نیز شود، بنابراین بهتر است هنگام مصرف این دارو مایعات زیادی مصرف کنید زیرا می تواند به جلوگیری از کمبود آب ناشی از آن کمک کند. اصلاح سبک زندگی مانند کاهش استعمال سیگار، افزایش فعالیت بدنی و رژیم غذایی سالم به شما کمک می کند تا نتایج بهتری بگیرید.

زنان باردار یا شیرده قبل از مصرف این دارو باید با پزشک خود مشورت کنند. اگر سابقه مشکلات قلبی، کبدی یا کلیوی دارید، باید به پزشک خود اطلاع دهید.

کاربردهای قرص دافلون

مزایای قرص دافلون برای درمان واریس

وریدهای واریسی به دلیل مشکل در جریان خون وریدهای پا به قلب ایجاد می شوند. قرص دافلون به بهبود جریان خون کمک می کند، نشت و همچنین پارگی ورید ها را کاهش می دهد، از لخته شدن خون جلوگیری می کند و همچنین به عنوان یک آنتی اکسیدان برای بهبودی عمل می کند. 

این قرص، باعث بهبود علائم واریس مانند درد و التهاب و درمان واریس می شود. در نهایت، می تواند به شما کمک کند کارهای روزمره خود را به راحتی انجام دهید و کیفیت زندگی شما را بهبود می بخشد.

قرص دافلون برای واریس پا

عوارض جانبی قرص دافلون

اکثر عوارض جانبی به مراقبت پزشکی احتیاج ندارند و از طریق سازگاری بدن با دارو از بین می روند. در صورت ادامه داشتن عوارض با پزشک خود مشورت کنید عوارض شایع دافلون عبارت است از: درد شکم، اسهال، سر درد و حالت تهوع.

این دارو شامل دیوسمین + هسپریدین (دافلون 500 میلی گرم) می باشد و می تواند عوارض جانبی مانند تمام داروها ایجاد کند. اگر هر یک از عوارض جانبی جدی شود، یا اگر بیمار متوجه عوارضی شود که ذکر نشده است، سریعا باید به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهد.

این دارو معمولاً به خوبی تحمل می شود.

عوارض جانبی احتمالی عبارتند از:

  • شایع (کمتر از یک نفر از هر 10 نفر، اما بیش از یک نفر از 100 نفر): اسهال، سوءهاضمه، حالت تهوع، استفراغ.
  • غیر معمول (کمتر از یک در 100 نفر، اما بیش از یک در 1000 نفر): کولیت (التهاب روده بزرگ).
  • نادر (کمتر از یک در 1000 نفر، اما بیش از یک از 10 هزار نفر): سرگیجه، سردرد، ضعف، بثورات، خارش، کهیر.

عوارضی که فراوانی مشخصی ندارند عبارتند از: درد شکم، تورم صورت، لب و پلک. 

استثنائاً، ورم کوینکه (تورم سریع بافت هایی مانند صورت، لب ها، دهان، زبان یا گلو که ممکن است منجر به مشکل تنفسی شود).

نحوه استفاده از قرص دافلون

این دارو را طبق دستور پزشک مصرف کنید. قرص را به صورت کامل ببلعید. آن را نشکنید یا خرد نکنید. قرص دافلون را همراه با غذا یا بدون غذا مصرف کنید و بهتر است آن را در یک زمان مشخص در روز مصرف کنید.

اگر مصرف یک دوز از قرص دافلون را فراموش کردید، چه باید کرد؟

اگر مصرف یک دوز از قرص دافلون را فراموش کردید ، آن را نادیده بگیرید و به برنامه عادی خود ادامه دهید. دوز مصرف دارو را دو برابر نکنید.

مصرف قرص دافلون

ماهیت قرص دافلون چیست؟

قرص دافلون یک فلاونوئید می باشد. این دارو با جلوگیری از عملکرد پیام رسان های شیمیایی (پروستاگلاندین ها، ترومبوکسان A2) که باعث التهاب (تورم) ورید ها می شوند، عمل می کند. این امر باعث بهبود جریان خون در وریدها و بازیابی عملکرد طبیعی ورید می شود.

رعایت موارد ایمنی

1- الکل

هنگام مصرف الکل با قرص دافلون احتیاط شود. لطفاً در این باره با پزشک خود مشورت کنید.

2- رانندگی

هنوز اثبات نشده که قرص دافلون بر روی توانایی رانندگی تاثیر می گذارد یا خیر. در صورت مشاهده علائمی که توانایی تمرکز و واکنش شما را تحت تأثیر قرار می دهد، رانندگی نکنید.

3- کلیه

اطلاعات محدودی در مورد استفاده از قرص دافلون در بیماران مبتلا به بیماری کلیوی در دسترس است. لطفاً در این باره با پزشک خود مشورت کنید.

4- کبد

اطلاعات محدودی در مورد استفاده از قرص دافلون در بیماران مبتلا به بیماری کبدی در دسترس است. لطفاً در این باره با پزشک خود مشورت کنید.

قرص های درمان واریس دافلون

استفاده در بارداری و شیردهی

اگر بیمار باردار یا از شیرده است، فکر می کند ممکن است باردار باشد یا قصد بچه دار شدن دارد، قبل از مصرف این دارو باید از پزشک یا داروساز خود راهنمایی بخواهد.

1- بارداری: اطلاعات محدودی در مورد استفاده از فلاونوئید ها در زنان باردار وجود دارد.

مطالعات روی حیوانات خطر بر روی تولید مثل را نشان نمی دهد. اما محض احتیاط بهتر است از مصرف دافلون در دوران بارداری خودداری شود.

2- شیردهی: هنوز ثابت نشده است که ماده فعال / متابولیت این دارو از شیر مادر عبور می کند یا خیر.

خطری برای نوزادان را نمی توان بررسی کرد.

با توجه به مزایای تغذیه کودک با شیر مادر و مزایای مصرف قرص برای مادر، باید تصمیم گرفت که شیردهی را قطع کنید یا اینکه از مصرف دافلون خودداری کنید.

تداخلات دارویی

بیمار باید داروهایی که مصرف می کند را به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهد. هیچ مطالعه ای در مورد  تداخلات دارویی آن انجام نشده است. تاکنون هیچ تداخل دارویی مربوط به این دارو از طریق تجربه گزارش نشده است.

منابع:

mims.com

1mg.com

دکتر فریبا هندسی متخصص واریس