علت فشار خون بالا چیست؟

1

فشار خون بالا دارای عوامل آسیب رسان بسیاری است و عوامل زیادی می توانند علت فشار خون بالا باشند و یا علایم فشار خون بالا را تشدید کنند.


1- سن

خطر ابتلا به فشار خون بالا با افزایش سن زیاد می شود. در اوایل میانسالی یا تقریبا نزدیک ۴۵ سالگی، فشار خون بالا در مردان شایع تر است. در زنان احتمال ابتلا به فشار خون بالا بعد از ۶۵ سالگی بیشتر است.

2- نژاد

در میان سیاه پوستان فشار خون بالا معمول تر است، اغلب سیاه پوستان در سنین پایین تر نسبت به سفیدد پوستان به آن مبتلا می شوند. هم چنین عوارضی جدی مانند سکته ی مغزی، حمله ی قلبی و نارسایی کلیه در سیاه پوستان شایع تر است.

3- سابقه خانوادگی

فشار خون بالا تمایل به استمرار در خانواده دارد.

4- اضافه وزن یا چاقی

هر چه وزنتان بیشتر باشد ، بافت های بدنتان خون بیشتری برای تامین اکسیژن و مواد مغذیی نیاز دارند. با افزایش حجم خون در حال گردش از طریق عروق خونی، فشار بر روی دیواره های شریان ها نیز افزایش می یابد.

5- عدم فعالیت فیزیکی

افرادی که غیر فعال هستند ضربان قلب بالاتری دارند. هر چه ضربان قلب بالاتر باشد، قلبب در هر انقباض باید سخت تر کار کند و فشار قوی تری روی شریان ها ایجاد کند. عدم فعالیت بدنی خطر ابتلا به اضافه وزن را نیز افزایش می دهد.

6- استفاده از توتون و تنباکو

سیگار کشیدن یا استعمال دخانیات فشار خون را به سرعت به طور موقت افزایش میی دهد، و هم چنین مواد شیمیایی موجود در دخانیات می توانند به پوشش دیواره های شریان ها آسیب برسانند. در واقع باعث تنگ شدن شریان ها می شوند که افزایش فشار خون را به دنبال دارد. قرار گرفتن در معرض دود هم می تواند فشار خون را افزایش دهد.

7- نمک ( سدیم ) بیش از حد در رژیم غذایی

سدیم بیش از حد در رژیم غذایی می تواند باعث حفظ سیالات بدنن شود، که فشار خون را افزایش می دهد.

مطلب مرتبط: متخصص فشار خون

8- پتاسیم بیش از حد کم در رژیم غذایی

پتاسیم کمک می کند تا مقدار سدیم در سلول های متعادل باشد. اگر بهه اندازه ی کافی پتاسیم در رژیم غذایی خود دریافت نکنید و یا پتاسیم کافی در بدنتان حفظ نکنید ، ممکن است سدیم زیادی در خون شما تجمع یابد.

9- کمبود ویتامین D در رژیم غذایی

هنوز مشخص نشده است که عدم دریافت میزان کافی ویتامین D در رژیمم غذایی می تواند به فشار خون بالا منجر شود یا خیر. ممکن است ویتامین D یک آنزیم تولید شده توسط کلیه را تحت تاثیر قرار دهد که کار آن آنزیم متعادل ساختن فشار خون است.

10- مصرف بیش از حد الکل

با گذشت زمان، نوشیدن بیش از حد الکل می تواند به قلب شما آسیب برساند. مصرفف بیشتر از دو نوشیدنی در روز برای مردها و بیش از یک نوشیدنی در روز برای زنان خطر ابتلا به فشار خون بالا را افزایش می دهد.

اگر الکل مصرف می کنید، این کار را در حد اعتدال انجام دهید. برای بزرگسالان سالم، این بدان معناست که تا یک نوشیدنی در روز برای زنان در تمام سنین و مردان بالاتر از ۶۵ سال، و تا دو نوشیدنی در روز برای مردان ۶۵ ساله و جوانتر مجاز است. یک نوشیدنی برابر با ۱۲ اونس آبجو، ۵ اونس شراب یا ۱.۵ اونس از مشروبات الکلی ۸۰ درصد می باشد.

11- استرس

سطح بالای استرس می تواند به افزایش موقت فشار خون منجر شود. اگر برای آرام شدن دست بهه خوردن زیاد، استفاده از دخانیات و نوشیدن الکل می زنید، پس بهتر است بدانید که فقط مشکلات فشار خون بالا را افزایش می دهید.

12- بیماری های مزمن

بیماری های مزمن نیز ممکن است خطر ابتلا به فشار خون بالا را افزایش دهند، مانند بیماریی های کلیوی، دیابت و آپنه خواب

13- بارداری

گاهی اوقات بارداری نیز منجر به فشار خون بالا می شود. اگر چه فشار خون بالا در بزرگسالان شایع است، کودکان نیز در معرض خطر قرار دارند. در برخی کودکان، فشار خون بالا ناشی از مشکلات کلیوی یا قلبی است. اما تعداد بسیاری از کودکان با عادات زندگی فقیرانه مانند رژیم غذایی ناسالم، چاقی و عدم تحرک ، به فشار خون بالا دچار می شوند.

مطلب مرتبط: فشار خون بالا در بارداری

دکتر فریبا هندسی متخصص قلب و عروق و فشارخون در تهران

کلینیک درمان فشار خون

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
1 نظر
  1. کرامت اله ریاضی می گوید

    با سلام وعرض تشکر،مطالب سرکاربرای امراضی که مرقوم فرموده بودید،خواندم،آنچه راکه مربوط به اینجانب است،فشارخون است،من درسن ۸۹ سالگی هستم، بدون شک چون تحصیلکرده ام،مطالبی درمورد فشارخون که سوال اصلی منست،میدانم،من ازبچگی به غذا ومتفرعات آن که نمک سود بود،عرایقه زیادی داشتم،تاسن پنجاه سالگی بکلی اززیان صرف نمک بیش ازحدنه میدانستم ونه توجهی باین موضوع میکردم،بطورمثال: ماست وخیارهمانقدرکه ماست وخیارمن رنده کرده خیارداشت،بهمان میزان ازنمک زبرکه محصول دریاچه مهارلوی شیرازبود،مخلوط ومیخوردم، سی سال است،که ازچنین خوراکی پرهیزکنم،در۱۰سال قبل نزد دکترداخلی رفتم،قرص آمریکائی ( اسمش فراموش کرده ام) مچ های پا تاروی سینه پا ورم کرد،دکترگفت کلیه شما نمیتواند آب رادفع کند،چون ازبی اطلاعی دکترمشکوک شده بودم،نزد دکتری که متخصص کلیه وفشارخون است،مراجعه کردم،سوال ایشان این بود: ازچه داروئی استفاده میکردی،نام همان دارو گفتم،گفت: این دارو حداکثرتا ۳ ماه بیشترتجویزنمیشود،حالابرای تخلیه آبها دوا میدهم وبعد شما روزی یک قرص والساکور۸۰ ملیلی بخورید،تابحال همین کارادامه داده ام،تا چندی خوب بودم،متاسفانه غذای نمک دارشروغ کردم،با دستگاه فشارخون الکترونیکی روزی ۲ بارآزمایش میکنم، گاهی که قرض همراه با قرص کلونازپام که مدت ۲۵ ساله مصرف میکنم،فشاربه نرمال میرسد،سعی کرده ام غذای نمک دارنخورم،چون من وهمسرم هردو فشارخون وناراحتیهای دیگری داریم،آنکه غذا درست میکند،فعلا”نمک غذا را کم کرده،درد قفسه سینه ندارم،ولی بعلت ناراحتی ناشی ازعمل جراحی ۲ چشم،شبیکیه معیوب شده،دو دید شده ام،زمین خورده ام،آسیب زیاد،،یک مهره ستون فقرات شکسته،ناگزیربا عصا وبا احتیاط راه میروم،غرض اززحمت،شنیده شده،قرصی بهمین نام ازکشورچین به ایران وسایرکشورها صادرشده،که چون من از والساکور۸۰ میلی ایرانی استفاده میکنم،خواهشم این است،آیابضرورت گاهی نیمی ویا یک ۸۰ میلی اضافی نیزمصرف میکنم،آیا بعیراز،این قرض والساکور۸۰ داروی دیگری هست،که بهترازاین باشد،ویاهمین را ادامه دهم: با احترام، پوزش ازتصویل کلام

پرسش از دکتر

اطلاعات شخصی شما منتشر نخواهد شد.