علت تپش قلب در خانم ها چیست؟ (تپش قلب کوبنده و ناگهانی)

علت تپش قلب یا احساس ضربان قلب در افراد متفاوت است و میتواند علل قلبی یا غیر قلبی داشته باشد.


علت تپش قلب

این بیماری را گرفته اید و نمی دانید علت تپش قلب چیست؟ ما در اینجا علت این بیماری را توضیح داده ایم لطفا با ما همراه باشید، علل شایع تپش قلبِ نامنظم یا شدید عبارتند از:

 • واکنش های احساسی شدید مانند استرس
 • اضطراب یا حملات هراس افسردگی
 • ورزش سنگین
 • مواد محرک از جمله کافئین، نیکوتین، کوکائین، آمفتامین و داروهای سرماخوردگی و سرفه
 • تب
 • تغییرات هورمونی مرتبط با قاعدگی
 • بارداری
 • یائسگی
 • هورمون تیروئید خیلی زیاد یا خیلی کم
 • گاهی اوقات تپش قلب می تواند نشانه یک مشکل جدی باشد، مانند غده تیروئید بیش فعال (پرکاری تیروئید) یا ریتم غیر طبیعی قلب (آریتمی).
 • ورم مفاصل می تواند باعث ضربان قلب بسیار سریع، ضربان قلب غیر منتظره کند، یا ضربان قلب نامنظم شود.

علت تپش قلب

تپش قلب در خانم ها رایج تر است یا در آقایان؟

البته در خانم ها این مطلب بیشتر دیده می شود که از علل قلبی می توان به آریتمی، پرولاپس میترال به خصوص در خانم ها و اختلالات دریچه ها اشاره داشت و در علل غیر قلبی نیز مشکلات تیروئید و کم خونی و اختلالات هورمونی می بایست بررسی شوند.

تپش قلب در خانم ها می تواند عارضه جانبی مصرف برخی داروها هم باشد، مثل داروهایی که برای درمان آسم و اختلالات تیروئید استفاده میشوند.

قلب‌ های سالم نیز ممکن است دچار اختلال ریتم یا آریتمی شوند و تقریبا اکثر آدم ها تا به حال تپش قلب را تجربه کرده اند. این احساس بیشتر هنگام استرس و اضطراب و ترس ویا در هنگام بی خوابی های شب اتفاق می افتد و اکثرا در خانم ها شايع‌ تر است.

هنگام فعالیت بدنی، ورزش، بالا رفتن از پله‌ ها، حمل خریدهای روزانه، فشار روحی، خوشحالی، غم، عصبانیت و هیجان ضربان قلب بالا می‌رود تا به بدن اکسیژن کافی برسد. اما گاهی اوقات این ضربان سریع و کوبنده قلب مدت بیشتری باقی می‌ ماند و به اضطراب و نگرانی‌ فرد می‌ انجامد.

اگر اختلال ریتم آنقدر شدید باشد که پمپاژ قلب تحت تاثیر قرار گرفته و باعث سرگیجه یا حتی بی هوشی شود یا اگر همراه با آن درد سینه، تنگی نفس یا حالت تهوع احساس شود یا اینکه در فامیل نزدیک سابقه سکته قلبی وجود داشته باشد فرد دچار شده می بایست به پزشک مراجعه کند.

بکار گیری روش های تشخیصی

نوار قلب، هولتر یا پایش نوار قلب مداوم بررسی الکتروفیزیولوژی قلب اکوکاردیوگرافی داپلر رنگی و… راه های تشخیصی برای تشخیص بیماری های مرتبط با قلب است.

برای خواندن مطالب بیشتر در رابطه با اکوی قلب و هولتر پایش قلب می توانید روی گزینه های زیر کلیک کنید.

اکوی قلب  هولتر 24 ساعته قلب

اغلب بیماران دچار تپش قلب آریتمی جدی یا بیماری ساختمانی قلبی ندارند.

برای اینکه مشخص شود تپش شدید قلب از نوع مهم است یا خیر می توان دقیقا آن زمانی که حمله تپش شروع می شود نوار قلب گرفت. اگر هم بیمار نتوانست در آن لحظه نوار قلب بگیرد می تواند از دستگاه هولتر مانیتورینگ استفاده کند.

به این صورت که پزشک دستگاه را به مریض وصل می کند و بعد او به منزل می رود و تا 24 ساعت ضربان قلبش در دستگاه ثبت می شود.

بیمار باید در لحظاتی که احساس می کند تپش شدید قلب دارد، دکمه دستگاه را فشار دهد تا آن لحظه علامت گذاری شود. سپس پزشک آن را بررسی می کند تا ببیند در آن لحظه واقعا آریتمی مهمی اتفاق افتاده یا صرفا علامتی بوده است که خود بیمار بیان کرده و چیز مهمی نیست.

تپش قلب همیشه خطرناک نیست!

برخی از آریتمی‌ ها شدید و خطرناک هستند و ممکن است منجر به ایست قلبی شوند. اما برخی دیگر خوش‌ خیم هستند و خود به خود بهبود پیدا می‌کنند.

شیوع بیماری های قلبی در سرما

آریتمی قلب احساسی است که تنها خود بیمار می‌تواند آن را بیان کند. به عبارت دیگر پزشک نمی‌تواند به بیمار خود بگوید که شما تپش داريد، در واقع شکایتی است که بیمار با آن نزد پزشک می‌ آید.

حال ممکن است فردی که احساس تپش دارد با انجام بررسی‌ های پزشکی متوجه شود قلبش در وضعیت طبيعي قرار دارد. ممکن است تپش شدید قلب علت مهم یا غیر مهمی داشته باشد.

تپش قلب و تنگی نفس

تپش قلب قطعا می تواند با تنگی نفس ارتباط داشته و امکان دارد هر دوی این موارد بدون وجود یک بیماری جدی به صورت همزمان بروز دهند. این موضوع اغلب بیانگر قابل توجه شدن بی نظمی ریتم قلب بوده و می تواند نیاز به انجام ارزیابی های جامع تر را بیان کند.

به طور کلی، هر چه علائم جدی تر باشند، مشکل باید جدی تر به شمار رود. از جمله این علائم می توان به احساس سبکی در سر، از دست دادن هوشیاری، درد قفسه سینه و تنگی نفس اشاره کرد.

در صورتی که بیمار دارای یک بیماری قلبی همچون سکته قلبی، نارسایی احتقانی قلب، کاردیومیوپاتی هایپرتروفیک و موارد دیگر باشد، علائم تپش قلب بیانگر نیاز به انجام یک معاینه کامل هستند.

تپش قلب و سردی دست و پا

افراد مبتلا به نارسایی قلبی اغلب در بازو، پا، دست و کف پای خود احساس سرما می کنند. این پدیده بدین دلیل بروز می دهد که جهت جبران عدم توانایی پمپاژ مناسب خون به کل بدن، مقدار زیادی از خون در حال گردش به سمت مغز و دیگر اندام های حیاتی می رود.

در نتیجه این وضعیت، اندام های انتهایی خون کمتری دریافته و احساس سرما می کنند. این علائم معمولا تنها در افراد مبتلا به نارسایی شدید و مزمن قلب بروز می دهند.

اگر اندام هایی انتهایی به صورت ناگهانی سرد و مرطوب شوند و دیگر علائم نارسایی قلب همچون تجمع مایعات، تیرگی شعور یا کاهش ادرار پدیدار یا تشدید شوند امکان ابتلای فرد به شوک وجود دارد. شوک هنگامی بروز می دهد که مقداری از خون پمپاژ شده از قلب به شدت افت کرده است. در صورت تجربه علائم شوک به مراقبت های پزشکی اورژانسی نیاز است.

سردی دست و پا و لرزش بدن

لرزش بدن و تپش قلب

رعشه یا لرزش بدن به حرکات غیر ارادی یک یا بیش از یک بخش از بدن گفته می شود. عوامل رعشه شامل اختلالات عصبی، بیماری های آسیب رسان به اعصاب (نورو دژنراتیو)، مصرف برخی دارو ها، مسمومیت با جیوه، پر کاری تیروئید و نارسایی کبدی می شوند.

لرزش بدن انواع مختلفی دارد. درمان به نوع لرزش و در دسترس بودن دارو ها برای این بیماری بستگی دارد. تپش قلب و لرزش بدن اغلب با یکدیگر بروز نداده اما می توانند از طریق پر کاری تیروئید با یکدیگر ارتباط داشته باشند.

پر کاری تیروئید در نهایت به فیبریلاسیون دهلیزی و لرزش اندام ها منجر می شود. هایپوگلایسمی (افت قند خون) می تواند این علائم و نشانه ها را تشدید کند. این مورد بیشتر در افراد دیابتی مصرف کننده انسولین یا سولفونیل اوره بروز می دهد. علاوه بر این، حملات هراس نیز می توانند این علائم و نشانه ها را به وجود آورند.

راهکار کاهش تپش قلب و اجتناب از محرک ها

تحقیقات نشان داده است نفس عمیق و آرامش می تواند به کاهش سرعت قلب و تپش شدید آن کمک کند. بعضی از محرک ها باعث می شوند ضربان قلب شما تندتر شود و احساس تپندگی شدید قلب کنید. خوردن چند فنجان قهوه در روز نه تنها نمی تواند تپش قلب را برطرف کند، بلکه بیش از اندازه ی قرص های کافئین دار و نوشیدنی های انرژی زا می توانند سبب تپش قلب هم بشوند.

همه خانم‌ها تپش قلب و پرولاپس دریچه میترال دارند؟

پرولاپس دریچه میترال یکی از اختلالات آناتومیکی قلب به شمار می‌ آید و یکی از علائم آن می‌ تواند تپش قلب باشد. در این اختلال دریچه میترال بر اثر کمبود نوعی پروتئین، هنگام بسته شدن مقداری به داخل دهلیز خم می‌شود.

پرولاپس در خانم‌ ها شایع‌ تر است اما شیوع کلی‌ اش در جامعه حدود 2 درصد است یعنی از هر 100 نفر ممکن است 2 نفر پرولاپس داشته باشند.

علت تپش قلب در خانم ها

اما باز هم همیشه این طور نیست که هر کس پرولاپس دارد حتما تپش قلبِ نامنظم هم خواهد داشت یا هرکس تپش قلب دارد پس پرولاپس دارد. پرولاپس نوعی بیماری قلبی است که می‌ تواند احتمال آریتمی و تپش قلب را بالا ببرد برای این افراد در مرحله اول درمان غیر دارویی و در مراحل بعدی درمان دارویی تجویز می شود.

اما اگر بیمار بهبود نیافت، استفاده از وسایل و تجهیزات پزشکی یا بستری در بیمارستان برای برخی از آریتمی ها انجام می گیرد.

روش هایی برای پایین آوردن ضربان قلب

✅ کمی آب بنوشید.

✅ محکم سرفه کنید.

✅ تحرک تان را کم کنید.

✅ مصرف کافئین را کمتر کنید.

✅ تغذیه متعادل داشته باشید.

✅ در یک وعده غذا پرخوری نکنید.

✅ استرس تان را کم کنید و بخوابید.

✅ فعالیت بدنی منظم داشته باشید.

مطلب مرتبط: پایین آوردن ضربان قلب

پایین آوردن ضربان قلب

اگر این 5 نشانه را در خود احساس کردید جدی بگیرید و به پزشک مراجعه کنید:

 • تنگی نفس
 • احساس سنگینی روی قفسه سینه
 • دردهای تصادفی در بعضی نقاط بدن
 • کرختی در دست و پا
 • تپش قلب

این بیماری می تواند حس لرزش قلب، خفگی یا مور مور شدن را به شما منتقل کند. گاهی ممکن است حس کنید که قلب تان یک ضربان را جا می اندازد یا به سختی می تپد. بعضی افراد تپش قلب را به شکل ضربان هایی در گردن و قفسه ی سینه حس می کنند و برخی هم فقط احساس ناراحتی کلی دارند.

در افراد مبتلا به این بیماری که در بررسی های تشخیصی بیماری قلبی مشخص شد بر حسب نوع بیماری درمان های دارویی یا درمان های مداخله ای پیشرفته مٍثل استفاده از پیس میکر یا دستگاه ICD یا ابلیشن و گاهی مداخله جراحی برای کنترل بیماری زمینه قلبی انجام می شود.

پیشگیری از بیماری تپش قلب

شما می‌توانید برای درمان و از بین بردن عوامل خطرسازی که ممکن است به بیماری‌های قلبی منجر شوند، اقدامات بعدی را پیگیری کنید:

 • یک رژیم غذایی سالم داشته باشید و ورزش کنید. اگر می‌خواهید قلب سالمی داشته باشید و سبک زندگی شما به این موضوع کمک کند، باید به طور منظم ورزش کنید و غذاهای سالم مصرف کنید. رژیم‌های غذایی کم چرب که حاوی میوه‌ها، سبزیجات و غلات کامل هستند، رژیم‌هایی ایده آل برای پیشگیری از مشکلات قلبی محسوب می‌شوند.
 • وزن خود را در محدوده سالم نگه دارید. اضافه وزن خطر ایجاد بیماری‌های قلبی میان افراد را افزایش می‌دهد. برای پیشگیری از بیماری‌های قلبی بهتر است وزن خود را کنترل کنید.
 • سطح فشار خون و کلسترول خود را کنترل کنید. تغییرات سبک زندگی و مصرف داروهای لازم در زمان‌های مورد نیاز می‌تواند به کنترل فشار خون بالا و کلسترول کمک کند.
 • سیگار را ترک کنید. اگر سیگار می‌کشید و نمی توانید به تنهایی مصرف سیگار خود را متوقف سازید، بهتر است برای یافتن برنامه‌ها و راه کارهای کمکی برای ترک سیگار با پزشک خود مشورت کنید.
 • الکل مصرف نکنید. اگر عادت به مصرف الکل دارید، میزان مصرف الکل خود را تا جای ممکن کاهش دهید و یا اصلا استفاده نکنید
 • از مواد مخدر استفاده نکنید. از محرک‌هایی نظیر کوکائین استفاده نکنید. با پزشک خود در مورد برنامه مناسب برای خود صحبت کنید تا در صورت نیاز مصرف مواد مخدر را متوقف سازید.
 • از داروهای بدون نسخه با احتیاط استفاده کنید. بعضی از داروهای سرماخوردگی یا سرفه حاوی محرک‌هایی هستند که می‌توانند ضربان قلب را تشدید کنند. با پزشک خود در مورد داروهایی مشورت کنید که باید از مصرف آنها پرهیز کنید.
 • مصرف کافئین را محدود کنید. اگر نوشیدنی‌های کافئین دار استفاده می‌کنید، در این زمینه نیز اعتدال را رعایت کنید. برای این کار بهتر است بیشتر از یک یا دو لیوان کافئین در روز استفاده نکنید.
 • استرس خود را کنترل کنید. از استرس غیر ضروری اجتناب کنید و روش‌هایی را یاد بگیرید که به شما در کنترل استرس معمول به روشی سالم کمک می‌کنند.
 • به طور منظم به انجام چک آپ‌های پزشکی بپردازید. انجام معاینات منظم و گزارش هر علائم یا نشانه ای به پزشکان می‌تواند در پیشگیری از بیماری‌های قلبی کمک زیادی کند.

 

دکتر فریبا هندسی متخصص قلب و عروق و فشار خون در تهران

کلینیک فشار خون

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 3 روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر نرگس یکشنبه ۳۰ خرداد ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 56 مشاهده پرسش
  سلام ... دختری ۲۰ ساله هستم ... چند روز از تپش قلبم کلافم ... هر موقع هم اینجوری میشه حدود ۱۱۰ هست... و این جور وقتا عملا کار خاصی نکردم ممکنه بعد از غدا باشه یا وسط درس خوندن یا هر حالت عادی دیگه ... دلم میخواد با دستم بگیرمش اینجوری نزنه... بعدشم شاید حس کنم شونه ام یا قسمت ترقوه ام درد میکنه و شاید بیحالی تو دست و پام... الان وسط امتحانام هستم و اصلا وقت نیست برای دکتر ... چیکار کنم ؟؟ اعصابم بهم میریزه از اینجوری زدنش...
  1. تصویر کاربر دکتر فریبا هندسی یکشنبه ۳۰ خرداد ۰( 1 ماه پیش)
   سلام عزیزم امیدوارم در امتحاناتتون موفق باشید بهر حال برای تشخیص بهتر لازم هست به پزشک متخصص قلب و عروق مراجعه کنین
  2. تصویر کاربر دکتر فریبا هندسی یکشنبه ۳۰ خرداد ۰( 1 ماه پیش)
   سلام عزیزم امیدوارم در امتحاناتت موفق باشی برای بهتر تشخیص دادن و معاینه لطفا به پزشک متخصص قلب و عروق مراجعه کنین
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر سمیه جمعه ۱۱ مهر ۹۹( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 133 مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر خانم دکتر یه سوال داشتم خانمی 39 ساله مجرد هستم و سابقه بیماری هم تا حالا نداشتم بطور معمول ودعادی فشارم اکثرا پایین هس خیلی اتفاقی چند روز پشت سر هم فشارمو چک میکردم متوجه شدم ضربان قلبم بالای 90 هس فشارم اکثرا 9 روی 6. یا 10 روی 7 نهایتا به 11 با 12 خیلی کم میرسه ولی ضربان قلبم 92 , 95 حتی بیشترم هس در صورتیکه خودم هیچ احساسی ندارم و هیچ علامتی ندارم میشه راهنماییم کنید چیکار کنم . با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر فریبا هندسی جمعه ۱۱ مهر ۹۹( 9 ماه پیش)

   سلام عزیزم مشکلی نداره تا 100 نرمال است فشراتونم کاملا نرمال

 • تصویر کاربر لیلا سه شنبه ۸ مهر ۹۹( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 126 مشاهده پرسش
  سلام.من خانمی۳۵ ساله هستم که مدت چند سال است که تپش قلب دارم اما هیچ گاه پیگیری نکردم.اما الان مدتی است که نفس تنگی هم دارم حتی برای بالا رفتن از چند پله هم دچار مشکل میشوم.هنگام ورزش کردن تپش قلبم به شدت بالا میرود وتنگی نفس و سرگیجه و سردرد شدید میگیرم.هنگام عصبانیت هم تپش قلبم بالا میرود و دست چپم بی حس میشود.در ضمن من حدود ۱۱ سال است که دفع پروتئین دارم .این بیماری میتواند باعث مشکل قلبی شود؟؟ با تشکر.
  1. تصویر کاربر دکتر فریبا هندسی سه شنبه ۸ مهر ۹۹( 10 ماه پیش)

   سلام عزیزم باید بررسی قلبی بشین اکو نوار قلب و در صورت نیاز تست ورزش 

 • تصویر کاربر شهرزاد شنبه ۵ مهر ۹۹( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 116 مشاهده پرسش
  سلام خانم دکتر خسته نباشید من ۲۴ سالمه برای اولین بار وقتی داشتم ناهار می خوردم تپش قلبم رفت بالا اما چند دقیقه طول نکشید که ارام شد تپش قلبم شد ۸۵ تا و فشار خونم ۱۲ روی ۸ ولی وقتی دست می زارم روی قلبم احساس می کنم زیاد می زنه اما نبضمو از مچ دستم می گیرم نرماله ممنون میشم راهنماییم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر فریبا هندسی شنبه ۵ مهر ۹۹( 10 ماه پیش)

   سلام 85 نرماله ممکنه احساس تپش قلب بهتون دس داده باشه باید ببینیند اگر طولانی شد این حالت نوار قلب بگیرین برای اطمینان خاطر

 • تصویر کاربر شهلا یکشنبه ۳۰ شهریور ۹۹( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 135 مشاهده پرسش
  سلام خانم دکتر عزیز
  بنده خانمی هستم 52 ساله.من چند سالی است ضربان بالا دارم البته سردردهای میگزنی هم دارم که بسیار آزاردهنده هستند. فشار خون ماکزیمم بین 9 تا 10 و مینیمم اگر 7 باشه خوبم ولی معمولاً‌ پایین ترمی باشد. در عین حال ضربانم بالای 100 است. دکتر قلب رفتم (آقای دکتر سعیدی) اکو و ... انجام داده گفته مشکلی نیست اضطراب درونی داری. دکتر مغز و اعصاب برای سردردهام رفتم گفتن اضطراب درونی داری. دکتر زنان گفته اضطراب درونی داری. البته من نزدیک یک سال است که دچار یائسگی شدم. در این مدت هر ماهی که داروهای هورمونی مصرف کردم حالم کاملاً خوب بوده و به ندرت سردرد گرفتم. مواقع سردرد فشارم را چک کردم پایین می باشد فشار مینیمم معمولا بین 5.5 تا 6.5.
  ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر فریبا هندسی یکشنبه ۳۰ شهریور ۹۹( 10 ماه پیش)

   سلام عزیزم 

   من بیشتر داروی ایندارل 10 توصیه میکنم هم برای کاهش خملات میگرنی هم برای کاهش ضربانتون مفید است هر 12 ساعت 1 عدد مصرف کنین

 • تصویر کاربر پرستو شنبه ۱۵ شهریور ۹۹( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 121 مشاهده پرسش
  سلام خانم دکتر من دختری هستم ۲۴ ساله امروز کمی عصبی شدم یک دفعه نفهمیدم چی شد چطور شد به پشت افتادم رو دو نفر به شکل وحشتناکی ولی فوری خودم پا شدم و نشستم ، بعد فوری رفتم به اورژانس ضربان قلبم ۱۸۷ بود و فشارم ۱۲ درضمن تبم هم بالا رفته دکتر قرص پروپرانول نوشته در صورت ضرورت اومد خونه یکی خوردم. ولی همچنان تپش قلب شدید دارد به طوری که کل بدنم نبضش به شدت میزنه ، سابقه هیچ بیماری نداشتم ولی به شدت آدم زود جوشی هستم و در این مواقع نبض کل بدنم تند تند میزنه ،به نظرتون احتمال داره حمله قلبی بوده باشه به نظرتون پیش دکتر قلب برم یا مغز و اعصاب یا غدد برای چکاب کامل تر، وزن و کم خونی و چربی و همه چیم سالمه ،گرچه دکتر غدد تو سنندج اصلا نیست.ممنون میشم راهنمایی بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر فریبا هندسی شنبه ۱۵ شهریور ۹۹( 10 ماه پیش)

   سلام عزیزم نوار قلب باید بگیرین در مواقع  همچنین حمله ای ولی احتمال پانیک و عصبی بودن این حالت نیز کاملا وجود دارد به همین خاطر باید از عصبی شدن و استرس دوری کنین

 • تصویر کاربر حمید یکشنبه ۹ شهریور ۹۹( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 112 مشاهده پرسش
  سلام.من ۳۱ سالمه.بخاطر فشار روحی به مدت زیاد دچار تپش و اضطراب شدم.شبا خواب نداشتم.۵ بار اکو دادم گفتن چیزی نیس و پرانول مصرف کن.تا حالا هیچ علایم دیگه ای نداشتم فقط تپش به صورت جا افتادگی یا کوبیدن به سینه رخ میده.بسیار آزاردهندس.رفتم طب سنتی و جواب داد و به مدت سه چهار ماه تپش نداشتم تا اینکه دوباره به خاطر اضطراب تپش گرفتم.قبلا ماهی دوسه بار بود ولی الان هفته ای دو سه بار جا افتادگی اتفاق میوفته.نامنظمی ضربان هم گاهی اوقات پیش میاد که دکتر گفت تنش عصبیه.5 بار اکو دادم.گفتن چیزی نیس.ممنون میشم راهنمایی بکنید
  1. تصویر کاربر دکتر فریبا هندسی یکشنبه ۹ شهریور ۹۹( 11 ماه پیش)

   سلام عزیزم باید هولتر ضربان بشین تا ببینیم ضربان قلبتون نامظم شده بتونیم داروی مناسب براتون شروع کنیم در صورت صلاح دید

 • تصویر کاربر فاطمه یکشنبه ۹ شهریور ۹۹( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 133 مشاهده پرسش
  سلام و عرض خسته نباشید خدمت خانم دکتر. خانمی 63 ساله هستم دارای سابقه کم کاری تیرویید و تحت نظر پزشک غدد، تیروکسین 50 مصرف میکنم و فعالیت منظم ورزشی دارم(پیلاتس سه روز در هفته). به طور ناگهانی سالهاست که هر چند ماه یکبار برای چند دقیقه دچار افزایش شدید ضربان قلب میشوم و انگار قلبم میخواهد از جا کنده شود و به قفسه سینه کوبیده میشود. آزمایشات مختلف اکوی قلب، تست ورزش و سی تی اسکن هسته ای داده ام و تشخیص سالم بودن قلب و افتادگی دریچه میترال دادند. اما چند روز پیش مجددا این حمله بهم دست داد و چون دست بند سلامت داشتم عدد ضربان قلب به عدد 219 نیز رسید و بعد از 5 دقیقه به عدد 88 تبدیل شد. برای کنترل این وضعیت چه باید کرد و آیا احتمال سکته قلبی یا مغزی وجود دارد؟ پیشاپیش از راهنمایی شما سپاسگزارم.
  1. تصویر کاربر دکتر فریبا هندسی یکشنبه ۹ شهریور ۹۹( 11 ماه پیش)

   سلام عزیزم 

   هم باید خواستون به میزان مصرف دارو لووتیروکسین باشد و آزمایش بدین هر جند وقت یکبار . همچنین در مواقغ تپش از ایندرال 20 استفاده کنین

 • تصویر کاربر رضا یکشنبه ۹ شهریور ۹۹( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 123 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید مادرم ۴۵ساله دارای سابقه فشار خون و تپش قلب هستن اما در طول این مدت خیلی شدید نبود تپش قلبشون ،مدتی هست که موقع پیاده روی نسبتا طولانی راه رفتن روی پله (چندتا)به شدت دچار خستگی و تپش قلب میشن و حتی جدیدا فشار خونشون حتی پی از استفاده از قرص لوزارتان ۵۰ از ۱۴روی ۸پایین تر نمیاد سابقه انژیو ندارن
  1. تصویر کاربر دکتر فریبا هندسی یکشنبه ۹ شهریور ۹۹( 11 ماه پیش)

   سلام شما تغییرات نواری دارین باید حتما مراجعه و پیگیری کنین

 • تصویر کاربر الهام سه شنبه ۴ شهریور ۹۹( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 122 مشاهده پرسش
  سلام خانم ٣٩ ساله هستم تپش قلب ناگهانى هم به صورت pvc و هم به صورت ناگهانى سه تپش محكم و پشت سرهم كه كاملا از ريتم قلبم خارج هست دارم فراوانى اين تپش ها متفاوت هست گاهى اوقات ٤ ماه اصلا حس نمى كنم گاهى اوقات چند روز يه بار حس مى كنم، پزشك آريتمى مراجعه كردم اكو پرولاپس دريچه ميترال نشان داد ولى دكتر اردبيلى كه اكو كردن خودشون گفتن پرولاپس ندارى ولى دو پزشك جوان ديگر گفتند كه پرولاپس دارى! پزشك آريتمى هولتر دادن و گفتن خيلى pvc زياد نيست و نياز به دارو نيست استرس نداشته باش و تغذيه سالم و فعاليت داشته باش البته موقع هولتر اون تپش ٣ تايي ناگهانى كه خيلى نگران مىكنه اتفاق نيفتاد. من الان فقط اين تپش ٣ تايى ناگهانى و محكم خيلى خيلى نگرانم ميكنه چه بايد بكنم ؟؟؟ استرس شديد هم هميشه دارم
  1. تصویر کاربر دکتر فریبا هندسی سه شنبه ۴ شهریور ۹۹( 11 ماه پیش)

   سلام عزیزم همان طور که خود شما هم  در جریان هستین به علت کم بودن تعداد PVC ها و گهگاهی بود نیازی به اقدامات بعدی نیست ولی بنده مصرف قرص متورال 50 نصف قرص روزانه توصیه میکنم و در صورت زیاد شدن این ضربان ها و یا درد قفسه سینه میتونین تست وزرش یا اسکن قلبی بشین

درحال دریافت اطلاعات
مقالات مرتبط
درباره دکتر
جستجو

آدرس و شماره تماس مطب

پرسش از دکتر