تپش قلب ناگهانی در خواب حالتی است که قلب ضربه های شدیدتری نسبت به حالت طبیعی دارد. ضربان غیرعادی قلب منجر به احساس انقباض عضلات قلب در قفسه‌ی سینه می‌شود.

این احساس با تغییر ضربان قلب ایجاد می شود و در این حالت، نوعی لرزش و کوبش به صورت ضربات محکم، سریع و نامنظم در قلب احساس می شود که در زمان تپش، ریتم قلب را نیز تغییر می دهد این احساس می‌تواند در گردن، گلو و یا سینه بوجود آید.

علت تپش قلب ناگهانی

غالباً علت تپش قلب ناگهانی شما مشخص نمی شود و ناشی از عامل خاصی نیست، اما علل شایع عبارتند از:

اگر بعد از خوردن برخی غذاها تپش قلب دارید، می تواند به دلیل حساسیت غذایی باشد.

توجه داشته باشید که تغییرات ریتم قلب (آریتمی ها) ممکن است باعث ضربان قلب خیلی سریع (تاکی کاردی)، ضربان قلب غیرمعمول کند (برادی کاردی)، ضربان قلب طبیعی باشد که از ریتم معمول قلب یا ترکیبی از سه مورد متفاوت است.

نشانه های تپش قلب در خواب

اگر افزایش ضربان قلب همراه با تنگی نفس، سرگیجه، درد قفسه‌ی سینه و تاری دید یا اختلال تعادل یا غش کردن باشد باید با اورژانس تماس بگیرید؛ چون ممکن است نشان‌ دهنده‌ی یک بیماری قلبی جدی باشد. زمانی که ضربان قلب بیش از حد سریع می شود؛ نمی تواند به طور موثر خون را به سایر اندام های بدن پمپاژ کند، در نتیجه ممکن است بافت های بدنتان از اکسیژن محروم شوند و علائم تاکی کاردی را به دنبال داشته باشد.

تپش قلب می‌تواند همراه با اضطراب باشد که لزوما حاکی از وجود یک مشکل ساختاری و یا عملکردی در قلب نیست، با این حال می تواند ناشی از یک ضربان نا منظم و یا سریع باشد.

در مواقعی که تپش قلب را احساس کردید؛ آرام بنشینید و چشم‌هایتان را ببندید. یکی از دستهایتان را روی شکمتان بگذارید. به‌ آرامی و از راه بینی نفس تان را به داخل بکشید به‌ طوری که شکم تان به سمت داخل حرکت کند. از راه دهان یا بینی نفستان را بیرون بدهید و این کار را تکرار کنید و یک لیوان آب بنوشید.

تپش قلب ناگهانی در خواب معمولا خطرناک نیست، اما باعث ناراحتی می شود. اکثر تپش های قلب بی‌ ضرر بوده و خود به خود درمان می‌ شوند. هرچند در موارد نادر، این تپش‌ ها می‌ توانند نشان دهنده نوعی بیماری باشند. تپش قلب ناگهانی در خواب رخ می دهد با تپش قلبی که در روز متفاوت بنظر میرسد، در شب تپش قلب قابل توجه تر است زیرا صداها کمتر است و ذهن کمتر از ضربان قلب منحرف می شود.

تپش قلب

اگر تپش قلب ناگهانی در خواب به بیماری جدی مرتبط نباشد، می توان آن را کنترل یا متوقف کرد. بسیاری از مردم به صورت منظم تپش قلب را تجربه می کنند، و در حالتی که ساختار قلب آنها طبیعی باشد؛ این تپش قلب خوش خیم است. اگر برای اولین بار تپش قلب دارید و یا اگر نگران سلامتی قلب خود هستید یا به صورت کاملاً ناگهانی و به طور موقت از چند دقیقه تا چند ساعت دچار تپش قلب شدید حتماً باید برای انجام معاینات لازم به پزشک متخصص قلب و عروق مراجعه نمایید.

تپش‌ قلب معمولا گذراست و متأسفانه در اغلب موارد همین که پایتان به مطب دکتر می‌ رسد دیگر خبری از تپش قلبتان نیست و این باعث می‌شود که تشخیص علت کمی مشکل باشد؛ اما پزشکان متخصص قلب؛ تپش قلبی را که بر اثر خشم، اضطراب، افسردگی و دیگر مشکلات روحی به وجود آمده باشد، تشخیص می‌ دهند اگر دکتر قلب؛ به شما اطمینان داد که قلبتان سالم است سعی کنید آرامش خود را حفظ کنید و به خود یادآوری کنید که به زودی خوب می شوید.

برای بعضی‌ها این اتفاق سالی یک‌ بار می‌ افتد؛ اما بعضی افراد در طی روز بارها آن را تجربه می‌ کنند و گاهی اینقدر قوی است که به حمله‌ی قلبی شبیه می‌ شود.

آزمایش و معاینه‌ ی پزشک می‌ تواند نشانه‌ های بارز تپش قلب را برای‌ بیماری که تپش قلب دارد معلوم کند. اگر پزشک‌ هنگام معاینه، صدای مور‌مور یا صداهای دیگری را بشنود، احتمالا ممکن است تشخیص دهد یکی از دریچه‌های قلب‌ مشکل دارد. او ممکن است آثار کم‌ خونی، مشکل تیروئید، کمبود پتاسیم یا مشکلات دیگری را که به تپش قلب منجر می‌شوند در آزمایش‌ بیمار قلبی ببیند و تذکرات لازم را بدهد و نسخه ای برای درمان بیمار پیشنهاد دهد.

برای تشخیص خطرناک بودن نوع تپش قلب، می‌توان دقیقا آن زمانی که حمله تپش شروع می‌ شود نوار قلب گرفت. اگر هم بیمار نتوانست در آن لحظه نوار قلب بگیرد، میتواند از دستگاه هولتر مانیتورینگ استفاده کند.

بازه معمول برای میزان ضربان قلب در زمان استراحت چیزی بین 60 تا 90 ضربان در دقیقه است. بالاتر از 90 ضربان در دقیقه، ضربان زیاد تر از معمول محسوب می شود؛ بهترین زمان برای اندازه گیری صبح و قبل از بلند از شدن از رختخواب است شما می توانید میزان ضربان قلب خود را با قرار دادن یک یا دو انگشت در نقاطی که پالس ضربان در آنجا وجود دارد مانند مچ دست یا گردن اندازه گیری کنید، به مدت 15 ثانیه ضربان ها را بشمارید و ضربدر 4 کنید.

علت صدای ضربان در گوش چپ و راست

عوارض تپش قلب ناگهانی

تا زمانی که یک بیماری قلبی باعث تپش قلب ناگهانی در خواب نشود، خطر عوارض کمتری وجود دارد. برای تپش قلب ناگهانی ناشی از بیماری قلبی، عوارض احتمالی عبارتند از:

✔ غش کردن

اگر قلب شما به سرعت می تپد، فشار خون شما کاهش می یابد و باعث غش کردن شما می شود. این مشکل ممکن است در صورت داشتن یک مشکل قلبی، مانند بیماری مادرزادی قلب یا برخی از مشکلات دریچه، بیشتر شود.

✔ ایست قلبی

به ندرت تپش قلب می تواند در اثر آریتمی های تهدید کننده زندگی ایجاد شود و باعث توقف ضربان قلب شما شود.

✔ سکته

اگر تپش قلب ناگهانی به دلیل شرایطی باشد که در آن اتاق های فوقانی قلب به جای ضرب، لرزیده باشند (فیبریلاسیون دهلیزی)، خون جمع شده و باعث ایجاد لخته می شود. اگر لخته از بین برود، می تواند شریان مغزی را مسدود کرده و باعث سکته شود.

✔ نارسایی قلبی

اگر به دلیل آریتمی مانند فیبریلاسیون دهلیزی، قلب شما برای مدت طولانی به طور بی اثر پمپاژ کند، منجر به نارساییقلبی می شود. گاهی اوقات، کنترل میزان آریتمی که باعث نارسایی قلبی می شود، می تواند عملکرد قلب شما را بهبود بخشد.

عوارض تپش قلب ناگهانی

علت تپش قلب و لرزش بدن در خواب

بیدار شدن با تپس قلب ممکن است گیج کننده و ترسناک باشد، اما جای نگرانی است. بسیاری از عوامل می توانند باعث بیدار شدن فرد از خواب با تپش قلب ناگهانی شوند، از جمله رژیم غذایی، استرس، کمبود خواب و آریتمی قلبی.

گاهی اوقات، هنگام بیدار شدن از خواب، ممکن است احساس کنید که قلب خیلی سریع می تپد. همچنین ممکن است فرد در صورت بروز این حالت احساس لرزش یا اضطراب کنید.

این حالت ممکن است شبیه تپش قلب یا آریتمی باشد. اگرچه این ممکن است احساس نگرانی کنید، اما معمولاً با عوامل روزمره مانند اضطراب و رژیم غذایی مرتبط است و معمولاً موقتی است.

همچنین ممکن است فرد به دلیل وجود بیماری پزشکی مانند دیابت، اختلال خواب یا کم خونی با تپش قلب و لرزش بدن از خواب بیدار شود. در این مقاله نگاهی به دلایلی که ممکن است فرد با تپش قلب و لرزش بدن از خواب بیدار شود می اندازیم.

علت تپش قلب و لرزش بدن در خواب

فاکتورهای زیادی وجود دارد که ممکن است باعث تپش قلب و لرزش بدن در خواب شود. این عوامل عبارت اند از:

✅ استرس یا اضطراب زیاد

افزایش سطح اضطراب و استرس ممکن است باعث ترشح هورمون هایی در خون شود که ضربان قلب را افزایش می دهند. اضطراب دلیل بسیار شایع تپش قلب است.

افرادی که سبک زندگی آنها با استرس زیاد است و کسانی که اختلالات اضطرابی دارند ممکن است گاهی هنگام بیدار شدن از خواب دچار تپش قلب و لرزش بدن شوند و ممکن است در دوره های استرس شدید یا علائم اضطراب شدیدتر شود.

افراد مبتلا به استرس یا اضطراب ممکن است علائم دیگری را نیز مشاهده کنند، از جمله:

علت تپش قلب در خانم ها چیست؟

✅ رژیم غذایی

رژیم غذایی می تواند تأثیر قابل توجهی بر کیفیت خواب داشته باشد و انواع خاصی از مواد غذایی – به خصوص اگر شخصی آنها را شب بخورد – می تواند خطر تپش قلب ناگهانی در خواب و لرزش بدن را افزایش دهد.

شکر قبل از خواب: مصرف غذاهای شیرین قبل از خواب یا قبل از خواب ممکن است باعث بیدار شدن فرد با تپش قلب شود. بدن به راحتی قند را جذب می کند و خوردن غذاهای شیرین منجر به افزایش سطح قند خون می شود. این قند اضافی در خون ممکن است باعث ترشح هورمون های استرس در بدن شود که می تواند علائم مشابه استرس را ایجاد کند.

✅ کافئین

مصرف کافئین همچنین ممکن است باعث تپش قلب در برخی از افراد شود. محرکی که در قهوه، چای و نوشابه وجود دارد، ممکن است باعث تپش قلب و لرزش بدن در خواب شود.

همچنین ممکن است فرد علائم زیر را تجربه کند:

✅ کمبود آب بدن

کمبود آب بدن همچنین می تواند باعث ضربان نامنظم قلب شود. کمبود آب در بدن ممکن است علائمی مانند تشنگی، خشکی دهان و کاهش میزان دفع ادرار ایجاد کند.

اگر کمبود آب بدن بدتر شود، ممکن است فرد دچار ضربان قلب سریع، تنفس سریع و فشار خون پایین شود.

✅ نوشیدن الکل در شب

نوشیدن الکل زیاد در شب ممکن است باعث تپش قلب در صبح شود.

مصرف الکل ضربان قلب را تسریع می کند و ممکن است مدتی طول بکشد تا بدن از این وضعیت خلاص شود.

فرد ممکن است علائم زیسر را تجربه کند:

✅ تاکی کاردی فوق بطنی پاروکسیسم (PSVT)

تاکی کاردی فوق بطنی پاروکسیسم (PSVT) یک انتقال غیر عادی الکتریسیته در مناطق خاص قلب است. PSVT در یک زمان به عنوان تاکی کاردی دهلیزی پاروکسیسم یا PAT شناخته می شد، با این حال، اصطلاح PAT به عنوان یک بیماری خاص قلبی اختصاص داده می شود. علائم تاکی کاردی شامل ضعف، تنگی نفس، فشار قفسه سینه، سبکی سر و تپش قلب است. تاکی کاردی با داروها یا روشهایی درمان می شود که قلب را به الگوی الکتریکی طبیعی خود بازگرداند.

✅ کم خونی

افراد مبتلا به کم خونی به اندازه کافی گلبول قرمز سالم در بدنشان گردش ندارد. این می تواند باعث ایجاد تعدادی از علائم، از جمله لرزش بدن و پریدن از خواب و تپش قلب شود.

همچنین ممکن است فرد علائم زیر را تجربه کند:

✅ کابوس

کابوس یک خواب آزار دهنده است. کابوس می تواند علائم جسمی در بدن ایجاد کند و ممکن است باعث بیدار شدن فرد از خواب با با تپش قلب و لرزش بدن شود.

✅ کم خوابی

کمبود خواب همچنین ممکن است باعث شود که فرد احساس کند ضربان قلب بیش از حد معمول دارد.

اختلالات خواب یا کم خوابیدن ممکن است باعث تپش قلب و لرزش بدن و بی حالی و شنیدن صدای قلب هنگام خواب شود. روز بعد ممکن است فرد احساس کند که ضربان قلب او کمی سریعتر است.

✅ حملات هراس (پانیک اتک)

حملات هراس احساس وحشت ناگهانی هستند که بدون هشدار رخ می دهند و می توانند در هر زمان حتی در هنگام خواب رخ دهند. فردی که دچار حمله وحشت می شود ممکن است باور کند که دچار حمله قلبی شده یا مرگ در شرف وقوع است. ترس و وحشتی که فرد هنگام حمله وحشت تجربه می کند متناسب با شرایط واقعی نیست و ممکن است با آنچه در اطراف او اتفاق می افتد ارتباطی نداشته باشد. اکثر افراد مبتلا به حملات وحشت چندین علائم زیر را تجربه می کنند: ضربان قلب ناگهانی، ضعف، گیجی، بی حسی یا گزگز دست و انگشتان، لرزش بدن، دردهای قفسه سینه، مشکل تنفس و احساس از دست دادن یا کنترل.

✅ دیابت

دیابت بیماری است که بر میزان قند خون افراد تأثیر می گذارد. وقتی سطح قند خون پایین باشد (افت قند خون)، ممکن است فرد تپش قلب و لرزش بدن در خواب را تجربه کند.

قند خون پایین همچنین باعث خستگی، گیجی، گرسنگی و حالت تهوع می شود. با گذشت زمان، تکرار مواردی از میزان قند خون بالا و پایین می تواند خطر ابتلا به بیماری های قلب و عروق و سایر مشکلات گردش خون را در فرد نیز افزایش دهد. مدیریت موثر دیابت به کاهش این خطرات کمک می کند.

✅ هورمون های جنسی زنانه

بیدار شدن از خواب با تپش قلب و لرز بدن ممکن است با چرخه قاعدگی مرتبط باشد. به طور معمول تپش قلب ممکن است به دلیل تغییر در سطح هورمون های بدن رخ دهد.

تغییرات قابل توجهی در میزان استروژن و پروژسترون در بدن ممکن است منجر به تپش قلب در برخی از زنان شود. همانطور زنانی که نزدیک به یائسگی هستند، سطح استروژن آنها به طور طبیعی کاهش می یابد که همچنین ممکن است باعث افزایش ضربان قلب و لرزش بدن و گرگرفتگی شود.

https://www.aparat.com/v/OiyLZ

دلایل تپش قلب ناگهانی در خواب

دلایل مختلفی برای تپش قلب وجود دارد. بعضی موارد تپش قلب به انقباض زودهنگام دهلیزهای بالایی قلب برمی‌گردند. وقتی دهلیزها به اندازه‌ی کسری از ثانیه زودتر از زمان مقرر منقبض بشوند، برای اینکه به آهنگ معمولی و صحیح خود برگردند لحظه‌ای بیشتر استراحت می‌ کنند.

در نتیجه فرد احساس می‌کند که ضربان قلبش دچار جهش شده است که معمولا انقباض سریع و شدیدی را به‌ دنبال دارد؛ این در حالی است که دهلیزهای پایینی تلاش می‌کنند تا خون اضافی‌ را که در زمان استراحت جمع شده به بیرون بفرستند.

علت تپش قلب در نوجوانان

ضربان‌ های زود هنگام معمولا سلامتی‌ تان را تهدید نمی‌ کنند و نشانه‌ی حمله‌ی قلبی نیستند.

از عوامل تپش قلب میتوان به موارد ذیل اشاره کرد:

1- کم خونی نیز علت تپش قلب در زنان و مردان است و معمولا با مصرف جگر و دارو‌های مرتبط بهبود می‌ یابد.

2- پرکاری تیروئید. تیروئید غده‌ای است که عملکرد آن بطور مستقیم بر روی عملکرد قلب تاثیر می‌ گذارد و در این میان پر کاری تیروئید می‌ تواند منجر به تپش قلب در بیماران مبتلا به این بیماری شود.

3- در زنان عوامل ایجاد کننده آن شامل استرس، ترس و اضطراب، فعالیت های ورزشی سخت، مصرف برخی داروها، بیماری تیروئید، یا تغییرات هورمونی در اثر قاعدگی، بارداری و شروع دوران یائسگی می باشد. این عوامل باعث تغییر ریتم ضربان قلب شده و باعث تپش قلب می شود.

4- تپش قلب به خوردن بیش از حد غذا قبل از رفتن به رختخواب، نوشیدن بیش از حد کافئین در اواخر روز، یا ورزش سنگین مرتبط است.

درمان تپش قلب ناگهانی

5- بسیاری از عوامل بر میزان ضربان قلب شما تأثیر می گذارند. ژن ها در این میان نقش دارند. افزایش سن باعث سرعت بخشیدن به این موضوع می شود. همچنین ورزش کردن به صورت منظم باعث کاهش آن می شود.

6- افراد سیگاری میزان ضربان قلب شان در زمان استراحت بالاتر می باشد. ترک کردن این نوع محصولات باعث بازگشت و کاهش میزان ضربان قلب می شود.

7- هرچه بدن بزرگتر باشد، قلب باید به میزان بیشتری فعالیت کند تا بتواند به تمام قسمت ها خون رسانی کند. کاهش وزن می تواند به کاهش ضربان قلب کمک کند.

8- آسیب بافت قلب در اثر حمله‌ی قلبی یا جراحت‌های دیگر و مشکلاتی مثل افتادگی دریچه‌ی میترال نیز می‌ تواند باعث تپش قلب شود. اگر تپش قلب با درد در ناحیه قفسه سینه، تنگی نفس، سرگیجه و ضعف همراه باشد حتما باید به پزشک متخصص قلب مراجعه کرد. در صورت مشاهده موارد مذکور، تپش قلب ممکن است نشانه ای از یک بی نظمی مهم قلبی به نام آریتمی قلبی باشد.

آریتمی قلبی به معنی غیرطبیعی بودن (تند، کند یا نامنظم بودن) ریتم قلب است، که ممکن است باعث انباشته شدن غیر طبیعی خون در قلب و قوی نبودن قلب باشد که در نهایت منجر به لخته شدن خون می شود. در صورت لخته شدن خون و پمپاژ آن به مغز سکته مغزی رخ خوهد داد.

9- سابقه خانوادگی، اختلالات ریتم قلبی و به طور خاص تپش قلب باعث افزایش خطر برای کسانی خواهد بود که سابقه ارثی در خانواده ( از جمله نژاد) دارند و همچنین کودکان والدین بیمار قلبی؛ بیش از دیگر کودکان در خطر بروز بیماری قلبی عروقی قرار دارند.

10- داروهای غیرمجاز که باعث تپش قلب می‌شوند، معمولا داروهای ضد احتقانی هستند که سودوافدرین و فنیل‌ افرین دارند. استرس و خشم، تپش قلب را تحریک می‌ کنند.

11- بالا بودن کلسترول خون، فشارخون بالا و کم تحرکی و چاقی و اضافه وزن از عوامل تپش قلب هستند و کسانی که چربی اضافه بخصوص در ناحیه شکمی دارند؛ بیش از دیگران به بیماریهای قلبی دچار می شوند. چرا که چربی‌ های اشباع شده به علت رسوب در دیواره عروق باعث تشدید بیماری‌ های قلبی می شوند.

12- دیابت بطور جدی شانس بروز بیماریهای قلبی عروقی را افزایش می دهد. حتی با وجود کنترل قند خون، دیابت شانس بیماری قلبی را افزایش می دهد، ولی در صورت عدم کنترل، این خطر به مراتب بالاتر خواهد رفت

رفلاکس که گاها با مشکلات قلبی و یا تپش قلب ناگهانی در خواب اشتباه گرفته میشود

درد پشت جناغ که بعد از مصرف غذا ایجاد شده و با خوابیدن و خم شدن تشدید شده و با تغییر مزه دهان بصورت ترش و با مصرف شربت های ضد اسیدی و یا قرص هایی نظیر رانیتیدین کاهش می یابد مطرح کننده برگشت محتویات معده به مری(رفلاکس) می باشد و مشکل قلبی تلقی نمی شود.

توصیه رژیمی

افراد مبتلا به بیماری قلبی از خوردن سوسیس و کالباس ، شیرینی‌های پرچرب، سس‌ها و کباب‌ های کوبیده پرچربی پرهیز کنند.

دکتر فریبا هندسی متخصص قلب و عروق و فشار خون

کلینیک فشار خون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.