تفاوت تست نوار قلب با اکوی قلب در چیست؟

امروزه برای اکثر بیماران قلبی بعد از مراجعه به پزشک تست نوار قلب و اکوی قلب تجویز میشود. نوار قلب و اکوی قلب یک راه تشخیص بیماری قلبی است که در مقاله زیر به آن پرداخته شده است.


1- تست نوار قلب

نوار قلب در واقع ثبت فعالیت الکتریکی و تا حدودی فعالیت مکانیکی قلب از طریق قرار دادن الکترودهای حساس در سطح پوست جلوی سینه و انتهای اندامها بصورت تقویت شده است که بصورت امواج فعالیت الکتریکی قسمتهای مختلف قلب روی کاغذ مخصوصی ثبت میشود؛ اینکار فقط چند دقیقه طول می‌کشد.

شما روی یک تخت معاینه قرار می‌گیرید و تکنسین ژل و پیچ های کوچکی را به قفسه سینه، بازو و پاهای شما اعمال می‌کند. فعالیت الکتریکی قلب به عنوان یک سری امواج (تریسینگ) بر روی نوار کاغذی ثبت می‌شود. تفسیر دقیق وکامل نوار قلب همیشه بهتر است توسط متخصص قلب و عروق مجرب انجام شود این روش اولین تستی است که در همه بیماران قلبی و عروقی انجام میشود.

تست نوار قلب

2- اکوی قلب (اکوکاردیوگرافی)

یک روش گسترده و یک روش تست پیشرفته‌تر نسبت به نوار قلب است ومشابه نوار قلب غیر تهاجمی است و چند دقیقه بیشتر طول نمیکشد؛ اما در حالی که برای گرفتن نوار قلب باید به پشت خود بخوابید، اکوکاردیوگرام مستلزم آن است که شما به پهلو قرار بگیرید.

با استفاده از روش اکوی قلب می‌توان نمای دقیقی از دیواره‌های قلبی، دریچه‌ها و ابتدای سرخرگهای بزرگ را بدست آورد. با استفاده از سونوگرافی، یا اکو کردن امواج صوتی با فرکانس بالا یک تصویر بصری از قلب را ارائه می‌دهد.

✅ اکوکاردیوگرافی قلب چگونه انجام می شود؟

مقدار کمی ژل را به قفسه سینه بیمار میمالند و سونوگرافر دسته ای عصا مانند به نام ترانس دیوسر را در منطقه مورد نظر برای تولید تصاویری از قلب شما قرار می‌دهد؛ که در آن با استفاده از امواج صوتی بی ضرر برای انسان تصویر اجزاء قلب و میزان سرعت جریان خون تعیین می‌شود.

اکوکاردیوگرافی بر اساس هدایت امواج صوتی با فرکانس بالا به قلب ودریافت پژواک آن توسط گیرنده خاصی می باشد. امواج صوتی ساده برای تصویر برداری مورد استفاده قرار می‌گیرند و هیچگونه اشعه یا موج خطرناکی به فرد انتقال پیدا نمی‌کند اکوکاردیوگرام از یک دستگاه ویژه برای ارسال امواج صوتی‌ های پیچ در سراسر قفسه سینه استفاده می‌کند. این دستگاه پس از برخورد امواج صوتی به قلب و بازگشت آن‌ها، اکوها را جمع آوری می‌کنند هنگامی که اکو دریافت می‌شود، یک ویدیو از قلب شما بر روی یک صفحه نمایش قرار می‌گیرد.

مطلب مرتبط: اکوی قلب

اکوی قلب

✅ آیا ممکن است نتیجه ی نوار قلب دقیق نباشد؟

نکته بسیار مهم این است حساسیت و دقت نوار قلب در تشخیص بیماریهای قلبی بسیار متغییر و گاها غیر اختصاصی و تابع بخش های متعددی است مثلا یک تنفس عمیق یا تند یا تغییر پوزیشن بیمار یا جابجایی الکترودهای نوار یا وجود اشیائ فلزی در لباس بیمار و گاهی تاثیرات بیماریهای غیرقلبی می تواند در یک فرد سالم نوار قلب کاملا غیر طبیعی ایجاد کند یا دریک بیماری شدید قلبی نوار قلب کاملا نرمال باشد .

بنابراین نوار نرمال ردکننده بیماری قلبی نیست و یک نوار قلب با تغییرات متعدد لزوما به معنای بیماری قلبی نیست و چکاب بیماری قلبی فقط با یک نوار قلب سالم نیست.

نوارقلب به عنوان اولین تست درتشخیص انفارکتوس قلبی وبیماریهای عروق کرونر می تواند با کمک به پزشک نجات بخش جان بسیاری از بیماران در مراحل اولیه و پرخطر بیماری باشد.

از هر بیماری که با درد مشکوک در ناحیه جلوی قفسه سینه وبالای شکم وفک تحتانی و پشت وشانه ها بخصوص درسمت چپ مراجعه می کند؛ یا در فردی که با تنگی نفس در حین فعالیت یا ضعف مفرط یا خستگی زودرس یا تپش قلب به پزشک مراجعه میکند؛ باید نوار قلب گرفته شود.

کاربرد بسیار مهم دیگر نوار قلب غیر از تشخیص بیماریهای عروق کرونر در تشخیص ودرمان اختلالات ریتم و ضربان قلب است که در بسیاری از موارد به تنهایی می تواند بیمار را تعیین تکلیف نماید یا گاهی در موارد اورژانس با تشخیص زودرس یک آریتمی کشنده می تواند جان بیمار را نجات دهد.

✅ اکوکاردیوگرافی از طریق مری

در موارد نادر، پزشک ممکن است بخواهد شما تحت روشی پیشرفته‌تر به نام اکوکاردیوگرام ترانس ازوفاژیال که در طی آن یک لوله نازک و انعطاف پذیر به داخل دهان و مری شما وارد می‌شود، اکوی قلب را انجام دهید.

برای تشخیص دقیق مشکلات قلبی بعضی مواقع اکوکاردیوگرافی از طریق مری انجام می‌شود که با توجه به مجاورت مری و قلب تصاویر شفافی از قلب بدست می‌آید که بخصوص در تشخیص اختلالات آئورت ، اختلال عملکرد دریچه‌های مصنوعی ، توده‌های دهلیز چپ و … مفید است.

اکثر موارد در مراجعه به متخصص قلب و عروق؛ پزشک شما می‌خواهد که ابتدا نوار قلب را انجام دهید تا مشخص شود که آیا اختلالی در ریتم قلب وجود دارد یا خیر که این امر می‌تواند نشانه‌ای از بیماری قلبی باشد. با توجه به نتایج، پزشک پس از بررسی ممکن است که اکوکاردیوگرام را درخواست کند تا یک نگاه عمیق‌تر به عملکرد قلب داشته باشد. با استفاده از هر دو آزمایش، می‌توان به میزان قابل توجهی دقت تشخیص بسیاری از بیماری‌های رایج قلب را افزایش داد و پیشگیری و درمان های لازم را به بیمار توصیه کرد.

دکتر فریبا هندسی متخصص قلب و عروق و فشار خون در تهران

کلینیک فشار خون

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 3 روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر محمدحسن پنجشنبه ۱۷ مهر ۹۹( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 143 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشین،من سه ماه پیش کروناگرفتم ،ولی هنوز احساس خستگی میکنم،پای سمت چپ من بعضی وقتا خواب میره ،LDL ۶۵ ،
  hdl ۳۹
  امکان داره مشکلات عروقی پیدا کرده باشم،
  سن ۳۰ ساله
  1. تصویر کاربر دکتر فریبا هندسی پنجشنبه ۱۷ مهر ۹۹( 9 ماه پیش)

   سلام عزیزم نگران نباشین مشکلی خاصی در آزمایش یا نوارتون نیست بیشتر ضربانتون بالا بوده که احتمالا اضطرابی میباشد

 • تصویر کاربر علی یکشنبه ۳۰ شهریور ۹۹( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 104 مشاهده پرسش
  با سلام بنده ۲۴ سال سن دارم و حدود یک ماه هست که احساس بی حسی دست و پا، گرفتگی مری، سنگینی سر و درد در قفسه سینه و احساس فشار در سمت چپ دارم. فشارم معمولا روی ۱۴ هست و بعضی اوقات تا ۱۵ هم میره. وزنم ۱۲۵ کیلو, میزان ldl صدوچهار و hdl سی و شش هست. آزمایش نوار قلب، آنزیم قلب و اکو هم گرفتم که همگی نرمال بود. میخواستم بدونم علت دردهای من به خصوص در نواحی قفسه سینه و سمت چپ چه چیزی میتونه باشه؟ آیا مشکل از قلب هست یا بیشتر به خاطر فشارهای عصبی هست؟ با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر فریبا هندسی یکشنبه ۳۰ شهریور ۹۹( 10 ماه پیش)

   سلام عزیزم شما باید وزنتونو با رژیم و ورزش کاهش بدین علایمتون هم قطعا بهتر میشه اگر فکر میکنین مشکل گوارش دارین میتونین از داروی پنتاپرازول استفاده کنین

 • تصویر کاربر فاطمه سه شنبه ۴ شهریور ۹۹( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 117 مشاهده پرسش
  سلام
  من ۲۸ سالمه و داشتم با خواهرم راجع به ضربان قلب حرف میزدم و رسیدیم به این موضوع که ضربان قلب من با ساعت بیشتر اوقات بالای ۸۰ هست برای خودش کرفت بین ۶۰-۷۰ بود اما من در حالت عادی همیشه بالای ۸۰ هست گفت نباید اینجوری باشی ، ایا باید نگران باشم!!؟ نیاز به پیگیری هست؟؟ البته من یکی دو سال هست بعضی اوقات قلبم اذیت میشه یا دست چپم بی حس میشه اما همیشه دکتر میگه که مال معده هست وقتی هم مثل الان بهش زیاد فکر کنم بیشتر درد قلب رو حس میکنم نمیدونم دلیلش استرس زیاده یا تپش قلب زمان استرسم ، باید برم دکتر ؟!
  1. تصویر کاربر دکتر فریبا هندسی سه شنبه ۴ شهریور ۹۹( 11 ماه پیش)

   سلام عزیزم 

   خیر مشکلی نداره ضربانتون 

 • تصویر کاربر Sk شنبه ۱ شهریور ۹۹( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 118 مشاهده پرسش
  با سلام .بنده ۳۴ سال دارم سابقه بیماری قلبی ندارم .تمام مشگل من ازتقریبا ۶ ماه پیش شروع شد که بعد از یه دعوای لفظی وقتی دراز کشیده بودم زیر چشمام سیاه شد و از پاهام شروع به بی حسی کردم و کلا سمت چپ بدنم بی حس شد ولی نه جوری که نتونم تکون بدم سمت چپ بدنمو احساس کردم دارم سکته میکنم و با ترس وحشت زیادی همراه بود کارم به اورژانس بیمارستان کشید اما بعد از نوار قلب معاینه دکتر گفت مشگلی نیست خیلی بیمارستانها رفتم گفتن حمله پانیک عصبی بوده .ولی وقتی میخوابم تپش قلب میگیرم نفسم تنگ میشه و احساس میکنم قلبم میخواد وایسه درد قفسه سینه هم دارم به صورت مداوم ولی خفیف که یه حالت سوزن سوزن هم بعضی اوقات و درد زیر قفسه سینه سمت چپم بیشتر یا روی سینم .بیمارستان قلب رفتم اکو ازم گرفتن تست ورزش ولی دکتر گفت جای نگرانی نیست ولی هولتر ۴۸ ساعته باید نوبت بگیری ببندی تا ضربان قلبتو دقیقتر برسی کنیم .الان واقعا نمیدونم اگر مشگل قلبی ندارم پس مشگل از کجاست یا آیا ممکنه مشگل قلبی باشه و نیاز به بررسی بیشتر داشته باشه .ممنونم از شما خانم دکتر که نظرتون رو اعلام کنید
  1. تصویر کاربر Sk چهارشنبه ۲۹ مرداد ۹۹( 11 ماه پیش)
   اینم عکس اکو و تست ورزش و دو تا نوار قلب آخر
  2. تصویر کاربر دکتر فریبا هندسی شنبه ۱ شهریور ۹۹( 11 ماه پیش)

   سلام عزیزم شما مشکلتون عصبی است و باید از داروی های آرام بخش و سایر دارو های اعصاب روان زیر نظر پزشک برای کنترل اعصاب و حملات پنیک استفاده کنین

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر محمد پنجشنبه ۵ تیر ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 139 مشاهده پرسش
  من بعضی مواقع هر چند ماه پشت شانه چپم درد میکنه یا بعضی وقتا دست چپم نفسم هم انگار تنگ میشه وقتی نشستم ولی موقع راه رفتن تنگی نفسم میره وقتی گردنم میچرخانم اون درد رو کاملا میفهم نمیدونم این مشکل از قلبه یا معده لطفا راهنماییم کنین اطراف ما متخصص نیست
  1. تصویر کاربر دکتر فریبا هندسی پنجشنبه ۵ تیر ۹۹( 1 سال پیش)

   سلام

   سنتون؟

 • تصویر کاربر لیلا سه شنبه ۱۰ تیر ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 189 مشاهده پرسش
  عرض سلام
  علت‌تپش ناگهانی قلب چیست؟ با توجه به اینکه تست هورمون تیرویید نرمال و اکوی سه سال قبل هم مشکلی نبوده، ۲۴ ساله هستم.
  سوال بعدی اینکه هر اکوی قلب تا چند سال اعتبار داره و نیازی به اکوی مجدد نیست؟
  سپاسگزازم🙏🙏🌹🌹
  1. تصویر کاربر دکتر فریبا هندسی سه شنبه ۱۰ تیر ۹۹( 1 سال پیش)

   سلام

   بیشتر میتوه به علل اضطرابی باشد 

    

 • تصویر کاربر داود سه شنبه ۲۱ اسفند ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 150 مشاهده پرسش
  سلام دکتر-شبتون بخیر-داشتم نحوه اکو را سرچ میکردم که صفحه شما را دیدم -کمتر از یک ماهه فشارم تا 15 و مینیمش تا 10/5بالا میره-چشمام بعضی مواقع احساس میکنم تار میشه و سردرد دارم-در تاریخ 19 دی 97 خودم آزمایش دادمtriglycerides 319-uric acid8.7-cholestrol total224-vitamin d 13/2-هموگلوبین 13/6-این موارد با این اعداد ستاره خوردند-سن 41-وزن 107-آیا این فشار برای سن من نرماله-تا حالا هم قرص فشار نخوردم -ایا اکو نیاز دارم-ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر فریبا هندسی سه شنبه ۲۱ اسفند ۹۷( 2 سال پیش)
   سلام همونطور که خودتون متوجه شدین در ازمایش شما مواردی وجود دارد که ریسک بیماری های عروقی قلبی رو بالا میبرد و فشارتان هم برای سنتان مناسب نیست همچنین ریسک بیماری قلبی را در شما بالا میبرد؛ هرچه زودتر جهت مانیتورینگ فشار خون،رژیم درمانی فشارخون و چربی به کلینیک ما و یا متخصص مربوطه مراجعه فرمایید.
درحال دریافت اطلاعات
مقالات مرتبط
درباره دکتر
جستجو

آدرس و شماره تماس مطب

پرسش از دکتر