انواع آنژین قلبی و داروی ضد آنژین

آنژین یا حمله قلبی؟ علائم آنژین مثل ناراحتی و تنگی قفسه سینه، مشابه با حمله قلبی هستند. در ادامه، علت این شباهت ها و اینکه در زمان وقوع آنژین چه کارهایی انجام دهیم، را بررسی می کنیم.

آنژین زمانی که خون کافی به قلب شما نرسد (معمولاً به علت تنگی دریچه های قلب)، اتفاق می افتد. قلب شما ممکن است برای جبران این مشکل، محکم تر یا تند تر بتپد. و این موضوع، سبب بروز علائم آنژین شده، و نشانه ای برای نیاز قلب شما به استراحت است.

تفاوت کلیدی آنژین و حمله ی قلبی، در این است که آنژین به علت تنگی عروق کرونری (به جای بسته شدن آن) اتفاق می افتد. به همین دلیل، برعکس حمله ی قلبی، آنژین تأثیر مخرب پایداری به روی قلب نمی گذارد.

بعضی افراد، قبل و بعد از حمله قلبی، دچار چند مورد آنژین می شوند. بعضی دیگر از افرادی که دچار حمله قلبی شده اند، هیچگاه آنژین را تجربه نمی کنند.

علائم آنژین قلبی

علائم آنژین در افراد مختلف متفاوت است، اما ممکن است شامل این موارد باشد:

 • ناراحتی، سنگینی، یا تنگی در سینه که ممکن است به پشت، شانه ها، چانه و گردن نیز سرایت کند. بعضی از افراد این حالت را با اصطلاح درد مبهم تعریف می کنند.
 • ناراحتی در دست، گردن و فک، بدون ناراحتی سینه.
 • ناراحتی می تواند از کم یا مبهم تا شدید متغیر باشد.

اگر پزشک، آنژین را تشخیص نداد، ولی شما از علائم آن رنج می برید احتمال حمله ی قلبی وجود دارد، و باید سریعاً با اورژانس تماس بگیرید.

اگر پزشک، آنژین را تشخیص داده است، در هنگام بروز علائم آنژین، باید مراحل مواجهه با آنژین را انجام دهید.

علائم آنژین قلبی

آیا آنژین قلبی خطرناک است؟

درد، ناراحتی و تنگی سینه می تواند علائم آنژین و همچنین حمله ی قلبی باشد.

اگر به علت آنژین باشد، بعد از چند دقیقه استراحت و استفاده از داروهای تجویز شده توسط پزشک، مثل GTN (گلیسیریل تری نیترات)، آرام می شوند. اگر علت، حمله ی قلبی باشد، این علائم با انجام این کارها آرام نمی شوند.

اگر شما آنژین دارید، از برنامه ی ما برای مواجهه با آن در زمان وقوع علائم استفاده کرده، تا اقدامات مورد نیاز، تا زمان رسیدن اورژانس را بدانید.

علت آنژین (درد قلبی) چیست؟

آنژین معمولاً به علت بیماری عروق کرونری (تصلب شریان) که خود، به علت تجمع پلاک ها در عروق شماست، اتفاق می افتد. این تجمع می تواند باعث تنگی یک یا چند عروق کرونری که وظیفه ی خون رسانی به قلب شما را دارند، شود و عملیات پمپاژ خون توسط قلب را سخت تر کند.

یکی از اقدامات مهم، شناخت محرک های آنژین در شما، و برنامه ریزی برای مقابله با این محرک هاست. برای مثال:

 • در زمان وقوع آنژین شدید، آرامش خود را حفظ کنید، یا استراحت کنید.
 • اگر آنژین بعد از یک وعده ی سنگین اتفاق افتاده باشد، از خوردن وعده های غذایی زیاد، یا غذاهای سنگین که احساس سیری زیادی را به شما می دهد، بپرهیزید.
 • اگر آنژین شما به علت ناراحتی و استرس اتفاق افتاده باشد، از شرایط ناراحت کننده یا استرس زا بپرهیزید. راه های مقابله با استرس، یا پرهیز از آن را بیاموزید.

آزمایش برای تشخیص آنژین

تست ورزش، رایج ترین آزمایش برای تشخیص آنژین است.

ممکن است شما نیاز به آنژیوگرافی کرونری نیز داشته باشید، که با اشعه ی ایکس از عروق شما عکس برداری می کند.

بعد از تشخیص آنژین، شما یک برنامه ی مواجهه با آنژین برای زمان وقوع دوباره ی آن خواهید داشت.

تفسیر نتایج تست ورزش قلب

درمان آنژین صدری قلب

درمان هایی برای کمک به کنترل دراز مدت آنژین وجود دارد. مثل:

 • گشاد کردن عروق به وسیله ی بالن و استنت (آنژیوپلاستی)
 • ایجاد مسیری جدید برای عبور خون، در اطراف عروق بسته شده (جراحی بایپس قلب)
 • استفاده از دارو برای جلوگیری از بروز مجدد آنژین

زندگی با آنژین، تنها به معنی کنترل علائم آن نیست. شما نقش مهمی در سلامت خود داشته، و می توانید با انتخاب های درست، آینده ی قلب خود را بهبود ببخشید.

شما ممکن است متوجه الگوهایی در اپیزود های آنژین خود شوید. معمولاً علائم آنژین در زمان فعالیت، سرما، نگرانی یا عصبانیت، خود را نشان می دهد. برای مثال اگر شما در زمان سرما دچار آنژین می شوید، بهتر است یک لایه لباس اضافه در سرمای زمستان بپوشید. یا اگر فعالیت شدید، محرک شماست، بهتر است اسپری GTN خود را در زمان ورزش به همراه داشته باشید.

آنژین ناپایدار و پایدار چیست؟

آنژین پایدار زمانی است که شما، در زمان فعالیت جسمی یا فشار فیزیکی به بدن دچار آنژین شوید. که با استراحت از بین خواهد رفت.

آنژین ناپایدار زمانی است که شما بدون فعالیت جسمی زیاد یا در زمان استراحت دچار آن می شوید. این می تواند در افرادی که تا به حال آنژین را تجربه نکرده اند اتفاق بیفتد.

آنژین پایدار می تواند ناپایدار شود.

اگر آنژین شما شدیدتر، زود به زود و طولانی تر شود، یا در زمان فعالیت کم اتفاق بیفتد، در طی 24 ساعت به پزشک خود مراجعه کنید. ممکن است به درمان یا آزمایش های بیشتری نیاز داشته باشید.

آنژین ناپایدار و پایدار چیست؟

آنژین عروق ریز

عروق کرونری وظیفه ی خون رسانی به قلب را با کمک شبکه ای از رگ های خونی کوچک تر بر عهده دارند. زمانی که مشکلی در جریان خون یک یا چند رگ کوچک خونی مسئول خون رسانی به قلب، اتفاق بیفتد، آنژین عروق ریز، سندروم قلبی ایکس، یا مشکل عروق کرونری ریز نام دارد.

به علت اندازه ی کوچک تر رگ های خونی، احتمالاً شما نیازمند ترکیبی از درمان دارویی و تغییر در سبک زندگی (به جای بالن، استنت، بایپس و …) هستید.

زنان، بیشتر از مردان در خطر آنژین عروق ریز قرار دارند. علت این امر هنوز اثبات نشده است.

آیا روماتیسم قلبی درمان قطعی دارد؟
روماتیسم قلبی (RHD)، یک بیماری مخرب و قابل پیشگیری است که به طور نامتناسبی افراد را درگیر می‌کند. منشا آن، عفونت باکتریایی گلو و پوست با استرپتوکوک‌های گروه A (استرپتوکوک A) است که در صورت عدم درمان، می‌تواند به آسیب دائمی قلب بینجامد.

راه های پیشگیری از آنژین

آنژین یکی از علائم بیماری عروق کرونری یا تصلب شریان است. این مشکل با تعدادی از موارد، مثل سبک زندگی ناسالم (سیگار، برنامه غذایی بد، اضافه وزن، نداشتن فعالیت و سلامت روانی پایین) شدت می گیرد.

ایجاد تغییر در این موارد می تواند سبب توقف یا کاهش سرعت آسیب به عروق شده، و احتمال وقوع حمله ی قلبی را کاهش دهد.

 • اگر سیگار می کشید، ترک کنید.
 • داروهای تجویز شده را مصرف کنید.
 • غذاها و نوشیدنی های سالم برای قلب مصرف کنید.
 • فعالیت خود را بیشتر کنید.
 • در صورت اضافه وزن، وزن کم کنید.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 3 روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
مقالات مرتبط
درباره دکتر
جستجو

آدرس و شماره تماس مطب

پرسش از دکتر