نوار قلب چیست؟

نوار قلب به عنوان اقدامی پرکاربرد و اولیه در بررسی دردهای قلب و سکته‌های قلبی ارزش خاصی دارد که برای تمام کسانی که مشکوک به آنژین صدری و سکته قلبی و مشکلات حاد قلبی باشند توصیه و انجام میشود. 


 نوار قلب

نوار قلب (ECG) کشیده شدن نموداری پتانسیل های تولید شده توسط قلب و در واقع نوار فعالیت الکتریکی قلب را الکتروکاردیوگرام یا نوار قلب میگویند.

امواج الکتریکی قلب توسط دستگاه الکتروکاردیوگراف بر روی کاغذ شطرنجی مخصوصی که از تعدادی مربع ریز و درشت تشکیل شده است ترسیم می‌شوند.

سیگنالها بواسطه الکترودهای فلزی که به کمک پرستار یا تکنسین به اندامها و قفسه سینه متصل می‌شوند که یکی از بی‌خطرترین و ساده‌ ترین اقداماتی است، اطلاعاتی ارزشمند در مورد قلب به متخصص قلب و عروق و فشار خون می‌دهد، که بواسطه دستگاه نوار قلب دریافت و ثبت میگردد.

بعد از انجام تست نوار قلب، پرستار یا تکنسین الکترود‌ها را از بدن بیمار جدا می‌کند که ممکن است بعد از جدا کردن الکترود‌ها، پوست در محل آن، کمی ‌حساس و قرمز شود که اغلب این موضوع مهمی ‌نیست و نیازی به درمان ندارد. بیمار پس از انجام تست نوار قلب میتواند براحتی به فعالیت‌های روزمره خود بازگردد.

نوار قلب به عنوان اقدامی روتین و اولیه  در بررسی دردهای قلب و سکته‌های قلبی ارزش خاصی دارد که برای تمام کسانی که مشکوک  به آنژین صدری و سکته قلبی و مشکلات حاد قلبی باشند توصیه و انجام میشود .

نوار قلب یا الکترو کاردیوگرام

دلایل گرفتن نوار قلب

دلیل اول

هنگامی که فشار خون خیلی بالا می رود برای اینکه قلب از عهده ی افزایش بار تحمیل شده  برآید قلب بزرگ می شود و این عمل منجر به افزایش ولتاژ در الکتروکاردیوگرام می شود و شاخص غیر مستقیمی از اندازه قلب را فراهم می کند.

وقتی شخصی مبتلا به هایپرتروفن بطن چپ باشد، میبایست  جهت درمان فوری فشار خون بالا، فشار خون خود را پایین بیاورد. چون این عارضه نمایانگر این مطلب است که عضله قلب تحت فشار شدیدتری قرار دارد تا بتواند همراه با افزایش غیر طبیعی فشار خون، خون را به همه نقاط بدن تلمبه کند.

دلیل دوم

گرفتن نوار قلب یا الکتروکاردیوگرام، نشان دادن تغییراتی مانند تنگ شدن یا مسدود شدن سرخرگ های کرونر است که خون را به قلب می رسانند. اگر این تغییرات در سرخرگ ها ایجاد شوند عارضه ای را به وجود می آورند که این عارضه در بعضی افراد مبتلا به آنژین یا سینه درد مشاهده می شود.

حتی اگر هیچ نشانه بیماری آنژین در شما وجود نداشته باشد و یا هیچ دلیلی نداشته باشید که فکر کنید که سکته قلبی  در شما عارض شده است، با این حال ممکن است در نوار قلبی شما تغییرات ایسکمی مشاهده شود. این تغییرات بسیار مهم بوده و باید مورد توجه قرار گیرند.

الکتروکاردیوگرام

نوار قلب در بررسی وضعیت کلی بدن نیز واجد اهمیت است نه تنها وضعیت قلب بلکه میزان پتاسیم خونی را که  تأثیر مستقیم روی نوار قلب می‌گذارد که حتماً باید صحت آن مورد بررسی قرار گیرد را نشان می‌دهد.

از سوی دیگر در مسمومیتهای دارویی و بیماریهای ریوی  سکته‌های مغزی نیز نوار قلب ممکن است تغییرات خاصی را نشان دهد که تشخیص آن به عهده متخصص قلب است.

صحت نتایج نوار قلبی بستگی به بیماری دارد که پزشک قصد تشخیص یا درمان آن را دارد. این نکته را هم میبایست در نظر داشت که  برخی از مشکلات قلب هم در نوار قلبی آشکار نمی‌شوند، زیرا برخی بیماری‌ها هیچ نشانه‌ای در نوار قلبی بیمار برجا نمی‌گذارند .

انجام تست نوار قلب قبل از انجام جراحی‌های بازقلب ضروری است برای بررسی نحوه تاثیر یک داروی خاص یا یک وسیله درمانی خاص بر روی قلب فرد بیمار، انجام تست نوار قلب یا الکتروکاردیوگرام را پزشک متخصص قلب ممکن است تجویز نماید.

گرفتن نوار قلب از بیمار

آماده شدن جهتگرفتن نوار قلب  

✔ بیمار قبل از انجام تست نباید فعالیت فیزیکی شدید داشته باشد.

✔ بیمار بهتر است به دور از استرس باشد.

✔ بیمار قبل از مراجعه وعده غذایی سنگینی میل نکرده باشد.

✔ در مورد آقایان تراشیدن موهای سینه ضروری می باشد.

دکتر فریبا هندسی متخصص قلب و عروق و فشار خون در تهران

کلینیک فشار خون

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 3 روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر حمید شنبه ۱۵ شهریور ۹۹( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 120 مشاهده پرسش
  با سلام و وقت بخیر بنده 36 اقا نوار قلب خوبه و پرولاپس خفیف دارم . گاهی درد در ناحیه پشت سمت کمر و دست چپ به همراه سوزش جزیی سینه دارم . در ضمن مشکل سیستم گوارشی هم دارم - با این توصیفات ایا دردها میتونه مربوط به قلب باشه - دکتر پیشنهاد اسکن قلب داده - البته درد شدید نیست ولی کمی کلافه کنندست
  با تشکر فراوان
  1. تصویر کاربر دکتر فریبا هندسی شنبه ۱۵ شهریور ۹۹( 10 ماه پیش)

   سلام

   ببینین همان پرولاپس یا مشکل معده شما میتونه توجیح کننده درد های و سوزش های قفسه سینتون باشه 

   بنظر بنده اگر این درد های با فعالیت تشدید نمیشود و با استراحت بهبود نمیابد نیازی به نگرانی از جهت مسایل قلبی ندارین

 • تصویر کاربر مهتاب شنبه ۴ مرداد ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 118 مشاهده پرسش
  سلام
  وقت بخیر
  مدتی است که در وسط قفسه سینه احساس خاصی دارم، نمیدانم درد، فشار، گرفتگی... مداوم نیست ولی هست و نیست، و البته یک جور احساس فشار یا خستگی در بازوی دست راست، گاهی احساس درد یا گرفتگی یا تیر کشیدن در پشت یعنی در کمر، بالا و سمت راست، قرینه‌ی قفسه سینه در پشت-بالای کمر سمت راست دارم ... بسیار نگرانم، برای مأموریت به اهواز آمدم و بخاطر شرایط قرمز این شهر برای کرونا، ترس از مراجعه به بیمارستان دارم، چه اتفاقی برای من افتاده و آیا احتمال گرفتگی عروق، سکته و ایست قلبی هست؟
  ۳۵سال دارم و خانواده پدری بیماری قلبی دارند و مدتهاست دچار یک عفونت مزمن ادرار هستم
  1. تصویر کاربر دکتر فریبا هندسی شنبه ۴ مرداد ۹۹( 1 سال پیش)

   سلام

   سونوگرافی کلیه و مجاری بدین و در کنار اون برای اطمینان از وضعیت قلبی اکو شوین

 • تصویر کاربر ملكي دوشنبه ۳۰ تیر ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 124 مشاهده پرسش
  سلام من تنگي نفس و تپش قلب دارم و نوار قلب گرفتم نوار قلبم رو زماني گرفتم كه فشاره ٩ بود و قندم ٩٥ ميخواستم تفسيرش رو بدونم
  1. تصویر کاربر دکتر فریبا هندسی دوشنبه ۳۰ تیر ۹۹( 1 سال پیش)

   سلام

   از خود نوار قلب باید بصورت کامل عکس بگیرین 

   سنتونم بگین

 • تصویر کاربر ندارم سه شنبه ۳ تیر ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 221 مشاهده پرسش
  خانم دکتر سلام ، بنده محمد محبوبی دارای فشارخون و ناراحتی قلبی که داروهای زیر را زیر نظر پزشک خود آقای دکتر تابنده در بیمارستان قلب کوثر شیراز مصرف می کنم که باعث کاهش قوای جنسی حقیر گردیده است . لذا برای تقویت قوای جنسی خود چه توصیه و راهنمایی را تجویز می فرمایید داروها عبارتند از : هیدرو کلرتیازید۵۰ میلی ؛ بیزو پرولول ساندوز ۲/۵ ؛ سینومیکس۵/۸ و آسپرین ۸۰ ازطرفی قرص های به شرح زیر مربوط به مغز و اعصاب برای رفع سرگیجه نیز مصرف می کنم به عبارت : Hyozide 50 ؛ ازتیکول ۱۰ ، والزا میکس ۸۰ ؛ کنکور کور ۲/۵ . سن من ۶۳ سال می باشد . لطفا راهنمایی پزشکی در تقویت قوای جنسی حقیر را عنایت فرمایید ممنونم . با احترام : محمد محبوبی دبیر بازنشسته آموزش و پرورش
  1. تصویر کاربر دکتر فریبا هندسی سه شنبه ۳ تیر ۹۹( 1 سال پیش)

   سلام

   باید تحت نظر پزشک خودتون دارو هاتونو اصلاح کنین

درحال دریافت اطلاعات
مقالات مرتبط
درباره دکتر
جستجو

آدرس و شماره تماس مطب

پرسش از دکتر