علت تپش قلب در خانم ها چیست؟ (تپش قلب کوبنده و ناگهانی)

4

علت تپش قلب یا احساس ضربان قلب در افراد متفاوت است و میتواند علل قلبی یا غیر قلبی داشته باشد.


علت تپش قلب

این بیماری را گرفته اید و نمی دانید علت تپش قلب چیست؟ ما در اینجا علت این بیماری را توضیح داده ایم لطفا با ما همراه باشید، علل شایع تپش قلبِ نامنظم یا شدید عبارتند از:

 • واکنش های احساسی شدید مانند استرس
 • اضطراب یا حملات هراس افسردگی
 • ورزش سنگین
 • مواد محرک از جمله کافئین، نیکوتین، کوکائین، آمفتامین و داروهای سرماخوردگی و سرفه
 • تب
 • تغییرات هورمونی مرتبط با قاعدگی
 • بارداری
 • یائسگی
 • هورمون تیروئید خیلی زیاد یا خیلی کم
 • گاهی اوقات تپش قلب می تواند نشانه یک مشکل جدی باشد، مانند غده تیروئید بیش فعال (پرکاری تیروئید) یا ریتم غیر طبیعی قلب (آریتمی).
 • ورم مفاصل می تواند باعث ضربان قلب بسیار سریع، ضربان قلب غیر منتظره کند، یا ضربان قلب نامنظم شود.

علت تپش قلب

تپش قلب در خانم ها رایج تر است یا در آقایان؟

البته در خانم ها این مطلب بیشتر دیده می شود که از علل قلبی می توان به آریتمی، پرولاپس میترال به خصوص در خانم ها و اختلالات دریچه ها اشاره داشت و در علل غیر قلبی نیز مشکلات تیروئید و کم خونی و اختلالات هورمونی می بایست بررسی شوند.

تپش قلب در خانم ها می تواند عارضه جانبی مصرف برخی داروها هم باشد، مثل داروهایی که برای درمان آسم و اختلالات تیروئید استفاده میشوند.

قلب‌ های سالم نیز ممکن است دچار اختلال ریتم یا آریتمی شوند و تقریبا اکثر آدم ها تا به حال تپش قلب را تجربه کرده اند. این احساس بیشتر هنگام استرس و اضطراب و ترس ویا در هنگام بی خوابی های شب اتفاق می افتد و اکثرا در خانم ها شايع‌ تر است.

هنگام فعالیت بدنی، ورزش، بالا رفتن از پله‌ ها، حمل خریدهای روزانه، فشار روحی، خوشحالی، غم، عصبانیت و هیجان ضربان قلب بالا می‌رود تا به بدن اکسیژن کافی برسد. اما گاهی اوقات این ضربان سریع و کوبنده قلب مدت بیشتری باقی می‌ ماند و به اضطراب و نگرانی‌ فرد می‌ انجامد.

اگر اختلال ریتم آنقدر شدید باشد که پمپاژ قلب تحت تاثیر قرار گرفته و باعث سرگیجه یا حتی بی هوشی شود یا اگر همراه با آن درد سینه، تنگی نفس یا حالت تهوع احساس شود یا اینکه در فامیل نزدیک سابقه سکته قلبی وجود داشته باشد فرد دچار شده می بایست به پزشک مراجعه کند.

بکار گیری روش های تشخیصی

نوار قلب، هولتر یا پایش نوار قلب مداوم بررسی الکتروفیزیولوژی قلب اکوکاردیوگرافی داپلر رنگی و… راه های تشخیصی برای تشخیص بیماری های مرتبط با قلب است.

برای خواندن مطالب بیشتر در رابطه با اکوی قلب و هولتر پایش قلب می توانید روی گزینه های زیر کلیک کنید.

اکوی قلب  هولتر 24 ساعته قلب

اغلب بیماران دچار تپش قلب آریتمی جدی یا بیماری ساختمانی قلبی ندارند.

برای اینکه مشخص شود تپش شدید قلب از نوع مهم است یا خیر می توان دقیقا آن زمانی که حمله تپش شروع می شود نوار قلب گرفت. اگر هم بیمار نتوانست در آن لحظه نوار قلب بگیرد می تواند از دستگاه هولتر مانیتورینگ استفاده کند.

به این صورت که پزشک دستگاه را به مریض وصل می کند و بعد او به منزل می رود و تا 24 ساعت ضربان قلبش در دستگاه ثبت می شود.

بیمار باید در لحظاتی که احساس می کند تپش شدید قلب دارد، دکمه دستگاه را فشار دهد تا آن لحظه علامت گذاری شود. سپس پزشک آن را بررسی می کند تا ببیند در آن لحظه واقعا آریتمی مهمی اتفاق افتاده یا صرفا علامتی بوده است که خود بیمار بیان کرده و چیز مهمی نیست.

تپش قلب همیشه خطرناک نیست!

برخی از آریتمی‌ ها شدید و خطرناک هستند و ممکن است منجر به ایست قلبی شوند. اما برخی دیگر خوش‌ خیم هستند و خود به خود بهبود پیدا می‌کنند.

شیوع بیماری های قلبی در سرما

آریتمی قلب احساسی است که تنها خود بیمار می‌تواند آن را بیان کند. به عبارت دیگر پزشک نمی‌تواند به بیمار خود بگوید که شما تپش داريد، در واقع شکایتی است که بیمار با آن نزد پزشک می‌ آید.

حال ممکن است فردی که احساس تپش دارد با انجام بررسی‌ های پزشکی متوجه شود قلبش در وضعیت طبيعي قرار دارد. ممکن است تپش شدید قلب علت مهم یا غیر مهمی داشته باشد.

راهکار کاهش تپش قلب و اجتناب از محرک ها

تحقیقات نشان داده است نفس عمیق و آرامش می تواند به کاهش سرعت قلب و تپش شدید آن کمک کند. بعضی از محرک ها باعث می شوند ضربان قلب شما تندتر شود و احساس تپندگی شدید قلب کنید. خوردن چند فنجان قهوه در روز نه تنها نمی تواند تپش قلب را برطرف کند، بلکه بیش از اندازه ی قرص های کافئین دار و نوشیدنی های انرژی زا می توانند سبب تپش قلب هم بشوند.

همه خانم‌ها تپش قلب و پرولاپس دریچه میترال دارند؟

پرولاپس دریچه میترال یکی از اختلالات آناتومیکی قلب به شمار می‌ آید و یکی از علائم آن می‌ تواند تپش قلب باشد. در این اختلال دریچه میترال بر اثر کمبود نوعی پروتئین، هنگام بسته شدن مقداری به داخل دهلیز خم می‌شود.

پرولاپس در خانم‌ ها شایع‌ تر است اما شیوع کلی‌ اش در جامعه حدود 2 درصد است یعنی از هر 100 نفر ممکن است 2 نفر پرولاپس داشته باشند.

علت تپش قلب در خانم ها

اما باز هم همیشه این طور نیست که هر کس پرولاپس دارد حتما تپش قلبِ نامنظم هم خواهد داشت یا هرکس تپش قلب دارد پس پرولاپس دارد. پرولاپس نوعی بیماری قلبی است که می‌ تواند احتمال آریتمی و تپش قلب را بالا ببرد برای این افراد در مرحله اول درمان غیر دارویی و در مراحل بعدی درمان دارویی تجویز می شود.

اما اگر بیمار بهبود نیافت، استفاده از وسایل و تجهیزات پزشکی یا بستری در بیمارستان برای برخی از آریتمی ها انجام می گیرد.

روش هایی برای پایین آوردن ضربان قلب

✅ کمی آب بنوشید.

✅ محکم سرفه کنید.

✅ تحرک تان را کم کنید.

✅ مصرف کافئین را کمتر کنید.

✅ تغذیه متعادل داشته باشید.

✅ در یک وعده غذا پرخوری نکنید.

✅ استرس تان را کم کنید و بخوابید.

✅ فعالیت بدنی منظم داشته باشید.

مطلب مرتبط: پایین آوردن ضربان قلب

پایین آوردن ضربان قلب

اگر این 5 نشانه را در خود احساس کردید جدی بگیرید و به پزشک مراجعه کنید:

 • تنگی نفس
 • احساس سنگینی روی قفسه سینه
 • دردهای تصادفی در بعضی نقاط بدن
 • کرختی در دست و پا
 • تپش قلب

این بیماری می تواند حس لرزش قلب، خفگی یا مور مور شدن را به شما منتقل کند. گاهی ممکن است حس کنید که قلب تان یک ضربان را جا می اندازد یا به سختی می تپد. بعضی افراد تپش قلب را به شکل ضربان هایی در گردن و قفسه ی سینه حس می کنند و برخی هم فقط احساس ناراحتی کلی دارند.

در افراد مبتلا به این بیماری که در بررسی های تشخیصی بیماری قلبی مشخص شد بر حسب نوع بیماری درمان های دارویی یا درمان های مداخله ای پیشرفته مٍثل استفاده از پیس میکر یا دستگاه ICD یا ابلیشن و گاهی مداخله جراحی برای کنترل بیماری زمینه قلبی انجام می شود.

پیشگیری از بیماری تپش قلب

شما می‌توانید برای درمان و از بین بردن عوامل خطرسازی که ممکن است به بیماری‌های قلبی منجر شوند، اقدامات بعدی را پیگیری کنید:

 • یک رژیم غذایی سالم داشته باشید و ورزش کنید. اگر می‌خواهید قلب سالمی داشته باشید و سبک زندگی شما به این موضوع کمک کند، باید به طور منظم ورزش کنید و غذاهای سالم مصرف کنید. رژیم‌های غذایی کم چرب که حاوی میوه‌ها، سبزیجات و غلات کامل هستند، رژیم‌هایی ایده آل برای پیشگیری از مشکلات قلبی محسوب می‌شوند.
 • وزن خود را در محدوده سالم نگه دارید. اضافه وزن خطر ایجاد بیماری‌های قلبی میان افراد را افزایش می‌دهد. برای پیشگیری از بیماری‌های قلبی بهتر است وزن خود را کنترل کنید.
 • سطح فشار خون و کلسترول خود را کنترل کنید. تغییرات سبک زندگی و مصرف داروهای لازم در زمان‌های مورد نیاز می‌تواند به کنترل فشار خون بالا و کلسترول کمک کند.
 • سیگار را ترک کنید. اگر سیگار می‌کشید و نمی توانید به تنهایی مصرف سیگار خود را متوقف سازید، بهتر است برای یافتن برنامه‌ها و راه کارهای کمکی برای ترک سیگار با پزشک خود مشورت کنید.
 • الکل مصرف نکنید. اگر عادت به مصرف الکل دارید، میزان مصرف الکل خود را تا جای ممکن کاهش دهید و یا اصلا استفاده نکنید
 • از مواد مخدر استفاده نکنید. از محرک‌هایی نظیر کوکائین استفاده نکنید. با پزشک خود در مورد برنامه مناسب برای خود صحبت کنید تا در صورت نیاز مصرف مواد مخدر را متوقف سازید.
 • از داروهای بدون نسخه با احتیاط استفاده کنید. بعضی از داروهای سرماخوردگی یا سرفه حاوی محرک‌هایی هستند که می‌توانند ضربان قلب را تشدید کنند. با پزشک خود در مورد داروهایی مشورت کنید که باید از مصرف آنها پرهیز کنید.
 • مصرف کافئین را محدود کنید. اگر نوشیدنی‌های کافئین دار استفاده می‌کنید، در این زمینه نیز اعتدال را رعایت کنید. برای این کار بهتر است بیشتر از یک یا دو لیوان کافئین در روز استفاده نکنید.
 • استرس خود را کنترل کنید. از استرس غیر ضروری اجتناب کنید و روش‌هایی را یاد بگیرید که به شما در کنترل استرس معمول به روشی سالم کمک می‌کنند.
 • به طور منظم به انجام چک آپ‌های پزشکی بپردازید. انجام معاینات منظم و گزارش هر علائم یا نشانه ای به پزشکان می‌تواند در پیشگیری از بیماری‌های قلبی کمک زیادی کند.

 

دکتر فریبا هندسی متخصص قلب و عروق و فشار خون در تهران

کلینیک فشار خون

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 3 روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر اسدنیا چهارشنبه ۱۸ تیر ۹۹( 2 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  من ۳۵ سالمه و مادر سه فرزندم
  یک هفته است دست چپم درد میکنه و خوب نمیشه
  استامینوفن هم خوردم. خوب نشد
  همین هفته هم هر وقت نشستم متوجه ضربان های کوبنده قلب میشم
  که یک یا دو بار تکرار میشه
  و حس بد و لرزش بدن را میده
  و بعد تا ۲۰ دقیقه مثلا نیست
  و لی در طول روز تکرار میشه
  تو فامیل خم اصلا سابقه بیماری قلبی نداریم.

  .
  ممنون از شما که راهنمایی میکنید
  1. تصویر کاربر دکتر فریبا هندسی چهارشنبه ۱۸ تیر ۹۹( 2 روز پیش)

   سلام عزیزم 

   اگر علت خاصی برای اضطراب ندارین و داروی خاصی مصرف نمیکنین میتونین در مواقع تپش قلب نوار قلب بگیرین 

 • تصویر کاربر مهدیزاده چهارشنبه ۱۸ تیر ۹۹( 2 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام 26 سالمه طرف چپ زیر سینه درد دارم وتپش قلب یکبارم اکو رفتم گفتن چیزی نیست ولی الان دوروز باز درد دارم که بعضی اوقات شدید تر میشه بیماری قلبی تو خانواده هم ارثیه موقع استرس هم فشارم بالا میره
  1. تصویر کاربر دکتر فریبا هندسی چهارشنبه ۱۸ تیر ۹۹( 2 روز پیش)

   سلام

   میتونین برای اطمینان خاطر مجدد اکو بشین ولی بنظر بیشتر علایمتون اضطرابیه و جای نگرانی نیست

 • تصویر کاربر مهدیزاده چهارشنبه ۱۸ تیر ۹۹( 2 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام 26 سالمه طرف چپ زیر سینه درد دارم وتپش قلب یکبارم اکو رفتم گفتن چیزی نیست ولی الان دوروز باز درد دارم که بعضی اوقات شدید تر میشه بیماری قلبی تو خانواده هم ارثیه موقع استرس هم فشارم بالا میره
  1. تصویر کاربر دکتر فریبا هندسی چهارشنبه ۱۸ تیر ۹۹( 2 روز پیش)

   سلام

   میتونین برای اطمینان خاطر مجدد اکو بشین ولی بنظر بیشتر علایمتون اضطرابیه و جای نگرانی نیست

 • تصویر کاربر بیمار چهارشنبه ۱۸ تیر ۹۹( 2 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  من ۱۹ سال دارم ، دوران دبیرستان خیلی درگیر استرس بودم (از ۱۵ سالگی) ، الان حدود یک سالی هست که تپش قلب شدید دارم یعنی تا ۱۷۶ هم رفته و بعضی اوقات با این که حس تپش دارم ضربانم پایینه (حدودا ۵۰-۵۵) ، در ادامه تپش ها هم گاها درد دارم و بعضی اوقات از درد سرم گیج میره، موقع استراحت هم فشار بسیار زیادی رو قفسه سینم حس میکنم که مانع تنفس درست میشه و سمت چپ بدنم درد میگیره و حتی حس خواب رفتگی دست میده. هنگام راه رفتن هم بعد از چند قدم حس میکنم نیرویی مانع راه رفتنم میشه و تپش قلب میگیرم طوری که انگار مشغول دویدن بودم.
  سابقه بیماری قلبی هم در خانواده وجود داره و تقریبا تمام خانواده پدری مجبور به آنژیوگرافی شدند.
  حدودا ۶ ماه پیش ، برای سرماخوردگی به پزشک مراجعه کردم و گفتند ضربان قلبم خیلی بالاست و پروپرانول ۱۰ تجویز کردند ( روزی یک عدد). اوایل خیلی خوب بود اما الان باز هم تپش قلب دارم ، طوری که صدایش را در گوشم هم حس میکنم.
  ممنون میشم اگه بفرمایید که این آریتمی‌ست و یا اثر استرس‌هایی که برام وجود داشته
  1. تصویر کاربر دکتر فریبا هندسی چهارشنبه ۱۸ تیر ۹۹( 2 روز پیش)

   سلام 

   میتونین برای اطمینان خاطر اکو بشین

 • تصویر کاربر فاطمه سه شنبه ۱۰ تیر ۹۹( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام من چند روزی هست نفس کشیدنم سخته تست ریه دادم ضربان قلبم گرفتم ولی سالم نمیدونم چرا نمیتونم راحت بخوابم
  1. تصویر کاربر دکتر فریبا هندسی سه شنبه ۱۰ تیر ۹۹( 1 هفته پیش)

   سلام

   سنتون؟

 • تصویر کاربر مرضیه سه شنبه ۱۰ تیر ۹۹( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  تازگی وقتی میخوابم از شدت ضربان قلب بیدار میشم
  1. تصویر کاربر دکتر فریبا هندسی سه شنبه ۱۰ تیر ۹۹( 1 هفته پیش)

   سلام

   سنتون؟

 • تصویر کاربر نفیسه سه شنبه ۱۰ تیر ۹۹( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام خانم دکتر من 23سالمه نزدیک 2ماهه خیلی توش قلب دارم جوری که بعضی وقتا فکر میکنم این خالت عادی ضربان قلبمه خیلی هم ادم فکری هستم از دیشبم احساس میکنم قلبم درد میکنه هیچ دارویی هم استفاده نمیکنم فقط ی دونه پرانول10 خوردم هیچ بیماری و مشکلی قبلی هم نداشتم البته سه ماه پیش ورزش زیاد میکردم ممنون از اینکه وقت میذارین
  1. تصویر کاربر دکتر فریبا هندسی سه شنبه ۱۰ تیر ۹۹( 1 هفته پیش)

   سلام

   نگران نباشین 

 • تصویر کاربر پریس سه شنبه ۱۰ تیر ۹۹( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام بمدت یکماه هست که احساس میکنم موقع خواب ریتم قلبم نامنظم میشه وسمت چپ میخوابم احساس میکنم فشار رو قلبم زیاده وریتمش بدتر میشه
  1. تصویر کاربر دکتر فریبا هندسی سه شنبه ۱۰ تیر ۹۹( 1 هفته پیش)

   سلام

   سنتون؟

 • تصویر کاربر یاس پنجشنبه ۵ تیر ۹۹( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام.وقت بخیر.من خانمی ۴۰ ساله، چند وقته احساس میکنم قلبم یه ضربان نمیزنه وبعد باشدت تمام میزنه طوریکه سینه ام درد میگیره ونفسم یه لحظه در سینه حبس میشه..لطفا بگید مشکلم چیه؟
  من یک چهارم لیوتیروکسین صبحا ویه روزدرمیان ریزواستاتین وفنوفیبرات بخاطر چربیم مصرف میکنم
  1. تصویر کاربر دکتر فریبا هندسی پنجشنبه ۵ تیر ۹۹( 2 هفته پیش)

   سلام

   نوار قلب و اکوکاردیگرافی نیاز دارین برای اطمینان از وضعیت قلبیتون

 • تصویر کاربر سيمين پنجشنبه ۵ تیر ۹۹( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با تشكر من سالهاست كه دچار افتادگى ميترال وطپش قلب هستم در تست ها واكو چيز خاص ديگرى نبوده قرص متورال قبلا مصرف ميكردم الان شبها پروپرانول ٢٠ميخورم ️ولى مدتى است موقع أوائل خوابم اگه بدنم به سمت چپ باشه از خواب ميپرم با احساس هرى ريختن وخالى شدن وطپش قلب شديد ممنون ميشم راهنمايى كنيد
  1. تصویر کاربر دکتر فریبا هندسی پنجشنبه ۵ تیر ۹۹( 2 هفته پیش)

   سلام 

   سنتون؟

   جای نگرانی نیست

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر