هولتر مانيتورينگ بيست و چهار ساعته فشار خون يا ABPM

مانیتورینگ فشار خون غیرمستقیم (ABPM) یک دستگاه فشار خون پرکاربرد است که در همه حال می تواند همراه شما باشد. این مانیتورینگ قابل حمل بوده وشما می توانید به صورت  24 ساعته از آن استفاده کنید.

مانیتورینگ فشار خون این دستگاه از یک دستگاه فشار خون دیجیتال کوچک استفاده می کند که با یک کمربند در اطراف بدن شما متصل و دستبند آن هم دور بازوی شما است. این دستگاه به اندازه کافی کوچک است و قابلیت حمل آسان و کوچک بودن آن باعث شده است که شما به طور عادی  می توانید زندگی روزمره خود را ادامه دهید و حتی با آن بخوابید.

چرا من  به یک مانیتور 24 ساعته نیاز دارم؟

با اندازه گیری فشار خون خود در فواصل منظم 24 ساعته، پزشک شما قادر است تصاویری روشن از نحوه تغییر فشار خون شما در طول روز داشته باشد. دلایل متعددی برای این کار وجود دارد. پزشک ممکن است به دنبال ارزیابی میزان فشار خون شما در کلینیک و یا منزل باشد.

هولتر فشار خون 24 ساعته

همچنین از دیگر مزیت های این دستگاه فشار خون این است که پزشک  شما اثربخشی داروهای مصرفی را به طور دقیق تری ارزیابی می کند، تا مطمئن شود فشار خون شما در طول روز کنترل می شود. آنها ممکن است بخواهند ببینند آیا فشار خون شما در شب دچار تغییر می شود یا خیر. در این صورت، ممکن است لازم باشد داروهای خود را تغییر دهید.

مانیتورینگ فشار خون در طول 24 ساعت چگونه عمل می کند؟

به طور معمول این دستگاه در بیمارستان برای شما نصب شده است. اندازه گیری فشار خون 24 ساعته، دقیقا  مانند تمام کنترل کننده های فشار خون معمولی است: نحوه کار به این صورت است که شما کاف را در دستگاه دیجیتال و بالای بازو فشار داده و سپس به آرامی آن را آزاد می کنید.

این دستگاه، فشارخون را با فواصل منظم در طول روز می گیرد: معمولا، هر 15-30 دقیقه در طول روز و 30-60 دقیقه در شب. شما باید مانیتور را در طول شب فعال نگه دارید و می توانید در هنگام خواب، دستگاه را در زیر بالش یا در رختخواب  خود قرار دهید.

کنترل فشار خون

 

 

مانیتورینگ فشار خون در طی شبانه روز به طور دقیقی عمل کرده و شما به راحتی و بدون احساس ناراحتی می توانید آن را همراه داشته و کارهای عادی خود را انجام دهید. تنها کاری که توصیه می شود همراه این دستگاه دیجیتال فشار خون انجام ندهید، شنا کردن و یا دوش گرفتن است.

در پایان 24 ساعت، شما می توانید دستگاه فشار خون 24 ساعته و کاف را از خود جدا کرده و برای ارزیابی به بیمارستان بروید. مانیتورینگ فشار خون تمام موارد را در طی 24 ساعت ذخیره کرده و نتایج در بیمارستان  توسط پزشک آنالیز خواهد شد.

در طی نظارت 24 ساعته فشار خون چه کارهایی انجام دهم؟

برای آن که صحت و نحوه کار دستگاه مانیتورینگ فشار خون را بررسی کنید، مطمئن شوید که لوله متصل به دستگاه ، پیچ خورده یا خم نشده باشد. همچنین، درست قبل از اینکه دستگاه شروع به خواندن کند،  با صدای بوق علامت می دهد. هنگام شنیدن این صدا شما باید:

در صورت امکان برای بار اول ثابت مانده و اگر دست خود را روی قلب خود نگه داشته اید ، این موقعیت را حفظ کنید.

بهتر است تمام اندازه گیری ها و زمان را در یک دفترچه  ، یادداشت کنید. این دستگاه تمام تغییرات را در حالت عادی و زمان مصرف دارو ثبت خواهد کرد . به این ترتیب پزشک شما به راحتی می تواند به بررسی وضعیت شما بپردازد. در صورتی که  پس از بستن دستگاه دیجیتال هر گونه ناراحتی یا مشکلی داشتید، بهتر است به مرکز درمانی مراجعه کرده و مشکل را برطرف کنید.

دکتر فریبا هندسی متخصص قلب و عروق و فشار خون در تهران

کلینیک فشار خون

هولتر مانيتورينگ بيست و چهار ساعته فشار خون يا ABPM
4.7 (93.33%) 3 رای

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 3 روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
پرسش از دکتر