علت تپش قلب در خانم ها چیست؟ (تپش قلب کوبنده و ناگهانی)

4

علت تپش قلب یا احساس ضربان قلب در افراد متفاوت است و میتواند علل قلبی یا غیر قلبی داشته باشد.


علت تپش قلب

تپش قلب گرفته اید و نمی دانید علت تپش قلب چیست؟ ما در اینجا علت تپش قلب را توضیح داده ایم لطفا با ما همراه باشید، علل شایع تپش قلب عبارتند از:

 • واکنش های احساسی شدید مانند استرس
 • اضطراب یا حملات هراس افسردگی
 • ورزش سنگین
 • مواد محرک از جمله کافئین، نیکوتین، کوکائین، آمفتامین و داروهای سرماخوردگی و سرفه
 • تب
 • تغییرات هورمونی مرتبط با قاعدگی
 • بارداری
 • یائسگی
 • هورمون تیروئید خیلی زیاد یا خیلی کم
 • گاهی اوقات تپش قلب می تواند نشانه یک مشکل جدی باشد، مانند غده تیروئید بیش فعال (پرکاری تیروئید) یا ریتم غیر طبیعی قلب (آریتمی).
 • ورم مفاصل می تواند باعث ضربان قلب بسیار سریع، ضربان قلب غیر منتظره کند، یا ضربان قلب نامنظم شود.

تپش قلب در خانم ها رایج تر است یا در آقایان؟

البته در خانم ها این مطلب بیشتر دیده می شود که از علل قلبی می توان به آریتمی، پرولاپس میترال به خصوص در خانم ها و اختلالات دریچه ها اشاره داشت و در علل غیر قلبی نیز مشکلات تیروئید و کم خونی و اختلالات هورمونی می بایست بررسی شوند. تپش قلب در خانم ها می تواند عارضه جانبی مصرف برخی داروها هم باشد، مثل داروهایی که برای درمان آسم و اختلالات تیروئید استفاده میشوند.

قلب‌ های سالم نیز ممکن است دچار اختلال ریتم یا آریتمی شوند و تقریبا اکثر آدم ها تا به حال تپش قلب را تجربه کرده اند. این احساس بیشتر هنگام استرس و اضطراب و ترس ویا در هنگام بی خوابی های شب اتفاق می افتد و اکثرا در خانم ها شايع‌ تر است.

هنگام فعالیت بدنی، ورزش، بالا رفتن از پله‌ ها، حمل خریدهای روزانه، فشار روحی، خوشحالی، غم، عصبانیت و هیجان ضربان قلب بالا می‌رود تا به بدن اکسیژن کافی برسد. اما گاهی اوقات این ضربان سریع و کوبنده قلب مدت بیشتری باقی می‌ ماند و به اضطراب و نگرانی‌ فرد می‌ انجامد.

اگر اختلال ریتم آن قدر شدید باشد که پمپاژ قلب تحت تاثیر قرار گرفته و باعث سرگیجه یا حتی بی هوشی شود یا اگر همراه با آن درد سینه، تنگی نفس یا حالت تهوع احساس شود یا اینکه در فامیل نزدیک سابقه سکته قلبی وجود داشته باشد فرد دچار شده می بایست به پزشک مراجعه کند.

بکار گیری روش های تشخیصی

نوار قلب، هولتر یا پایش نوار قلب مداوم بررسی الکترو فیزیو لوژی قلب اکوکاردیو گرافی داپلر رنگی و…اغلب بیماران دچار تپش قلب آریتمی جدی یا بیماری ساختمانی قلبی ندارند.

برای اینکه مشخص شود تپش قلب از نوع مهم است یا خیر می توان دقیقا آن زمانی که حمله تپش شروع می شود نوار قلب گرفت. اگر هم بیمار نتوانست در آن لحظه نوار قلب بگیرد می تواند از دستگاه هولتر مانیتورینگ استفاده کند.

به این صورت که پزشک دستگاه را به مریض وصل می کند و بعد او به منزل می رود و تا 24 ساعت ضربان قلبش در دستگاه ثبت می شود. بیمار باید در لحظاتی که احساس می کند تپش قلب دارد، دکمه دستگاه را فشار دهد تا آن لحظه علامت گذاری شود. سپس پزشک آن را بررسی می کند تا ببیند در آن لحظه واقعا آریتمی مهمی اتفاق افتاده یا صرفا علامتی بوده است که خود بیمار بیان کرده و چیز مهمی نیست.

تپش قلب همیشه خطرناک نیست!

برخی از آریتمی‌ ها شدید و خطرناک هستند و ممکن است منجر به ایست قلبی شوند. اما برخی دیگر خوش‌ خیم هستند و خود به خود بهبود پیدا می‌کنند.

شیوع بیماری های قلبی در سرما

تپش قلب احساسی است که تنها خود بیمار می‌تواند آن را بیان کند. به عبارت دیگر پزشک نمی‌تواند به بیمار خود بگوید که شما تپش قلب داريد، در واقع شکایتی است که بیمار با آن نزد پزشک می‌ آید. حال ممکن است فردی که احساس تپش دارد با انجام بررسی‌ های پزشکی متوجه شود قلبش در وضعیت طبيعي قرار دارد. ممکن است تپش قلب علت مهم یا غیر مهمی داشته باشد.

راهکار کاهش تپش قلب و اجتناب از محرک ها

تحقیقات نشان داده است نفس عمیق و آرامش می تواند به کاهش سرعت قلب و تپش کمک کند. بعضی از محرک ها باعث می شوند ضربان قلب شما تندتر شود و احساس تپش قلب کنید. خوردن چند فنجان قهوه در روز نه تنها نمی تواند تپش قلب را برطرف کند، بلکه قرص های کافئین دار و نوشیدنی های انرژی زا می توانند سبب تپش قلب هم بشوند.

همه خانم‌ها تپش قلب و پرولاپس دریچه میترال دارند؟

پرولاپس دریچه میترال یکی از اختلالات آناتومیکی قلب به شمار می‌ آید و یکی از علائم آن می‌ تواند تپش قلب باشد. در این اختلال دریچه میترال بر اثر کمبود نوعی پروتئین، هنگام بسته شدن مقداری به داخل دهلیز خم می‌شود. پرولاپس در خانم‌ ها شایع‌ تر است اما شیوع کلی‌ اش در جامعه حدود 2 درصد است یعنی از هر 100 نفر ممکن است 2 نفر پرولاپس داشته باشند.

علت تپش قلب در خانم ها

اما باز هم همیشه این طور نیست که هر کس پرولاپس دارد حتما تپش قلب هم خواهد داشت یا هرکس تپش قلب دارد پس پرولاپس دارد. پرولاپس نوعی بیماری قلبی است که می‌ تواند احتمال آریتمی و تپش قلب را بالا ببرد برای این افراد در مرحله اول درمان غیر دارویی و در مراحل بعدی درمان دارویی تجویز می شود اما اگر بیمار بهبود نیافت، استفاده از وسایل و تجهیزات پزشکی یا بستری در بیمارستان برای برخی از آریتمی ها انجام می گیرد.

روش هایی برای پایین آوردن ضربان قلب

✅ کمی آب بنوشید.

✅ محکم سرفه کنید.

✅ تحرک تان را کم کنید.

✅ مصرف کافئین را کمتر کنید.

✅ تغذیه متعادل داشته باشید.

✅ در یک وعده غذا پرخوری نکنید.

✅ استرس تان را کم کنید و بخوابید.

✅ فعالیت بدنی منظم داشته باشید.

مطلب مرتبط: پایین آوردن ضربان قلب

اگر این 5 نشانه را در خود احساس کردید جدی بگیرید و به پزشک مراجعه کنید:

پایین آوردن ضربان قلب

⚠ تنگی نفس
⚠ احساس سنگینی روی قفسه سینه
⚠ دردهای تصادفی در بعضی نقاط بدن
⚠ کرختی در دست و پا
⚠ تپش قلب

تپش قلب می تواند حس لرزش قلب، خفگی یا مور مور شدن را به شما منتقل کند. گاهی ممکن است حس کنید که قلب تان یک ضربان را جا می اندازد یا به سختی می تپد. بعضی افراد تپش قلب را به شکل ضربان هایی در گردن و قفسه ی سینه حس می کنند و برخی هم فقط احساس ناراحتی کلی دارند.

در افراد مبتلا به تپش قلب که در بررسی های تشخیصی بیماری قلبی مشخص شد بر حسب نوع بیماری درمان های دارویی یا درمان های مداخله ای پیشرفته مٍثل استفاده از پیس میکر یا دستگاه ICD یا ابلیشن و گاهی مداخله جراحی برای کنترل بیماری زمینه قلبی انجام می شود.

دکتر فریبا هندسی متخصص قلب و عروق و فشار خون در تهران

کلینیک فشار خون

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 3 روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
4 نظرات
 1. علی رضایی می گوید

  سلام دکتر من یک باره دچار تپش قلب می شوم بیشتر شبها داروی متی مازول برای پر کاری تیروییو صبح وشب طبق نظر دکتر مصرف می کنم ایا تپش قلب از داروها است نوار قلب وتست ورزش دادم نرمال بود قرص پرانول نیز موقع تپش قلب استفاده می کنه موقع تپش قلب حس می کنم چیزی در گلویم گیر کرده وحالت تهوع دارم فشار خونم کمی بالا است دکتر با توجه به اینکه من ۴۵ سله ومرد هستم امکان امدن به تهران را ندارم لطفا راهنمایی کنید علی رضایی

 2. سالار لاوا می گوید

  سلام من تپش قلب‌دارم بالا و پایین میاد خیلی آخرین بار ضربانه قلبم به ۱۹۰رسید رفتم دکتر میگه یه چیزی مثله غده تو قلبت هست باید عمل بشی ولی احتماله اینکه پیدا بشه یا سوزونده بشه ۷۰_ درصده چیکار کنم

 3. رضایی می گوید

  سلام ببخشید قلب من در بعضی مواقع دچار نوعی تپش نامنظم میشه طوری که حالت کوبندگی داره مثلا دو سه بار تند میزنه بعد اروم میشه و این دایمی نیست بعضی وقتها هفته ها این حالت رو ندارم ولی بعضی وقتها چند روز پشت سر هم تکرار میشه .به دکتر هم مراجعه کردم که با گرفتن اکو میگن یک مقدار شلی دریچه قلب داری که خیلی مهم نیست ولی خودم خیلی از این موضوع ناراحتم و اذیت میشم البته لازم به ذکر است که من ۳ ساله قرص ایماتنیب میخورم به خاطره بیماری cml.ولی این حالت قلبم رو قبل از مصرف قرصها هم داشتم.با تشکر.

  1. دکتر فریبا هندسی می گوید

   ممکن است آریتمی داشته باشید ، اگر احساس ناراحتی دارید به متخصص قلب جهت بررسی و چکاپ مراجعه کنید

پرسش از دکتر

اطلاعات شخصی شما منتشر نخواهد شد.

پرسش از دکتر